Dip dalgası

Mahir Kaynak

Bölgemizdeki gelişmeleri, ayrıntılar arasında boğulmadan anlamak için, temel ve kalıcı göstergelere bakarak değerlendirmek gerekir. Seçimlerinden sonra ABD’nin Irak’taki asker sayısını azaltacağı ve askeri varlığını stratejik noktaları kontrolle sınırlandıracağı anlaşılıyor. Bu istikrarın sağlanması değil çatışma ortamının oluşması ve uzun süreli bir mücadelenin başlaması demektir.

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad’ın İsrail karşıtı sözleri ilk bakışta anlamsız gözüküyor ve İsrail’in tümüyle Avrupa’ya taşınması gibi imkansız çözümler ileri sürüyor. Bu sözler, bir projeden çok, bir tavır olarak anlaşılmalı ve önümüzdeki dönemin taraflarını belirlemek için kullanılan sloganlar olarak kabul edilmelidir. İsrail’e bu ölçüde sert bir tavır alan İran’ın, onu destekleyen ya da onun tarafından desteklenen ülke ve gruplara karşı anlayış göstermesi beklenemez ve asıl hedef Kuzey Irak’taki Kürt oluşumudur. Bu tavır Kürtlerin İsrail’le ilişkilerini kesmek amacını taşımakta, aksi halde olumsuz bir tavır sergileneceği ifade edilmektedir. Buna karşılık ABD ve İsrail kanadı nükleer silah yaptığı iddiasıyla İran üzerinde baskı uygulamaktadır.

Avrupa ve Rusya’nın Ahmedinecad’ın sözlerine tepki göstermesi doğaldır ama bu İran’a yönelik herhangi bir müdahaleyi kabul edecekleri anlamını taşımaz. Üstelik bu tepki onların tarafsızlığı konusunda uyanacak şüpheleri de ortadan kaldırır ve rahat hareket etmelerine imkan sağlar.

İkinci sorun Kuzey Irak’ta egemenliğin kime verileceğidir. Başlangıçta Barzani’nin rakipsiz görünen konumu şu anda aynı ölçüde net değildir. Türkiye’de PKK’ya yönelik politika değişikliği, Kuzey Irak’taki bazı grupların yönetime karşı olumsuz tavırları egemenlik konusunun henüz belirginleşmediğini göstermektedir. ABD bütün yumurtaları Barzani’nin sepetine koymasının riskli olduğunu görmek üzeredir. Bu nedenle Türkiye’nin bu tavrının hemen arkasından PKK’nın askerlerimizi şehit ettiği haberinin alınması bir sürpriz sayılmamalı ve benzer olayların artarak devam edeceği beklenmelidir. Kamu oyunda PKK karşıtı bir havanın yaratılmasına acil ihtiyaç olduğu düşünülmüş olmalı.

ABD İran, Irak ve Suriye konusunda Türkiye ile işbirliği yapmak istediğini ifade ediyor. Önemli olan bu işbirliğinin hangi şartlarda oluşacağının belirlenmesidir. Türkiye’de Kuzey Irak’ta aşiret temeline dayalı bir iktidarın oluşturulmasına ve bunun Güneydoğu’yu etkileyecek konuma gelmesine karşı çıkacak odakların bulunduğu, bunlardan daha radikal ve tümüyle retçi bir cephenin giderek güçlendiği görülmektedir.

Türkiye’nin sorunu politikasının tek elden tespit edilmemesi ve farklı odakların rekabet içinde görünmesidir. Bu durum iç politikada çatışma yaratmak potansiyelini de taşıyor. ABD ekonomimizdeki etkinliğini bir manivela olarak kullanabileceğini hesaplıyor olabilir ama olayların tamamen kontrol dışına çıkması da olasılıklardan biri gibi görünüyor.

ABD’nin hem Türkiye’nin bölgedeki etkinliğini sınırlayacak hatta kendi topraklarındaki egemenliğini zayıflatacak hem de onun işbirliğini sağlayacak bir çözüme ulaşıp ulaşmayacağını zaman gösterecek. Bunu sağlamak için elindeki ekonomi ve siyaset alanındaki etkinlik kozlarının yeterli olup olmayacağı da bu denemeyle anlaşılacak.

Bölgemizdeki gelişmeler hem sınırlı olmayacak hem de geri dönülmesi zor sonuçlar yaratacak niteliktedir. Bu gibi durumlarda sonucun tek taraflı politikalarla ve toplum mühendisliği metotlarıyla belirlenmesi büyük riskler taşır ve sürpriz sonuçlar yaratır.

Bu durumda Türkiye politikalarını tek elden belirleyecek bir yol bulmak zorundadır. ABD tarafı ise sloganları bir kenara bırakıp somut hedefleri konusunda mutabakat aramalıdır. Teröre karşıyız, Irak’ın toprak bütünlüğünden yanayız, İran nükleer tehdit oluşturuyor gibi hiçbir siyasi mesaj içermeyen sözlerle bir yere varılmayacağını görmelidir.

YORUMLAR
avatar

Henüz hiç yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yazın!