13 Eylül 2017 Çarşamba - Okumanız Gereken Spor Yazıları

Almanya'dan 13 yıl öndeyiz...

UEFA twitter hesabından Bundesliga tarihinin ilk kadın hakemini kutladı. “Bibiana Steinhaus’a kocaman tebrikler.” mesajını paylaştı.Güzel bir rol model olduğunun altını çizdi.

Mesajı görünce üzüldüm. “Nereden nereye geldik!” diye iç geçirdim. UEFA’nın paylaştığı bu gelişmeyi, bundan tam 13 yıl önce bir Türk kadını başarmıştı. 

Lale Orta8 Mayıs 2004’te Elazığspor - Gaziantepspor maçında düdük çalmıştı.TFF’nin ilk kadın MHK üyesi (2006-2007), ilk Kadın Süper Lig ve UEFA Gözlemcisi (2007-2009) olmuştu.

Anayasamızın bile “kadınlarımıza pozitif ayrımcılığı” şart koştuğu 2017 Türkiye’sinde, görevdeki MHK, kadın hakemlerin profesyonel liglerde görev almasını çıkardığı talimatla engelledi. 

Bu günlerde kadınlarımız sadece amatör liglerde görev alabiliyor.

Deniz Çoban

 

Yemiyorlarsa atmasınlar da!

Beraberlik bence iyi bir sonuç olur. Gol yememesinde sorun yok, yeter ki gol atmasın! Espri bir yana, Şampiyonlar Ligi'nde beraberlikle başlamak önemli sonuçtur. Özetle şunu söylemek istiyorum: Bayern Münih, Real Madrid, Chelsea gibi elit takımları ayırırsak her takımla oynayabilecek kalitede ve deneyimde bir ekip Beşiktaş... O yüzden Porto galip gelinebilir bir deplasman bile olabilir. Bu Beşiktaş'ın oyun gücü ve kalitesini gösterir.

Metin Tekin 

 

Saçmalardan örnekler

Türk Milli Basketbol takımı, kendi salonlarında organize edilen Avrupa Basketbol Şampiyonasının ikinci etabında turnuvaya veda etti. Çarpışarak, kendi gücünün çok üstünde oynayarak, kenardan harika yönetilerek... Ama bir basketbol takımı olarak uzunlarda hayli kısır, oyun kurucularda hayli standart bir takım idik. Şutörler iyi iş görebildi ancak. Neyse... Bendeniz bu sütunlarda, bir daha hatırlatmakta yarar var, altı ay öncesinden bizim kulüp takımları Avrupa iyi iş yaparlarken, “Milli Takım Avrupa Kupasında ne yapar, onun endişesini taşıyorum” diye defalarca yazdım.

Kemal Belgin

 

Hezimete teşekkür edilmez!..

“Elendik ama çok iyi mücadele ettik. Binlerce teşekkür…Binlerce alkış…” diye bar bar bağırıyordu, İspanya-Türkiye basketbol maçını anlatan arkadaşımız ve de “basketbolumuzda teşekkür etmediği kişi” kalmıyordu!..
Değil binlerce, değil yüzlerce, değil onlarca, “bir defa bile teşekkür edilecek” bir tablo mu vardı, ortada?..
Eleme grubunda, bizden çok gerilerde olan Belçika ve İngiltere’yi yenebilmiş, Rusya’ya, Sırbistan’a ve de Letonya’ya yenilerek, gruptan “dördüncü” çıkmış ve “ilk 16’dan çıkmak için” de “şampiyonanın açık ara favorisi” İspanya’nın önüne düşmüştük!..
İspanya maçını anlatan ve yorumlayan arkadaşlarımızın sözlerine, yazılarına bakarsak, “müthiş bir mücadele vermiştik”; müthiş!..

Öcal Uluç

 

Takım olurlarsa...

Galatasaray, daha düşük bir bütçe ile yola çıktığı için, beklentiler düşük gibi görünüyor. Taraftar da fazla heyecanlı değil. Ama basketbolda başarı ile bütçe her zaman doğru orantılı olmuyor. En güzel örnek geçen sezon. Transferde yapılan fahiş hatalar, Euroleague’in önemli bütçelerinden biri olmalarına rağmen, sezonun hayal kırıklığı ile sona ermesine neden oldu. Bu yıl toplama takım gibi görünseler de, oyunculara tek tek baktığınızda önemli kariyerlere sahipler. Burada Erman Kunter’in eldeki malzemeden nasıl bir takım yaratacağını bekleyeceğiz.

Gökhan German

YORUMLAR
avatar

Henüz hiç yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yazın!