19 Haziran 2017 Pazartesi - Okumanız Gereken 10 Yazar

Enis Berberoğlu’na İhanet Görüntülerini Servis Eden FETÖ’cü Kim?

Enis Berberoğlu hem gazetecilikte hem de siyasette hızlı bir şekilde yükselmesini örtülü olarak FETÖ’ye borçlu olduğundan, tutuklama sonrası Türkiye’de yaşanan gelişmelere tutuklama dahil ihtiyatla yaklaşmamız gerekir diye düşünüyorum.

Zira Can Dündar’a ihanet görüntülerini servis eden kişinin Berberoğlu olduğu biliniyor. Ancak Berberoğlu’na ihanet görüntülerini servis eden kişi veya örgüt ile ilgili soruşturma halen devam ediyor.

Bülent Orakoğlu

 

Erdoğan için Lahey Hayali Kuranların Hüsranı

Lahey baskısı Ankara’yı ister istemez daha defansif bir pozisyona itti. Devlet kurumları içinde, özellikle orduda, FETÖ’cülerin de etkisiyle oluşan sert defans, hükümet iradesinin önüne geçti. MİT tırları durdurulup tırları taşıyanlar kelepçelenip teşhir edildikten sonra Türkiye’ye yakın gruplara verilen destek ister istemez tavsadı.

Bunun sonucu da kabaca şöyle oldu: İran’ın kontrolündeki gruplar büyüdü, palazlandı. Rejim, Rusya’dan doğrudan destek alınca küllerinden doğdu. ABD destekli PKK 65 bin kişilik bir orduya kavuştu. Özgür Suriye Ordusu ise, Lahey baskısı yiyen Türkiye’nin defansa çekilmesiyle gün be gün mevzi kaybetti, güçten düştü.

Mehmet Acet

 

Dr. Yılmaz: CHP Ciddi Bir Beka Sorunu Yaşıyor

FETÖ ile mücadelenin her alanda sürdüğü ve siyasi ayağının tartışıldığı bir dönemde CHP bunu neden yapıyor, ne yapıyor, sonuçları ne olur? Siyaset bilimci Dr. Murat Yılmaz ile konuştuk.​

MİT Tırları operasyonunu Fetullahçılar yaptı ama bunu Türkiye ve uluslararası kamuoyuna taşıyanlar bir tür 27 Mayısçı koalisyon oldu... Bu koalisyonun zayıf tarafı arkasında halk olmamasıydı. CHP ve HDP’den bazı isimler ve bazı gazeteciler bu operasyonu desteklediler.

Fadime Özkan

 

Arap Yarımadası’nda Ücret Mukabili Sınır Değişiklikleri

Bu adalar meselesi, Suudi Arabistan’ın bölgedeki stratejik emelleri açısından bazı ipuçları veriyor. Örneğin adalar Mısır toprağı iken de buraya köprü yapılabilir, ancak anlaşılan tapulu malı tercih ediyorlar. Peki Bahreyn’i kendine bağlayan, Mısır’a da yol yapan Riyad, bölgede başka sınır düzenlemeleri de istiyor mu?

Tabii bölgenin kadim özelliği de, dışarı pirince giderken, evdeki bulgurdan olmaktır. Katar kimsenin vilayeti olmayı kabul etmez. Katar’a yönelik tavır, hukuki değil. Ama gereksiz kriz başlatıldı ve şimdi yarımadayı olduğu gibi muhafaza etmek de güçleşecek.

Selim Atalay

 

TSK ve MİT’in 14 Temmuz Yanıtı

Genelkurmay ve MİT’teki yetkililerin verdiği bilgiye göre, toplantının 14 Temmuz’da yapılmasının nedeni, YAŞ öncesi zamanın çok sıkışık olması ve Akar ile Fidan’ın bir an önce bu amaçla biraraya gelme zorunluluğu.Törenden sonra uygun zaman doğacağı düşünülerek planlamanın yapıldığını söyleyen kaynaklar, 2016’daki YAŞ’ın önceki yıllardan farklı bir özelliği olduğuna işaret ediyor.

İzmir Başsavcılığı’nın, üst rütbeli ve çoğu karargahta çalışan 142 komutanla ilgili tespitlerini Genelkurmay ve hükümet ile paylaşması nedeniyle, bu isimlerin YAŞ’ta temizlenmesinin netleştiğini, bu nedenle görülmemiş detayda bir çalışma yapıldığını belirtiyor.

Serpil Çevikcan

 

Kumpasta İkinci Perde

Kaçak FETÖ’cülerin uyduruk haber siteleri bu aralar Can Dündar’ı hedef alıyor. İlginç değil mi? Enis Berberoğlu’na canla başla sahip çıkıp Dündar’a kurşunları savuruyorlar. “Kullanıp attılar” gibi sığ bir yorum FETÖ gibi kurnaz bir örgütün ne yapmaya çalıştığını açıklamaya yetmez.

Örgüt sık sık söylem değiştirip hedef şaşırtarak zaman kazanıyor ve yeni strateji belirliyor. Bir süre sonra sıra bir şekilde yolu FETÖ’yle kesişmiş, geçici ittifak yapmış, onlar tarafından kandırılan başka isimlere (milletvekilleri, gazeteciler vs.) gelebilir.

Oray Eğin

 

İslam Haritasında Çıkan Yangınlara Bakın Yeter

Muhalefet yollara düşmüş yürürken, iktidarın çıkıp “Vallahi çok büyük bir hayranlıkla izliyor, hatta alkışlıyoruz” demesini beklemiyorum elbette. Böylesi bir tavır, İsviçre demokrasisinde bile lüks sayılır.

Gelgelelim iktidar partisinin de koruması gereken bir demokratik olgunluk seviyesinin olması gerektiği kanaatindeyim. CHP Lideri’nin başlattığı yürüyüşe gerekçe olarak sıraladığı başlıkları tartışabilir, itiraz edebiliriz. Referandum sonucunun bu yürüyüşe meze edilmesi mesela, tamamen mantıksız bir karardı bana göre.

Milletin demokratik şekilde verdiği kararı bir toplumsal ihtilafa dönüştürmek kimseye fayda sağlamayacağı için mantıksız bir karardı. Kaldı ki geçmişe takılıp kalmak anamuhalefetin siyasi realiteden, dolayısıyla gelecekten tümüyle kopmasına yol açabilir.

Özcan Tikit

 

Trump’ın Arkasındaki Pentagon

Pentagon Trump'a diyor ki... "Yeniden Büyük Amerika" için iç ekonomik hamleler yetmez. Uluslararası askeri gücümüzü artırıp daha etkin hale getirmen gerekiyor. Ne yap et, bunun finansal kaynaklarını bul!

Katar bizim için önemli. Orayı ele geçireceksek dangul dungul değil, zekice yapmalıyız. Çin'i unutma! İpekyolu projesini hafife alma! Hiçbir müttefikini kaybetmeden ve Avrupa'yı yeniden yanına alarak ilerlersen daha iyi olur.

Haşmet Babaoğlu

 

İhtiyaç Molasını İhmal Etmeyin

CHP'nin basın amigoları partilerinin "ataletten" kurtulup nihayet harekete geçtiğini söylüyorlar. Seviniyorlar. Hareketten anladıkları bir politika değişikliği, bir "vizyon", bir program, bir proje değil, yürüyüş. Bu yürüyüş nasıl sonuçlanacak?

Maltepe'de bitecek, Kılıçdaroğlu Berberoğlu'nu hapisten çıkaramayınca arabaya atlayıp Ankara'ya dönecek. Amigolar, onun "büyük bir iş başardığını" yazacaklar. Ne başardığını pek anlayamayacağız ama zarar yok.

Engin Ardıç

 

Suriye Krizinin Sıklet Merkezi Güneydoğuya Kayıyor

Amerika’da Suriye’deki askeri tasarruflara ilişkin Obama dönemini andıran bir tartışma yaşanıyor. Tartışma Suriye’nin doğu ve güney doğusunun ele geçirilmesi için ABD’nin askeri operasyonunu genişletip genişletmemesi üzerine yoğunlaşmış durumda.

Bu bölgenin ele geçirilmesi için ABD destekli gruplarla İran destekli rejim unsurları arasında rekabet kızışıyor. ABD tam da bu bölgede rejim unsurlarını birkaç kez kava saldırısıyla doğrudan hedef aldı. Irak-Suriye arasında karayolu üzerinde bulunan, büyük öneme haiz Tenf’te 150 civarında ABD Özel Kuvvetleri’nden askerin olduğu söyleniyor.

Ufuk Ulutaş

 

 

YORUMLAR
avatar

Henüz hiç yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yazın!