17 Temmuz 2017 Pazartesi - Okumanız Gereken 10 Yazar

Selâya nedir bu muhalefet? Mustafa Kemal de Meclis’i selâlarla açtırmıştı

Şimdi kalkıp “Selâ da neyin nesi? Bunun dinde yeri yoktur, İslâmiyet’e sonradan dahil edilmiştir, okunması yanlıştır” iddiasında bulunmak, asırlar boyunca selâya ruhsat vermiş, okutmuş ve okunmasını da desteklemiş olan din âlimlerini bir şey bilmemekle, hattâ bid’ate sapmakla suçlamak ve “İslâmiyet’i 14 asır boyunca kimse anlamadı, dinin aslını şimdi biz keşfettik” demektir.

Selâya karşı çıkanlar bu nevzuhur ulemâdan ibaret kalsa eyvallah ama minarelerden verilen selâları işittiklerinde, lâikliğin istikbalinden endişe hissedenler de mebzul miktarda...

Murat Bardakçı

 

“Kontrollü ruhlar” ile akleden kalpler arasında...

“Kontrollü darbe” diyenler taşıdıkları kararsız kimliğin o her şeyi bozan bakterisini, şehit ailelerini, gazileri incitmek pahasına bir şey söylemiş olmak için söylüyor. Taşıma suyla döndüremedikleri değirmeni, taşıma kavramlarla döndürmeye çalışıyorlar.

“Taşıma kavramlar”ın merkezi Pensilvanya. Niye kendi kavramlarını kullanmak yerine,  ekleme kökleme kavramların, çalıntı kavramların peşine düşüyorlar? CHP’nin anlam sıkıntısı var. Olanı biteni anlamaya başladıklarında anladıklarıyla Recep Tayyip Erdoğan’a yaklaşma korkusu, anladıklarını “anlamsız” kılmaya yetiyor.

Fatma Barbarosoğlu

 

Hayaller iç savaş, gerçekler 105. noktada 15 Temmuz direnişi

Bir “Halkın ordusu musunuz, AKP’nin, Saray’ın ordusu mu?” diyerek TSK’yı aylarca darbeye çağıran PKK liderlerinin, HDP yöneticilerinin uluslararası medyaya verdiği fotoğrafa bakın, bir de o gece Cizre sokaklarında toplanıp 105. noktaya varanlara.

Batı’dan ve Batı medyasından görsek bizi şaşırtacak objektifliği beklemiyorum, ama kendi medyamızın, Türkçesiyle Kürtçesiyle, İngilizcesiyle, sosyal ve geleneksel medyasıyla, bu ve benzeri fotoğraf karelerini, yani bölgenin gerçeklerini yılmadan, bıkmadan göstermesi gerekmez mi?

Leyla İmret’in Batı medyasına “İç savaş buradan başlayacak” diye röportajlar verdiği Cizre’nin o geceki destansı direnişinin en azından bir afişi olsa iyi olmaz mıydı?

Merve Şebnem Oruç

 

“Derin millete” selam olsun!..

Kadim toprakların bilge insanlarının yaşam rotasını çizen tek kavram, belli ki, “özgürlük...” Bunu her seferinde gösterdi, anlamadılar...

27 Mayıs’tan sonra DP’nin devamı Demirel’i iktidara taşıdı, 12 Mart sonrasında solun lideri olarak ortaya çıkan Ecevit siyaseti belirledi, 12 Eylül’ün devamında darbeci paşanın kurdurduğu iki partiyi değil, Özal’ı tercih etti...

Tank üzerine geldiğinde hep, üç yıl geri çekildi, sonrasında milli iradesini savundu... Ne demişti 28 Şubat’ın ünlü paşalarında biri, “bu sistem bin yıl sürecek...” Aynı paşa, bir-kaç yıl sonra Erdoğan’ın tek başına iktidarını gördü!.. 15 Temmuz’un bir “darbeler tarihi” olarak yazılan son 50 yılda yaşanılanlardan farkı, “bilge kimlik” ile “öfke”nin birleştiği an olmasıdır...

Ardan Zentürk

 

Kimden Yana Olmalıyız?

25 Eylül’de Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin yapacağı referandum, Irak sınırları içinde kalan Kürdistan bölgesinin bağımsız bir Devlet olarak yeniden yapılandırılması, her şeyden önce ''bölgede uluslararası hukukun yürürlüğe girmesi, bir hukuki egemenlik öznesi olarak Kürt Devletinin, dünya adına bu bölgeden sorumlu ve egemen olması demektir.''

Irak'ın bütünlüğüne olmasa da, bir parçasıyla sınırlı kalsa da, gerçek manasıyla hukukun egemen olduğu bir Bağımsız Kürdistan Devleti, devletlerarası hukuk bağlamında Kürt ve Türkiye ilişkisine büyük rahatlık ve dinamizm kazandıracaktır.

İlhami Işık

 

Siyasi fay gerilimi ve karanlık noktalar

Niyesini de dün konuştuğum  bir istihbarat yetkilisi şöyle açıkladı: “FETÖ demek ABD demek. Bunun adını koymak lazım. ABD’nin bölgeye ve Türkiye’ye dönük hedefleri var. Türkiye’yi çözmek, analiz etmek ve imkan kabiliyetini görmek içinde kılcal damarlarına girmek istedi. Bu açıdan bakıldığında Seferberlik Tetkik Kurulu bir kılcal damardı.

Çünkü bir sürü misyonu var. FETÖ’nün özel kuvvetleri ele geçirme sevdası da hep oradan kaynaklandı. ABD’nin gelip bizim özel kuvvetleri teftiş etmesi bu bilgilere ulaşması mümkün mü? Değil. Ne yapacak?

Türkiye’de Özel Kuvvetler gladio gibi gayri nizami usullerle çalışıyor, hukuksuzluk yapıyor diyecek ve Türkiye’nin kendine iç hukuk sistemini işleterek buradaki bilgileri ele geçirip ABD’ye servis edecek. ABD kendi servis ağını kurmuş FETÖ’yle beraber. Dolayısıyla burada FETÖ taşeron   ++. Yani ABD Türkiye’nin bu alandaki imkan kabiliyeti nedir, teşkilatlanması, kadro yapısı nedir ona erişmek istedi.”

Tunca Bengin

 

Yenikapı’nın yıldönümü yaklaşırken

O gün oluşan “Yenikapı ruhundan” şimdi geldiğimiz nokta, önceki gün Meclis Genel Kurul kürsüsünden ifade edilen, “kontrollü ruhlarla bir aradasınız” cümlesidir.

Yenikapı ruhu yaşatılamadıysa, bunun sorumluluğunu sadece iktidara atmak adil olmaz. Zira, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun FETÖ ve 15 Temmuz kalkışması başlığının altını daha çok “kontrollü darbe” alt başlığıyla doldurma tercihi, makasın açılmasındaki nedenlerden biri.

Aslında işin özeti, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, “Düşman bellidir. Kanlı teröristler belirgindir. Açtıkları nifak çukuru, kazdıkları fitne kuyusu gözler önündedir. O halde 15 Temmuz FETÖ darbe kalkışması üzerinde niçin hemfikir olamıyoruz? Neden hep birlikle zalimlere karşı gelemiyoruz? Nedir bizleri ayrı düşüren?” sözlerinde.

Serpil Çevikcan

 

Kurucu söylem olarak 15 Temmuz

15 Temmuz'da, söz konusu vatan ise hamasete, söz konusu bağımsızlığımız ise paranoyaya yer olmadığını hep birlikte gördük, yaşadık. İstiklâl Marşı'nın her bir satırı hangi kan ve ter ile kayda geçtiyse, yüzyıl sonra işte yine onunla karşı karşıyaydık.

Kan ve ter dökmekten bir an bile geri durmayacak bir millettik; o gün bu sözümüzle imtihan olduk ve imtihanı geçtik.

Yaşadığımız yüzyıldaki Türkiye'nin kurucu söylemi, 15 Temmuz Destanı'dır. 15 Temmuz, devletin hayatta kalma refleksinden önce, Milletin devletini ayakta tutmak için harekete geçerek göğsünü siper etmesinin destanıdır. Bu destan, kendisine yöneltilen tüm aşağılama ve hakaretlerin bendini çiğneyip taşan bir hakikattir.

Hilal Kaplan

 

Bize verilecek bir hesabınız var

Bir yandan "kontrollü darbe" gibi laflarla 15 Temmuz'un mirasını kirletmeye, şehitlerin aziz hatırasını yok saymaya çalışıyorlar. Öte yandan her türlü yalana, hileye başvurarak 15 Temmuz gerçeklerini çarpıtmaya çalışıyorlar.

16 Nisan referandumuna giderken yaptıkları gibi her gün bir yalan ortaya atıyorlar. Ve bu yalanı ana akım medya üzerinden değil, yereldeki dedikodu ağları üzerinden, sosyal medya üzerinden dolaşıma sokuyorlar. Stratejinin adı, "ya tutarsa!" Çamur at, izi kalsın!

Fahrettin Altun

 

Bu cihandan gidişim, memleket sevdasından...

Dün Meclis önünde Kuran tilaveti okunduğunda, koca kentte tek bir ses duyulmuyordu. Ben bir İsevi olarak bunu çok seviyorum. Kendin gibi olmayı, inanca, manevi değerlere olan saygıyı ve günü geldiğinde bu cihandan gitmeye hazır milyonları…

Bu değerleri kaybetmeyelim. En değerli özelliklerimiz olduğunu bilelim. Bu ülke daha da gelişecek, güçlenecek, zenginleşecek ve parlayacak. Ama işte o zaman, kibre kapılmayalım.

Batı’nın düştüğü hataya düşmeyelim. Kim olduğumuzu, memleket sevdamızı, inancımızı, sevgimizi unutmayalım. “Ey iman edenler, iman edin!” ayetini aklımızdan çıkarmayalım.

Markar Esayan

 

 

YORUMLAR
avatar
  • avatar
    veli

    Kim neden karşı çıkar selâya? CHP, MHP'nin Akşener kanadı, Kemalist, Ataist, FETÖ, DEAŞ, ve bir de selefi hareket mensupları karşı çıkar. Hepsinin gerekçesi farklı. Tek ortak yanları şu; şekil olarak hemen hemen hepsinin Müslüman, ama özde Allah ve Resulünden uzaklar. Herkes, diyeceğini buna göre derse isabet eder. Aksi halde işin içinden çıkamaz.

    cevapla