Emekli Bürokrasinin Egemenliği; Encümen-i Daniş

Adnan Boynukara

Varlığını herkesin bildiği, ama ne yaptığı ve katılan kişilerin kimlerden oluştuğu hep gizlenen “kurumumuz” hakkında yeni bilgiler edindik!

28 Şubat döneminin Genel Kurmay Başkanı olan İsmail Hakkı Karadayı, bu esrarengiz yapıyı şöyle tarif ediyor; “Encümen-i Daniş 1850 yılından beri var olan bir gelenek. Üst düzeyde görev yapmış insanların bir araya gelip ülke meselelerini konuştukları sohbet toplantıları. Bu geleneği biz de sürdürüyoruz. 15 günde bir araya gelip konuşuyoruz. Sonra yapılan tespitleri, varılan sonuçları yazılı hale getirip Cumhurbaşkanı’na, Başbakan’a gönderiyoruz. Belki ülkeye bir hizmet olur diye.”

Yani, çok masum ve iyi işler yapan bir yapı!

Bu oluşumun içinde şuan kimlerin olduğu tam olarak bilinmiyor. Sadece; “üst düzeyde görev yapmış, devlet tecrübesi olan emekli insanlar var. Başkanımız, eski Meclis Başkanı Necmettin Karaduman’dı. Ondan sonra Prof. Dr. Sefa Reisoğlu başkan oldu. Bülend Ulusu var, ben varım, Sayın Kıvrıkoğlu var, Mustafa Aysan var, İlter Türkmen var. Necdet Üruğ var. Özden Sanberk, Köksal Sönmez gibi isimler var. Bu gibi devlet tecrübesi olan, üst düzey görevler yapmış isimler var.” deniliyor.

Bir araya gelip ülke meseleleri üzerine sohbet ediyorlarmış!

Aslında, geçmişte bu grubun içinde bulunan isimler ile şuan var olduğu ifade edilen isimler birlikte değerlendirildiğinde bu oluşuma, BDJ, yani “Büyük Devlet Jürisi” demek doğru olur!

Şimdi olay; devlette çok önemli görevlerde bulunmuş eski sivil ve askeri bürokrasiden oluşan 40 kişilik bir grubun, on beş günde bir toplanarak ülke sorunlarını tartıştığı bir yapımı sadece? Geçmişte çok etkili görevlerde bulunmuş bu kadar insan, ayda iki defa düzenli olarak bir araya gelince, ne konuştuklarını ve bu konuşmaların ne tür sonuçlar doğurduğunu merak etmeyelim mi?

Bu grubun faaliyetleri, 80’lı yılların sonunda kamuoyuna yansımıştı. Encümen-i Daniş’ın 1995’te Cumhurbaşkanı Demirel ve Başbakan Çiller’e gönderdiği mektupta; “Uzun zamandan beri açıkça ve pervasızca, anayasaya dayalı demokratik ve laik düzenimizi kökten tahrip etmeyi ve yerine şeriata dayalı devlet düzenini zorla uygulamayı amaçlayan beyan, eylem ve davranışlara girildiği görülmektedir. Türkiye’yi temelinden yıkmak, ülkeyi ve milleti bölmek isteyen sorumsuz kurum ve kişilere karşı şu yasal, idari ve yargıya yönelik ciddi tedbirlerin alınmasını öneririz” denilmekteydi.

Alıntılandırdığımız kısa metin okunduğunda, grubun kendini devletin sahibi gibi konumlandırdığı ve sağa sola emir verdiği görülecektir. Demokratik bir sistemde bunu kabul etmek mümkün değildir.

İktidarlara, “öneriler” adı altında “emir” veren bir yapıyı, “devlete rota çizmeye çalışan gizli bir güç odağı” veya “hükümetlere yön vermek isteyen bir yapılanma” şeklinde tanımlayanlar haksız mı?

Şimdi oturup düşünüyoruz…

Herhangi bir resmi yanı bulunmayan, yeni üyelerin, ölen üyelerin yerine, oy birliğiyle gruba dahil olabildiği gizli bir yapının almış olduğu kararların, hangi yönetim kademelerinde, ne derece etkili ve yaptırım gücüne sahip olduğu biliniyor mu? Bu kararlar veya raporlar kamuoyu ile paylaşılıyor mu?

1850’den bu yana var olan bu oluşum, Osmanlı’nın ve Türkiye Cumhuriyet’inin hangi sorununa çözüm geliştirmiş? Osmanlı’nın toprak kaybını mı durdurmuş, yıkılışını mı engellemiş, Türkiye Cumhuriyeti’nin kalkınma hızını mı artırmış, terör sorununun çözümünü mü sağlamış, milli geliri mi artırmış, sağlık sisteminin sorunlarını mı çözmüş veya eğitim sorunlarını mı çözmüş? Kısacası, hangi sorunun çözümüne katkı sağlamış?

Kendilerini “sahip” olarak konumlandıranların yaptığı çözüm önermelerinin; yasak, baskı, inkar, tehdit ve şiddet dışında bir çözüm içermesi mümkün mü?

Bu insanların en genci 70 yaşın üstünde. Yani soğuk savaş döneminin insanları. Düşünce yapıları, anlayışları, kaygıları ve değerlendirmeleri o koşullara göre biçimlenmiş kişiler. Peki, dünyanın bu denli hızla değiştiği bir çağda, soğuk savaş koşullarına göre düşünen insanların bulunacağı öneriler ne denli sağlıklıdır?

Bu arada grup, Ahmet Necdet Sezer döneminden sonra, verilen “danışmanlık hizmetini” de durdurmuş! Yani Abdullah Gül’e, hiç rapor göndermemişler. Tüh, Abdullah Gül’ü, büyük bir düşünce birikiminden yoksun bırakmışlar!

Bakın; herhangi bir sorumluluğu bulunmadığı halde, bazı insanlara yönlendirme amaçlı mektuplar gönderiliyorsa, yapılan iş yanlıştır. Bunun adı, eski konumu kullanarak ülke yönetimine müdahalede bulunmaktır.

“Efendim, bu grup olsa olsa think thanktir” diyerek, işin içinden çıkılmaz. Öyle olmadığını hepimiz biliyoruz! Bakın; “think thank kuruluşuysanız, bugüne kadar kaç rapor yayınladınız(?)” diye sorarlar. Bu arada birilerinin; “ama artık bu işler tutmuyor be paşam” demesi gerekiyor! Çünkü devir, şeffaflık devri!

Sonuç olarak, bu gizemli ve gizli oluşumun amacı; sivil ve askeri bürokrasinin, devlet ve kurumlar üzerindeki tahakkümünü, egemenliğini kalıcılaştırmaktır. Artık yeter değil mi?

Not: 18 Ocak günü, Ankara Sıhıye meydanında, bebek katili İsrail’e olan öfkelerini dile getiren on binlerce insana sonsuz teşekkürler.

farukadnan@gmail.com

YORUMLAR
avatar
 • avatar
  dry

  orduya hasım olmaya çalışmanız anlaşılmaz.bürokraside yıllarını yaşamış engin tecrübeler edinmiş insanların bilgilerinden faydalanılmak neden zoruna gider insanların.kimseler bir araya gelmesin!konuşmasın!kominist rejimlerdemi oluyordu bunlar?ama iktidarın her bir evlerinde toplananlar neci ve ne konuşuyor acaba?birde bunları yazarmısınız?

  cevapla
 • avatar
  hasan12

  Adamlar resmen illegal yollarla toplantı yapıp ahkam kesmişler. Kırk kişi hangi yasayla ve hangi yetkiyle toplanmıştır. Ne kararlar almışlar. Varsa bütün belge ve tutanakları incelenmelidir.

  cevapla
 • avatar
  Aysun Çebi

  Bakın, bu ülkenin TBMM'sinin başkanlığını yapmış olan ve bahsettiğiniz organizasyonun başında bulunan kişi, "Türkiye için derin devlet gerekir" diyor. Bu kabul edilebilir mi? Devletin görünür açok organları var. Bu organların dışında organlar talep etmek demokrasi ile bağdaşır mı? BAĞDAŞMAZ. Ama bakın ise talep ediyorlar. Bu tür talepler çok kötü taleplerdir. Allah bizi ülkemizi ve insanlığı bu tip demokrasi dışı düşüncelerden korusun.

  cevapla
 • avatar
  mercuri

  anlamlı bir birliktelik. bir devleti aba altndan asa ıle yönetme demokrasi yerine babadan oğula veya istedikleri kişileri yönetime getirme hevesi ile itediğni alma demokrasi kendileri için var ama halk böyle demokrasi böyle demokrat itemiyor ben de devlet yönetebilmeliyim diyor son söz milletin

  cevapla
 • avatar
  türk vatandaşı

  gerekli bir birliktelik. faydalı. sizler gibi tecrübesiz devletimize bir faydası olamaycak olanlaramı bırakılsın devletimiz. haydi ordan...

  cevapla
 • avatar
  gerek yok

  kuroğlu nikini kullanan arkadaş 28 şuba sürecindede danışmışlar. bu milletin en zekisi bunlar mı hem madem öyle kursunLAR BİR PARTİ çıksınlar milletin önüne millete danışsınlar yok olmaz bu halk varya bu halk bidon kafalı onlara göre. millete danışsınlar seçime gitsinler bakalım planları projeleri nedir yahu. bu ülkenin meselelerini lük yuvalarda hep belirli adamlar konuşuyor gerek yok. hemde hiç . millet vekilini parlementoya gönderiyor onlara kalmamışşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş

  cevapla
 • avatar
  Kurtoğlu

  Devletimize hizmet etmiş insanlar devletin kötüşüğü için birşey yapmazlar. Bu düşünce yanlış. Komutanlarımız düşüncelerini açıklıyor. ne var bunda? Bu tür işlerin altında başka şeyler aranmasın.

  cevapla
 • avatar
  Akif Çebi

  Bakın, şimdi çıkmış ne var bu yapılanmada diyorlar. İşte Türkiye bu tür gizli örgütler nedeniyle sıkıntı çekiyor. Herkesin kafasında ülkeyi kurtarma hevesi var. Kardeşim bırakın ülke kendi kendini yönetir. Yeter ki siz elinizi çekin. Bakın emekli de olmuşsunuz. Yürüyüş yapın, resim çizin, maça gidin. Ne bileyim ne istiyorsanız onu yapın. Ama ülkemize karışmayın. Onlarca yıl siz ülke yönetimininde bulundunuz da ne oldu ki bundan sonra olsun? Allah aşkına oturun köşenizde. Ülkemizin sahibiymisiniz gibi davranmaktan vaz geçin. Evet dediği gibi YETER artık...

  cevapla