Devlet Bahçeli Hikmet Tekin ve Fendoğlu’nu Hatırlar mı?

Hikmet Tekin; 1950 yılında Bingöl’de doğmuş ve Ankara’da okumuştu.

1977 Belediye seçimlerinde, MHP’nin Bingöl Belediye Başkan adayı olmuştu.

Sağ-sol çatışmalarının doruk noktada olduğu o yıllarda Hikmet Tekin, Bingöl Belediye Başkanlığını kazanmıştı.

MHP; Bingöl’de, %33 oy oranı ile birinci parti olmuştu.

Değişik zamanlarda silahlı saldırıların hedefi olan Hikmet Tekin, uğradığı saldırıların birinde ağır yaralanmıştı. Saldırı sonrasında, Bingöl ve Elazığ Devlet Hastanelerine kaldırılmıştı. Hastanedeki yanlış müdahaleler sonrasında durumu ağırlaşmıştı.

Yaşanılan bu olumsuzluk üzerine, Alparslan Türkeş tarafından, özel ambulans uçakla Ankara Tıp Fakültesi Hastanesine nakledilmişti. Yapılan tıbbı müdahalelere rağmen böbreğinin birini kaybeden Hikmet Tekin, iyileşmiş ve görevinin başına dönmüştü.

Ancak katillerin duracağı yoktu ve öldürücü saldırı 12 Ağustos 1979 tarihinde gerçekleşti.

Ramazan ayının güzel günlerinden birinde, Bingöl’ün Genç ilçesinde ikamet eden ablası Esma Hanım ve eniştesi Ömer Bey’in evine iftar yemeğine gitmişti.

İftar sonrası Bingöl’e dönerken, kendisine ve yakınlarına pusu kurulduğundan habersizdi.

Adı üstünde; pusu…

Bu saldırı sırasında; annesi Hümriye Tekin, öğretmen olan kardeşi Ahmet Tekin ve kendisi öldürülmüştü. Yanında bulunan yeğenleri ise yaralanmadan kurtulmuşlardı.

27 yaşında, % 33 oyla Bingöl Belediye Başkanı seçilen ve ‘derin unsurların’ saldırısı sonucu hayatını kaybeden Hikmet Tekin için cenaze töreninin yapılmasına dahi izin verilmemişti.

12 Ağustos, Hikmet Tekin’in katledilmesinin üzerinden 30 yılın geçtiği bir tarihtir.

Başka bir ifadeyle; Kürt nüfusun yoğun olduğu bölgede, % 33 oyla belediye başkanı seçilen ülkücü bir gencin, kalleşçe öldürülmesinin yıl dönümüdür!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, elbette Hikmet Tekin’i anımsıyordur!

Unuttuğunu sanmıyorum…

Eminim ki Hikmet Tekin’i, öğrenciliğinden de tanıyordu.

Devlet Bahçeli’nin anımsayacağını düşündüğüm diğer bir isim ise Hamit Fendoğlu…

1977 yılında yapılan belediye başkanlığı seçiminde, bağımsız aday olarak, Malatya Belediye Başkanlığını kazanmıştı. Malatya Belediye Başkanlığını ilk kez CHP adayları dışında biri kazanmıştı. Bağımsız aday olduğuna bakmayın, başkanlığı kazanmasının arkasında yatan önemli faktörlerden birisi de ülkücülerin çalışması ve desteğiydi.

Kürt olan Hamit Fendoğlu’nu bekleyen akıbet de, Hikmet Tekin’inkinden farklı değildi.

Onun hesabına düşen ise bombalı bir paketti…

Aslında bu iki ismin dışında da birçok isimden bahsetmek mümkündür. Adıyaman, Ağrı, Bingöl, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Muş, Malatya, Mardin, Şanlıurfa ve Gaziantep ülkücü hareketin güçlü bir zemine sahip olduğu, MHP’nin milletvekili ve belediye başkanlıkları kazandığı illerdi.

Bu şehirlerde, ülkücü harekete yön veren insanların çoğunluğunun etnik orijini Kürt’tü.

Çünkü Kürt olmak, ayrılıkçı olmak değildi!

Peki, ne oldu da MHP, Kürt sorunu sarmalında, yaşam koşulları giderek zorlaşan bölge insanı ile arasındaki ilişkiyi, ‘ülküsüne’ uygun olmayan bir zemine kaydırdı?

“Ben bu konuda asla taviz vermem” ve “konuşulacak bir şey yok” diyerek, bölücülüğün güç kazanmasına zemin hazırladığının farkında değil mi?

Devlet Bahçeli; 25 yıldır ülkemizi sıkıntıya sokan ve toplumsal barışı tehdit eden terör sorunu ile bölge insanını ayrıştırmayı amaçladığı açık olan Cumhurbaşkanının girişimine, “Sayın Cumhurbaşkanı sen Bizans tekfuru musun?” diyerek hakaret eden, Oktay Vural’a ne zaman dur diyecek?

İçeriğini bilmediğini ifade ettiğin bir çalışmaya, ‘hayır’ demek, hangi anlayışa sığar?

DTP milletvekillerine karşı sergilenen ve takdir edilen şefkatli tutum, bölgenin mağdur insanları için ne zaman gösterilecek?

Nereden nereye…

Hikmet Tekin’i % 33 oyla Belediye Başkanı seçen Bingöllüler ve Kürt Hamit Fendoğlu’nu başkan yapan Malatyalıların hepsi ‘hain’ mi oldu?

Yazık…

Ezbere ve önyargıyla yapılan değerlendirmeler Devlet Beye yakışmıyor!

farukadnan@gmail.com

YORUMLAR
avatar
 • avatar
  yörükan

  ötekileştirme abd faaliyetidir.bunu 2005 te siirt dehap başkanı görmüş ve isyan etmiştir..bahçelinin kızdığı budur..asla kürt düşmanı değildir bütün ülkücüler gibi..alttan çalışmayın tamammı..

  cevapla
 • avatar
  ömer

  kendinizi yırtsanızda pkk ile masaya otuuurulmaaaaz

  cevapla
 • avatar
  Zaza sinan

  Diyarbakırlı edebiyatçı bir Zaza olarak diyorum ki Zaza lar kesin lile Kürt değidir vede Zaza ca Kürtçe nin asla şivesi değildir.

  cevapla
 • avatar
  Gerçek

  Zazalar Kürtlerden ayrı bir Farisi topluluktur.Hatta Zazaca Kirmançi(Kürtçe)`den Farsçaya daha yakın ve kibardır.

  cevapla
 • avatar
  Haluk

  Arkadaşlar ben bu arkadaşı yani Hikmet Tekin'i tanırım. Allah rahmet etsin. Kendisi zazadır. Zazalar Kürttürler. Bu ayıp değil. Önemli olan etnik kimlik değil. Önemli olan vatansever olmak ve ülkesini sevmektir. Bu anlamda, Kürtlerin büyük çoğunlüğü vatanseverdir.

  cevapla
 • avatar
  birisi

  ağzınızı niye yorarsınız ki??

  cevapla
 • avatar
  kerem güneş

  şimdi burda geçmişte var olan durumların günümüze yansımasını ve bu olaylar süzgecinden mhp nin kendine duracak yerin var edilmesini bekleyenler var anlaşılan açıkça siz söleyemedinz ben direk yazayım türkeş bu gün yaşasaydı o bu sözde açılıma ne derdi !!!! hiç düşündünz mü ve diğer taraftan bir gurup adam size ne yapacağını belli olmadan bir şey yapacaklarını söylüyor ii yada kötü ve gel benlen ortak ol böyle ve böyle hassa bir konuda mhp gibi hassas bir partinin ne yapmasını bekliyorsunz dtp ile kızlcahamamda kamp yeri ayarlansın akp ve dtp birde mhp mhpsiz olmaz malum nasıl böldüreceğinz onu tartışılsın mhp demokrat olsun mhp neme lazım diğil şuur milliyetçisidir işte o kadarrr!!!!!!

  cevapla
 • avatar
  Zaza sinan

  Merhum Hikmet Tekin kardeşimizin de Zaza olduğunu belirtmeliyim.

  cevapla
 • avatar
  Ülkücü

  Son Belediye seçimlerinde Şanlı Urfa`nın Harran İlçesi`nin Belediye başkanlığını MHP adayı kazandı.

  cevapla
 • avatar
  Zaza sinan

  Rahmetli Hikmet Tekin kardeşimiz ve Hamit Fendoğlu ağabeyimiz. Ülkemin,Devletimin bölünmez bütün lüğü uğruna.Ezan susmasın,Bayrak inmesin dedikleri,manevi ve milli değerlere sahip çıktıkları için hainlerce Şehid edildi.Eğer O Merhumlar sağolsaydı aynı mücade leyi şimdide verirlerdi.

  cevapla
 • avatar
  Ülkücü

  Arif Banazlı arkadaşım insanlar pkk bitse MHP`ye niye mi oy verecek?Dünya`daki bütün Türklerin Tek Devlet halinde birleşmesi için oy verecek.Türk Bayrağının Uzaya dikilmesi için oy verecek.Türkiye`nin dünyanın en güçlü Ülke olması için oy verecek.Türkiye`nin Dünyanın en kültürlü insanlarının yaşadığı ülke olması için oy verecek.Yani Turan için oy verecek...Devrim için oy verecek.

  cevapla
 • avatar
  Atsızcı

  2006`da tamda Danıştay saldırısın olduğu gün Prof.Dr.Ümit Özdağ 12 Eylül ncesi MHP`nin Bingöl Belediye başkanlığını kazandığını ve şimdide MHP`nin Bingöl`de potansiyeli olduğunu anlatan bir yazıyı övünerek yazmıştı.Tam`da o gün Danıştay Alparslan adlı Ülkücü kökenli Bingöllü bir Kürt tarafından silahlı baskına uğradı.

  cevapla
 • avatar
  ALPEREN

  Türkmen Alevi kardeşlerimiz o dediğiniz "Kürt orjinli Ülkücü" siyasetciler yüzünden Ülkücü Hareketten nefret ediyorlar.Çünkü o yerlerde Kürtleri kazanacağız diye Alevi düşmanlığı yapıldı.Ama 2009 yılında o Kürt Ülkücülerin çocukları Fethullahçı oldular.AKP`li oldular.Ama Türkmen Alevi kardeşlerimiz Ukusalcı oldular.Milliyetçi oldular.

  cevapla
 • avatar
  ali veli

  kendisine vatandaş diyen vatandaşa: Demiş ki vatandaş, konuya herkes vakıfmış gibi bir şeyler söylüyor. Anlaşılan kendisi de mış gibi yapıp öyle yazmış. Baştan sona yazdıkları mış gibi olduğu içn cevap verilmeye değmez. Ama özellikle de Şivan Perver konusundaki cahilliği gerçekten de mış gibi olmuş. Eğer tanısaydı Şivanı, PKK nın Şivana düşman olduğunu bilirdi. Hatta Şivanın Almanyadaki evinin bizzat PKK militanları tarafından kundaklandığını da bilirdi. mış gibi konuşunca böyle rezil oluyorsun işte vatandaş; klasik vatandaş! Okumaz, araştırmaz, bilmez etmez, işkembeden sallar VATANDAŞ!

  cevapla
 • avatar
  arif banazlı

  ( devam) çok mu yaman bir çelişki acaba? Üstelik Ülkücü Hareketi sokaktan ve mafyadan hassasiyetle koruduğu için Devlet Bahçeliye sempati duyan birisi olarak ?

  cevapla
 • avatar
  arif banazlı

  Başbakanın elinde somut bir proje yok, doğrudur. Çözüme dair çizgileri net bir bakışaçısı da yok , bu da doğrudur. Ama grup konuşmasından anlaşıldığına göre Başbakan bu ülkede terörün bitmesini, annelerin artık ağlamaması gerektiğini, bin yıldır kardeş olan bu iki halkın kardeşliğini ortadan kaldıran anlayışlardan vazgeçilmesi gerektiğini, gençlerimizin artık ölmemesi gerektiğini , ülke kaynaklarının boşa heba edilmemesi gerektiğini ...söylemektedir. Buna karşılık CHP ve MHP ne demektedir? Tıpkı Başbakan gibi muhalefetin de bu konuda bir projesi yoktur. Sadece barışın mümkün olmadığını, bu kavganın süreceğini ve bu işin nasıl çözülemeyeceğini ballandıra balandıra anlatmaktadır muhalefet. Sorunların varlığından beslenen bir muhalefet , o sorunun ortadan kalkmasını ister mi? Bizatihi devletin ortaya çıkardığı bir sorunu devlet partisi CHP çözmeye kalkar mı?Soğuk savaş döneminde dört bir yanını düşman ilan etmiş, bununla da yetinmeyip yanına bir çok da iç düşman ilan etmiş bir devletin partisi, sorunun çözümüyle hayatiyetini kaybedeceğini bile bile çözümden yana olur mu? Bugünlerde gerek Baykal gerekse CHP sözcülerinin tüm açıklamaları sorunun nasıl çözülemeyeceğiyle alakalıdır. Hikmet Tekin hatırlatması MHP lilere ne hatırlatabilir ki? Olsa olsa 'Hikmet Tekin bölücülüğe karşıydı ve o Türklüğü kabullenmişti ' olabilir.MHP liler için Kürtlüğü Türklüğün bir şubesi kabul eden ve Türk milliyetçiliğni kabul eden tüm Kürtler gerçek vatanseverlerdir.Bunun dışındaki tüm Kürt açılımları ihanettir. Bir an için bu sorunun ortadan kalktığını ve terörün bittiğini düşünelim , acaba vatandaş niye MHP ye oy versin ki? Tayyib Erdoğan'ın partisini kurduğu andan itibaren meşruiyetini ABD ve AB den icazetli sürdürdüğünü,uluslarası bağlantıları ve yakın çevresiyle yolsuzlukları içselleştirdiğini, özelleştirme bahanesiyle bu ülkenin kaynaklarını (yani halkın parasını) kendine yakın adamlarına peşkeş çektiğinin farkında olan birisi olarak bunları söylemek

  cevapla
 • avatar
  Oktay

  Irak bölündü mü? Hayır. Kürtler ayrılmak istiyoruz diyor mu? Hayır. O zaman nereden çıkarıyorsunuz bu tür kötülükleri. İnsan birazcık düşünür öyle yorum yazar. Ama burası Türkiye işte. Ağzı olan herkes konuşuyor.

  cevapla
 • avatar
  vatandaş

  Konuya vakıfmış gibi herkes birşeyler söylüyor.Bari bende birşeyler söyleyelim Konunun hassasiyeti nedir ve konunun muhatabı kimlerdir bunu net tesbit eden yok.Hep demogoji ve yuvarlak laflar. Bir söz vardır."İlk düğmeyi yanlış iliklerseniz diğerleride yanlış iliklenir." Hükümetin başlangıç yaklaşımı ve akil adamları yanlış seçildi. Ne kadar kendine yalaka , Soros maaşlı akşam sabah Türk e sövmeyi marifet sayan kalemşörler varsa onları yol gösterici olarak rehber aldı. Bu adamların zaten zihniyetleri belli baştan buradan kaybedildi. "Kargadan klavuzu olanın burnu bo...tan kurtulmaz." gibisinden çıkılmaz ve ucu görünmeyen bir kuyuya düştüler .Suçu başkalarına atmaya çalışıyorlar.Buna siz de dahil. Defalarca yaptıkları gibi farklı düşünenleri kucaklamak gibi bir anlayışla değil,kendileri gibi düşünmeyenleri ötekileştirdiler.Şark kurnazlığı ile işi götürmeye çalışıyorlar.Ama olmayacak. Açılım derken vatandaşı birleştirmek değil (keşke duya bilseniz.)İş ayrıştırmaya dönüşmeye başladı ki bu çok tehlikeli bir gidiş.Terörün dağ ve şehir temsilcileride bunu çok iyi kullanıyor. Siz toplumun zamanlara göre değişeceğini çok iyi bilenlerdensiniz.Rahmetli Hikmet bey den bugüne özellikle bu iktidar yaptığı açılım ve saçılımlarla yeni bir millet oluşturmaya ve dağdaki eşkiyanın ve AB ci dayatmaların emirleri ile artık hainlerin ve açıkça devlet kurmanın hesabları yapılır oldu. Bu duygu ve gelişmeler karşısında vatandaşın ülkesinin tehlikede olduğu kuşkusu dışında ne kaldı. Türküm demek nerede ise yasaklanıp etnik ayırımcı kelime olmaya başlaDI. Kısacası ikidar ve iç dış aktörler bu ülkeyi kemirmeye başladılar. Olay birde bu cepheden bakınız. Başbakan Apocu Şicanı övüyor.Yahu adam bilinçli bir pkk teröristi.Kimi kandımaya çalışıyorsunuz. Nasrettin Hocanın ifadesi il ." Hiç hırsızın suçu yokmu."

  cevapla
 • avatar
  Alperen

  arkadaşlar biric edep lütfen. kimse kimseye hain diyemezzzzz

  cevapla
 • avatar
  İNCİ

  Türkiye değişik etnik kökenlerin oluşturduğu bir ülke . Kürt leere ayrıcalıktanınacaksa ozaman lazlara, çerkezlere vs. de ayrıcalık tanınsın ülkeyi bölsünler olsun bitsinnnnnnn

  cevapla
 • avatar
  ali şanalmış

  Devlet Bey kuvvetle muhtemel tüm ülkücü şehitlerin hatırasını yüreğinin en derininde taşıyordur.Sizin asıl düşüneceğiniz şey millet siz ihanet ve teslimiyet tellallarını nereye koyacak nasıl, cezalandıracak?

  cevapla
 • avatar
  Kamil Aras

  Devlet bey hatırlamaz. Hatırlasaydı konuşurdu. Devlet beye son günlerde birşeyler oldu. Kafası karışık. Birileri "üfleyip" duruyor. Emine Ayna ile Hasip Kaplan'ın farkı var mı? Farkı yok. "Gel Hasip meclisin renklerini tamamlayalım" derken iyi de, Başbakan görüşünce mi kötü oldu? Bırakın bu iş bitsin kardeşim. Proje yoksa, sen çıkar dersin ki; "kardeşim benim çözüm düşüncem şu şu şu. Şunların şunların yapılmasına da karşıyım" Olur biter. Ama Devlet bey bunu yapmıyor. Bağırıyor. Bu doğru değil. Peki Oktay Vural? İshal olmuş gibi her dk bulduğu her mikrofona konuşuyor. Konuşmuyor, küfrediyor hakaret ediyor. Ayıp ama. Sadi Somucoğlu cumhurbaşkanı adayı olacağım dediğinde, onu tokatladılar. Devlet bey de dedi ki "devlet başkanına karşı gelinmez karar neyse ona uyulur bizim ülkümüz bu" Peki ülküde ülkenin başbakanına hakaret etme cumhurbaşkanını rum imparatorlarına benzet me var mı?

  cevapla
 • avatar
  mikail

  sayın yazar bahçelinin kürt vatandaşlarımıza dediği birşey yok konuyu saptırmayın sadece pkk rahatsızlığını ifade ediyor başbakan dtp yi ziyaret ettimi etti ne oldu ayna çıktı muhatabımız apodur dedi bahçelinin karşı çıktığı budur.

  cevapla
 • avatar
  Mine Karakurt

  Bilmem belki hatırlıyordur. Ama şuan üzerinde konuşulan açılım farklı değil mi? Yani bağımsız kürt devleti kurma projesi değil mi bu çalışma? Gerçi ben buna inanmıyorum ama. Gündeme getirilen konu bu. O zaman bunu gidermek gerekmez mi?

  cevapla
 • avatar
  Anlamazsın

  Anlamazsın Adnan Bey. Adam diyorki siz şu çözümü bir ortaya koyun, bi bakalım ondan sonra randevu isteyin çözüm metodunuza göre destek verip vermiyeceğimizi konuşalım. Ortada bi çözüm yok destek ver deniyor. Öyle 6-7 yıllık bir siyasi parti başkanı değil bahsettiğiniz kişi, böyle bırakın sonunu göremediği, başlangıcını göremediği bi projeye destek verirmi. AKEPE proje üretemiyor, projeyi basın yoluyla sana bana ürettiriyor.

  cevapla