İki ayda hafız oldular

İki ayda hafız oldular
İlahiyat mezunu Hatice Şahin, geliştirdiği yeni bir teknikle 2 yıl olan hafızlık süresini 2 aya indirdi. Bu yeni teknikle şimdiye kadar 9 öğrenci hafız oldu.
Son güncelleme: 02.06.2015 / 01:50:18

Hatice Şahin, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Yüksek Lisans mezunu. 2006 yılı Eylül ayında Gümüşhane Kelkit'te sözleşmeli Kur'an kursu hocası olarak göreve başlamış. Hafızlık için geliştirdiği tekniği uygulamak için önce öğrencilerden sonra da velilerden izin alır. Disiplinli bir çalışmayla başarıya ulaşan Şahin, 2 ayda hafız yetiştirmeyi başarır. Hatice Hoca başarısını tescillemek için önce notere müracaat eder, fakat noterdekiler bu konuda yetkili olmadığını Diyanet'ten uzman kişilerin noterliğine başvurması gerektiğini söyler. Şahin'in bu başarısı Diyanet'ten 6 kişilik uzman ekip tarafından tescillenir. Hatice Hoca şimdi de geliştirdiği tekniğe patent almaya hazırlanıyor.

Şahin başarıya nasıl ulaştığını şu sözlerle anlattı: “Hafıza teknikleri ile ilgili ciddi bir çalışma yaptım. Kendi hafızlığımı koruma adına yaptığım çalışmalar sonucunda yeni bir teknik oluşturdum. Bu yöntemle ilk olarak, 3 öğrencim 4 ayda Kur'an-ı Kerim'i ezberleyerek hafız oldu. Daha sonra tekniği geliştirerek, bu süreyi 2 aya indirdim. Şimdi de bu süreyi 1 aya indirmenin çalışmalarını yapıyorum.”

ÇALIŞIRKEN EZBERLE

Hafıza tekniğinin Türkçe ibareler için olduğunu ancak orijinal haliyle yabancı dil için hafıza tekniği geliştirilmediğini anlatan Hatice Şahin, “Bir sayfayı 1,5 saatte ezberleyenler artık aynı yeri 10 dakikada ezberleyebili-yor. Ayrıca bu teknikleri öğrenciler değil, çalışanlar da uygulayabilir. Belki onlar 2 ay yerine 5-6 ay gibi bir sürede hafız olacaklardır” diyor.

Hafızlığın unutulmaması için ise ezberden sonra 2 yıla kadar her gün 45 dakikalık çalışma ve ardından da 6 ayda bir tekrar yapıldığını söylüyor.

“Eski sistemde öğrenciler ne kadar süre eğitim alacaklarını bilmiyorlardı” diyen Şahin, “Oysa benim geliştirdiğim teknikle öğrencilere 'Bu kadar sürede hafız olacaksın' diyerek hedef gösteriyorum. Böyle olunca motivasyon adına problem kalmıyor” dedi.

Son zamanlarda hafızlık isteğinin azaldığına dikkat çeken Şahin, “İnsanlar okul mu hafızlık mı noktasında tercih yapmak zorunda kalınca tabiki eğitimden yana tercihlerini kullanıyordu. Ayrıca hafız olmak isteyenler eğitimlerine 2 yıl ara veriyordu. Bu sistemde kimse okula ara vermiyor” dedi.

REKOR GETİRDİ

Hafızlık tekniği şöyle işliyor: Sûreler kolaydan zora doğru sıralanıyor. Daha sonra bir sayfa alınarak 3'e bölünüyor. Önce ilk 5 satır, daha sonra diğer satırlar 5'er 5'er ezberleniyor ve daha sonra birleştirilerek tekrar yapılıyor. Sonra ikinci sayfaya geçiliyor. Onun ezberinde de aynı metot izlenerek sayfa ezberleniyor. Sonra 1 ve 2. sayfa tekrar okunuyor ve bu silsile 10 sayfa boyunca devam ettiriliyor. Ezber 3 kişiye dinlettiriliyor. Doğruysa ikinci 10 sayfaya geçiliyor. Aynı sistemle ikinci 10 sayfa da ezberlendikten sonra ilk 10 sayfayla birleştirilerek okunuyor ve 4 kişiye dinlettiriliyor. Böylece 20 sayfa ezberlenmiş oluyor.

Hafıza teknikleri konusunda Uludağ Üniversitesi'ndeki hocalarından da yardım aldığını ifade eden Şahin, “Öğrencilerim için diyetisyene bile gittim. Başarı için dengeli beslenmek şart, bunu da uyguladım” dedi. Hatice hoca, öğle uykusunun da faydalı olduğunu belirtti. Ayrıca uyguladıkları programın içerisinde haftada bir gün sinema saati, gezi ve pikniklerin de olduğunu söyledi.

Günlük program

Sabah 05.00'te bir önceki gün yaptığı ezberi hocasına dinletiyor. Daha sonra yeni ezberleyeceği bölüme başlanıyor. Öğle uykusuna kadar 3 saat 45 dakikalık bir çalışma yapılıyor. 1 saatlik uykudan sonra tekrar çalışmaya geçiliyor. Akşam tekrarına kadar 4,5 saatlik bir çalışma yapılıyor. Daha sonra günlük tekrarını yapıp yatıyor. Bir sonraki günde bu silsile devam ediyor.

BİR AYDA DA MÜMKÜN

Hafızlık süresini 2 yıldan 2 aya indiren Hatice Şahin, süreyi bir aya indirmeyi hedefliyor. Artık hafızlık için okula ara vermeye gerek kalmadığını dile getiren Şahin, uyguladığı yöntemle toplumda hafızlığa yeniden özendirmeyi istiyor.

yeni şafak
Kaynak:
YORUMLAR
avatar
 • avatar
  HAFIZ

  s.a arkadaşlar bu cok özelbi konu ülkemizde gerçektende hafızlık azalıyo azlında nekadar mutlu bişey hafızlık hatıce ablamdan allah razı olsun cok güzel birteknik bulmuş allahutala gayretve cabalarının sevabını katkat nasip etsin

  cevapla
 • avatar
  mrşd

  allah razı olsun hatice hocadan..

  cevapla
 • avatar
  ali asa

  valla bu hoca öğrencilerini çok sıkıyor. öğrencileri artık ağlıyor.

  cevapla
 • avatar
  hayriye

  hadi lutfen nolur EDİTÖR: Değerli Okuyucumuz, Haber 10'da yer alan haberin kaynağı Yenişafak. Haberde adı geçen kişi hakkında elimizde herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

  cevapla
 • avatar
  hayriye

  tamam bana hatice hocanın telefonunu verin konuşayım

  cevapla
 • avatar
  hayriye

  cevap istiyorum

  cevapla
 • avatar
  hayriye

  hatice hocayla çok acil konuşmalıyım lutfen

  cevapla
 • avatar
  hayriye

  hatice hoayla acil konuşmalıyım

  cevapla
 • avatar
  hayriye

  hatice hoca ile konuşmak istiyorum

  cevapla
 • avatar
  tugba kılıc

  ben hatıce hocanın ogrencısı olarak sıstemın canlı tanıgıyım hem okul hem hafızlık bır arada bıttı allah razı olsun.... selma ablama ayrıca selamlar:)

  cevapla
 • avatar
  yusuf saydut

  ben yazıları okumadan yorum yaptım. yazıları okudum ve teknikleri yazıyoe. fakat tam açıklamalı deil. daha açıklamalı bir plan yapılıp yayınlanabilir mi? eğer olursa memnun olurum. Tşk

  cevapla
 • avatar
  yusuf saydut

  herşey çok güzel. çok heveslendim fakat çalışmanın nasıl yapılacağını anlayamadım. eğer çalışma planını benimle paylaşırsanız bir hafız daha yetişebilir. çünkü bu konuda çok ciddiyim. illede ezberleyeceğim Allah izin verirse. herşey için tşk ederim. Allah hepinizden razı olsun. AMİN

  cevapla
 • avatar
  beren

  git de gör dünyanın çilesini insanlar nasıl değişiyormuş .hafızlık kursunda hafızlıktan başka neler oluyomuş gör bakalım.insan görerek anlıyor ne yazık ki.halbuki tecrübe edene kulak vermek lazım.o kursta anca..neyse..

  cevapla
 • avatar
  elif

  sa nerde bu kurs hangi şehirde yaptırıolar hafızlığı bilen yazsın allah rızası için bende gidicem çok sevaba geçer..

  cevapla
 • avatar
  sümbül

  of of dünyanın kanunları hiç değişmiyor anlaşılan. herkes kendine yakışanı yapıyor. hocamız 7gün 24 saat hizmet ederken birileri de çamur atma derdiyle dedikodunun peşinde. mevla herşeye şahit ve elhamdülillah şu mealdeki hadis var: birisi Allah'ın kendisinden razı olup olmadığını merak ediyorsa kendisini ne ile meşgul ettiğine baksın.

  cevapla
 • avatar
  hatice

  insanların emeğine saygı duymayan provakatorlere sesleniyorum yaşamadan görmeden yorum yapamazsınız ben yapıyırum çünkü hatice hocamızla 9 aydır yaşıyorum ve ömrüm yettiği sürecede onunla irtibatı kesmem eğer dediğiniz gibi psikoloji bozulsaydı ben şuan orda olmazdım kimse orda zorla tutulmuyo ayrıca aksine oradan çıkanların psikolojisi bozuk kendi başarısızlıklarını kabullenemedikleri için bunu hocamıza mal ediyolar ben birçok hoca tanıdım işte hoca budur dediğim tek insan hatice şahin.ayrıca mademki hafızlığı atalarınızdan gelen teknikle 3yılda bitireceksiniz yolunuz açık olsun ama kusura bakmayın ben ve benim gibi düşünenlerin 3 yılını hafızlığa verecek boş zamanları yok oyüzden o dahice(!)fikirlerinizi kendinize saklayın hatice hocam sizinde yolunuz açık olsun Allah sizi provakatörlerin şerrinden korusun SİZİ SEVİYORUZ

  cevapla
 • avatar
  elif

  hatice hanımı yapmış olduğu muaazzam çalışmadan dolayı binlerce kez selamlıyorum tebrik ediyorum. sadece hafızlık müessesesini gündeme getirme ve verimliliği arttırma, bu işin ehlini yeniden düşündürme noktasında bile bu çaba, bir çığırdır! onlarca insan sadece bu haberin motivasyonuyla hafızlık yapmaya karar verdi, binlercesi dua etti ve ediyor.."hayr" olarak bir insana bu da yeter zannımca. hatice hanımınn çabasına emeğine ben şahidim, ahirette de buna şehadet edeceğim. cenab-ı rabbü'l-alemin ise tüm şahitlerin üzerinde herşeye, her emeğe şahit! hatice hanım, sen devam et yoluna,rab yardımcın olsun, yolun açık olsun!..

  cevapla
 • avatar
  aysenur

  ayrıca hafız olmak için bir sayfa en fazla 20 dakikada ezberlenmelidir.bundan fazla zamanda ezberlenmesi durumunda hafızlık zor gecer.normali ise 10 dakikadır.

  cevapla
 • avatar
  aysenur

  bende hafızım ve 15 ayda bitirdim. aynen sayfayı 3' veya 2'ye bölüp sonra toplardım.bir gunde ezberde rekorum 15 sayfa ama bunu tamamının ezberlenmesinde kullanamazsın.yani sureklilik sıkar.yapılamaz bu.

  cevapla
 • avatar
  beren

  ya olmayan bir sistemi nasıl çalışıpta yapabilirsin ki.diyanette bir araştırma yaptım şu ana kadar hatice şahinin 1 senedir bir kursta olmasına rağmen anca çıkarttığı yani bir senede 1 kişi!!!güzel skor!!!! onlarada hafız denirse tabi sınavı kazanan 1 kişi olmuş buna ne diyeceksin.öğrencisi olduğunu 2,5 ayda hafız olduğunu söylüyorsun .acaba kuranı ezberden mi okuyorsun yoksa yüzüne bir şekilde hızlı mı.psikolojini de merak ediyorum doğrusu.hatice şahin 2 ayda hafız çıkarrtığını söylüyor.tekrarlanmamış başarılar başarı sayılmaz.bir istisna varsa bu yapanın özelliğidir.o kız iyiymişde olmuş 2 ayda hadi diyelim.ondan sonra çıkarabilmiş mi hafız 2 ayda yok.boşuboşuna hafızlık gibi güzel bir müesseseyi kendi emellerine alet eden birisini savunmayın lütfen.sırf şöhret olmak için bu müesseyi kendine oyuncak yapmış türkiyenin yarısını kursa getirttikten sonra insanların arkasına bile bakmadan burdan uzaklaşmasını sağlamış bir insanın nasıl insanlara faydası olur merak ediyorum doğrusu.allah hidayet versin bence.o kızın anlattıklarını anlatsam yani bunlardan fazlasını olay olur bence susayım neyse.eden bulur.saygılar.

  cevapla
 • avatar
  şeyma

  sistm yok mu??peki kısa sürede hafz olnlar nasl olmş.ister inann ister inanmyn sistm var ve çk gzl işlyo.bnde çk kısa sürede bitrdm bu sistm saysnde.hocamz işinde çk başarlı ve insn pskljsnden çk i anlyn biri.beren senn konştuğn kşi ikiyüzlülük yapmş resmeen.ayrca sistmi iyi kullanp çalşan herks oldğndan daha kısa sürede bitirir

  cevapla
 • avatar
  beren

  geçenlerde onun kursundan ayrılmış bir kişiyle konuştum.valla internet ortamında söyleyemeyeceğim dolaplar çevriliyormuş onun bulunduğu yerde.zaten kursuna giren çıkanın haddi hesabı yokmuş.saygı sıfır öğrenciler hipnoz olmuş gibiymişler.kendimi zor kurtardım dedi kız.çok kısa zaman zarfı içinde sistem mistem olmadığını öğrendim ve ordan ayrıldım diyor .herşeyin yasak olduğunu ve motive adı altında ordaki öğrencileri rencide ettiğini söyledi.ve ordaki hiç kimse sesini çıkaramıyormuş.ordaki bir çok kız dışarıda rol yapıp gülüyorlarmış içeride kan ağlar vaziyettelermiş.valla ne kadar doğru bilmem ama hani çıkarabilmiş mi bir daha 2 ayda hafız yok.o 2 ayda çıkarttım dediği kız da nasıl hafızlık yaptı bilinmez.o yüzden en güzel yol atalardan gelen klasik sistem ha o da biraz ıslah edilse iyi olur ama bir insan azimle istediğini yapar illa da bi sisteme ihtiyaç duymaz.

  cevapla
 • avatar
  beren

  bence hatice şahinin yaptığı sadece uygun koşulları sağlamak ve zekası müsait olanı kullanmak.gerisi hikaye.isteyen ve azim eden herkes kısa sürede hafız olabilir.bende 6 ayda yaya yaya hafızlık yaptım.psikolojim gayet iyi eğitimim de yarım kalmadı.hiç zannetmiyorum ki o 2 ayda hafızlık yapan kızın psikolojisi doğru düzgün olsun.bence hatice şahinin iyi araştırılıp tahlil edilmesi lazım yoksa vallata millete 2 ayda hafız olmuş ama psikolojisi bozuk gençler gelmesin.allah hayırlı hafız olmayı bana ve hafız olanlara nasip etsin.onunla yaşamayı ve amel etmeyi nasip etsin.

  cevapla
 • avatar
  Şeyma

  arkadaşlr hatce hocama yalan yanlş laf söylynlere burdan seslenyorm.bende onn öğrencsym ve ik buçk ayda bitrdm,olmz değil oluyo işte,tuba arkadaşmn dedği gibi ortm çk gzl ve hocamz işinde çk başarlı kesnlkle

  cevapla
 • avatar
  adem

  tuba şahin hanıma sormak istiyorum.tamam çok güzel bir ortam da kendisi şimdi nerde hatice şahin elinden hafız olmuş mu yoksa sadece ortamı mı görmüş.ne ortamlar var işe yaramadıktan sonra...

  cevapla
 • avatar
  semra

  s.a bende bu sistemi duyduktan sonra hafızlık yapmaya karar verdim. klasik sisteme göre hafızlık yapanlar klasik sistemle düşünenler bu sistemi kabul edemiyor. ben buna katılmıyorum . sistemi bilmeden yorum yapılması yersiz. yeni bir şey olduğu için kendini hemen herkese kabullendiremez. tüm yenilikler böyledir. zaman gösterecek. hatice hocaya başarılar diliyorum. allah kimsenin emeklerini boşa harcamasın

  cevapla
 • avatar
  emine

  selanum aleyküm. uzun zamandan beri bende hafızlık yapmayı düşünüyordum. ama çokuzun sürecek diye karar veremiyordum başlamaya.ben şimdi hatice hocahanıma ulşmak istiyorum. lütfen bana ona ulaşma konusunda yardımcı olur musunuz? allah sizlerden razı olsun

  cevapla
 • avatar
  remziye şeyma

  bende hafılık yapıyorum.hatice şahin hocanın adresini istiyorum.lütfen allah rızası için asuman-002@hotmail.co adresine bilgi bırakabilirmi.lütfen allah rızası için.....bekliyorum

  cevapla
 • avatar
  seyma

  içeriğiğni bılmedn lutfen atıp tutmayın

  cevapla
 • avatar
  didem

  şu anda hafızlık için çalışan bir arkadaş varsa lütfen benimle irtibat kursun adresimi diğer msj vermiştim

  cevapla
 • avatar
  didem

  sa arkadaşlar bende hafız olmak istiyorum diyanete bağlı çalışan bir kuran kursu hocasına ezber veriyorum fakat daha yeni başladım leyl den aşasını ve ammeyi ezberledim henüz ancak bazı korkularım var unutursam diye korkuyorum ve takılıyorum ezberlediğim yerde bunlar bana sıkıntı veriyor tavsiyeleriniz ve tecrübeleriniz varsa yazarsanız sevinirim adresim misikcik@hotmail.com

  cevapla
 • avatar
  ADEM DİVARCI

  bir defa kuranı kerimin şu anki sırası vahye müstenittir siz bunu değiştiremezsiniz. süreleri kolaydan zora doğru sıralayamazsınız çünki bir sürenin 8 sayfası kolaydır 10 sayfası zordur nasıl sıralayacaksınız.başka bir mevzu hafızlık bittiği zaman birde sağlama diye bir şey vardır bunu rüyasındamı yapıyorlar. ben buradan yine sesleniyorum iki ayda hafız olan veya yaptıran varsa onunla şiddetle tanışmak istiyorum. sanal alemde hafızlık dersi verecek değilim ama bu işi bu kadar yani hafızlık gibi bir müesseseyi bu kadar basitleştirmelerine suskun kalmak mümkün değil...saygılar...........

  cevapla
 • avatar
  ADEM DİVARCI

  slm.asırlardır osmanlıdan bu zamana kadar güzide memleketimizde hafızlık müessesesi devam ede gelmiştir.ve bunun bir sistemi vardır asırladan beri yapılan bu sistem tevatür yolu ile sabittir yani binlercekez tecrübe edilmiştir.ben hafızlığı birbuçuk senede yaptım benimle beraber çok arkadaşım hafız oldular ve yaşımız 12 civarlarında idi yani 15 sene önce. şimdi benimde 3 tane hafızım var yani bu işin içindeyiz.hatice hanıma şunu sormak istiyorum. iki ayda hafızlık bitirmek için günde on sayfa ezberlemek lazım.60. gün hafızlık bitti diyelim peki 60. gün ilk ezberlediği sayfaları bu çocuk okuyabilirmi? istediğiniz kadar zeki olun.bir defa bir insan diyelimki bir sayfayı 15 dakikada ezberledi osayfayı yeni ezberlediği için o sıcaklıkla okuyabilir fakat 6saat sonra okuyabilirmi? kaldıki bu bir sayfa birde bunu 10 sayfa düşünün. burdan herkezin şunu anlaması lazım hıfz yani ezberlemek ve en önemliside onu akılda tutmak sadece zeka veya çalışmakla değil belirli bir zamanın geçmesi vasıtası ile o ezberin insan beynine adeta nakş olması iledir ve buda yani 600 sayfayı ezberlemek 60 günde imkansızdır.ama şurasına varım her sayfayı ezberler ama saman alevi gibi gelip geçer.onun içinasılsız bilgileri insanlara doğru gibi satmayınız. eğer iki ayda bir insan kamil manada hafızlığını bitirsin ben kellemi vermeye hazırım. hatice hanımın hiçbir adres ve telefonuna neden ulaşılamıyor? ( hafızlık öyle iki ayda bitirilecek ve hobi gibi oyuncak haline gelecek bir şey değildir. irtibat 05365617818

  cevapla
 • avatar
  ADEM DİVARCI

  iki ayda hafızlık

  cevapla
 • avatar
  leyla

  basarilarinin devamini diliyorum lütden biri Hatice Sahine ulasilacabilecek bir numara, adres v.s versin.. Allah rizasi icin. haberi hazirlarlayanlardan da ricam budur

  cevapla
 • avatar
  sevim

  ben sizi öncelikle tebrik ediyorum bende hafızlık yapıyorum ama en kısa sürede hafız olmayı istiyorum telefonda görüşmüştük konyalıyım sidi çıkarınca gönderecektiniz söz vermiştiniz çıkardıysanız görüşürsek sevinirim allah yar ve yardımcınız olsun.

  cevapla
 • avatar
  elif

  adresini verin birinizde yaa tugba sahin ögrencisiymisin adresini biliyorsan yazarmısın lütfen

  cevapla
 • avatar
  talha

  selamun aleykumanladık 2 ayda hafız oldularda hanı kımse teknıgı acıklamıyo eger bu mumkunse neden ınsanlıga nasıl yaptıgı acıklanmıyo herkez ogrensın bu ılmı nekadar mekemmel bırsey olur hersey degışır camıdekı camaat bıle hafız olduktan sonra bılılçlı olur ama yok bole bışey acıklansınya neden acıklamıyor çıkıp elın çuruk tezlı ınsanları çikıyorda neden hatıce sahın hamefendı öıkıp ılmını paylaşmıyor bu ılım eger bende olcak benı dunya tanımıştı şimdiye

  cevapla
 • avatar
  tuğba şahin

  s.a ben hatice hocamızın bizzat öğrencisi oldum ve mükemmel bir ortam da hafızlığı yaptırdığına şahit oldum herkeze tavsiye edebilirim.görmek ve yaşamak gerekiyor.hafızlığın değerini bilen ve öğrenci psikolojisinden anlayan biri olması hafızlığı daha kolay kılıyor.hocamı çok seviyorum ve herkezin tanımasını istiyorum ulaşın ve mutlaka tanıyın herkeze slm...TUĞBA ŞAHİN SÖZ:ELİMDE KURAN OKURUM HERZAMAN ANNE BEN GELECEĞİM HAFIZ OLDUĞUM ZAMAN...

  cevapla
 • avatar
  eslem

  ya ALLAH aşkına bişey söyleyin ben talebeyim bu sistemle hafızlığımı bitirmek istiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz ???

  cevapla
 • avatar
  sinan yılmaz

  Ben hafıza eğitmeniyim ve İstanbulda hafıza eğitim kursum var. arapça konusunda 2 kelime setim ile sadece metin ezberleme konusunda 8 interaktif cdden oluşan bir eserim var. hatta şu anda Arapça metin ezberleme sınıfımdan çıktım ve bu maili yazıyorum. yani benim mesleğim araapça metin ezberi ve bu işi türkiyede herhald ebenden iyi bilen yoktur. bütün bunları yazmamın sebebi şu: 2 ayda hafızlık yaptırıyorum, iddiası son derece yanlıştır. bu ancak benim gibi hafıza eğitiminr yıllarca emek vermiş kişiler için geçerlidir. evet ben 2 ayd a600 sayfayı ezberleyebilirim ama bunun için 15 senedir çalışıyorum. yoksa bu teknikleri yeni öğrenen bir kişinin bu hıza ulaşması mümkün değildir. lütfen Hatice hanım yanlış bilgiyle insanları yanıltmayın. 2 ayda hafızlığı bitirmek mümkün değildir. hele yeni başlayanlar için. onların Aerapça metin ezberini öğrenmesi bile 2 ayı alır. nerede kaldı bitirmeké Bu işin uzmanı olarak bu yazıları yazıyorum. yoks aamacım kendimi reklam falan değil. olamayacak bir işin peşinde kimse koşmasın diye. Şunu derseniz olur: 2 aylık Arapça metin ezberi eğitiminden sonra 4 ayda kuranı ezberleyebilirsiniz. bu olabilir. ama bunu sizin verebileceğinizi bilmiyorum. çünkü öğretilmesi çok tecrübe isteyen birsistemdir. sizin bu teknik ile kaç sayfa ezberlediğinizi de merak ediyorum. ben bu tekniği yaklaşaık 500 sayfa ezberledikten sonra öğretmeye başladım.

  cevapla
 • avatar
  onur

  kardeş bu konu hakkında bilgilendirirmisin allah rızası için yaşım biraz geç ama çok istiyorum ve azimliyim ve hayırlısı ile başlayacağım lütfen yardımcı ol hatice hanım

  cevapla
 • avatar
  serdar

  allah szilerden razı hatice hanım ismin kadar ve ahlakın kadar ne güzel bir insansınız sizlerden tek bir ricam var size haber yolladım bir sonuç alamadım sizlerle çalışmak istiyorum tek başıma yapamaıyorum hafız olmak istiyorum ne olursunuz cevap veriniz , allah rızası için insanların en hayırlıs insanlara faydalı olandır hayra vesile olan hayrı yapan gibidir HADİS-İ ŞERİF ALLAH,A emanet

  cevapla
 • avatar
  ensari

  s.a. hocamıza teşekkür eder ondan allahın razı olmasını dilerim hocam bu metodunuzu ayrıntılarıyla öğrenmek istiyorum yardımcı olursunuz inşaallah benimde iki hafızlık yapan talebelerim var bu sayıyı sizin metodunuzla çoğaltmak istiyorum size nasıl ulaşabilirim ne olur bana ennnn kısa zamanda haber verin ve ne olur bana yardımcı olun bir şekilde size ulaşabilirsem çook mutlu olurum ve inanınki çok sevinirim teşekkür ederim allah razı olsun bekliyorum inşallah allaha emanet olun.

  cevapla
 • avatar
  Efser

  Sayın Hatice Şahin, Allah sizden razı olsun.Allah yaptığınız hizmetlerinizi ziyadeleştirsin!Yaptığınız bu hizmetten bizde nasiplenmek isteriz.Ben de hafızım ve talebe yatiştiriyorum.Keşfettiğiniz bu yolu öğrenmek istiyorum.Size nasıl ulaşabilirim?..

  cevapla
 • avatar
  fatma kaplan

  s.a öncelikle hatice hocayı tebrik ediyorum.bende 10 yıllık hafızım ve kuvvetlendirmek istiyorum yardımınıza ihtiyacım var.sayın hatice şahin size nasıl ulaşacağız....

  cevapla
 • avatar
  hafız

  ben şu anda hafızlık yapıyorum bu formül çok işime yarayacak allah razı olsun

  cevapla
 • avatar
  ömer faruk

  Selamunaleykum Allah razı olsun biz erkekler bu eğitimden nasıl yararlancaz.bende yarım hafızım bitirmek istiyorum bu sistemi erkek hoca yaptırmıyormu birde hatice hocaya ulaşabilirsek ve bu sistemden yararlana bilirsem ömrüm boyunca duacı olurum...

  cevapla
 • avatar
  şüheda

  allah'ın selamı üzerlnlze olsun degerli hocalarımız! ben yarım bıraktıgım hafızlıgımı allahın izniyle tamamlamak istiuorum size nasıl ulaşabilirim? lütfen bana cevap yazın tesekkür ederim allah razı olsun...

  cevapla
 • avatar
  elif

  Hocam Allah sizden,sizin gibi ilim öğretenlerden ve bu ilmi tahsil eden kardeşlerimizden razı olsun. Bende kursunuza katılmak istiyorum fakat size ulaşamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

  cevapla
 • avatar
  emrah özer

  hatice şahin hocadan hafızlık proğramına nasıl ulaşailiriz yardımcı olurmusunuz mail adresim eihlemrh@hotmail.com

  cevapla
 • avatar
  süveybe

  Allah ebedi razı olsn ama hatice hocam sizi çok aradm ama tel sürekli kapalı??? ne olur Allah aşkına bana ulaşmaya çalşn ben size ulşmk için elmdn geleni yaptm şuanda ank.ymşnz acaba hfz yetştrmeye devm edckmsnz kelkitteki kontjn dolmş ne yapmam gerek sizce? Allah için yardmlrnızı beklyrm herşey Allah için Allah ile Allaha ve Allahtn olsn Selamnalykm

  cevapla
 • avatar
  adile kucukciftci

  Selamun aleykum. tamam bu teknik cok harika ama lutfen daha genis bir aciklama yayinlayabilrmisiniz? Seminerlerden nasil haberimiz olucak. haberi olan lutfen banada en kisa zamanda haber versin. Bende suanda hafizlik calisiyorum ama birgunde bir sayfayi zor ezberliyorum.

  cevapla
 • avatar
  hayrunnisa

  bence bu şekilde kafa karman çorman olur önemli olan ezberlediğini unutmamak ve de yaşamaktır bence okul okuyanların sorunu için güzel bi metot olabilir ama bu kadar disiplin insanı çok sıkar hayırlı ramazanlar

  cevapla
 • avatar
  osman

  ????? ezberlemek de nedir mühim olan özdür diyorsun da sen kendini bilmiyorsun anlaşılan ismini "??????" diye yazdığına göre... tabiki anlamını da öğrenirsek çok daha güzeldir ama senin yaptığın gibi de önyargılı yaklaşmamak lazım... iki ayda hafız yetiştiren ablamızdan Allah razı olur inşallah Allah muvaffakiyetler versin

  cevapla
 • avatar
  gülçin

  birileri 60lı puanlarla atanarak yetkin olabiliyor, (kpssden 74 almış)yüksek lisansını tamamlamış doktora sınavını kazanmış bu kadar büyük bir işe imza atmış biri yetkin sayılmıyorsa. kpss utansın!

  cevapla
 • avatar
  simeranya

  Güçlin'e...KPSS ile atanıyor kardeşim. puanı tutsaydı olurdu. ne demek sözleşmeli atayanlar utansın? böyle saçmalıklar da insanı çileden çıkarıyor doğrusu.

  cevapla
 • avatar
  ?????

  ya ezber yapmanın kime ne faydası var, mühim olan özdür öz, ondan bihaberler.

  cevapla
 • avatar
  mehmet can

  Herkese hayirli ramazanlar, bende cocugumu hafizlik yapmasini istemistim ama okul sorun oldu. insaallah bu sistem sayesinde 8.ci siniftan sonra yaptiririm.

  cevapla
 • avatar
  gülçin

  Bu kadar büyük bir başarıya imza atan bu değerli insanın kıymetini bilmeyip kendisini hala sözleşmeli öğretici olarak çalıştıranlar utansın!

  cevapla
 • avatar
  Mahmut

  Hocam taktik çok doğru bir taktik. Ancak bu taktik Süleyman Hilmi TUNAHAN Hz.nin yıllardır bilinen bir metodudur.Yani ezberlediğini bir önceki ezberle beraber zincirleme tekrar etme.Bundan başka bir püf noktası varsa onu bilmiyorum ama,yazıya göre yok gibi.

  cevapla
 • avatar
  düdar bey

  Yaptığınız işin ne kadar büyük ve muazzam bir iş olduğunu ehli, takdir etmektedir.Hayırda açmış olduğunuz bu çığır İnşaallah bir gün çığ olur da bizi de içine alır ve bize de nasip olur.Yüreğinize, emeğinize sağlık. Allah ebeden razı olsun..

  cevapla
 • avatar
  Ateş

  gerçekten çok güzel bir çalışma... Hatice Hanımı tebrik ediyorum... bu konudaki kitabını en kısa zamanda bekliyoruz... bu tekniği ülkedeki tüm kuran kurslarının uygulaması temennisiyle... İnşallah hafızlarımızın sayısı artar..

  cevapla
 • avatar
  erdal

  güzel bir gelişme.eğitim-öğretimde yeni teknikler üzerinde çalışmak güzel bir şey.bu zihniyet her alana uygulanmalı.bu teknik sistematize edilirse din eğitiminde yeni bir çığır açılabilir.başarılar.

  cevapla
 • avatar
  zafer yıldız

  Buna ne denirki Allah senden razı olsun hocam Mevla seni Firdevs cennetinde ağırlasın inşallah Ayağının turabı olalım

  cevapla
 • avatar
  yakup

  helal olsun hatice hanım allah yardımcın olsun basarılarının devamını dılerım dogrusu benım de hafızlık yapmak ıcın ıstahım geldı

  cevapla
 • avatar
  semra

  allah (c.c) devamını nasip etsin şahsen ben çocuğumu gönderirim nerede olduğunu bilsem içimdeki dileğim çocuğumu güzel bir şekilde yetiştirmek. ve sizin gibi fedakar insanların olması ne kadar güzel. allah razı olsun..

  cevapla
 • avatar
  fatma_78

  Gerçekten tebrik ediyorum. Bu genç yaşta elde etmiş olduğu başarı, bir din görevlisi olarak beni gururlandırdı. Allah istikamet üzre eylesin.

  cevapla
 • avatar
  ak

  Allah bin kere razı olsun

  cevapla
 • avatar
  kemal

  allah razı olsun insanları teşvik etme adına çok güzel bir gelişme

  cevapla
 • avatar
  ihle

  gerçekten çok güzel bi iş yapmışlar hafızlığa bu dönemde gittikce azalıyordu bu sayede inş tekrar eskisi gibi olur allah yardımcıları olsun allah razı olsun

  cevapla
 • avatar
  medine kul

  tebrikler hatice hocam .yüreğinize ve dilinize sağlık, hafızlarınız bol ve bereketli olsun.ramazanı şerifiniz mübarek olsun

  cevapla