Adem ile Havva'nın buluştuğu yer kazılıyor

Adem ile Havva'nın buluştuğu yer kazılıyor
Dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden biri ve Hz. Adem ile Hz. Havva'nın Cennet'ten kovulduktan sonra buluştukları yer olarak iddia edilen Şanlıurfa merkeze bağlı Örencik Köyü Göbeklitepe mevkiinde kazı çalışmaları sürüyor.
Son güncelleme: 26.05.2015 / 19:08:37

Dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden biri ve Hz. Adem ile Hz. Havva'nın Cennet'ten kovulduktan sonra buluştukları yer olarak iddia edilen Şanlıurfa merkeze bağlı Örencik Köyü Göbeklitepe mevkiinde kazı çalışmaları sürüyor. Geçmiş yıllarda yapılan kazılarda Neolitik Çağ'a ait 9 bin yıllık bir tapınak bulunmuştu.

Alman Arkeoloji Enstitüsü'nden Doç. Dr. Klauss Schmidt, Şanlıurfa merkeze bağlı Örencik Köyü Göbeklitepe mevkiinde 9-10 bin yıllık bir tapınak bulduklarını hatırlatarak, "Burada şimdi de yapmakta olduğumuz kazı 12 yıldır sürüyor. Bulunan tapınak M.Ö. 9-10 yıllıktır. Taş devri zamanında burası tapınak olarak kullanılıyordu. Kabartmalar ve büyük bir dikilitaş var. Dünyanın bu en eski tapınağında, yazı yok, kabartmalar var. Buradaki araştırmalarımız 80 yıl daha sürebilir. Kazı çalışmalarında 12 yabancı olmak üzere toplam 50 kişi çalışıyor" dedi.

Almanya'da yayınlanan Der Spıegel Dergisi, Haziran 2006 sayısında Hz. Adem ile Hz. Havva'nın Göbeklitepe'de buluştuğuna dair habere 11 sayfa yer ayırmıştı. Derginin haberleri için kazı başkanı Klauss Schmidt, "Adem ile Havva'nın burada yaşadığı doğru değildir. İran'da, İngilizler'de bunu söyledi. Bu söylenenleri doğru bulmuyorum. Dergi ortalığı biraz karıştırdı" diye konuştu. Göbeklitepe mevkiinde dünyanın ve Türkiye'nin ilk tapınağında bulunan birçok tarihi dikmenin üstü, gün ışığından korunmak için bez ve özel sargılar ile kapatılarak saklanıyor. Dikilitaşların üzerinde kabartmalı figürler olduğu bildirildi.

Öte yandan, Harran, Birecik ilçeleri ile merkeze bağlı Örencik Köyü'nde toplam 10 farklı bölgede gerçekleştirilecek arkeolojik kazılara; İspanya Alicante Üniversitesi'nden Jesus Gil Fuensanta, Roma Üniversitesi'nden Prof. Marcella Frengipane, ABD Virginia Üniversitesi'nden Dr. Patricia Wattenmaker'in yanı sıra çok sayıda asistanın önümüzdeki günlerde katılacağı belirtildi.

GÖBEKLİTEPE

Şanlıurfa il merkezinin 15 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Örencik Köyü'nün de 2.5 kilometre kuzeydoğusundaki Göbeklitepe, adını bölgede bulunan taş yatır mezardan alıyor. Bölgede ilk buluntu 1963 yılında İstanbul ve Chicago Üniversiteleri'nin ortak projeleriyle gerçekleştirilen yüzey araştırmasında İstanbul Üniversitesi'nden Prof. Dr. Halef Çamlıbel tarafından bulundu. 1995 yılında Şanlıurfa Müze Müdürlüğü başkanlığında ve Alman Arkeolojisi Enstitüsü'nden Arkeolog Harald Hauptman danışmanlığında yüzey araştırmaları yapılmış ve 1996 yılından bu yana Şanlıurfa Müze Müdürlüğü başkanlığında ve Alman Arkeoloji Enstitüsü'nden arkeolog Doç. Dr. Klaus Schmidt danışmanlığında kazı çalışmaları yürütülmektedir. Göbeklitepe'de yapılan kazı çalışmalarının finansmanı Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından karşılanmaktadır.

İngiliz David Rohl'ün 'Efsane Bestsellen' adlı eserinde Adem ile Havva'nın cennetten atılmasından sonra Göbeklitepe'de buluştuklarını, burada yaşamlarını sürdürdüklerini, toprağı işlemeye başladıklarını ve dolayısıyla tarımın ilk olarak burada yapılmaya başladığını yazıyor. Almanya'da yayınlanan Der Spıegel Dergisi'nin Haziran 2006 sayısında da Rohl'ün kitabından alıntı yapılarak, bu habere 11 sayfa yer verilmişti. Dergide yer alan yazının Türkiye'de bazı gazeteler tarafından manşete taşınmasından sonra Göbeklitepe bir anda medyanın ilgi odağı oldu.

Kaynak: iha
YORUMLAR
avatar
 • avatar
  md

  hz. adem(as)zamanında insan varmıydı diye düşünmek yanlıştır.zira hz. adem insandır. kazılara turistik açıdan bakmak yanlıştır.devam edilmeli zira dini açıdan önemlidir.

  cevapla
 • avatar
  lokman

  bence kazmaya devem etsinler çünkü önemli bir turistik yr olabilr.

  cevapla
 • avatar
  ulasyesilgoz

  Selam...Kur'an-ı Kerim'de bahsi geçen Nuh Tufanı'nı ilk olarak Sümerliler Gılgamış Destanı'nda yazmıştır.Bu bilgiler sayesinde Nuh Tufanı'nın Sümerliler'den (M.Ö.4000-2000) önce vuku bulduğunu anlıyoruz.Hz. İdris (a.s.)'ın (Hz. Nuh (a.s.)'tan bir önceki peygamberdir.) iğneyle ilk defa elbise diken zat olduğu rivayet edilir.Yontmataş devrinde fildişi vb. malzemelerden yapılmış delikli iğnelere rastlanılmıştır.Eğer Hz. Nuh (a.s.)'ın gemisi bulunursa tarihöncesi çağlardaki insanların ilkel olmadıkları çoğu insan tarafından kabul edilecektir.

  cevapla
 • avatar
  baki sadi

  Bence bu bilgi doğru değil.Zira, Hz.Adem AKÇAABATLIDIR saygılarımla.

  cevapla
 • avatar
  begna

  nerden biliyolar oranın olduğunu hı sanki o dönemde insan vardı ayol

  cevapla
 • avatar
  irfan

  BENCE haber kayde deger ve yanki bulmasi gereken bir calisma cunku ilk uneversitenin peygamberlerin ve kuran ve incilde der cennet dicle ile firat arasindadir yani her yonuyle tarihi zengin bir bolgemiz bu calismalari bence bir belgesel halinde yayinlaya bilirler ve boylece hem kamu oyunun ilgisini hemde para babalari biraz keseyi acip tarihe isik tutmus olurlar slm oner

  cevapla