Tarihte Bugün: 7 Ocak’ta Bilmeniz Gereken 10 Olay

Tarihte Bugün: 7 Ocak’ta Bilmeniz Gereken 10 Olay
7 Ocak tarihinde yaşanmış, bilmeniz gereken önemli 10 olayı sizler için derledik.
Son güncelleme: 07.01.2017 / 10:21:33

1610 - İtalyan astronom Galileo Galilei, Jüpiter'in dört uydusunu (İo, Europa, Ganymede, Callisto) tespit etti.

1634 - IV. Murad'ın emriyle Şeyhülislam Ahizade Hüseyin Efendi boğdurularak öldürüldü. Böylelikle Osmanlı'da ilk defa bir şeyhülislam öldürülmüş oldu.

IV. Murad'ın 1634 yılında Bursa'ya giderken yoldaki karları temizletmediği gerekçesiyle soruşturma yapmadan İznik kadısını astırmasına tepki göstermesi, yaklaşık iki yıl şeyhülislamlık yapan Ahizade Hüseyin Efendi'nin sonu oldu. İznik kadısının öldürülmesi İstanbul'da duyulunca Şeyhülislam Ahizade Hüseyin Efendi bu olayı eleştirdi.

Bu eleştirinin cezası ise Kıbrıs'a sürgün kararı oldu. Ancak IV. Murad sürgünle yetinmedi ve Şeyhülislam Ahizade Hüseyin Efendi'yi boğdurtarak öldürttü. Cesedi bulunmaması için kumsala gömüldü. Ahizade Hüseyin Efendi'nin oğlu ise bindiği farklı gemi denize açılmış olduğundan dolayı kurtuldu.

1714- İngiliz mühendis Henry Mill daktilo makinesinin patentini aldı.

1785- Fransız havacı Jean Pierre Blanchard ve ABD'li fizikçi John Jeffries, bir balonla Manş Denizi'ni geçtiler.

1789- İlk Amerikan başkanlık seçimleri yapıldı. Seçmenler delegeleri, onlar da bir ay sonra ülkenin ilk başkanını belirlediler: George Washington.

George Washington, Partisi olmadığı için aynı zamanda partisi olmayan ilk ve son Amerikan Başkanı. 1797 yılında üçüncü defa Başkan seçilebilecekken bunu kabul etmeyerek ABD’de başkanın en fazla iki defa seçilebilme teamülünü oluşturdu.

Amerika Birleşik Devletleri tarihinde oybirliğiyle seçilen tek başkandır ve 69 oyla seçilmiştir. Başkan olmadan önce tütün çiftliği vardı ve İngiltere ordusunda Albay rütbesinde bir subaydı. ABD ordusunun başkomutanı olmuş ve başkomutan Washington 1789 yılında ilk ABD Başkanı seçilmiştir.

1887 - Thomas Stevens, dünya çapında bisiklet turu tamamlayan ilk kişi oldu.

1904 - İlk uluslararası Mors Alfabesi acil durum sinyali "CQD" kadul edildi, ancak iki yıl sonra yerini SOS sinyaline bırakacaktır.

Mors alfabesi veya mors kodu, kısa ve uzun işaretler (• ve –) ile bunlara karşılık gelen ışık veya sesleri kullanarak bilgi aktarılmasını sağlayan yöntemdir. Orijinal mors kodu kısa ve uzun sinyallerin kombinasyonunun bir sayıya karşılık gelmesinden oluşmuştu. Her sayı da bir harfe karşılık geliyordu.

Ancak Morse'un bulduğu sistemin kullanımı kolay değildi. Asistanı Veil ile bu konu üzerine ortaklaşa çalışmaya başlayan Morse, bir süre sonra Veil'in önerdiği sistemin daha basit olduğuna ikna oldu. Veil'in sisteminde kısa ve uzun sinyallerin yanı sıra duraklamalar da kullanılıyordu. Bu sistem daha sonra Amerikan Mors Kodu olarak isimlendirildi.

Mors kodu; sesli olarak, radyo sinyallerinin açılıp kapatılmasıyla, telegraf tellerinden geçen elektrik akımıyla, mekanik yolla ya da görsel (ışıkların yanıp sönmesi) gibi çeşitli yollarla iletilebilir.

1942 - Hamlet davası sonuçlandı. Muhsin Ertuğrul, Peyami Sefa ve Celaleddin Ezine'ye verilen cezalar ertelendi.

1941 yılında Muhsin Ertuğrul'un çevirisini yaptığı Hamlet'in İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda oynanmaya başlaması üzerine Celaleddin Ezine'nin, eserin sergilenişini ve çevirisini beğenmediğini belirttiği bir eleştiri yayımlamasıyla ortaya çıkan ve sonradan alevlenen ve Peyami Safa'nın da dahil olduğu tartışma ve hakaretlerin mahkemeye taşınmasıyla ortaya çıkan davadır.

Safa, Server Bedii mahlasıyla yazdığı 'Hamlet Temsilleri' yazısında da eleştirilerine devam eder. Bu yazısında Ertuğrul’un sanattan anlamayan birisi olduğunu söyleyerek hayali bir durum üzerinden eleştiri yapar. bu hayali durumda şehir tiyatrosunda Hamlet'in sergilendiği bir mizansen ele alır.

Bu mizansende Celaleddin Ezine, tiyatronun ortasında temsilin bir facia olduğunu, oyuncuların yanlış okuduklarını ve burada katledilenin Danimarka kralı değil de Shakespeare’in bizzat kendisi olduğunu bağırarak söyler.

Bunun üzerine rejisör Ezine'ye "sarhoş herif", "zibidi" ve "narçın bey" şeklinde bağırır. Daha sonra yine bu mizansen içerisinde safa, kendisinin de eseri rezil bulduğunu söyler ve Ezine ile birlikte tiyatroyu terk ederler.

Başka birçok isim de Hamlet ve Ezine-Ertuğrul kapışması üzerine yazılar yazar. Daha sonrasında ise başta Muhsin Ertuğrul, Celaleddin Ezine ve Peyami Safa olmak üzere birçok isim mahkemelik olurlar.

1963 - Cibali Tütün Fabrikası'nda 3500 işçi yemek boykotu yaptı.

2015 - Paris'te bulunan mizah dergisi Charlie Hebdo'ya silahlı saldırı yapıldı. 12 kişi hayatını kaybetti.

YORUMLAR
avatar

Henüz hiç yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yazın!