Tarihte Bugün: 6 Ocak’ta Bilmeniz Gereken 10 Olay

Tarihte Bugün: 6 Ocak’ta Bilmeniz Gereken 10 Olay
6 Ocak tarihinde yaşanmış, bilmeniz gereken önemli 10 olayı sizler için derledik.
Son güncelleme: 06.01.2017 / 09:54:40

1838- Samuel Morse, telgrafı kamuya tanıttı.

Samuel Morse’un esas uğraşı önemli bir sanat dalı olan resim idi. Kendisi bir ressam olmakla beraber, telgraf üzerine çalışmalar gerçekleştirmekte idi.

Ancak, istediği sonucu bir türlü alamıyordu. Bir gün bir seyahati esnasında kendisine eşlik eden bir yolcu elektromıknatıstan bahsetti. Samuel Morse, elektromıknatıstan çalışmalarında yararlanabileceğini düşündü ve bu yönde çalışmalarına hız verdi. 

Samuel Morse’un bu açılım ile devam ettirdiği çalışmalar, seyahatinden yaklaşık 3 yıl kadar sonra 1835 yılında sonuç verdi ve Samuel Morse ilk elektromıknatıslı telgrafı oluşturdu.

1907 - Maria Montessori tarafından ilk çocuk okulu Casa dei Bambini açıldı.

Casa dei Bambini’de (Çocuk Evi) zihinsel engelli çocuklar üzerinde yaptığı beş senelik çalışmada standart eğitim yönteminin dışına çıkarak harikalar yaratan Maria, bu yeni eğitim modelini diğer çocuklarda da denemek istiyordu.

Bütçesi oldukça kısıtlıydı ama neye ihtiyacı olduğunu da gayet iyi biliyordu: Sınıfa, standart karatahtayla ağır masa ve sandalyeler yerine, çocukların boyunda hafif oyun sandalyeleri koydu.

Çocukların erişebileceği yükseklikteki raflara kendi tasarladığı eğitici oyun aktivitelerini sıraladı. Okulun kendisinin de bir eğitim aracı olacağına karar vermişti: Çocuklar aynı zamanda okulu temizlemekten, çiçekleri düzenlemekten, evcil hayvanlara bakmaktan, hatta yemek pişirmekten sorumlu olacaklardı.

Yaşları iki ila yedi arasında değişen elli öğrenci Roma’nın en düşük gelirli semtlerinden seçilip okula alındı.

1921 - Yunan birliklerinin Eskişehir ve Afyon doğrultusundaki taarruzuyla I. İnönü Muharebesi başladı.

6 Ocak 1921 tarihinde iki koldan taarruza geçen Yunan kuvvetleriyle İnönü mevzilerinde savunmada olan Ankara Hükümeti kuvvetleri arasında yapılan muharebelerdir.

6 Ocak 1921 tarihine kadar Uşak ve Bursa bölgesinde hazırlıklarını sürdüren Yunanlar, Türk-Batı Cephesi birliklerinin Çerkez Ethem Kuvvetlerinin Tenkili harekâtı ile meşgul olmasından da faydalanarak, İnönü-Eskişehir istikametinde taarruza başladılar.

6-9 Ocak 1921 tarihleri arasındaki muharebeler, örtme ve emniyet kuvvetleri harekâtı şeklinde cereyan etti. İnönü mevzilerindeki muharebeler 10 Ocak 1921 tarihinde başlamış,Yunan kuvvetlerinin taarruz çıkış hatlarına çekildiği 11 Ocak 1921 tarihine kadar sürmüştür.

1930 - İlk dizel motorlu otomobil Indianapolis'den New York'a yaptığı seyahatini tamamladı.

1930’larda Daimler-Benz tarafından üretilen Bosch enjeksiyon motorlu dizel binek otomobiller benzinle çalışanlara oranla pek rağbet görmedi, fakat bu üreticileri yıldırmadı.

Nitekim, İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde dizel motorlar binek otomobillerde gittikçe önem kazanmaya başladı.

1931 - Thomas Edison son patent başvurusunu yaptı.

1955 - Oniki Ada karasuları sınırının saptanması için Yunanistan ile görüşmelere başlandı.

Türkiye’nin Ege kıyılarının hemen çevresinde bulunan 12 Ada yaklaşık 400 yıl boyunca Osmanlı idaresinde kalmıştı.

Trablusgarp’ın işgalinde başarılı olamayınca Osmanlı Devletini barışa zorlamak kısacası masa başında Trablusgarp’ı almak için Ege denizinde bulunan bu adaları işgal etti.

Osmanlı Devleti ise her an başlaması muhtemel Balkan savaşını da dikkate alarak İtalyanlarla antlaşma imzalamak zorunda kaldı ve Trablusgarp’ı İtalya’ya bıraktı.

I.Dünya savaşının patlak vermesiyle Osmanlı Devleti ile İtalya ayrı ittifak grupları içinde birbiri ile savaşa girdi. 4 yıllık savaşın sonucunda Osmanlı Devleti savaştan mağlup olarak ayrılınca 1923 yılında Lozan antlaşması ile TBMM bu adaları İtalya’ya bıraktı. Böylece Yunan işgaline karşı geçici olarak İtalya’ya bırakılmış olan bu adalar İtalya’nın egemenliğinde kaldı.

II.Dünya savaşının sonuna kadar İtalya’nın işgalinde kalan 12 Ada’nın durumu savaş sonrasında tekrar gündeme geldi. İtalya II.Dünya savaşını kaybetmişti. 1946 yılında Paris’te yapılan Barış görüşmelerinde 12 Ada’nın İtalya’dan alınarak Yunanistan’a verilmesi gündeme geldi.

12 Ada ile ilgili kararın verildiği Paris Barış Konferansına aslında Türkiye de resmen davet edilmişti. Ancak İsmet İnönü’nün başkanlığında toplanan hükümet konferansa katılmama yönünde bir karar aldı.

1956 - Kanada'da 14 ülkenin katıldığı hava gösterisi yarışmalarında Türkiye birinci oldu.

1977 - Dev-Genç İstanbul Başkanı Paşa Güven yakalandı. İstanbul Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği kapatıldı ve 39 kişi gözaltına alındı.

1983 - Yılmaz Güney ve Cem Karaca Bakanlar Kurulu kararıyla vatandaşlıktan çıkarıldı. 

2015 - İstanbul Sultanahmet'te bomba patladı, canlı bomba ile yapılan salıdırıda bir polis hayatını kaybederken, bir polis de yaralandı.

YORUMLAR
avatar

Henüz hiç yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yazın!