Tarihte Bugün: 3 Ocak’ta Bilmeniz Gereken 10 Olay

Tarihte Bugün: 3 Ocak’ta Bilmeniz Gereken 10 Olay
3 Ocak tarihinde yaşanmış, bilmeniz gereken önemli 10 olayı sizler için derledik.
Son güncelleme: 03.01.2017 / 10:01:55

1431- Jeanne d'Arc, Piskopos Pierre Cauchon'a teslim edildi.

Jeanne d'Arc, Yüzyıl Savaşları boyunca İngiltere'ye karşı ülkesi Fransa'ya memleketi Lorraine'deki cephelerden başlayarak manevi anlamda büyük destek olan ve sonradan ünü Fransa'nın dört bir yanına yayılmış bir Fransız Katolik azizesidir.

Fransa Ordusu'nda Orleans Kuşatması'na katılıp İngilizlere karşı savaşmıştır.

Bir dizi zaferli savaştan sonra 23 Mayıs 1431 tarihinde, Compiègne'de İngiliz hizipleri tarafından yakalanıp İngiliz yanlısı Beauvais Piskoposu Pierre Couchon'un başkanlığındaki bir engizisyon mahkemesinde erkek giysileri giyip savaşan ve gaipten sesler duyan bir kâfir olduğunu öne sürülerek henüz 19 yaşındayken Rouen kentinde, 10.000 kişinin toplandığı Vieux-Marchè meydanında diri diri yakılmıştır.

1496- Leonardo da Vinci bir uçma makinesini test etti, fakat başarısız oldu.

1521- Martin Luther, Roma Katolik Kilisesi tarafından aforoz edildi.

1507 yılında Katolik papazı oldu. Wittcnberg Üniversitesine felsefe profesörlüğüne getirildi. Erfurt da teoloji dersleri verdi. 1511'de Roma'ya seyahat etti.

Orada türlü yolsuzluklar ve papazların tahakkümü, dinin sömürülmesi ve günahların parayla bağışlanmasına dair örnekler gördü, çok hayal kırıklığına uğradı.

Roma 'dan iğrenerek yurduna döndü. Luther, reformla ilgili önemli yazılarını yayınladı. Aforozla tehdit edilme mektubunu aldı ve papalığın kitaplarını ve emirnamesini yaktı.

1914- Enver Paşa, mirliva rütbesiyle Harbiye Nazırlığı'na atandı.

1915- Ardahan Arap Camii'nde 373 Müslüman-Türk, Ermeni çeteciler tarafından camiyle birlikte yakıldı.

1977- Beylerbeyi'ndeki tarihi Halil Paşa yalısı yandı.

1977 yılında, Beylerbeyi semti büyük bir tehlike geçirmiş. İskele Meydanı'ndaki Avukat Hayrettin Bey'in yalısı ve Halil Paşa Yalısı, tüp patlaması sonucu çıkan yangında tamamen yanarak enkaz haline gelmiş.

1924- Mısır'da Luksor'daki tapınakta Tutankamon'un taş lahdi bulundu.

Asıl adı Tutankhaton'dur. Mısır’da ilk kez Tektanrıcı Aten dinini kuran, IV. Amenotep'in oğludur. Babası ölünce, başka bir anneden olan üvey kız kardeşi Ankhesenamen ile evlenerek tahta çıktı.

Saltanatının ilk yıllarında, Mısır'ın eski çok tanrılı dinine dönüş yaşandı. Kendisi de Tutankhaton adı yerine Tutankhamun adını aldı. Böylece, IV. Amenhotep'in kurduğu Aten dini söndü. Tutankhamun'un çağı barış içinde geçti.

Çok genç yaşta ölen bu kraldan sonra, babasına vezirlik, kendisine de küçüklüğünde naiplik yapmış olan Ay, dul kraliçe ile evlenerek tahta çıktı.

1946- II. Dünya Savaşı sırasında Birleşik Krallık'ta Nazi yanlısı yayınlar yapan William Joyce vatana ihanet suçundan Londra'da idam edildi.

Amerikan uyruğuna geçmiş bir Britanyalının oğluydu. Yaşamının büyük bölümünü İrlanda ve Britanya'da geçirdi.

Sir Oswald Mosley önderliğindeki faşist örgütte çalıştı ve Nasyonal Sosyalist Birlik'in kurucuları arasında yer aldı. 1938'de, babasının kökeninden ötürü Britanya uyruğunda olduğunu öne sürerek Britanya pasaportu almayı başardı.

Pasaportunun yenilendiği Ağustos 1939'da, Nazi propaganda bakanı Josef Goebbels'in emrinde çalışmak üzere Almanya'ya gitti.

Britanya'ya yönelik yayınları moral bozmaktan çok, eğlendirici oldu. Mayıs 1945'te tutuklanan Joyce, vatana ihanet suçlamasıyla yargılandı.

Britanya vatandaşı olmadığı için, suçlama, pasaportunu taşıdığı ülkeye bağlılık göstermekle yükümlü olduğu savına dayanıyordu. Sonuçta Joyce suçlu bulunarak idam edildi.

1962- Papa XXIII. Ioannes, Fidel Castro'yu aforoz etti.

-Dünya'nın Güneş'e en yakın olduğu gün. (Günberi)

Dünya, Güneş etrafındaki dönüşü sırasında günberi noktasına 03-04 Ocak tarihinde, günöte noktasına ise 04-06 Temmuz tarihinde gelir. Dünyanın güneşe en yakın ve en uzak olduğu iki konum arasında 5 milyon kilometreye yakın bir fark vardır.

Günberi noktasında 147 milyon 300 bin kilometreye kadar düşen dünya-güneş mesafesi günöte noktasında 152 milyon 100 bin kilometreye kadar yükselir.

YORUMLAR
avatar

Henüz hiç yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yazın!