Tarihte Bugün: 17 Temmuz’da Bilmeniz Gereken 10 Olay

Tarihte Bugün: 17 Temmuz’da Bilmeniz Gereken 10 Olay
17 Temmuz tarihinde yaşanmış, bilmeniz gereken önemli 10 olayı sizler için derledik.
Son güncelleme: 17.07.2017 / 09:45:32

1453 - Fransızlar İngilizler karşısında Castillon Muharebesi´ni kazandı.

Castillon Savaşı, 17 Temmuz 1453'te Yüz Yıl Savaşları'nın son savaşıdır. Fransızlar ve İngilizler arasındaki yapılan savaş Fransızların zaferi ile sona ermiştir.

1815 - Napolyon Rochefort´da İngiliz kuvvetlerine teslim oldu.

Napolyon Bonaparte, 1795 Ekim'inde Fransız ordusunun başına getirildi. 1796 Şubat’ında da İtalya'daki ordunun başkomutanı oldu. 1796 Nisan'ında ilk İtalya seferini yaptı. Bu sefer, Napolyon'un ününü yaydı.

Kısa zamanda Fransız halkının sevgisini kazandı. Yabancı ülkelerdeki Fransızların, ülkelerine dönüp devletin modernleştirilmesinde kendisine yardımcı olmalarını sağladı. 1804'te yaptığı "Code Napoleon" (Napolyon Kanunları), halk tarafından da desteklendi.

Waterloo'da mağlup oldu Napolyon, aynı yıl, Paris'teki Notre Dame Katedrali'nde, Papa Pius VII'nin eliyle taç giyerek İmparator oldu. İmparatorluğu boyunca sayısız zaferler kazandı.

Ancak, daha önce Akka'da Cezzar Ahmet Paşa'ya da yenilen Napolyon, İngiliz ve Gebhard Von Blücher komutasındaki Prusya Kuvvetleri tarafından 18 Haziran 1815'te Waterloo'da büyük bir yenilgiye uğratıldı. Paris'e dönünce tahttan indirildi. Amerika'ya kaçmak istedi ise de bunu başaramayıp İngilizlere teslim oldu...

1867 - Marx´ın "Das Kapital" adlı eserinin ilk cildi yayımlandı.

1879 - İstanbul'da tersane işçileri greve girdi.

1876 Osmanlı İmparatorluğu’nun kalbinde önemli işçi eylemlerinin gerçekleştiği bir sene oldu. Bu işçi eylemleri de, Osmanlı İmparatorluğu’nun merkezi sayılacak yerlerde ilk işçi örgütlenmelerinin, grev komiteleri biçiminde ortaya çıkışını gördü.

Tabii ki gayrimuslim işçiler aslında daha önce özellikle Osmanlı İmparatorluğu’nun Avrupa’da bulunan topraklarında çeşitli örgütlenmeler ortaya çıkartmışlardı, fakat bu yapılar genelde etnik bazda yapılmaktaydı.

1880’li yıllarda işçiler Batı’daki işçi hareketinin deneyimlerinden esinlenerek çeşitli sendikal yapılar veya yardım sandıkları oluşturmaya çalışsılar da bu çabalar Abdülhamit tarafından bastırıldı.

1918 - Bolşevikler, Rus Çarı II. Nikolay'ı, eşini, çocuklarını ve dört sadık yakınını Yekaterinburg'da idam ettiler.

Rusya’da artık Sovyet idaresi kurulmuş ve komünistler iktidarı sağlamlaştırmaya başlamışlardı. Çar ile ailesinin hayatta olması yeni rejim için tehlike teşkil ediyordu ve başlarında Yakov Yurovski adındaki bir militanın bulunduğu milisler 17 Temmuz 1918 sabahı fotoğraf çekmek bahanesi ile uyandırdıkları Çar ile ailesini kaldıkları binanın mahzenine indirerek kurşuna dizdiler.

Aileyle beraber yanlarında bulunan doktorları ve üç hizmetkâr kız da öldürüldü. Çar’ın dört kızı, elbiselerine 1 kilo 300 gram elmas yerleştirmişlerdi ve elmasların kurşunların etkisini azaltıp prenseslerin sadece yaralanmaları ama ölmemeleri üzerine, milisler her birinin kafasına kurşun sıktılar!

1936 - Cumhuriyetçi Halk Cephesi koalisyonuna karşı askerlerin ayaklanması ile İspanya İç Savaşı başladı.

1944 - Patlayıcı yüklü iki gemi Port Chicago´da çarpıştı: 320 ölü, 400 yaralı

1945 - Postdam Konferansı: Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Harry Truman, Sovyetler Birliği lideri Josef Stalin ve İngiltere Başbakanı Winston Churchill, Almanya´nın Potsdam kasabasında bir araya gelerek II. Dünya Savaşı sonrası Dünyanın bölüşümünü belirlediler.

17 Temmuz - 2 Ağustos 1945 tarihleri arasında Berlin yakınlarında bulunan Postdam kasabasında düzenlenmiştir. Bu konferansta Amerika Birleşik Devletleri'ni ölen Başkan Roosevelt'in yerine vekaleten başkanlık yapan Harry Truman, İngiltere'yi İşçi Partisi lideri Başbakan Clement Attlee, Sovyetler Birliği'ni Josef Stalin temsil etmiştir.

Konferansın toplanma amacı Avrupa'nın ve özellikle de Almanya'nın siyasi yapısının yeniden kurulmasını sağlamaktı.

Potsdam Konferansı'nda alınan başlıca kararlar şunlardır:

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa ve Sovyetler Birliği kendi işgal bölgelerinde demokratik rejimler kuracaklar. Y

ine bu 4 ülke kendi işgal bölgelerindeki tüm Nazi kurumları ortadan kaldırılacak.

Nazizmi ortadan kaldırmak için eğitim sistemi baştan aşağı değiştirilecek.

Savaş suçluları cezalandırılacak.

Almanya silahsızlandırılacak.

Sovyetler Birliği, diğer devletlerin işgal bölgelerinden herhangi bir savaş tazminatı talep etmeyecek. 

Avusturya, Almanya'da olduğu gibi dört işgal bölgesine ayrılacak.

1963 - Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) kuruldu.

1975 - Amerikan uzay aracı Apollo ve Rus uzay aracı Soyuz uzayda birleştiler.

YORUMLAR
avatar

Henüz hiç yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yazın!