Tarihte Bugün: 13 Ağustos’ta Bilmeniz Gereken 10 Olay

Tarihte Bugün: 13 Ağustos’ta Bilmeniz Gereken 10 Olay
13 Ağustos tarihinde yaşanmış, bilmeniz gereken önemli 10 olayı sizler için derledik.
Son güncelleme: 13.08.2017 / 10:27:40

1889 - Alman Ferdinand von Zeppelin, kendi icadı olan ve Zeplin adını vereceği sevk ve idare edilebilir balonunun patentini aldı.

Ferdinand von Zeppelin, (8 Temmuz 1838 - 8 Mart 1917) tam adı Ferdinand Adolf August Heinrich Graf von Zeppelin olan Alman mucit ve uçak üreticisidir.

Zeppelin, şu an Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinin bir şehri olan Konstanz'da dünyaya gelmiştir. Ferdinand von Zeppelin; zeplini icat etmiş ve ona adını vermiştir. I. Paylaşım Savaşı'nın bitimine kısa bir süre kala ölmüştür.

1913 - Harry Brearley, paslanmaz çeliği icat etti.

1923 - Mustafa Kemal, yeniden Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanı seçildi.

1940 - II. Paylaşım Savaşı: Alman savaş uçakları (Luftwaffe) İngiliz havaalanlarını ve radar üslerini bombalamaya başladı.

II. Paylaşım Savaşı sırasında Alman Wehrmacht birliklerinin hava savaş birimiydi. I. Paylaşım Savaşı sırasında Almanya'nın askeri hava saldırılarını yapan Luftstreitkräfte ve deniz gücü olan Kaiserliche Marine, Mayıs 1920'de Versailles Antlaşması'nın şartları uyarınca dağıtıldı ve Almanya'nın herhangi bir hava kuvvetlerine sahip olmasını yasakladı.

İki savaş arası dönemde Alman pilotlar, Versailles Antlaşması ihlal edilerek gizlice Lipetsk Hava Üssü'nde eğitildi. Nazi Partisi'nin yükselmesi ve Versailles Antlaşması'nın reddedilmesiyle, Luftwaffe resmi olarak 26 Şubat 1935 tarihinde kuruldu.

1960 - Orta Afrika Cumhuriyeti, Fransa'dan bağımsızlığını ilan etti.

1961 - Doğu Almanya yönetimi, batıya kaçışları önlemek için Berlin sınırını dikenli tellerle kapattı. 20 Ağustos'ta bu tellerin yerine, daha sonra Utanç Duvarı denilecek beton duvar örülmeye başlandı.

1987 - ABD başkanı Ronald Reagan, İran-Kontra Skandalı'ndaki sorumluluğunu kabul etti.

İran-Kontra skandalı veya Irangate, Ronald Reagan yönetimi sırasında Kasım 1986'da ortaya çıkan politik bir skandalın adı. ABD yönetim kademesinden bazı kişilerin, İran'a silah satması ve gelirlerin yasa dışı bir şekilde Nikaragua'da dönemin solcu yönetimini devirmeye çalışan anti-komünist Kontraları desteklemek için kullanılmasını kapsar.

Skandalla ilişkili önemli miktarda belge, Reagan yönetimi görevlilerince ya imha edilmiş ya da müfettişlerden gizlenmiştir. Skandal günümüzde dahi bilinmeyenlerle doludur.

ABD ve İran arasında silah ve çeşitli askeri malzeme satışlarına ilişkin resmi olmayan görüşmeler 1986 Kasım'ında Lübnan'da yayın yapan Ash-Shiraa adlı dergi tarafından ortaya çıkarılmış, skandalın büyümesi üzerine Ronald Reagan bir televizyon konuşması yaparak olayın varlığını inkar etmiştir.

Bir hafta sonra (13 Kasım'da), Reagan tekrar bir televizyon konuşması yaparak İran'a silah satışı yapıldığını doğruladı fakat bunun rehinelerin kurtarılması amacına yönelik olarak yapılmadığını söyledi.

1999 - Uluslararası tahkim yolunu açan anayasa değişikliği kabul edildi.

2004 - 156 Kongolu Tutsi mülteci, Burundi'deki Gatumba mülteci kampında öldürüldü.

2014 - Süleyman Seba vefat etti.

Süleyman Seba (5 Nisan 1926, Hendek - 13 Ağustos 2014, İstanbul), Türk futbolcu, Spor yöneticisi ve Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün 30. başkanıdır.

Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün 1984 ile 2000 yılları arasında kesintisiz başkanlık yaptı. Hakkı Yeten ile birlikte Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün iki onursal başkanından biridir.

YORUMLAR
avatar

Henüz hiç yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yazın!