Zekeriya Yapıcıoğlu: Takke düştü kel göründü

Zekeriya Yapıcıoğlu: Takke düştü kel göründü
HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını ve sonrasını Haber10'a anlattı.

Haber10 Röportaj
Cüneyt POLAT - twitter.com/habereditoru

Geçen hafta cuma gecesi TSK'ya ve diğer kritik kurumlara sızmış FETÖ'cü cuntanın kalkıştığı darbe girişiminin üzerinde bir hafta geçti. O talihsiz gecede yaşananlar bir Hollywood filmi değil gerçekti. Cuntacılar, Genelkurmay Karagahı'na girdi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişiminde bulundu,TBMM ve  Emniyet binasını vurdu; halkın üzerine kurşun yağdırdı. İşte o halk, destansı bir direniş gösterdi, önce darbeyi püskürttü, sonra meydanlarda iradesine sahip çıktı, başladığı demokrasi nöbetini sürdürüyor. Kalkışma önlendi ancak tehlike henüz geçmiş değil. Hala renk vermemiş kripto cuntacıların olduğu biliniyor.

O zor, karanlık ve en uzun gecenin ülkeye yaşattığı travmadan kurtulmak için daha uzunca bir süreye ihtiyaç duyulduğu aşikar.  Gerek ülkenin kurumları gerekse sokaktaki vatandaş, ortaya çıkan fotoğraf karşısında büyük bir şok yaşadı. İşin doğrusu kimse orduda ve ülkenin diğer kurumlarda bu kadar büyük bir sızmanın olabileceğini tahmin etmemişti. Akla gelmeyen başa geldi; 10 binin üzerinde kişi şimdi gözaltında.

Medyada her ne kadar işin ağırlık merkezi Ankara ve İstanbul olarak yer alsa da  yurdun dört bir yanında benzer bir travma yaşandı. 15 Temmuz gecesi yaşananların özellikle Güneydoğu Anadolu'daki etkisi ve sonrasına dair Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanı  Zekeriya Yapıcıoğlu ile konuştuk. Devletin önemli makamlarını ele geçirenlerin hırslarının başlarına bela açtığını belirten  Başkan Yapıcıoğlu, "Bu ciddi kalkışmanın başarı şansı yoktu. Meydanlara çıktık. Halk genel anlamda iyi bir sınav verdi. Şükürler olsun ki darbeciler amaçlarına ulaşmadılar.  Hafızalarda yaşanmış acılar tazelendi ve  bu tedirgin etti." dedi. Haber10 Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt POLAT'ın sorularını yanıtlayan Başkan Zekeriya Yapıcıoğlu bir de kritik uyarıda bulundu: "Temizliği iyi yapmalı. Bu bağırsak temizliği gibi değil, diyaliz gibi olmalı." Bütün bu yaşananları kitlenizin bakış açısıyla nasıl değerlendiriyorsunuz?
Zaten kamuda ciddi şekilde kadrolaşmış, orduda, emniyette, eğitimde, istihbaratta önemli mevkilere elemanlarını yerleştirmiş bir yapı, kadroların tamamını ele geçirmek ve önünü kesmek isteyenleri tamamen ortadan kaldırmak, bertaraf etmek için bir teşebbüste bulundu. Bu kadar hırs, bu doyumsuzluk başlarına bela oldu. Hırs sebeb-i hasarettir. İşin bir yönü böyle. Diğer taraftan bakıldığında şunu da görüyoruz. Önemli makamları ele geçirdikleri günden beri o kadar çok insanın hakkına girdiler, o kadar çok zulümlerin altına imza attılar ki, haddi hesabı yok. Bu güruhun gadrine maruz kalanlar o kırık kalpleriyle beddua etmeye başladılar. Mazlumun bedduasıyla Allah arasında perde yoktur. Son kalkışmadan sonra darbeci çete ve diğer kurumlar içindeki uzantılarına yapılanların dozu kaçsa bile onlara ağlayacak veya hayır duada bulunacak kimseyi bulamayacaklar. Milletimiz büyük bir badire atlattı -inşallah atlatılmıştır- ama sonuçları itibariyle büyük hayırlara kapı da aralayabilir. Krizleri fırsatlara çevirmek mümkündür ve bu kriz de önemli bir fırsata çevrilebilir.

Türkiye'nin geldiği süreçte böyle bir kalkışma bekliyor muydunuz?
Böyle bir risk her zaman için vardı. Uzun bir süredir, 27 Nisan e-muhtırasından bu yana darbeler döneminin kapandığı söyleniyordu. Fakat biz darbe teşebbüslerinin her zaman olabileceğini söyleyegeldik. Halkın direnciyle karşılaşan ve püskürtülen bu kalkışmadan sonra darbe heveslilerinin cesaretleri kırılmış olabilir. Ancak bundan sonra da darbeye teşebbüs edenler olabilir.

Duyduğunuz ilk anda ne hissettiniz?
Bu teşebbüsün başarı şansının olmadığını düşündüm. Kalkışmanın ciddi olduğu, bu işe kalkışanların kan dökmeyi göze aldıkları belliydi. Ancak bir darbenin başarılı olabilmesi için gerekli minimum desteği bulamayacakları, en azından siyaset kurumu ve basın içerisinde onlara açıktan destek verecek kimsenin bulunmadığı görülüyordu.

Bölgenin sosyolojisini çok iyi bilen bir partisiniz. O an İstanbul’daki bir vatandaştan farklı düşündüğünüz, aklınızdan geçen bir sürü farklı nokta olmuştur. Bölge adına ne düşündünüz?

Allah korusun eğer darbe gerçekleşmiş olsaydı bütün memleket bundan ciddi bir zarar görecekti. Ancak bölge insanı, özellikle orta yaş ve üzerindeki insanlar iyi hatırlayacaktır; 1980 askeri darbesinden sonra memleketin batısı normale döndükten sonra da doğusunda sıkıyönetim ve sonrasında OHAL uygulaması uzun süre devam etti. Keza 28 Şubat post modern darbesinden sonra da benzer şekilde en çok bölge insanı etkilerini yaşamaya devam etti. Hatta halen 28 Şubat yargısının kararlarıyla haksız yere cezaevinde yatmaya devam edenler var. Yeni bir darbe girişimi geçmiş uygulamaları hatırlatıyor ve “yine mi” dedirtiyor.

UMARIM OHAL YETKİLERİNİN TAMAMI KULLANILMAZ

Bakanlar Kurulu üç ay süreyle OHAL ilanına karar verdi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hükümet cenahı dünden bu yana bu kararın sadece darbecilere karşı daha etkin mücadele edebilmek için alındığını, vatandaşın hayatını olumsuz yönde etkileyecek hiçbir uygulamanın görülmeyeceğini; kanunlarla düzenlenmiş OHAL yetkilerinin tümünün kullanılmayacağını söylüyorlar. Umarım öyle olur. Daha önceki OHAL kararları alınırken de bunun teröristlerle ve terörle daha etkin bir şekilde mücadele etmek ve vatandaşın emniyet ve huzurunu sağlamak için zaruri olduğu söyleniyordu. Fakat sonuçta OHAL bölgesinde yaşayan herkes olumsuz anlamda uygulamalardan etkilendi.

Meydanlara çıkma kararını nasıl aldınız?
Yaşananların darbe teşebbüsü olduğu ve işin ciddi olduğu anlaşılınca buna karşı bir şeyler yapmak gerektiğini düşündük. Hemen yakındaki GİK üyesi arkadaşlarla bir araya geldik, farklı şehirlerde bulunanların bir kısmıyla telefon görüşmeleri yaptık ve sonuçta böyle bir karara vardık. Hemen aynı gece kararımızı tabanımıza ve kamuoyuna da duyurduk. Sonuca ulaşması halinde darbenin hedefi haline gelecektik. Bu riski almaya değerdi, darbeyi püskürtmenin en etkili yolu buydu. Şükürler olsun ki pek çok kişi ve kesim darbeye karşı durunca amaçlarına ulaşamadılar.

ACILAR TAZELENDİ, TEDİRGİN ETTİ

Bölgedeki vatandaşın psikolojisi nasıldı? Geçmişte yaşanan acıların yaşatılacağı hissi ve tedirginliği var mıydı?
Darbe gerçekleşmiş olsaydı pek çok kişi ve kesim bundan ciddi zararlar görecekti. Normale dönmek daha öncekilerde diğer bölgelere göre daha uzun bir zaman almıştı. Hafızalarda yaşanmış acılar tazelendi ve elbette bu tedirgin etti.

Tabanı nasıl teskin ettiniz?
Tabanımız mütevekkildir, hakkında takdir edileni sabırla, metanetle karşılar. Şimdiye kadar yaşanan olaylarda tabanımızı kontrol etmekte zorlanmadık. İlk verdiğim mesajda kalkışmanın ciddi, ancak başarısızlığa mahkum olduğunu söyledim.

Şu an bölgede durum ve insanların psikolojisi nasıl?
Her yanda olduğu gibi halk sokaklarda ve darbecilere geçit vermeyeceğini gösteriyor. Darbeyi engellemiş olmanın huzurunu yaşıyor insanlar.

HÜKÜMET BUNUN FARKINDA OLMALI

Bu sürecin bölge huzuruna etkisi nasıl olacak?

Daha önce yaşanan bazı hukuksuzlukların nedeni olarak gösterilen paralel çete temizlenecek. Artık hukuksuzluk ve haksızlıkların, yanlışlıkların mazereti kalmayacak. Buna rağmen olumlu anlamda değişiklik olmazsa faturası hükümete kesilecek. Hükümet de bunun farkında olmalı. Bu nedenle bölgenin huzuruna netice itibariyle olumlu katkısı olacağını düşünüyorum.

Muhalefet ve diğer siyasi partilerin bu süreçteki tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Genel anlamda iyi bir sınav verdiler. Ancak girişimin başarısızlığına üzülenler de vardır. İsim vermeye gerek yok. “Darbeciler, darbecilere darbe yapmaya kalktı. Darbe başarılı da olsa çok değişiklik olmayacaktı” diyen siyasetçiler var.

TAKKE DÜŞTÜ KEL GÖRÜNDÜ

Bu örgütün devlete bu kadar sızmasını nelere bağlıyor ve nasıl değerlendiriyorsunuz?
Çok iyi takiye yapıyorlar. 12 Eylül cunta yönetimi dahil bütün hükümetlerle iyi geçindiler. Tek istisnası merhum Erbakan’ın hükümetiydi. AK Parti hükümeti döneminde de iyice kadrolaştılar. En alt düzeydeki bir memuriyete bile kendi adamlarından başkası yerleşmesin diye olağanüstü bir çaba ortaya koydular ve kimsenin aklına gelmeyecek hilelere başvurdular. Bütün kadroları ele geçirdiklerinde kim yükselirse yükselsin kendi elemanları olacaktı. Yönetici durumundaki kişileri bulundukları makamlardan indirmek suretiyle yerlerine yerleştiler. Onları indirmek için de her türlü komployu, kumpası kurdular ve bütün bunları meşru gördüler. Öyle bir duruma geldiler ki hükümete kendileri talimat verecek kadar işi ileriye götürdüler ve ipler koptu. Takke düştü kel göründü.

DÜZEN VE DENGE YENİDEN SAĞLANMALI

Devletin bundan sonraki hamlesi ne olmalı?
Temizliği iyi yapmalı. Bu bağırsak temizliği gibi değil, diyaliz gibi olmalı. Düzen ve denge yeniden sağlanmalı. Yapmış oldukları haksızlık ve zulümler telafi edilmeli.

ADALET FEDA EDİLEMZ

Yargılama süreciyle ilgili olarak ne söylemek istersiniz?
Adaletten şaşmamak lazım. Onlar adil yargılama yapmadılar ancak onlar bile adil yargılanmalı. Adalet hiçbir şeye feda edilemez.

İDAM CEZASINI UYGULAMAK MÜMKÜN DEĞİL

Toplumdaki idam taleplerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Meclis bugün idam cezasını geri getirecek bir düzenleme yapsa bile düzenleme tarihinden önce işlenen suçlara uygulamak mümkün değil. Ceza hukukunun en temel ilkelerinden biri şudur: Suçun işlendiği zaman yürürlükte bulunan kanun ile sonradan yürürlüğe giren kanun arasında fark varsa, sanığın lehine olan hüküm uygulanır. Ancak idam cezası geri getirilirse belki bundan sonraki darbe teşebbüsünde bulunmayı düşünenler için caydırıcı olduğu düşünülebilir. Şunu unutmamak gerekir ki hiçbir darbeci, başarısız olacağını düşünmez. Başarılı olduğunda da zaten kahraman, kurtarıcı olmuştur. Bu nedenle de ceza kanunlarında “darbe yapma suçu” değil “darbeye teşebbüs suçu” düzenlenir.

YORUMLAR
avatar
 • avatar
  hızır erdal GENÇER

  Yapacak tek şey var bence. Seçilirken demokrasi ile seçiliyorsanız seçerken de demokrasi ile seçeceksiniz ki ihanet peşinde koşsa bile karşısında dikelecek birileri çıksın. Yoksa böyle her yer de at koştururlar.Sonra biz it diye tabir ederler it kadar değersiz olan varlıklar.

  cevapla
 • avatar
  sat111

  Valla daha hala takke düşmedi ise, kel görünmedi ise yapacak bir şey yok. Ne diyelim o zaman, kendi düşen ağlamaz. Ama bu millet bazı şeyleri görmeli. Askeri okullara resmen dindar insanlar alınmıyor. Dindar insanların çocukları alınmıyor. Ondan sonra da vah tühler havalarda uçuşuyor. Ben karşımda imam hatip kökenli komutan görmek istiyorum. Yeter artık bu milleti oyaladığınız.

  cevapla
  • avatar
   FESİH POLAT

   aynen katılıyorum.Ülkesini seven inançlı bireylerin o kurumlarda varlığı şarttır.