Nuceyfi: Musul operasyonunda Türkiye'ye ihtiyacımız var

Nuceyfi: Musul operasyonunda Türkiye'ye ihtiyacımız var
Musul’un DAEŞ’ten kurtarılması için operasyon hazırlıkları devam ederken Musul eski Valisi ve Haşdi Vatani Komutanı Esil Nuceyfi, her daim Türkiye'nin desteğine ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Haber10 Röportaj
Yılmaz Aslan-Mustafa Kerim


Eski Musul Valisi Esil Nuceyfi, yaklaşan Musul operasyonu öncesi Haber10'a özel açıklamalarda bulundu. Musul'da yaklaşık 2 milyon kişinin yaşadığını, savaş nedeniyle kentin iç kısımlarına doğru bir göç dalgası olduğunu belirten Nuceyfi, son duruma ilgili olarak "Aynı zamanda Telafer'deki halk da savaş nedeniyle Musul'a gidiyor. Kentte normal hayat sürüyor. Her ne kadar gıda malzemesi çok fazla bulunmasa da ticaret bir şekilde sürüyor. Musul halkı en kısa zamanda DAEŞ'ten kurtulmak istiyor ama sonraki aşamada oluşacak durumdan da korkuyor. Onları DAEŞ'ten kurtarmaya gelen güçlerin hangileri olduğunu merak ediyor; onların da 'kurtardıktan sonra 2014 yılında olduğu gibi davranacak yoksa başka bir şekilde mi?' diye bir korkuları var." açıklamasında bulundu.

Haşdi Vatani Komutanı Esil Nuceyfi, yaklaşan Musul operasyonu ve bölgedeki son durumla ilgili olarak Haber10'un yönelttiği soruları yanıtladı..

'BIRAKALIM DA DAEŞ ONLARI TERBİYE ETSİN' DEDİLER

Ordu o yıllarda Musul halkına nasıl davranıyordu?
O zamanlar Ordu, buradaki insanlara çok kötü davranıyordu. Haksız yere tutuklamalar oluyordu. Musul halkı ciddi anlamda onlardan rahatsızlık duyuyordu.

DAEŞ, 10 Haziran 2014'te kenti nasıl ele geçirdi, ordu neden hiç direnmedi?
Özellikle komutanlarda sıkıntı vardı. Kenti iyi bir şekilde savunmadılar karşı koymadılar. Onlar geri çekilince alt rütbedeki askerler de bir şey yapamadılar. Komutanları çekilince onlar da bırakıp terk ettiler. Bunun kasten yapıldığını tahmin ediyorum. Onlar kaçtılar, diğer askerler de halkı ırakmak zorunda kaldı.

Şunu açıkça söyleyebilirim ki bazı üst düzey komutanlar, kasten Musul'u düşürdüler, DAEŞ'e teslim ettiler. Onlar da bunu Maliki'den(Dönemin Irak Başbakanı Nuri El Maliki) gelen talimatlar doğrultusunda yaptılar. Onlar diyordu ki 'Biz zaten bu halkı sevmiyoruz; bırakalım DAEŞ onları "terbiye etsin". Onlara "doğru yolu" öğretsin!"

MUSUL'U MUSULLULAR'IN KURTARMASI EN İYİSİ

Sizce Musul operasyonunu yapacak en iyi koalisyon seçeneği hangisidir?

En iyisi tabi Musul halkının kendisi Musul'u kurtarması, içeriden DAEŞ'e karşı ayaklanmasıdır. Tabi daha sonra dışarıdan gelecek gücün de onlara destek olması lazım.  Önemli olan ise Musul halkının dışarıdan gelecek güce destek olması. Bence tüm güçlerin destek vermesi halinde bu operasyon başarılı olur.

Musul'un kurtarılmasının sonrası da önemlidir. Özellikle orada yaşayan insanlar, kentte istikrarın olmasını ister, bizim amacımız da bu. Ancak dışarıdan gelen güçlerin, kenti istila etme, daha da kötüye götürmek gibi bir rolleri olursa bu sağlanamaz. Bizim için önemli olan Musul'un kurtarıldıktan sonra daha rahat ve emniyetli ortamın sağlanmasıdır.

UYUTULAN GÜÇLER HAZIRDA BEKLİYOR

Musul'la bir bağlantı var mı? Kentte kaç kişilik bir milis güç oluşturulabilir? Barzani de bu güce destek verebilir mi?
Bizim Musul'da iki farklı grup gücümüz var: Bunlardan ilki DAEŞ'e karşı özel harekat yapıyor; özellikle son zamanlarda son zamanlarda çok ciddi operasyonlar yaptılar. "Musul Ketibeleri" adı altında toplanan bu grup çok ciddi suikastler yaptılar. Bir kaç gruptan oluşan bu gruptaki herkes bir şeyler yapamaya çaba gösteriyor.

İkinci gruptakiler ise "Barış ve Özgürlük" adı altında toplanmış durumdalar. Daha çok büyük gruplar halinde bir araya gelen bu grup şimdi uyutuluyor yani bekletiliyor; her hangi bir şey yapmıyorlar şimdilik. Kente giriş sırasında bunlar uyandırılır ve harekete geçerler.

Bunlar operasyon sırasında dışarıdan gelen güce destek olacaklar. Kentin dışında da bekletilen gruplar var. Başika Kampı'ndan Türkiye Ordusu tarafından eğitilen gruplar bunlar. Her biri 6 gruptan oluşan 2 birlik hazır durumda. Hazırda bekletilen bu gruplar, aynı zamanda Irak Ordusu ile beraber çatışmalara katılıyor.

IRAK ORDUSU İLE PEŞMERGE ARASINDA ANLAŞMA VAR

Musul operasyonunda Irak Ordusu ile birlikte mi hareket edilecek?
Bu güçler Irak Ordusu ile birlikte hareket edecekler; bu önde şu arkada olsun diyemeyiz. Sahada olan bu güçler Irak ordusu ile birlikte hareket edecekler. Şu anda Şii milisler Irak Ordusu içinde değiller. Bu gelen güçler de Peşmerge denetimindeki yollardan geçecekler. Irak Ordusu ile Peşmerge arasında hali hazırda bir anlaşma yapılmış durumunda ve Şii milisler kesinlikle Peşmerge denetimindeki bu yollar kullanmayacaklar.

Bu anlaşma kapsamında Şii Milisler (Heşti Şabi) Musul içerisine de girmeyecek. Anlaşmaya sadık kalacak. olan peşmerge operasyona katılacak ama kent içerisine girmeyecek. Musul'a girecek olan Irak Ordusu, Heşt vatan ve Irak Polisi olacak.  Esas plan bu. Eğer Heşti Şabi, kente girecek olursa Irak Başbakanı'nın sözünü dinlememiş olacak.

PKK, TELAFER İÇİN HAZIRLIK YAPIYOR

Bu gelinen son durumda Türkiye'nin pozisyonu nedir?
Türkiye'nin bu bölgeden çıkarılması için çok yanlış bir zaman. Çünkü savaşın nasıl olacağı hala belli değil. Kentte çok ciddi ve tehlikeli olayların olması muhtemel. Eğer terör örgütü PKK, Musul operasyonuna katılırsa , özellikle Telafer'de bu çok ciddi bir sıkıntıya sebep olur. Aldığımız bilgilere göre; PKK, Telafer operasyonuna katılmak için çok ciddi bir hazırlık yapıyor. Eğer bir fırsatını bulurlarsa Musul'a da giderler!

TÜRKİYE'NİN DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ VAR

Türkiye'nin silahlı gücünün oradan çıkarılması bazı siyasiler tarafından istenmiştir ama Musul operasyonu sonrası bu hiç de iyi olmayacaktır. Bu savaşta Türkiye'nin desteğine ihtiyacımız var. İnsani bir durum, bir sıkıntı çıktığında burada Türkiye'ye büyük ihtiyaç doğacaktır.  Milyonlarca insan Türkiye sınırına doğru göç edebilir. Bu göç eden insanlar hiç bir şekilde durdurulamaz ve Duhok da onları kaldıramaz. Onlar da Türkiye'ye yönelecektir.

RESMİ OLARAK KATILIM DURUMU YOK

Türkiye operasyona dahil olacak mı?
Türkiye Ordusu için de İran Ordusu için de resmi olarak bir katılım durumu yok. Ancak olaylar çığırından çıkarsa herkes için sorun olacaktır.

Son olarak kent içinde ne kadar DAEŞ militanı olduğunu söyleyebilir misiniz?
Benim tahminlerime göre Musul içerisinde 5 bin kişiden az bir DAEŞ gücü var. 

YORUMLAR
avatar

Henüz hiç yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yazın!