'Türkiye bölgede aktif rol üstlenecek'

'Türkiye bölgede aktif rol üstlenecek'
İran'ın uluslararası topluma kulak vererek, nükleer faaliyetlerinde şeffaf olması gerektiğini belirten Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Irak'ta da mezhep çatışmalarını önlemek için aktif rol üstlenileceğini söyledi

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu’nda komşu ülkeler İran ve Irak’taki son gelişmelerin ele alındığını açıkladı.

Türkiye'nin İran'ın nükleer faaliyetleriyle ilgili endişelerini net bir dille ifade eden Cemil Çiçek, "önümüzdeki günlerde gerçekleşebilecek bazı olaylardan en çok biz rahatsız oluruz" dedi.

Her ülkenin barışçıl amaçlarla nükleer faaliyetler yapabileceğini vurgulayan Cemil Çiçek, “ancak bunun şeffaf bir şekilde yapılması gerekir. Bizim komşumuza tavsiyemiz budur. Biz bu konudaki tavsiyelerimizi İran’a diplomatik yollardan dostça iletmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

İran'ın Türkiye'nin en eski komşularından biri olduğunu dile getiren Çiçek, iki ülke arasında dostane ilişkilerin olduğunu, sınırın uzun yıllardır değişmediğini, iki ülke arasındaki ilişkilerin de dostluk çerçevesinde sürdürüldüğünü söyledi.

Hükümet Sözcüsü Çiçek, İran'ın nükleer faaliyetleri ve çalışmalarıyla ilgili olarak dünya kamuoyunda endişeyle izlenen rahatsızlıklar bulunduğunu ifade ederek, bu rahatsızlığın giderek tırmanışa geçtiğini gözlemlediklerini belirtti.

Çiçek, ''Venezuella, Küba ve Suriye dışında İran'daki nükleer faaliyetlerle ilgili uluslararası camia çok açık olarak endişelerini ve tereddütlerini ortaya koymuştur. Biz, bu ihtilafın tırmandırılmadan çözüme kavuşturulmasından yanayız” diye konuştu.

"Çatışma Irak'la sınırlı kalmaz"

Cemil Çiçek, Irak’taki şiddet olaylarının tırmanmasının ardından Türkiye’nin sorunun çözümü için aktif bir rol üstlenmeye başladığını da söyledi. Çiçek, “Irak’ta bir mezhep çatışması sadece bu ülkeyle sınırlı kalmaz” dedi.

Irak'ın birliğine, bütünlüğüne ve barışın sağlanmasına yönelik her türlü çabanın desteklendiğini vurgulayan Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, “bu çabalara katkı sağlamak için geliştirdiğimiz birtakım inisiyatifler var bilindiği gibi... Geçtiğimiz günlerde Irak Özel Koordinatörü Irak'ta önemli temaslarda bulundu” şeklinde konuştu.

Irak Başbakanı İbrahim Caferi’nin de yarın Türkiye'ye geleceğini ifade eden Çiçek, Şii lider Mukteda el Sadr’ın Türkiye’ye bu aşamada gelmesi için belirli bir tarih bulunmadığını söyledi.

Cemil Çiçek, Türkiye ile Irak arasındaki ikili ilişkilerin gelecekte de devam edeceğini belirtti.

cnntürk
Kaynak:
YORUMLAR
avatar

Henüz hiç yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yazın!