'PKK'lıların karşılanması şark kurnazlığı'

'PKK'lıların karşılanması şark kurnazlığı'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, teslim olan PKK'lıların Habur ve Diyarbakır'da karşılanmasını 'şark kurnazlığı' olarak yorumladı.
Son güncelleme: 30.05.2015 / 15:08:04

Ankara'da Hak-İş'teki konuşması sırasında bir ara duygusallaşan ve gözleri dolan Başbakan, "Hiçbir masum yavrunun babası ölmesin..." dedi

Başbakan Erdoğan Kürt açılımıyla ilgili, "Süreci tahrik edenleri uyarıyorum. Şark kurnazlığı ile bir yere varılmaz. Ülkenin hassasiyetlerine saygısızlık. Sürecin başarıya ulaşmasını istediğini madem söyleniyor... Diyarbakır'da, Habur'da tam tersi davranıyorlar. Bunlar samimi değil. Bu gayri resmi tavırlardan vazgeçilmeli" dedi.

Ankara'da Hak-İş Mesleki Eğitim Kursiyerleri Sertifika Töreni'ne katılan Başbakan Erdoğan, "Bu devlet projesi ve bunun muhatabı milletimin tamamıdır. Bu ülkede Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle hepimiz biriz. Herkes etnik unsurlara saygı duymalı. Ancak üst kimliğimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıdır" diye konuştu.

Başbakan, "Dağdan inişi eleştirmek, silahların bırakılmasını eleştirmek ne kadar doğrudur, soracağız kendimize" ifadelerini kullandı.

Konuşmasında, şair Cemal Süreya'nın 'Sizin Hiç Babanız Öldü mü' şiirinden, "Sizin hiç babanız öldü mü? / Benim bir kere öldü kör oldum / Yıkadılar aldılar götürdüler / Babamdan ummazdım bunu kör oldum" dizelerine de yer veren Erdoğan'ın, gözleri doldu ve "Hiçbir masum yavrunun babası ölmesin, hiç kimsenin kocası, evladı ölmesin..." dedi.

Başbakan Erdoğan, "Süreci mutlaka tamamına erdirmek zorundayız. Sorumluluk sahibi herkesi de bu sürece katkı vermeye davet ediyorum" şeklinde konuştu. (cnntürk)

Kaynak:
YORUMLAR
avatar
 • avatar
  can

  bırak bu hikayeleri sayın başbakan ben iki dönem oy kullandım ikisinide ak partiye verdim ama bin pişmanım biz seni vatansever bilirdik çııpta timsah gözyaşı dökme bu nları sen kahraman yaptın yazıklar olsun askere polise özel time uzmanlarada bir açılımın varmı acaba onların pisikolojisi ne durumda bundan da habaerin varmı yazıklar olsun hakkımız haram olsun.

  cevapla
 • avatar
  esra

  Sayın Başbakanım, Ne yapmaya çalıştığınızı inanın anlamış değilim, dün bir haber proğramında bir konuşmanızı dinledim gelen PKK lılar suç teşkil edecek bir olaya karışmadığı için serbest bırakıldı dediniz, sizde pkklıların listesimi var nerden biliyosunuz suça iştirak etmediklerini hadi diyelim etmediler gerçekten siz bunların gerçekten dağlardan indiklerinimi düşünüyosunuz sıradan bir kürt o saçma kıyafetleri giyip dağdan indim diyemez dimi, böyle giderse PKK size oyun oynadığında tekrar savaşacak bir türk genci bulamayacaksınız, önce Allah'a sonra şanlı Türk milletine bunun hesabını nasıl vereceksiniz merak ediyorum doğrusu!

  cevapla