İzmir'de tehlikeli gerginlik!

İzmir'de tehlikeli gerginlik!
İzmir'in Kemalpaşa İlçesi'ne bağlı Bağyurdu Beldesi'nde kiraz alım yerinde otomobil park etme meselesi yüzünden çıkan silahlı ve bıçaklı kavgada yaralanan Bağyurdu Ülkü Ocakları 2. Başkanı Sami Ören'in (47) tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmesive ü
Son güncelleme: 26.05.2015 / 17:00:03

İzmir'de tehlikeli gerginlik

İzmir'in Kemalpaşa İlçesi'ne bağlı Bağyurdu Beldesi'nde kiraz alım yerinde otomobil park etme meselesi yüzünden çıkan silahlı ve bıçaklı kavgada yaralanan Bağyurdu Ülkü Ocakları 2. Başkanı Sami Ören'in (47) tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmesive üç kişinin yaralanması gerginliğine neden oldu. Olaylar sırasında Güneydoğu kökenli vatandaşlarla birbirine giren belde halkı, ölüm haberini alınca Türk bayraklarıyla yürüyüş yaptı.

Jandarma olay yerinde yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Bağyurdu Beldesi'nde geçtiğimiz Cuma günü, kiraz alım yerinde otomobil park etme meselesi yüzünden zabıtalar ile bir grup arasında silahlı ve bıçaklı kavga çıkmış, kavgaya çevre sakinlerinin de katılmasıyla 2'si ağır, 13 kişi yaralanmıştı.

Kavgada taraflardan birinin terör örgütü lehine sloganlar attığı ve belde halkının buna müdahalesiyle olayların silahlı, bıçaklı çatışmaya dönüştüğü iddia edilmişti.

Kavganın ardından olaya karıştıkları gerekçesiyle 10 kişi gözaltına alındı. Jandarmanın yoğun güvenlik önlemleri sayesinde sükunet hakim olan beldede, bu sabah saatlerinde, yaralılardan Bağyurdu Ülkü Ocakları 2. Başkanı Sami Ören'in (47) ölüm haberinin gelmesiyle ortam yeniden gerildi. Beldedeki vatandaşlar, Ören'in ölüm haberinin ardından ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyüş yaptı. Öfkeli kalabalık, "Biz burada sadece ekmeğimizi kazanmaya çalışıyoruz. Kimseyle bir sorunumuz yok. Ancak bu insanlar burada sürekli huzursuzluk yarattı. Biz bunlara göz yumamazdık. Son olaylar bardağı taşıran son damla oldu" diye konuştu.

Olaylar üzerine beldeye gelen Kemalpaşa Kaymakamı Niyazi Ergut, Belediye Başkanı İrfan Üreten ile birlikte vatandaşları sakinleştirdi. Öfkeli kalabalık, uyarıları dinleyerek dağıldı.

Yaklaşık 12 yıl önce Güneydoğu'daki terör olayları nedeniyle beldeye gelen Candan ve Albayrak aileleri ise beldeden taşınma kararı aldı. Kovulduklarını iddia eden aile üyelerinin taşınma işlemine jandarma ekipleri nezaret etti. Bu sırada bir vatandaşın, evlerin karşı tarafından bulunan zeytinlik alanda 2 kişi gördüğünü söylemesi üzerine galeyana gelen grup, ellerindeki sopa ve demir çubuklarla boş alana doğru koştu. Bu sırada vatandaşlarla jandarma arasında arbede yaşandı. Arbede sırasında şahıslardan birinin, jandarma erinin elindeki tüfeği alarak etraftakileri tehdit ettiği öğrenildi. Eli silahlı kişinin, kısa sürede jandarmanın müdahalesiyle etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Olaylar hakkında konuşan Mustafa Özyurt adlı vatandaş ise, kendisinin de Güneydoğu kökenli olduğunu ifade ederek, "15 senedir buradayım. Kimse bana 'git' demedi. Hatta belediye reisi olmam bile teklif edildi. 3 zeytinyağı fabrikam var. Şimdiye kadar bana kimse 'git' demedi. Ama insan gibi olsalardı, kimse onlara 'git' demezdi" diye konuştu. Özyurt'un, taşınma işlemi sürdüğü sırada Güneydoğulu vatandaşlarla sözlü tartışmaya girmesi ve silah çekmesi ile ortalık bir anda karıştı. Jandarma ekipleri olaya müdahale ederek, traktörüyle olay yerinde bulunan Özyurt'u uzaklaştırdı.

Kaymakam Niyazi Ergut ise, vatandaşların kendi isteğiyle beldeden ayrıldığını, herhangi bir baskının olmadığını, jandarma komutanlığı ekiplerinin aldığı önlemlerle beldede durumun kontrol altında olduğunu söyledi. Öte yandan, beldede süren gerginlik nedeniyle İzmir İl Jandarma Alay Komutanlığı'ndan takviye olarak gönderilen komando timleri, belde giriş ve çıkışlarında önlem aldı.

Hazırlıklarını tamamlayarak 3 kamyonla Bağyurdu'ndan ayrılan ailelerin bulunduğu kamyonlar, belde çıkışında vatandaşlar tarafından taşlandı. Kamyonları taşlayan vatandaşlar, "Kahrolsun PKK" sloganları attı. 3 kamyon, jandarma nezaretinde beldeden ayrıldı.

Kaynak: aa
YORUMLAR
avatar
 • avatar
  Ay bey

  Yazik! Her iki tarafi da anliyorum. Ama mesele etnik degil, kultur meselesi. Dogunun koylusu gercekten biraz vahsi. Egitim sart. -Ay

  cevapla
 • avatar
  ALPEREN YİĞİT

  NE O ?KUYRUĞUNA BASILMIŞ KEDİ GİBİ BAĞIRIYORSUNUZ....BU SİTEDE ŞEHİT HABERLERİDE YAPILDI.O ZAMAN NEREDE İDİNİZ?GÖK YÜZÜNDE YILDIZLARIMI SEYREDİYORSUNUZ?YOKSA ÜNİVERSİTELERDE HAİNLİK PROVALARIMI YAPIYORDUNUZ?

  cevapla
 • avatar
  Gürbüz

  Ben hayatını kaybeden vatandaşımızı ilk hastaneye getirildiğinde gördüm.Ailesi yakınları perişan,kendi halinde işine gücüne bakan egeli insanlar.Bu insanlar yıllardır huzursuz yıllardır tedirgin ve yıllardır öfkeli böyle olmalarıda normal.Doğudan göçle gelen insanların geldikleri yerde insanları rahatsız ettikleri buralarda eşkiya gibi dolaştıklarıda bir gerçek.Heryerde onlar var,her kuralsız her saygısız işte varlar ve tahammül edilesi değiller...Ve bizde bunlara tahammül etmek zorunda değiliz...

  cevapla
 • avatar
  ahsen

  sayın baykal anayasa ihlal ediliyor yerleşim özgürlüğü seyahat özgürlüğü sanki orta çağ sürgün mü bu niye sesin çıkmaz .her zaman ten ten ederdin ya

  cevapla
 • avatar
  OĞUZ ALPEREN YAVUZ

  Laik-Antilaik kamplaşmasından sonra sırada Türk-Kürt çatışması mı var? zaten bir süredir ortam bayağı bir gerginlik kazanmış durumda. Yani ne zamanki güzel ülkem biraz rahata, huzura, güvene ve istikrara erse bu tür gerginlik, elektriklenme,provokasyon ve mizansenler hemencecik sahnelenmeye çalışılıyor. Yahu kardeşim, yapmayın etmeyin, kardeşi kardeşe kırdırtmayın. Yazıktır, günahtır. İç ve dış güçlerin, şer odaklarının oyunlarına gelmeyin. Sadece ekmek parası ve geçim derdi için gurbet ellere giden bu gariban insanları yerinden yurdundan etmenin haklı bir gerekçesi var mı sizce? Zaten bu insanlar terör belasından kaçıp oralara gelmişler. Ve de zorunlu bir göçe(sürgüne) tabi tutulmuşlar. Bari Bir de siz onları sürgün etmeyin.Ne diyelim Allah sonumuz hayır etsin.(AMİN)

  cevapla
 • avatar
  dsgfsag

  bu adamları sürgün etmek vicdansızlık hukuk yokmu buşekilde kardeşlik sağlanmaz

  cevapla
 • avatar
  sasa

  sayın akar sen neden yorum yapmıyorsun da, başkalarının yorum yapmasını bekliyorsun? yani illede birilerinin olaylara müdahil mi olması lazım. yapılanlara gelince olayları nefretle kınıyor ,herşeyin hukuk çerçevesi içinde yapılmasını istiyorum. o insanlarında oradan istekleri ile göç ettiğini sanmıyorum. toprağından devlet tarafından koparılmış insanların kendilerini korumasız görmelerinden kaynaklanan birlikteliklerini diğer insanlar bir dayılanma yada posta koyma olarak algılıyorlar.

  cevapla
 • avatar
  alakan

  ya öldürülen ülkücü ne de olsa önemli değil mi?bu vatan kimin?

  cevapla
 • avatar
  DERMAN

  Ne komik Kavga esnasında adamlar bölücü örgüt lehine slogan atmış-mış Buna iftira mı diyelim,yoksa park meselesi yüzünden kavga ederken bölücü örgüt lehine slogan atmak insanlarda yeni yeni oluşan bir hastalık mı? Pis bir iftira kokusu alıyor gibiyim. Yarın öbürgün kim kimin malına-canına göz koyarsa,birinden nefret ederse omuzunu çarpsın,sonrada ''bölücü örgüt sloganı attı'' diyip milleti galeyana getirsin. Bu adamın ticari rakibim,bu adamın arsası güzel,bu adamın tarlası sulak.... İyi valla,güzel bahane... ''bölücü örgüt sloganı'',''Allahın askeriyiz''haykırışıyla her işi yürütmek kolay oldu bu ülkede... Aslında olayları yadırgamamak,ve hayret etmemek gerekiyor, Devletin zirvesindekilerin Üniversite mezunu toplumun zirvesindeki insanların Bir kısım çetecilerin 24 yaşındaki bir provakatörün eylemini bahane ederek ülkeyi içsavaş içine çekmek isteğine bilerek veya bilmeyerek kendini kaptırdıkları bu ülkede; Varsın köylüsü işçisi esnafıda Rakibine,düşmanına,çekemediğine bir kulp taksın bölücü desin şeriatçı desin kominist desin Ülkede işler böyle yürüsün AMAÇ ŞAHANE,PROVAKASYON BAHANE

  cevapla
 • avatar
  akmaz

  aslanım bu memleketin sahibinden kastın nedir? bu memleket çanakkale de kurtarılırken hepimiz omuz omuza ölmedik mi? hemen galeyana gelme ki, insanlar seni örnek alabilsin, eleştirdiklerinden bir farkın olsun. burada kabahatli olanlar doğudan göçmüş insanlar olabilir bu hemen milliyetçiliğe dönüşmemlidir. unutma ki doğudaki olaylardan biz de sorumluyuz. yüz yıldır oradaki insanlara bazı şeyleri silahlarla öğretmeye çalıştık. artık insan gibi öğretmeliyiz, ilk adımı biz atmalıyız.

  cevapla
 • avatar
  türk kürt kardeştir

  işte insanımız sonunda bu hale geldi. keselim birbirimizi de rahatlayalım...

  cevapla
 • avatar
  ismet

  Bu olayda suçluyu hukuk bulmalı.Kaymakam istekle gidiyolar desede inandırıcı değil.Herkesin seyhat,ikamet ,yaşam hürriyeti var.Sürgün gibi bu ne

  cevapla
 • avatar
  akar

  Bu memleketin sahipleri; bu haberle ilgili bir yorumunuz yok mu? Size dokun-mayan yılan bin yıl yaşasın öylemi....

  cevapla