Hayır çıkarsa - Evet çıkarsa ne olacak?

Hayır çıkarsa - Evet çıkarsa ne olacak?
Türkiye yeni bir süreç yaşıyor. 16 Nisan Halk Oylamasıyla birlikte hayatımızda neler değişecek? Bütün cevapları sizler için derledik.
Son güncelleme: 28.03.2017 / 13:23:51

Anayasa değişikliği ile birlikte Türkiye yeni bir döneme giriyor. 16 Nisan 2017 günü gerçekleştirilecek Halk Oylaması ile birlikte hayatımızda neler değişecek?

Yapılan algı operasyonları ne kadar doğru? "Evet" çıkarsa bizi ne gibi yenilikler bekliyor?

İşte mevcut sistemle yeni sistemin karşılaştırması..

Kaynak: Haber10
YORUMLAR
avatar
 • avatar
  türk

  seninde canın sağolsun karakterim hakkında yorumuna da eyvallah daha önce yazmıştım kötü niyetiniz olduğunu hissetsem konuşmaya devam etmezdim. tabi ki sizinde benimde eksiklerimiz vardır dört dörtlük olmayı beklemeyelim. gelelim ilk sözünüze benden hadis ayet belge istemişsiniz garipleşmeyelim aklımızla oynamayalım laf sizin ben sizin lafınıza kur'an dan ayetmi göstericem bu kısımda ağır konuşmak zorundayım siz kimsiniz haşa Allah ın sözcüsümüsünüz nasıl bu cürette konuşuyorsunuz yazdıklarınızın nereye gittiğini görmüyormusnuz günahınız artıyor gafil kardeş işte tamda bu yüzden yeni yetişen nesil dinsiz olacak farkındamısınız dine nasıl bir zarar verdiğinizin bakın içinizde niyetin kötü olmadığını düşünüyorum ama bu kadar gafil nasıl yazarsınız ona da aklım ermiyor bak güzel kardeşim senin şu yazdıkların ne biliyormusun anlaman için heceleyerek yazmam gerekiyrosa gene yazarım yazdığının savunulacak elle tutulacak akılla bi yere koyulacak cürümü yok. benim Allah a olan zannım böyle ne demektir siz kendinize göre bi müslümanlıkmı yarattınız. bir münafık yüzünden dinden çıkıyorsunuz ve bunu göremeyecek kadar gözleriniz perdeli. deccali biliyorsunuz dimi ya o ahir zamanın deccali sizin aşkı muhabbet duyduğunuz bugünün sözde dünya lideriyse ? lafım yanlış anlaşıldı de öyle demek istemedim de dön o yoldan yanlış şeyler yazıyorsun.

  cevapla
 • avatar
  salim

  "gucur" görünen köy kılavuz istemez. "Evet" in de, "Hayır"ın da ne demek olduğunu bilmemek gerçekten sorun var demektir. "Evet"te hikmeti, "hayır" da şerri görmeyen göze ALLAH ne yapsın? Ax111'e katılıyorum.

  cevapla
 • avatar
  ax111

  Canın sağ olsun be kardeş, hiç önemli değil. İstersen hepsini puffla. İstersen 1'den 8'e hepsini görme. Zaten görmemiş gibi cevaplar geçmişsin. Dedim ya, hiç önemli değil. Son yorumundan anladığım kadarıyla senin gerçekten samimi bir insan olduğunu daha iyi anladım. Böyle senin gibi insanlar, görüşleri ne olursa olsun çok önemli. Böyle insanlar bu memlekete lazım. Niye? Çünkü, 1--- İyi niyetli, 2--- Samimi, 3-- Mert adamlar her zaman lazım. Burayı geçelim. Yalnız şahsınızla ilgili olarak biraz bilgi eksikliği ve yanlış bilgi birikimi var gibi. Nereden mi bildim? Arz edeyim, "Evet" çıkarsa bilin ki Allah (cc) bu milletin iyiliğini murâd ediyor." demenin şirk olduğunu hangi bilgi ile belgelendiriyorsunuz? Ayet=? Hadis=? Kıyas-ı Fukaha=? İcmai Ümmet=? Delilin bunlardan hangisi? Hiç biri değil de “Nutuk” sa olmaz. İnanmazsan sen de sor. Ticaret diyorsun; bu dünyayı külçe altın yapıp önüme koysalar vallahi billahi cennetin 1metre karesine değişmem. Ayrıca ben senin neci olduğunu nereden bileyim, sen;””“meydanlarda bağıran hayırcılara teörist diyene bi tek kelamın olmadı aksine destekledin””” diyorsun. Bütün terörist guruplar “Hayır” dediği için, FETÖ de terörist olduğu için ve de “Hayır”cı olduğu için, CHP kanadından gelen bir deyişe göre, Atatürk sağ olsaymış “Hayır” dermiş dendiği için, sen de madem Atatürkçüsün, seni de “Hayırcı” olarak algılamış olabilirim. Ne var bunda? Gelelim üçüncü maddenize, “Evet" çıkarsa bilin ki Allah (cc) bu milletin iyiliğini murâd ediyor. Ama "hayır" çıkarsa bilin ki bu millete bir ayar gerekiyor. bu lafı yazdın komik olma.” demişsin. Doğru, böyle dedim. Benim Allah’a olan zannım bu şekilde. Bunda ne var? Gelelim Barzani’ye; “türk” kardeş sen Barzani’yi tanıdığını mı zannediyorsun? O bölgede terörle mücadele etmiş komutanlarımıza bir sor bakalım, terörle mücadelede Barzaniden gördüğümüz iyiliği kimden görmüşüz? Muhakkak sor ama? Erinme. 5. Maddene cevap vermiyorum. Çok ayıp. Hiç yakışmamış. Bir bana karşı değil, hiç kimseye karşı böyle bir üslupla yaklaşma. Yani şurada sağ olsun HABER10 bir fedakarlık yapıp yorumlarımızı yayınlıyor. Ama bizim de biraz seviyeyi korumamız lazım. 6. madden hakkında inan bilgim yok. Ama mesele değil araştırır, öğrenirim. Ha, şu var, iş İsrail olunca, Atatürk’ü ağzından, rozetini yakasından, resmini elinden düşürmeyen her mevkiden nice insanlar biliyorum, İsrail’den çıkmıyorlar, gizli, açık ağlama duvarlarını ziyaret etmeler havalarda uçuşuyor. 7-8’i birleştirmişsin ve yanlış anlamışsın. Tam tersine, Müslümanların biri birlerine sahip çıkacaklarının altını çizdim. Almanya ve Hollanda’dan bir şey beklenmemesi gerektiğinin altını çizdim.

  cevapla
 • avatar
  türk

  bu arada 7--------- yi gördüm hakkını yemiyim :)

  cevapla
 • avatar
  türk

  ax111 maddeler halinde anlatayım bende o vakit düşün mecalimi 1----------Evet" çıkarsa bilin ki Allah (cc) bu milletin iyiliğini murâd ediyor. Ama "hayır" çıkarsa bilin ki bu millete bir ayar gerekiyor. bu söz sana ait bununla başladığı diyalogumuz şimdi ne desem senin günahına ortak olurum bu şirk tir. istediğin hacıya hocaya sor ama sorundaki evet kısmını değiştir çünkü bu dönemin hacı hocaları yani geneli bu tavırda yaradanın işine karışmada hiç kusur görmüyolar tıpkı sizin gibi. yani vatan millet din edebiyatı yani ticaret bi nevi bu yüzden laflarının ticari olarak değersiz nezdimde.2------------ şahsımı direk dinsizlikle teröristlikle itham etmediniz evet ama örnek olarak sen fetöcüsün diyerek bi laf açtın beni tanımadan fikrin olmadığı birini seninle aynı düşünmüyor diye en kötü örneklendirme benzetmeye çalıştın bu da bi günahtır ve meydanlarda bağıran hayırcılar teörist diyene bi tek kelamın olmadı aksine destekledin3--------------çocukmuyuz ki Evet" çıkarsa bilin ki Allah (cc) bu milletin iyiliğini murâd ediyor. Ama "hayır" çıkarsa bilin ki bu millete bir ayar gerekiyor. bu lafı yazdın komik olma.4------------barzani evet çi sizin gözünüzde terörist değilmi yoksa sizde kürdistan hayallerimi kuruyorsunuz ne hikmetse aynı barzani ankaraya mekik dokuyor ne hikmetse fetöler işidler pydler ypgler pkklar hepsiyle masaya oturmuşluğunuz var ne hikmet bu acaba 5----------çevremdeki bütün yıkanmış beyinlere zaman ayırıyorum doğruyu anlatmak ve düşünmelerini sağlamak için çünkü düşünen herkes gerçeği kendi bulur tıpkı size ayırdığım zman gibi beyninizin yıkanmışlığını gördüğüm için konuşmayı devam ettirdim 6--------akp nin arkasında kim olduğunu erbakan en son mitinginde anlattı mason locaları dediğiniz ya yahudi cesaret madalyasını bana vermediler bu madalyanin sahibi büyük orta doğu projesi yani BOP un eş başkanı yani kim siz tahmin edin :) (ip ucu rte) 7----------den sekize geçmişin yedi puff olmuş o zman 8----------- savaş gününde nedir ya bize almanlar hollandalılar felan sahip çıkacakmış burda ne anlatmak istedin acaba ben atatürkün askerlerindenim bizim derdimiz vatan gerisi teferruat bizi kurtarmaya gibi saçma bi cümle kurman yakışmadı kurtuluş savaşında benim atalarımın kanıyla alındı bu topraklar bizi ülkemize kaçan suriyelilere benzetmen asrın ayıbı kendinizden dem vurarak yazdıysanız o lafı tamam derim çünkü kurtuluş savaşında askerden ölümden kaçanları tarih utanarak yazıyor atamızın izindeyiz o yüzden şeyh saiti tavlayan ingilizler yani vatan haini şeyh sait bügün akp propagandası için kullanılıyor o rezil akp afişini gördünüz dimi son sözünüz ''Ama senin yanlışına doğru demem'' eyvallah :) ama yanlış yazdın sanırım gene de anladım seni . saygılarımla

  cevapla
 • avatar
  ax111

  "türk" kardeş bir kere cümlelerinde düşüklük oluşmuş, ama yine anladığım kadarıyla sorularını cevaplamaya çalışayım. Birincisi, vatan millet edebiyatı hiç yapmadım, gereği de yok. Yaparsam ümmetçilik yaparım. Çünkü ümmetçiliğin içinde vatan, millet, din, insanlık hepsi var. İkincisi, laf ile bir yere varılmaz. Onun için laftan çok iş yaparım. Ben şahsınızı kesinlikle allahsızlıkla, dinsizlikle, teröristlikle itham etmedim. Üçüncüsü, siz çocuk musunuz ki size "evet" veya "hayır" demeyi telkin edeyim? Dördüncüsü, ne hikmetse ne kadar terörist varsa "hayır" diyor. Beşincisi, dilsiz şeytan'ı biliyordun da şimdiye kadar kimin karşısına çıkıp da ne söyledin? Erdoğan'a gelince mi aklına geldi? Örneğin, Doğu Perinçek'e bir şey söylemek ister misin? Kılçdaroğlu'na mesela. Altıncısı, evet, FETÖ'nün de, DAEŞ'in de, PKK'nın da, HDP'nin de, CHP'nin de, DHKP-C'nin de, masonların da, .... da, ....da arkasında aynı el var. "AKP'nin arkasında kim var?" sorusunu sormuşsun. AKP'nin arkasında millet var, halk var. Yedincisi, holiganlık görmek istiyorsan "şeflik" yıllarına bak, darbe dönemlerine bak, Klıçdaroğluna bak, Prinçek'e bak, DAEŞ'e bak, PKK'ya bak, Almanya'ya bak, Hollanda'ya bak, Rockefeller'e bak. Ondan sonra sıra bana gelirse yine bana da bak. Sekizincisi, milliyetçiliği hayatta sevmem. Ama düşünsene, bir kötü günde, dar günde, savaş gününde, yokluk gününde, sıkıntılı bir zamanda CHP'li insanlarımıza kardeş muamelesi yapmayacağız da hayvan muamelesi mi yapacağız? Sizi gelsin de Almanya, Hollanda kurtarsın mı diyeceğiz? Onların kucağına atıp, alın ne yaparsanız yapın mı diyeceğiz? Elhamdülillah o kadar insanlıktan nasipsiz değiliz. CHP'lisine de, Aydın Doğan'ına da, daha varsa ona da Müslümanım diyen herkes elbette ki sahip çıkacaktır, gerekirse emeğini bölüşecektir. Ben insanlara kızmam, insanların kötülüklerine, hatalarına, yanlışlıklarına, şeytanı memnun edecek davranışlarına kızarım. İnsana değil, kötülüğe düşmanım. İnsana değil şeytana düşmanım. Seni falan çok severim. Bağrıma bile basarım. Ama senin yanlışına doğru demem. Saygılarımla.

  cevapla
 • avatar
  türk

  ax111 yahu dinden bahsediyorsun ama savunduğun görüş sözde dini temsil ediyor bunu görmeyişiniz zaten bizi buralara getirdi. ülkede dinde fenalarda sonra çıkıp vatan millet din edebiyatı gerçekten çok samimiyetsiz ben bunu anlatmaya çalıştım ama sırf hayır diyolar diye Allah sız kitapsız terörist ilan edildik bunu sen yapmadın sen sadece destekledin o görüşü ki senin düşüncen sana aittir bu çok önemli değil ama ülkenin yöneticileri bunu söylerse sesimiz çıkar uyarırız çünkü tarih ve yaşanılmış dünya da böyle bir örnek yok burda eğer ki dini bütün biriysen zaten o sözü söyleyene karşı çıkman gerekirdi işte burda da sizin inancınız sorgulanır bu haddime değil ama hesabını siz vereceksiniz haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Solun da, sağın da, FETÖ'nün de, DAEŞ'in de, PKK'nın da, HDP'nin de, CHP'nin de, DHKP-C'nin de, masonların da, .... da, ....da arkasında aynı el var. demişin akp nin arkasında ne var acaba bi tek onu yazmamışın bu arada mhp yide merak ettim. holiganlık evet sizin ki tek adam holiganlığı kral çıplak hikayesini bilirsiniz sanırım sizin ki tıpkı o kralınız ve sizin görmeyen gözleriniz. chp ye oy vermem ama onlar da bizm kardeşlerimiz demişin eee hani teröristtik çelişmeyin kendinizle milliyetçiliği ayaklar altına alanlar şimdi milliyetçilik rolü yapmasın kimin ne olduğunu iyi biliyoruz

  cevapla
 • avatar
  ax111

  "erdal" kardeş doğrudur, ülkeyi 15 yıldır mevcut hükümet yönetiyor. Peki kardeş, bu millet şunu da çok iyi biliyor ki, bu hükümet 90 yılda yapılamayanların 10 katını 10 yılda yaptı. Bunu neden söylemiyorsun? Önceki hükümetler 90 yıl yemişler, içmişler, yan gelip yatmışlar, taş üstüne taş koymamışlar, bol bol konuşmuşlar, bir iş becerememişler, ancak milleti kandırmayı çook iyi becermişler. Ama ne hikmetse bunu da söylemiyorsun. Halk dediğinin aklı o zaman nedereymiş? Halka sor bakalım, Demirel, Ecevit, Çiller, Yılmaz, Sezer ülkeyi çok mu iyi yönetmişler? Onların iyi zamanda 50 senede yapamadıklarını Erdoğan kötü zamanda 10 senede 20 katını yapmış mı, yapmamış mı? En basit bir örnek, halka sor bakalım, 2002'de AK Parti hükümete geldiğinde borsa 7500 puandaydı. Bugün ise 90 000 puanda mıymış, değil miymiş? Bir sor bakalım, Ak Parti 14 senede 16 seçimin tamamını kimin oylarıyla kazanmış? Sor bakalım, 15 yılda yüzlerce, binlerce projeye, yatırma, üretime rağmen devletin kasasındaki milyar tl.’lik rezervler kimin başarısıymış? Önceki hükümetler zamanında bu paralar nereye gitmiş? Şimdilik bu kadar sor bakalım. Saygılarımla.

  cevapla
 • avatar
  ERDAL

  15 yıldır bu ülkeyi muhalefet partileri mi yönetiyor diye halk soruyor... Halk tüm yetkiyi verdi, ama siz başaramadınız ise suçlu halk mı, yoksa ülkeyi yönetenler mi?

  cevapla
 • avatar
  ax111

  "türk" seni sevmeye başladım doğrusu. "Dürüst ol, mert ol, canımı ye" derler ya. Sende bunu gördüm. Rengini çok net ifade etmişsin. Ama şuna inan, senin rengin beni hiç ilgilendirmez. Beni, senin insanlığın, dürüstlüğün ve mertliğin ilgilendirir. Zaten dinin amacı da budur. İnsanlara insan olduklarını hatırlatmaktır. Hz. Adem'den dolayı herkesin peygamber çocuğu olduğu bilincine erdirmektir. Ve ona göre hayat yaşayıp ona göre de ahiret hayatına layık olmalarını sağlamaktır. Olay bu. Ben şahsen emekçi kardeşlerimi çok severim. Ama onların bir zaafı var, çok duygusal oluyorlar. Kötü mü? Hiç değil. Ya? İstismara çok açık oluyorlar. O zaman da kimse, kimsenin gözünün yaşına bakmıyor. Sol bunu bilinçli olarak enerji deposu haline getirdi. Duygusallık. Bilinçsiz ve kontrolsüz olduğu zaman birileri balıklama atlıyor. Kendileri villalarda yaşıyorlar, davaya gönül verenler maşa oluyorlar. Solculuk bu mudur? Adalet bu mudur? Bir insan için Allah'tan iyi dost olmaz. Kullanmaz, satmaz, atmaz, haksızlık yapmaz. Bire on, yüz, yedi yüz verir. Biz böyle bir dostu bırakıyoruz, istler, izimler, şunlar, bunlarla dost oluyoruz. Solun da, sağın da, FETÖ'nün de, DAEŞ'in de, PKK'nın da, HDP'nin de, CHP'nin de, DHKP-C'nin de, masonların da, .... da, ....da arkasında aynı el var. Holiganlık olayı tamamen gayri İslami bir tutum ve davranıştır. Bugüne kadar en ufak alış verişim olmadı, olmaz da. Ama bir Müslüman’da, Allah için olmak şartıyla heyecan vardır. Aşk ve şevk vardır. Muhabbet vardır. Diğergamlık vardır, isar vardır. Bunları haoliganlıkla karıştırmak bir emekçiye yakışmaz. Biz birileri gibi kadın ve parayı görünce heyecana kapılanlardan olmadık, olmayız da. Ama o heyecana kapılanlar da bizim insanımızdırlar, kardeşimizdirler. Beni lime lime etseniz CHP’ye oy vermem. Ama o partiye gönül vermiş insanlar da bizim kardeşlerimizdirler. CHP’li kardeşlerim ne zannediyorlar, yani Türkiye’deki CHP’li insanlara, Almanya, Hollanda mı sahip çıkacak? Burjuvalar, kapitalistler, sosyalistler, faşistler, emperyalistler, Siyonistler, tapınakçılar mı sahip çıkacak? Kim sahip çıkacak. Yine Ak Parti, yine Erdoğan, yine sen ve ben sahip çıkacağız. Öyle değil mi? Kitabımız ne diyor? Oku. Ama okuduğunla amel etmeyince nasıl olacak? İstersen her şeyi ezberle. Sen, ilmi, imanı, maneviyatı, ahlakı, kısacası İslam’ı yaşamadıktan sonra, iyi bir insan olmadıktan sonra bana neyi anlatacaksın? Sağcı olsan ne olur, solcu olsan ne olur, şu olsan ne olur, bu olsan ne olur? Alim olsan ne olur, cahil olsan ne olur? Kitabı çooooook okudun. Çooooook iyi de anladın. İş bitiyor mu? Asıl iş ondan sonra başlıyor. Okuduğunu yaşayacaksın. Uygulayacaksın. Ama ne hikmetse orası yok. O da tasavvufçular da var. Birileri çok okuyorlar az yaşıyorlar, birileri de az okuyorlar ama çok yaşıyorlar. Velhasıl, Öncekilerin ödediği bedeli ödemeden cennete girivereceğini zannedenler yanılmışlardır. Saygılarımla.

  cevapla
 • avatar
  türk

  ax111 öncelikle yazın birbirine girmiş tekrar tekrar yazmışın kopyalamışın yapıştırmışın anlaşılan karışmış ama emek vermişsin :) ben emeğe saygılıyımdır tabi ki tartışmak fikirleri beyan etmek insan olmanın gereği hayvanlar koklaşa koklaşa insanlar konuşa konuşa ama öyle kritik bi durum da vardır ki kur'an ın ilk emri okudur herşeyi çapımın yettiği kadar okumaya çalışırım bu haber sitesinin yanlı olduğunu bildiğim halde bakarım karşıt görüşleri sorgularım nedenleri araştırırım şu ana kadar ki tespitlerimde iki başlık var evet diyenlerin nedenlerinde birincisi holiganizm tıpkı sizin ki gibi ikincisi ise çıkar ve menfaat hesapları bu iktidardan beslenen büyük bi ağ var. konuyu bilinçli olarak taraftarlık görüş siyaset din olarak benim rengimi sorgulayarak bi taraflara çekmişin benim sağcı yada solcu olmamın konumuzla hiç alakası yok bunun memleket meselesi olduğunu anlatmaya çalıştım ama anlamamak için çok ısrar ettiğin görünüyor beni feto ya bağlamanda komedi nasıl olsa hayırcılar terörist ilan edildi dimi en az 35 40 milyon insanı terörist ilan etmek akıl işi değil takım tutar gibi adamda tutulmaz partide inandığınız insan fetoya el pençe yaparken ben küfür ediyordum o fetoya bu açıklayıcı oldumu anlatabildim mi acaba ben fetocu değilim ama siz bir zamanlar o zatla aynı paraleldeydiniz bu açık dimi anlayabildiniz feto yani saygıdeğer hoca efendiniz şimdinin feto örgütü. geçmişte benim için feto neyse bugünde aynı benim için öncelik türklük cumhuriyet bayraktır atatürk önderimdir ilkeleri yasamdır çağdaş bi cumhuriyet hedefimdir rengim belli oldumu :) mantığı ilk yürüten iblistir demişin ne kadar cahilce bi laf kelimeler yetersiz tıpkı santranç oynamak günahtır şeytan işi diyen cübbeli ahmet gibi düşünmekten sorgulamaktan korkmayın doğruyu düşünerek bulacaksınız o dağın ardını hayal ederek birilerinden duyarak değil oraya giderek görün iktidarın enerji bakanlarından taner yıldızın dediği gibi okumuş sayısı artınca oylarımız düşüyor tespitide bunu iyi açıklıyor. onlar sizin öğrenmenizden korkuyor sizde yaradan da korkuyorsunuz gerçekler yüzünden ilk emir oku dur tekrar ediyorum hacıdan hocadan değil yazılı olanı anlayarak bilerek okumaktır işte okumadığınız kitabınızı anlamadığınız için bu haldeyiz işte bedel demiştiniz ya kitaba uymayan sizler yüzünden bu bedelleri ödemeye devam edeceğiz, yazık oluyor bu ülkeye ...

  cevapla
 • avatar
  asaf

  "Servet......" halkın baskın ve muhtemel cevabı "Erdoğan nereyse ben oradayım" "Erdoğan ne derse ben onu derim" olurdu. "EVET" olurdu. Evren bugün sağ olsaydı "hayır" derdi. Bu kadar basit.

  cevapla
  • avatar
   Servet Kocaağa

   Evren sağ ve iktidardayken de halk onun yanında yer almıştı. Ben bu referandumdan % 60 civarı evet çıkacağını zaten biliyorum. Mesele sonrasında Evren anayasasına % 82 oranında evet veren halkın yaşadığı pişmanlığı yaşayıp yaşamayacağı. Bak 2012 referandumunun en önemli vaatlerinden biri darbecilerin yargılanması, hapse girmeselerde sembolik cezalar alması değilmiydi?

 • avatar
  ax111

  "türk" niye hemen pes ediyorsun? Bak ne güzel fikirlerimizi paylaşıyoruz. Belki de bir nokta da buluşacağız. Bak güzel kardeşim, sizi acizane olarak anladım. Önce şöyle yapalım; zahirden mi, batından mı, Kur'an'dan mı, hadisten mi hareket edeceğiz? Yoksa dördünden de mi hareket edeceğiz? "türk" niye hemen pes ediyorsun? Bak ne güzel fikirlerimizi paylaşıyoruz. Belki de bir nokta da buluşacağız. Bak güzel kardeşim, acizane olarak sizi anladım. Önce şöyle yapalım; zahirden mi, batından mı, Kur'an'dan mı, hadisten mi hareket edeceğiz? Yoksa dördünden de mi hareket edeceğiz? Yani hareket noktalarımızı ortaya koymadan hiçbir sonuca ulaşamayız. Yani ölçümüz ne olacak? Atıyorum, ben Erdoğan diyorum, sen FETO diyorsun. Veya da başka bir şey diyorsun. Tamam da, tezlerimizi savunurken kriterlerimizin temel çıkış noktalarını hangi eleğe vuracağız? Ha, sen diyorsan ki, "mantık" eleğine vuracağız, o zaman ben bu işte yokum derim. Çünkü mantığı ilk yürüten İblis'tir. Sonunu gördük. Mesela bugünlerde FETO'dur. Onun da sonunu gördük. Ha, şayet aklı, imanı, Kur'an'ı, Hadisleri ve maneviyatı ölçü kabul edersek işte o zaman hakikat zahir olur. Yani aksi halde ben Erdoğan'ı anlatamam. Veya "evet " ve "hayır" ne demek? Anlatamam. Sen de bana FETO'yu anlatamazsın. Dolayısıyla da bir ömür sen bir şey ben de bir söyler dururuz. Şayet zahirden hareketle, Kur'an ve Sünnet ışığında olaylara bakacak oplursak işte o zaman fotoğraf çok net olarak ortaya çıkar. Değil mi? Nedir mesela, şimdi sana bir soru: Zina, içki, kumar, bir bayanın başını açması, kul hakkı haram mıdır, değil midir? Devlet reisine itaat İslam’da var mıdır, yok mudur? Ki reis bir de Demirel, Ecevit, Yılmaz, Sezer gibi değilse. Erdoğan da yanlış yapar, hata yapar, neticede insandır. Önemli olan hatayı itiraftır ve gereğini yapmaktır. Yani demem o ki, Erdoğan’ı da FETO’yu da yapılanlardan hareketle Kur’an, hadis ve imanla yoğrulmuş aklın eleğine vuralım. “Evet” ve “Hayır”ı da zahirden hareketle Kur’an, Sünnet ve imanla yoğrulmuş aklın eleğine vuralım. Ne diyeceksek ondan sonra diyelim. Ha, aklın, dilin, gönlün, vicdanın hala “ “hayır” diyebiliyorsa, FETO diyebiiliyorsa diyecek bir şey yoktur. Anlayışla, merhametle yaklaşmaktan başka bir seçenek yok demektir.Saygılar. Yani hareket noktalarımızı ortaya koymadan hiçbir sonuca ulaşamayız. Yani ölçümüz ne olacak? Atıyorum, ben Erdoğan diyorum, sen FETO diyorsun. Veya da başka bir şey diyorsun. Tamam da, tezlerimizi savunurken kriterlerimizin temel çıkış noktalarını hangi eleğe vuracağız? Ha, sen diyorsan ki, "mantık" eleğine vuracağız, o zaman ben bu işte yokum derim. Çünkü mantığı ilk yürüten İblis'tir. Sonunu gördük. Mesela bugünlerde FETO'dur. Onun da sonunu gördük. Ha, şayet aklı, imanı, Kur'an'ı, Hadisleri ve maneviyatı ölçü kabul edersek işte o zaman hakikat zahir olur. Yani aksi halde ben Erdoğan'ı anlatamam. Veya "evet " ve "hayır" ne demek? Anlatamam. Sen de bana FETO'yu anlatamazsın. Dolayısıylada bir ömür sen bir şey ben de bir söylerim. Şayet zahirden hareketle, Kur'an ve Sünnet ışığında olaylara bakarsak işte o zaman fotoğraf çok net olarak ortaya çıkacaktır. Değil mi?

  cevapla
 • avatar
  Servet Kocaağa

  Bu habere yapılan yorumlardan kalite akıyor. Bu nedenle onlara saygımdan dolayı yorum yapmayacağım. Bir sorunun cevabını merak ediyorum. Soru şu: Bu referandumun halka sunuluş şekliyle 2012 referandumu ve 83 teki Kenan evren referandumlarını bir kefeye koysanız ve 20 yıl sonra halka tekrar sorsanız "sizi kim aldattı" diye, acaba halkın muhtemel baskın cevabı ne olur?

  cevapla
 • avatar
  türk

  ax111 pes diyorum vallahi pes billahi pes aslında görüşünüz şu anda holiganı olduğunuz adamı direk yansıtıyor iyi dinlemişsiniz ve bünyeye zarar verecek kadar benimsemişsiz ama yanlış yaptı diyecek kadar da dürüst olmadığınız görünüyor halbuki teröristlerle açılım fiyaskosunda akil adamınız orhan baba nın dediği gibi hatasız kul olmaz diyemediniz. felsefe ile aranız iyi görünüyor parça bütün ilişkisini gene yazınıza ana konu yapmışınız o halde bende o felsefeye örnek vereyim vücuda giren bi kanser hücresi tedavi edilmezse vücudu sarar ve ölüm gerçekleşir bu bir anda olmaz zaman alır kanser kendisini belli edeceği gibi bazen sessiz bi şekilde de bu hastalığı ilerletir fetö belli eden kısmıydı tedavi yapıldı ama bu tedavi sadece bi pansumandı asıl virüsün kaynağı temizlenmedi hastalık devam ediyor ve bu işin sonu gerekli olan tedavi yapılmazsa ölümdür işte şu an bunu yaşıyoruz. beyninizi esir alan size kefen giydirenler bir bedel ödemedi sokaklara çıkardığı sizin gibi kefenli arkadaşlara bedel ödetti ve ülkemize askerimize bu bedeli ödetti her ne kadar kabul etmesenizde fetö ile iktidarın yatak ilişkisi vardı bu döneme kadar bu kadar yakın olan bi iktidar olmamıştı gerekli belgede video da haberde teknolojinin getirisi olarak nette mevcut ama tabi bunlara da montaj dublaj diyeceksinizdir. sizi aynı ülkede yaşadığımız için bir kez daha uyarmak benim vatandaşlık görevim referandumda bir kez daha düşünün ve hatta bir kez daha bu sefer ki kandırılmak çok geç olabilir , saygılarımla

  cevapla
 • avatar
  ax111

  "türk", anladığım kadarıyla bir çeşit panik hali yaşıyorsun. Ona da saygı duyulur. Normaldir de. Bak güzel kardeşim, vücudunda bir kaşıntı hissettiğinde önemsemeyebilirsin, küçük bir yaraya da aldırmaya bilirsin. Bir sivilceyi de önemsemeyebilirsin veya sıkar geçersin. Ama bakarsın ki metabolizma da bir sıkıntı var, bağışıklık fonksiyonları iyi çalışmıyor, sivilce bereye, bere yaraya, yara da komplikasyonlara sebep olmaya başladı işte o zaman eğer samimi isen, kendi vücuduna saygın varsa "haa, işin içinde iş var" dersin ve gerekli adımları atarsın. FETÖ meselesi böyle bir mesele. Peki ya, Erdoğan da öncekiler gibi, "bana ne, olan olmuş, adamlar 50-60 senedir yapılanmışlar, Demirel'i, Ecevit'i, Çiller'i, Yılmaz'ı, Sezer'i oralı olmamış, ben bu saatten sonra ne yapabilirim" deseydi, FETÖ'ye MİT'i de verseydi, dershanelerine de dokunmasaydı... Velhasıl iyi geçinip gitseydi, FETÖ'cüler de iyice yapılanmaya devam etselerdi, o zaman Erdoğan iyi olacaktı değil mi? Ama bu insan ne yaptı? Çıktı ve mert bir şekilde, "kandırıldık" dedi. Daha doğrusu "T. C. Devleti 60 senedir kandırılmış" demek istedi. Veya da doğru okumak gerekirse “ asıl yara içerde, temizlenmesi bedel gerektirebilir, ama bu bedel ne olursa olsun ödenmeli, ben bu bedeli ödemeye ben hazırım, zaten biz kefenimizle geziyoruz, yara çok büyükmüş, milletçe bedel ödemek gerekebilir…” dedi. Ve en sununda 15 Temmuz darbesiyle ölümle sonuçlanabilecek bir bedeli göze aldı ve ülkesini terk etmeyerek milleti meydanlara davet etti. Yani şimdi sorarım, Erdoğan bedel ödedi mi, ödemedi mi? Bu millet bedel ödedi mi, ödemedi mi? FETÖ ile Ergenekon danışıklı dövüş yaptılar mı, yapmadılar mı? Türkiye yeniden kuruldu mu, kurulmadı mı? Türkiye’de FETÖ, PKK, DAEŞ işbirliği gün gibi açığa çıktı mı, çıkmadı mı? Bugün bu işbirliğine Almanya, Avusturya, Hollanda, İsviçre de katıldı mı katılmadı mı? Bunlar bugün “hayır” şemsiyesi altında yollarına devam ediyorlar mı, etmiyorlar mı? Rabbim basiretimizi açsın. Amin. Saygılar.

  cevapla
 • avatar
  türk

  ax111 yazılanların çoğuna hem fikirim ama Allah bunun bedelini ödetir cümlenizi hiçbir anlatımınız açıklayamadı evet kuran da geçiyor diyecek kadar muktedir olmayında bazı evet propagandası yapanlar gibi o zman işte sizden memleketinde inanç sahibi insanlarında umudu kalmaz. parça bütün ilişkisinden bahsetmişiniz ama burda ben eline kuran alıp bunu siyasi bi malzeme yapan dedim geçmişte hoca efendimiz saygıdeğer denilen şimdinin feto su dedim siz bana başka şeyler anlattınız aynı şeyleri konuşmuyoruz bu bağlamda. 2010 yılında darbeciler yargılanacak denilerek bi referandum yapıldı bu referandumda da aynı şeyleri söylediniz mi ? (Allah hayır dersek millet olarak bunun bedelini ödetir) o dönemleri beraber yaşadığımızı türkiyede olduğunuzu düşünerek yazıyorum feto terör örgütü bu referandumla yargı ağına tamamen girmiştir günümüzün vatan haini o dönemin üstün demokrasi adamı zekeriya öz gibi hainleri ülkemiz sizlerin verdiği evet oyları ve bugünün iktidarı sayesinde tanıdı. pişmanmısınız ? kandırıldık söylemi herşeyi sizce temizliyor mu ? vicdanen rahtmısınız ? ergenekon balyoz şike oda tv 17-25 aralık 15 temmuz darbe girişimi operasyonları diğer adıyla hainliklerin sonucunda yaşamını kaybeden hayatını düzenini değiştiren suçsuz insanların haklarını verebilecekmisiniz kandırıldık demek dinen yeterlimi madem ki dine katarak konuşuyoruz bu konuyu. sözün özü yarın bu referandum için tekrar kandırıldık diye bi söz duyarsanız vebal kime ait. şeytan her daim yoklar siz nefsinize hakim değilseniz gittiğiniz yolu cennet yolu görürsünüz yaradan doğru yolu bulmanıza yardımcı olsun , saygılarımla

  cevapla
 • avatar
  ax111

  "türk" kardeş, ben seni anladım. İyi niyetlisin. Yanlış da analama ama, bilgi yetersizliği var. Bir kere, hem sınavdayız diyorsun hem de haşa Allah'ı (cc) devre dışı bırakarak kendi fani, aciz, zaif, iradenle o zorlu sınavı kazanmaktan bahsediyorsun. Kitapsız, Peygambersiz, velisiz, alimsiz, ilimsiz nasıl mesafe almayı düşünüyorsun. Hem hastasın, hem tıp olsun, ilaç olsun diyorsun ama hem de kalkıyorsun tabib olmasın diyorsun. Tıp olsun, tabib olmasın. Bu ne mantık? Bir kere sen selefi mantığı bırak. O yolun sonu batak. Aynı FETÖ gibi. Selefi hareketin de, FETÖ'nün de arkasındaki el aynı. Buna inan. Birini tasfiye ediyorlar diğerini yapılandırıyorlar. İşin arkasında İngilizler var. Hem de en ön saftalar. Ama isimleri hiç ortada yok. Din tamamlandı. Kur'an ve Sünnette her şey açık ve net olarak ortaya konmuştur. Daha neyin peşindeyiz? Geriye kalan iş, sadece yaşamak. Ama işin asıl olan o yaşamak tarafı selefi hareketin hiç işine gelmediği için lawrensvari, Fetövari, Daeşvari reformize eksenli yeni bir din anlayışı ortaya atılıyor bilinçli olarak. Sünnetsiz, Hadissiz, alimsiz, evliyasız bir din peşindeler. Arabistan'daki Vehhabiliğin macerası da çok farklı değil. Vehhabilikle Selefilik aynı merkezin değişik versiyonlarından ibarettir. Ortak yanları çok fazladır. Tedavi olurken doktora kul mu oluyorsun? İlaç alırken eczacıya kul mu oluyorsun. Ekmek alırken, yerken fırıncıya, buğdaya kul mu oluyorsun? Şirk mi koşuyorsun? Bir artist, bir sanatçıya, bir futbolcuya verilen değerin onda biri bir evliyaya, alime verilince acaba neden o artist, futbolcu put olmuyor da illa evliyalar, türbeler oluyor? Haaaaa, şunu mu demekistiyorsun yoksa? Osmanlı çok iyi, Şeyh Edebali iyi değil. Fatih iyi, fetih iyi, Akşemseddin, Molla Gürani iyi değil, öyle mi? Kur’an’da namazın nasıl kılınacağı tarif edilmiş mi? Yok. Sadece farzlar belli. Ama emredilmiş. Peki nasıl kılacağız. Sünnete göre kılıyoruz. Yani Peygamber efendimizin kıldığı gibi kılıyoruz. Değil mi? O nasıl kıldıysa öyle kılıyoruz. Yani ”türk” kardeş, kendini kandırma. Din tamamlandı, reform kabul etmez. Yaşayacak olan buyursun yaşasın. Yok Kureyş de aslında puta tapmazmış da, yok, bugün tarikatlar parça parçaymış da. Yok efendin işte, 60 küsür tarikat varmış da. Bir de bütünden, vahdetten bahsediyorsunuz, iyi, güzel de parça olmadan bütün nasıl olacak? Sizin mantık sıkıntılı. Denize su diyeceksiniz, denizi seveceksiniz gölü, dereyi, ırmağı, damlayı inkar edeceksiniz. Onlar şirk, onlar put diyeceksiniz. Vallahi siz isteseniz de, istemeseniz de derya da su, damla da su. Saygılarımla.

  cevapla
 • avatar
  türk

  ax111 her şeyi Allah a bağlıyorsan yaşama sebebin nedir dünyada bir sınavda değilmiyiz yaşam ve ölüm bizim irademizde değilmi aynı deecede iyi yaşamakda kötü yaşamakda ama tabi burda kader ve iradeyi birbirine karıştırırsanız işte ortaya tamamen zihniyetinizde var olduğu anlaşılan biatçı bir din anlayışı çıkar Allah ve kul arasında olan inanç ve inanç gereği ibadet günümüzde kula görüntü için yapılır hale geldi bunu her alanda görüyoruz yoksa miting meydanlarında elinde kuran la ağzından iyi bir laf çıkmayan bi sözde dünya liderimiz olmazdı din kimsenin tekelinde değil yaradan ve kul arasına girmekte bir kula düşmez o yüzden inancınız size kalsın dine siyaset bulaştırmayın gelelim güzel ülkemize bu sınırlar içinde bugüne kadar hep beraberdik öyle olması için de hep duacıyız ama evet ve hayır diye iki seçenek koyuyorsanız önümüze ve eğer hayırı seçersen sen teröristsin dersen bana ve hatta sizin gibi Allah bunun bedelini ödetir diyip şirk koyarsanız yaradanın işine karışmaktır sizin yaptığınız ve günahı çoktur eğer okuduysanız kitabımızı. 15 yıllık tabloda güzelim memleket ne hale geldi fetö denen teröriste 15 yıl önce de sövüyorduk biz ama iktidar öyle bir sahip çıkıyordu ki mübarek hoca efendimize laf söyletmeyiz diyorlardı şimdi garip cahil iyi yürekli halkımızı kandırabilirler o adamın mübarek olmadığına bizi de kandırmış diyerek ama yüce yaradanı kandıramazlar en kısa zamanda doğru yolu bulmanızı dilerim dualarım gözlerinize düşen perdenin kalkması yönünde Allah yar ve yardımcınız olsun ...

  cevapla
 • avatar
  Cezvi

  "ademogli" lo oglim sen gafayi yemişsen ha. Ülkücüler hele bir evet deesinler de görsinler. İşte o zaman ayalatlara bölinme nasıl olirmiş görerler. A ha da diyecegimi demişem ha. Günah benden getmiştir. "hayır" çıkarssa siz asıl o zaman görersiniz dünya gaç bucakmıştır. Asıl o zaman görersiniz terörü, pahalılıği, Suriyeli'yi... Akıllı olın, oylarinizi efendi efendi "evet"e verin. Aksi halda FETÖ sizi hal eder ha. Vallahi de hal eder, billahi de hal eder. Hem de gözinizin yoşına bakmaz. A bunı da demişem. Daha da sizde deaz akıl varsa gedip "Nayır" demezsiniz ha.

  cevapla
 • avatar
  Ademogli

  Şimdi bu başkan bir KHK ile yani kanun hukmunde kararneme ile 3 milyon suriyeliyi vatandaş yazabilecek bu BAŞKAN kânun hükmünde kararnemeyle Mardin Şırnak ve HAKKARIYI bir merkezden yönetilmesini onaylabilecek yani kararneme ile EYALET ve ilan etme yetkisi var hiçbir vatansever buna EVET demez bız ülkücüler hayır diyoruz ve uyarıyoruz tehlike çok büyük işin sonunda türkiyenin özerk bölgelre ayirma tehlikesi var uyan milletim

  cevapla
 • avatar
  ax111

  "türk" rumuzlu kardeş, ben her şeyi Allah'a bağlarım. Her şeyi ayakta tutan O'dur. Her şey O'nun izniyle olur. O fertlerin ve milletlerin iyiliğini ister. Ama fertler ve milletler bazen şerri “hayr”, “hayr”ırı da şer olarak görebiliyorlar. Veya da birileri (FETÖ, PKK, HDP, CHP, DAEŞ, Almanya, Hollanda, Avusturya, Belçika gibi) bunu bilinçli olarak ters gösterebiliyorlar. Yani iyiyi kötü, kötüyü de iyi olarak gösterip fertlerin ve milletlerin menfaatlerini kendi menfaatlerine kanalize ediyorlar. İşte fertler ve milletler de böylelerinin oyununa gelebiliyorlar ve kendi kuyularını kendileri kazıyorlar. Çünkü Allah'tan (cc) uzak oldukları için, Allah ile olan bağları zayıf olduğu için kendi elleri ile kendi mefaatlerini altın tepsi içinde, emperyalist, siyonist, ataist, haçlı zihniyete takdim ediyorlar. Yani öyle, devlete, sisteme, yönetime, günlük hayatına Yüce Yaradan'ı karıştırmadığın zaman asıl çıkarcı çevreler, işte asıl o zaman o boşluğu bir güzel dolduruyorlar. İşte o zaman da “türk” kardeş senin durumunda olanlar da etrafta suçlu arıyorlar. Suçlu olarak da her zaman olduğu gibi, Kürt Memet, Türk Amet, çoban Veli ve göbeğini kaşıyan Anadolu çocuğu gösteriliyor. Bunlar da olmazsa, hacı, hoca gösteriliyor. Bak, dön de bir bak, ABD, ABD, FETÖ, DAEŞ, PKK, HDP, CHP açık açık “Hayır” için çalışıyor. Buna ne diyeceksin peki. Tesadüf mü? “türk” kardeş, daha hala elin, dilin, gönlün “hayır” diyebiliyorsa, bütün söylediklerimi geri alıyorum. Saygılarımla.

  cevapla
 • avatar
  ax111

  "Evet" çıkarsa bilin ki Allah (cc) bu milletin iyiliğini murâd ediyor. Ama "hayır" çıkarsa bilin ki bu millete bir ayar gerekiyor. Bu da Allah'ın işi. Zaten kimsenin de gücü yetmez. Ama iyilik ama ayar, takdir ve tahakkuk ancak Allah'ın gücünün yeteceği bir iştir. Nasıl ki fertler ektiklerini biçerler, milletlerde ektiklerini biçerler. Bu işler böyledir. Yapılabilecek tek ve en güzel şey, çok acil olarak tövbe, istiğfar etmek ve yakınlarla, komşularla helalleşmek ve de bol dua etmek. Aksi halde "Hayır" çıkması durumunda milletçe daha nice bedeller ödemek zorunda bırakılacağız. Almanya, Hollanda, Avusturya, İsveç ve mason locaları ve diğerleri neden hop oturup hop kalkıyorlar zannediyorsunuz?

  cevapla
  • avatar
   gucur

   ax111 bu kadar Allaha imanın varda ''evet çıkınca hayr , hayır çıkınca şer olacağı hükmüne sen nasıl karar verebiliyorsun, Sen Allaha şirk koşuyorsun neyin hayır neyin şer getireceğini o bilir. burda kendi zanlarını Allahın muradı gibi söylemen ne kadar cüretkar. Ayrıca o bahsettiğin locaların hop oturup kalkması insanların milliyetçilik duygularını arşınladığı için evet isteyenlerin işine gelir.

  • avatar
   türk

   bunuda Allah a bağladınız ya din çıkarlar için kullanılırsa inançtan bahsedilecek bişey kalırmı çelişmeyin kendinizle ve yüce yaradanı karıştırmayın çıkar oyunlarınıza 15 yıldır bedel ödüyor ülke fetö pkk dış ülkeler iç siyaset ekonomi askeri eğitim her alanda dipteyiz hangi gözlerle bakıyorsunuzda bunları görmüyorsunuz evet bedel ödenecek ama bu evet yada hayır oyuyla olmayacak bu din tüccarları başımızdan gitmediği sürece çok bedel ödeyeceğiz...