Hangi araştırma şirketi kimin?

Hangi araştırma şirketi kimin?
Hemen her gün anket düzenleyen araştırma şirketlerinin sahibi kim, hangi görüşe yakın?
Son güncelleme: 02.06.2015 / 03:37:33

Estima: Yönetim Kurulu Başkanı, CHP’li Bülent Tanla’nın oğlu Hasan Tanla. Daha önce ismi Piar Gallup idi, geçtiğimiz yıl Tanla ailesinin şirketleri bir araya gelerek bu ismi aldı. Tanla’nın CHP içinde sıkı bir muhalif olduğu biliniyor. Şirket basında daha çok Vatan Gazetesi ile çalışıyor.

A&G Araştırma: Tarhan Erdem’in şirketi. 1997 yılında kuruldu, genel müdürü sosyal demokrat olarak bilinen bir isim Adil Gür. Daha çok Doğan grubundaki gazetelerde anketleri yayınlanıyor. Sahibi Tarhan Erdem, CHP’den ayrıldıktan sonra sıkı bir CHP ve Baykal muhalifidir.

ANAR (Ankara Sosyal Araştırmalar Merkezi): 1998 yılında Ankara’da kurulan şirketin sahibi Devlet Bakanı Beşir Atalay’dır. Genel Müdürü İbrahim Uslu. Daha çok AKP için anket çalışmaları yapan şirket, basından da Yeni Şafak Gazetesi ile çalışmaktadır. 2000 yılından bu yana her ay düzenli olarak gündem araştırmaları yayınlıyor.

Denge Araştırma: Başbakan Erdoğan için özel anket çalışmaları yapan bir şirket. Özel servis yapıyor. Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Yıldız. Başbakan Erdoğan’la ilk siyasete atıldığı yıllardan beri çalışıyor. AKP İstanbul Milletvekili Zeynep Karahan Uslu da şirkete danışmanlık yapıyor. Denge, seçmen davranışları, siyasi parti imajı, lider popülaritesi, siyasi söylem analizi, ülke gündemi araştırması, toplumsal eğilimler araştırması gibi çalışmalar yapıyor.

POLLMARK Piyasa ve Kamuoyu Araştırmaları: 2003 yılında kurulan bir kamuoyu araştırma şirketi. İbrahim Dalmış, Ertan Aydın, Yusuf Ziya Özcan, İhsan Dağı tarafından kuruldu. AKP’ye yakınlığı ile biliniyor. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde, AKP teşkilatı, belediye başkanları ve milletvekillerine anket uyguladı.

Konsensus Araştırma ve Danışmanlık: Genel müdürü ve sahibi Murat Sarı. Aynı zamanda Araştırmacılar Derneği Genel Sekreterliği’ni de yürütüyor. Şirket, 2001 yılında kuruldu.

GENAR Araştırma Eğitim Danışmanlık: 1997 yılından beri faaliyet gösteren şirketin yönetiminde önemli akademisyenler bulunuyor. Hüsrev Hatemi, Ümit Meriç, Nilüfer Narlı, Davut Dursun, İlber Ortaylı, Haluk Şahin, Edibe Sözen, Arus Yumul, birlikte çalıştığı isimler arasında yer alıyor.

SONAR Araştırma: Sahibi Hasan Bayrakçı, 1999 seçimlerinde MHP’den İstanbul milletvekili adayı olmuştu.

KONDA Araştırma ve Danışmanlık: Tarhan Erdem’in sahibi olduğu şirket. Yönetiminde Tarhan Erdem ve Bekir Ağırdır bulunuyor.

KAMAR Araştırma: Emre Kongar, 1987 yılında kurdu. Dört yıl sonra bu şirketten ayrıldı. Daha sonra Bülent Tanla araştırmalarını yayınladı. Şu andaki başkanı Murat Doğan.

VERSO Siyasal Araştırmalar Merkezi: Sahibi Erhan Göksel. 1987’den beri bu işi yapıyor.

Zaman

Kaynak:
YORUMLAR
avatar
 • avatar
  vehbi

  selam ediyorum.Haberdeki yanlış bir ifadeyi düzeltmek için rahatsız ediyorum. Genar ile Hüsrev Hatemi'nin hiçbir ilgisi bulunmadığını daha bugün kendisinden öğrenmiş bulunuyor ve bilginize tashihen sunuyorum.

  cevapla
 • avatar
  adem durkut

  gerçek araştırmayı sizin yaptığınızı görüyorum.bu nedenle sizi kutluyorum.

  cevapla
 • avatar
  Hüsrev Hatemi

  Genar anket şirketiyle hiçbir ilgim yok.Üç yıl kadar önce bana bir şeyler sorulduğunu hayal meyal hatırlıyorum.Yönetim kurulunda isem,başkanlığına da talip olduğumu arz ve rica ederim.

  cevapla
 • avatar
  hatice

  MEKİK ve DENGE ARAŞTIRMA mekik araştırma yani denge araştırmanın paravan şirketi afyonda bana 200 anket yaptırıp sonra paramı göndermediler. ben bu ve bunun gibi hak yiyen şirketlerin sahtekar olduklarını hak yediklerini düşünüyorum...

  cevapla
 • avatar
  Hatice

  Denge araştırmanın, küçük paravan şirketi Mekik Araştırmada çalıştım, Afyonda 200 anket yaptırıp sonrada paramı vermediler. Anket üzerinde Denge Arş. yazdığı için orayı aradım bir ses çıkmadı. 2 ay uğrasştım. Mekik araştırma anketlerin tel ve isim olmadığından iptal edildiğini söyledi, Dengeyi aradım onlarda anketlerin kullanılmış Mekik arş arayın paranız ödensin dedi.Ama param yine ödenmesi Mekik arş. Ayhan ve Zeynep ile görüştüm telefonla hemde defalarca, bu anketleri 2 arkadaşımla ayaptık onlarlada sorun yaşadım. Arkadaşlarım parayı aldığımı ve onlara vermediği iddia ettiler. Yani mekik ve denge araştırma beni dolandırdı. Mekik ve Denge arş dan anketlerim geri istedim, madem tel isim yok gönderin dedim, göndermediler, oysa yalan söylüyorlardı hepsinde tel ve isim adres vardı. Ama para vermemek için bu sahtekarlığı yaptı. Savcılığa bile başvurdum ama sonuç çıkmadı. Yağmurda, karda hemde Afyon gibi soğuk bir yerde seçim anketlerini yaptırdılar. Paramı vermediler. Kimin olursa olsun Denge ve Mekik, ister Başbakanın ister Cumhurbaşkanının olsun benim gibi öğrenci ve paraya ihtiyacı olanların parasını yiyerek, gasp ederek bir yere varılmaz. Allah bu ve bunu gibi şirketlerin cezasını versin. Bütün öğrenci arkadaşlar dikkatli olun.

  cevapla
 • avatar
  ULAŞ TAHİR DÖNER

  valla al birini vur ötekine hiç birine güvenim yok. çünkü genel imaj şu yaa türkiyede bu şirketlere parayı ver oy oranını yükseltirler...seni aşağıdan alırlar yukarıya çıkarırlar.benim yorumum bu.saygılar.teşekkürler.

  cevapla
 • avatar
  cengiz tomar

  bu alanda farklı siyasi gurupbu telsil edem şirketler olmasına ragmen bu tür siyasi çalışma anketlrinde gösterilen titizligi ve profesyonelligi bizzat görüyor ve bu çalışmaların ne kadar nesnel sonuçlar çıkardıgı görtüm ve bu alanda çalışma göstern tüm lşirketlre başarılar dilerim cengiz tomar

  cevapla
 • avatar
  yener

  Bu seçimi fırsat bilip bu araştırma şirketlerinin ne derece güvenilir olduğunu şu anda aldığım notları seçim sonuçları ile karşılaştırıp öğrenmek istiyorum. Bakalım en gerçekçi sonuçları kim sunacak, kim de toplumu etkilemek için desteksiz atacak.Seçim sonrasında görüşmek dileğiyle.

  cevapla