Gülen'den 'çapulcu' uyarısı!

Gülen'den 'çapulcu' uyarısı!
Fethullah Gülen, Gezi Parkı eylemleri ile ilgili açıklamalarına bir yenisini daha ekledi.
Son güncelleme: 28.05.2015 / 20:07:21

Gülen, bu haftaki 'Darılma Yok, Dayanma Var!..' başlıklı Bamteli sohbetinde gündemdeki konulara da değindi.

Herkul.org sitesinde yayınlanan sohbette Gülen 'çapulcu tabirini kullanmayın' uyarısında bulunuyor.

İşte Fethullah Gülen'in o açıklaması

Allah Rasûlü hiçbir zaman kırılmamıştı. Uhud’da savaş stratejisi konusunda ashabıyla istişare ettikten ve onların fikirlerine uyarak meydan muharebesine çıktıktan sonra pek çok şehit verilmiş ve Kendisinin de mübarek başı yarılıp dişi kırılmış olduğu halde kimseye gönül koymamıştı; atf-ı cürümde falan bulunmadan, hiçbir şey olmamış gibi yine ashabını toplayıp onlarla istişare yapmıştı.

Hudeybiye Sulhü, pek çok yönden mü’minler için ilham kaynağıdır. Bununla beraber, Hudeybiye, Rasûl-ü Ekrem (sallallâhu aleyhi ve sellem) Efendimiz’in temkini, fetaneti, sabrı, tahammülü, dimdik duruşu, katiyen darılmaması, kırılmaması ve gönül koymaması açılarından da özellikle okunmalı; bu zaviyelerden de ibretler alınmalıdır.

ÇAPULCU TABİRİNİ KULLANMAYIN

Hani sizin belki de çapulcu diyeceğiniz birkaç tane. O tabiri de kullanmayın. Kim bilir sizin öyle diyeceğiniz insanlar bir gün o levsiyattan sıyrılacak, nice yerlerde ne türlü kahramanlıklara imza atacaklardır.

Hudeybiye Sulhü, Müslümanların kabullenemeyeceği öyle maddeler içeriyordu ki, Hazreti Ömer (radıyallâhu anh) Allah Rasûlü’ne (sallallâhu aleyhi ve sellem) “Sen Allah’ın Rasûlü değil misin?” diyecek kadar üzülmüştü. Allah Rasûlü o esnada dahi sükûnetini bozmamış ve Hazreti Ömer’in (radıyallâhu anh) sorularına mülayemet ve sükûnetle cevap vermişti: “Evet, ben Allah’ın Rasûlü’yüm.” “Biz hak yolda değil miyiz?” “Evet, hak yoldayız.” “Öyleyse bu zilleti niçin kabul ediyoruz?” “Ben Allah’ın peygamberiyim ve Allah’a isyan edemem.” “Sen Kâbe’yi ziyaret edeceğimizi söylemedin mi?” “Evet, söyledim. Fakat bu sene demedim.” Daha sonraları Hazreti Ömer, bu hâdiseyi her hatırlayışta ızdırapla iki büklüm olmuş ve nedamet yutkunmuştu. Kendi ifadesiyle, bu yolda nice sadakalar vermiş, nice oruçlar tutmuş ve nice istiğfarlarda bulunmuştu!..

Kaynak:
YORUMLAR
avatar
 • avatar
  edebiyatçı hoca

  ben bildim bileli uhud savaşını örnek göstererek gayri müslimlerle birlikteliğini meşru bir işmiş gibi göstermeye çalışır. Daha kaç 10 yıl sürecek bu uhud sulhu? yanlışlarınızı islamla, peygamberle, uhudla örtemessiniz... lise öğrencileri bile inanmıyor artık size.

  cevapla
 • avatar
  Yahya

  "Aldatıcı sizi Allah ile aldatmasın" (Lokman:43) Fatır (5), dini referans almış kişilerin sözlerini Kur'an süzgecinden süzmeden, sorgulamadan dikkate almayalım. Saflar netleşti. Ya Kur'ana karşı çıkan "FAİZ LOBİSİ"nin yanındayız, ya da bu ülkenin bağımsızlığı için mücadele eden insanların yanındayız. Dikkat Başbakan ikinci safta. Siz hangi saftasınız?

  cevapla
 • avatar
  Yeni Osmanlı

  Fethullah Hoca bir de Başbakan'ın lehine beyanat versin. Sürekli aleyhine beyanatlar, Başbakan'da hiç beğendiği bir gelişme yok mu? Bu beyanatlar daha çok "FAİZ LOBİSİ" nin işine yarıyor. Başbakan'ı üzüyordur herhalde?

  cevapla
 • avatar
  zeynep kadimi

  Fettullah Bey ne güzel konuşmuş, ne de güzel anlatmış. Asıl İslam'da kendini üstün görmek, kibirli davranmak, zulmetmek ve hak arayanlara haksız şekilde müdahele etmek en büyük günahtır. Başbakan'a saygısızlık yapıldığını iddia ediyorsunuz ama onun emriyle herkes (başörtülü, başörtüsüz, namaz kılan ya da kılmayan yani Allah'ın her bir kulu) gaz yiyor, coplanıyor, öldürülüyor ve zulmediliyor. "Onların derdi İslam'la diyen" vatandaş, yüreğinde azıcık bir vicdan ve merhamet kaldıysa gençlerin ve ülkesini seven her insanın Allah'la arasında olan inancı sorgulama yanlışına düşmez ve olayları biraz mantık çerçevesinden anlarsın. Hoca Efendi dilerim ki bu olumlu tavırlarını ileride de devam ettirir.

  cevapla
 • avatar
  abdullah akar

  Hocaefendi bu olayda karşı tarafla saf tuttmasının aslında kayıp görünen ancak akibetinde büyük faydaların olacağı bir tavır olarak görünmesini istiyor aslında. Fakat ortada ne o antlaşmayı yapan Efendimiz sas var ne de ashabı. Ortada ümmeti bölmek için can atan münafıklar var. Erdoğan'a karşı bu kadar saldırgan ama ülkeye kan kusturanlara karşı ise gayet yufka yürekli olmak! Bu nasıl bir tavır! Çelişkilerle dolu ve mümine ne kadar yakışır Allah aşkına! Yine bir tarafta büyük lordlarla beraber Erdoğan'ı harcamak için gayret edeceksin öbür tarafta ülkedeki küçük lordlara dokunma konusunda niye gevşek davranıyorsun diye hükümeti eleştireceksin. İstişare etmiyorsun ey başbakan diyeceksin, öbür taraftan iştişarenin, hakkı bulmak adına herkesin görüşünü alma, sonra da akl-i selime göre birlikte karar verme anlamında değil, senin adamlarının dediğinin yapılması şeklinde bir tavır ortaya koyacaksın. Yine bir tarafta cemevlerinin caminin yanında yapalım, diyerek onlara da ibadethane statüsü verilsin gibi bir sonuca kapı açacaksın, öbür taraftan senin gibi olan diğer cemaatlerle oturup bazı ortak tavırlar içerisinde birlikte bir yolaharitası belirleyelim demeyeceksin. Bu liste o kadar uzar ki, benim merak ettiğim şu: Bu arkadaşların nihai hedefi ne? Yarın bir gün ellerinde güç olduğunda bu günkü gibi dışlayıcı bir tavır mı takınacaklar? MEsela Hocaefendi'nin şu tespitleri isabetli değil gibi tamamen ilmi altyapıyla dolu bir izahı hazmedebilme yiğitliğine sahipler mi? Ya da arkadaş şu konuda hata yapıyorsunuz, denildiğinde başkalarını dikkate alacak basiretteler mi?

  cevapla
 • avatar
  ismail hakkı küçük

  Altına imzamı atıyorum. Çapulcu diye seslendiğiniz insanlarla bir daha asla iletişim kuramazsınız. Diyaloğun bittiği yerde insanlık da biter,barış ve huzur da biter.Kaos ortamından dolayı başkalarını değil kendinizi suçlayın.

  cevapla