Fethullah Gülen'e Açık Mektup

Fethullah Gülen'e Açık Mektup
Yazarımız Ahmet Özcan, Gazze katliamı sonrası ABD'den açıklama yapan Fethullah Gülen'e bir açık mektup yazdı. İlginize sunuyoruz:
Son güncelleme: 02.06.2015 / 01:26:56

Muhterem hocam,

Nazım Hikmet, Kuvayi Milliye destanı’nda Kartallı Kazım’ın dramatik öyküsünü anlatır. Milli Mücadeleye katılmıştır Kartallı bahçıvan Kazım, sıradan biridir. Ona bir gün görev verilir, Bir İngiliz ajanını vuracaktır. Kazım, yüreklidir, inanmıştır, kendini feda etmeye hazırdır. Ama adam öldürmek…İşte bu zordur. Ama görev kesindir, Kazım zorda olsa öldürür ajanı.

Nazım o güzel dizeleriyle anlatır bunu..

“…Demek istediğim,
böyle günlerde bile, böyle bir adamı bile bu çeşit öldürüp
ortalık duruldukta, yıllarca sonra mehtaba baktığın vakit
üzüntü çekmemek için,
ya insanlarda yürek dediğin taştan olacak,
yahut da dehşetli namuslu olacak yüreğin,
Kâzım'ınki taştan değildi çok şükür,
fakat namuslu.
Ne malûm? dersen :
Dövüştü pir aşkına,
yaralandı birkaç kere
ve saire.
Ve kavga bittiği zaman
ne çiftlik sahibi oldu, ne apartıman.
Kavgadan önce Kartal'da bahçıvandı,
kavgadan sonra Kartal'da bahçıvan...”

Muhterem hocam, Nazım Hikmet, bu dizeleriyle şunu anlatır bize, Öyle günler olur ki; tarlasında çalışan karıncayı bile incitmemiş sıradan bir insan adam öldürür. Ardından dava bitince döner tarlasına. Kaldığı yerden devam eder hayatına..dava adamlığı budur. Ne çiftlik sahibi kılar ne apartıman. Ve yıllar sonra mehtaba bakıp oturup ağlamaz ben ne yaptım diye. Çünkü onun davası çok büyüktür. Öldürdüğü kişi bir ‘adam’, yaptığı ise ‘katillik’ değildir zira.

Rahmetli annem anlatırdı, çocukken Ramazan aylarında Hasankale’ye köye giderlermiş. Orada muhterem pederinizin sohbetlerini dinlemiş birkaç defa. Hayal meyal hatırlardı. Sizinde aynı yaşlarda küçük bir çocuk olarak babanızın dizi dibinde, o anlatırken sessizce ağladığınızı söylerdi. Hafızası bu sahneyi hiç unutmamıştı.

Geçen gün fatih camiinde şehit cenazelerimizi kaldırırken bir yaşlı kadın ilişti gözüme. Kenara bir köşeye çökmüş, sessizce ağlıyordu. Kalabalıklarla, sloganlarla, nutuklarla hiç ilgilenmiyordu. Gözlerini sadece ayyıldızlı, kelimeitevhidli ve Filistinli bayraklarla sarılmış o güzel tabutlara dikmişti. Baktım o yaşlı, yoksul ve yorgun yüzüne, hiçbir yıkılmışlık yoktu, mağduriyet ve perişanlıktan eser yoktu. Son derece mağrur bir hüzündü gözyaşlarından akan. Peki niye ağlıyor acaba diye düşündüm. Bu onurlu ve cesur yüz, bu başı dik kartal gözler neden yaş döküyor?

Dün son şehidimizi uğurlarken gelen bir telefon sizin açıklamanızdan bahsetti. Daha ilk cümleleri duyarken aklıma bu soru geldi tekrar. Ve devamını dinlemeden kendi kendime konuşmaya başladım. O güzel yaşlı annemiz kaderimize ağlıyordu. Değiştirmek için çaba gösterdiğimiz yüz yıllık esaretimize göz yaşı döküyordu. Rehinelerimizi ve cesetlerimizi 24 saat içinde alabilmeyi zafer addedecek kadar derin bir rehine ilişkileri ağının kaderimiz olmasına ağlıyordu. Sandalyeyle İsrail komandosu kovalayıp altına kaçırtan O güzel çocukların, o 19 yaşındaki Furkan’ın cesaretinin ve kararlılığının devletimizde, ordumuzda, büyüklerimizde, ulu şahsiyetlerimizde neden olmadığını kavrayamayışına ağlıyordu. Bu cehaletinin kendi suçu olabilme ihtimaline ağlıyordu. Sizin 10 yaşından beri ağlayan gözlerinizin bu şehitler için ağlayamama ihtimaline ağlıyordu.

Diyorum ki hocam, şu kahpe saldırı vallahi büyük bir rahmet bizim için. Çok yönlü bir muhasebe ve büyük bir değişim için hepimizi test eden kritik bir imtihan. Devleti, Arap rejimlerini, batıyı, milletimizin farklı unsurlarını, batı ve doğu halklarını, sıradan Yahudileri, hristiyanları, diğer inançtan toplumları yani tüm insanlığı bir elekten geçirecek bu süreç. Hepimiz bir birimize hesap vereceğiz Allahtan önce.

Ve diyorum ki hocam, bu iş sandığımızdan da büyük. Bu esaret, bu rehine ilişkileri, bu küresel tezgah, bildiklerimizin de ötesinde çok girift kurgulanmış…

Ama sorun şu hocam, bazılarımız diyor ki, ‘gerçek bu kardeşim, bunu kabul edelim, gerçekçi olalım. rasyonel olalım. Hamasete, taşkınlığa, otoritelere kafa tutmaya kalkmayalım. Var olan gerçeklik içerisinde çok uzun vadeli, sessiz, derinden gidelim. Önemli köşeleri tutalım. Adamlarımızı her yere yerleştirelim. O büyük güne kadar karda yürüyüp iz belli etmeyelim, bazılarımız farklı kılıklara bürünsün, düşmanı şaşırtsın, onlara benzesin, bazılarımız o güne kadar hep düşmandan yana görünsün. Böyle böyle çalışalım. Hatta diğerleri gibi küçük değil büyük düşünelim. Şu Osmanlı haritası bile bize dar gelsin. Bizzat dünyanın merkezini ele geçirelim. Ama yavaş, sakin, sessiz ve derinden….böyle diyorlar hocam.

Başka bazıları da bunlara çok kızıyor. Takiyeyle iman yan yana durmaz diyor. Takiye bir süre sonra yol olur diyor. Kimlik ve kişilik olur diyor. Rehineler düşman askerlerin arasına sızarak kurtarılmaz diyor. Ağlamadan, dillerimiz dolaşmadan, şafaktan utanmayıp utandırmadan aşkı konuşalım diyor. Ruhumuzun içine kar yağar anamızdan doğduğumuz geceden beri diyor. heybemizi emektar makinalara yükleriz fikirlerimizi tıfıl vinçlere diyor biz koşu bittikten sonrada koşan atlarız diyor..diyor da diyor..

Ben de acizane diyorum ki hocam, insan neye inanıyorsa odur. Düşmanın gücüne inanıyorsan düşmanın güçlüdür. Kendi zayıflığından eminsen zayıfsındır. Rehin olduğunu düşünüyorsan rehin, aciz olduğunu söylüyorsan acizsindir.

Ve diyorum ki hocam, çok çok büyük hedefler, çok çok önemli amaçlar, çok çok gizli niyetler, çok çok derin yürüyüşler…çok çok açık yalanların çok çok utanmazca söylenmiş kılıflarından ibarettir. Kendimizi kandırmayalım güzel kardeşlerim, çocuklarımızı da zehirlemeyelim diyorum. Hayat, yaptığımız bilinçli tercihlerden ibarettir. Kimimiz açık, cesur ve net konuşur, kimimiz haindir, kalleştir, işbirlikçidir ve bunu saklamayı yol edinmiştir. Bazılarımız tüccar karakterlidir hayatı bir pazarlık ve kazanma-kaybetme oyunu olarak görür, bazılarımız asker ruhludur her şeye yenme-yenilme savaşı olarak bakar. Bir kısmımız sanatçı ruhludur güzel ve çirkini ayırt etmekle geçer hayatı, bir kısmımız köledir efendisinden aferin almaktır tüm gayreti..diyorum.

İster 6 milyar insan, ister 200 devlet, ister binlerce kavim, onlarca din ,yüzlerce mezhep olalım, insanın sadece iki yolu vardır diyorum hocam, ya adamdır ya değil…Allah, yani, o İsrail askerlerinin de Allahı olan, o sizin yanınıza da gelen veya haber gönderen askerlerin de, o Irak’ta, Afganistan’da çocukları bombalayan askerlerinde, o Auswictte Yahudi yakan askerlerinde Allah’ı olan mutlak irade, diyor ki hocam, “dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden başka bir şey değildir, asıl hayat ebedi olanıdır.” Ve diyor ki hocam, onları çok güçlü ve yenilmez sanırsın, oysa onların düzeni bir örümcek ağı gibidir. Ve diyor ki hocam, Allahtan başka korkulacak, itaat edilecek, saygı duyulacak, güvenilecek ve inanılacak ciddi bir şey yoktur.sakın yolunuzu şaşırmayın, kendiniz seçilmiş zannedip başkalarına iftira atmayın, aşağılamayın, dışlamayın yani Yahudileşmeyin.

Son olarak muhterem hocam, diyorlar ki Fethullah Gülen Hocaefendi hazretleri, şöyle böyle demiş..Savaş halinde düşmanın işine yarayacak laflar etmiş. Tek vücut olmuş insanları bölecek, parçalayacak, eylem sahipleri hakkında istifham yaratıp kafaları bulandıracak sözler söylemiş, o büyük amaçları için o dünyayı kurtarmak için yaptığı faaliyetler uğruna Türkiyeyi ve Arap dünyasını feda etmiş. İlerde bir gün kendisinin bu derin vizyonunu anlayıp affederler ümidiyle bugünü hiçe saymış..

Onlara dedim ki hocam, annemin uzaktan da olsa çocukluk hatırası olan bu muhterem hocam, böyle bir şey yapmamıştır. Maksadı bu değildir, onun piri Kürd Said, benim pirim olan Kuşçubaşı Eşrefin adamıdır. Onun faaliyetleri doğunun haysiyet davasının büyük örgütü olan Teşkilatı Mahsusa’nın devamıdır. Onun, ince ruhu düşmana prim vermez. O zeki irade, yıkılmakta olana selam göndermez. O kararlı ve inanmış dava adamı yolunu şaşırıp takiyeyi yol edinmez.

Bana çok kızdılar hocam. Yanlık düşünüyorsun dediler. Zaten kaç gündür hep yanlış bakıyorsun deyip durmaktalar. Ne olursun hocam, beni aydınlatınız. Biz kartallı kazım soyundanız hocam, ne yaparsak taştan bir kalple değil, namuslu bir yürekle yaparız. Sonra bahçemizde işimize döneriz. Bu kafayla ne çiftlik sahibi olacağız ne apartıman, bari kalplerimizi rahatlat hocam..şakirtlerini de aydınlat, onlara da söyle, de ki, bir kez olsun kendi aklınızla kendi kalbinizle düşünün. Bir kez olsun haysiyetiniz hizmetlerinizin önüne geçsin, bir kez olsun insan gibi davranın, bir kez olsun robotluğu bırakıp canlı varlık tepkileri verin. Ben kendimden sorumluyum sizde kendinizden. ben fareli köy kavalcısı sizde fare değilsiniz. Bir defada olsa şahsiyetlerinizle kendi başınıza yüreğinizin götürdüğü yere gidin.

Sevgili hocam, sizden bir cevap istiyorum. Beni o cenazedeki yaşlı annemiz gibi ağlatmayın. Ben de sizin gibi çok hassas bir insanım. Nolursunuz hocam bir cevap verin. I.Meşrutiyet kavgasında Fuad Paşa’nın Namık kemal için, “onu bir ağacın dalına asıp altında ağlamak istiyorum” dediği gibi, sizde İHH’cıları asıp altında ağlamak istiyorsanız söyleyin o zaman, o yaşlı annemizi de alıp gelelim pensilvanyadaki çiftliğinizde bir ağacın altına oturup hep birlikte bu zalim kaderimize ağlayalım.Rehineleri kurtarmak yerine kendi esaretimizin yasını tutalım.

Ellerinizden öper, hürmet ederim hocam..

ahmetozcan1@yahoo.com
Kaynak:
YORUMLAR
avatar
 • avatar
  Berk

  Arkadaşlar herkez kendi açısından haklı yorumlar yapmış.Nasreddin hocaya davalı davacıda gelir sonra ikisine haklısın der.etraftakiler hocam bu nasıl iş der hoca onlarada sizde haklısınız der.:) Ben hoca efendinin bir bildiği var diyorum nedenmi?şöyle 1.Hoca bu tepkileri alacağını bile bile bu beyanı verdi.Sizcede öğle değilmi?Hiç konuşmayabilirdi ozaman gemisini yürütmesi daha kolay olurdu.Ama o bunu tercih etmedi bütün şimşekleri üzerine çekerek dik duruşu sergiledi. 2.Bazı insanlar vardır popüler söz etmezler.Hoca efendide onlardan biri.Asla küçümsemek için söylemiyorum ama sizler resmin bir yerine bakıyorsunuz hoca bütününe bakıyor. 3.Görmezmisinizki bundan çok değil bir kaç ay önce bu ülkede bazı şahıslar yunanistanla savaş çıkartıp ondan sonrada fatih eyüp sultanbeyli ne varsa kim varsa acımadan ezip geçicez dediler.Ne çabuk unuttunuz.Olası bir savaş durumunda bu kimin ekmeğine yağ sürecek????kimler savaştan NEMA lanacak?Kimler bu milletin boğazına çökecek? 4.Bir şey ya bizzat güzeldir yada neticesi itibariyle güzeldir.Orda verilen canlar ŞEHİT hükmündedir.Allah hepimizi şefaatlerine nail eylesn AMİN. 5.İsraille savaş elbet olacaktır.Bu hadisi şeriflerde bildirilmiştir.Canım feda yoluna MUHAMMED MUSTAFA (s.a.v)Ahir zamanda olacakları sinema perdesinde seyreder gibi bildirmiştir.Garkad ağacına kadar her türlü tavsilatıyla bildirilen günler elbet gelecektir.Ve Allah ömür verirse en ön saflarda gene bizler olacağız. 6.Son olarak Bende BÜLENT ARINÇ gibi derim.Hoca her zamanki gibi DOĞRU söledi.

  cevapla
 • avatar
  Kazım y.

  S.a kayıtsız şartsız inanç yanlız Allaha onun peygamberlerine ve kitabına olmalı. Gülen hoca gaf yapamaz,hata veya yanlış yapamaz gibi bir durum yok.Direkt savunmaya gecip Müdafa etmenin, yorum yazanları MGV ci Gülen ci Ajan bilmem ne diye sınıflandırmanında bir anlamı yok. Hala bir elmanın yarısı olamamışız, bu mantık yüzünden hala 1 ileri 2 geri gitmekteyiz. Belkide bu açıklamanın sebebide bu ortamı oluşturmaktı, insanları kutuplaştırmaktı inananları kendi içlerinde bölmekti yada belkide değildi, belkide sadece dalgın bir zihinden çıkan sözlerin dudaktan dökülmesiydi. Bunu düzeltmek yine Gülen hocanın elinde. Emrinde bir gazete ve Tv var bu kargaşayı bu gruplaşmayı ortadan kaldırmak yine onun elinde. Boş yere birbirimizi kemirmeyelim. İnananlar fikir ayrılığına düşebilir ama bu ayrılıklar yolların ayrılmasına sebeb olmamalı.

  cevapla
 • avatar
  esfendiyar eftelya..

  hoca efendiyle henüz hiçbir ilgim olmamasına rağmen içsel ve dışsal arştırmalarımdan elde ettiğim işaretler kendilerinin velayetin merkezindemi onu bilemem fakat maddi manevi bir velayet makamına hayli yakın bir perspektifte bulunduğu kanaati uzun araştırma ve içdış işaretleri meraklı olduğum hesabiyle incelemem sonucu uzun süredir hasıl olmuştur.. ami sıradan insanların sadece zahirden amiyane hükmederek önyargılı sonuçve kanaatlere wardığının farkındayım..kendileride bundan çekinecekerine bunu bir koz olarak kullanma zekasını gösteriyor.. bunu ancak sırf zahiren deyilde batınında batınını bilen kalpgözü açık hüsnüzan ve ihlastan tefekkürden nasipli hızır yürekliler ve dehaya yakın zekiler keşfe matuf oabilirler.. yani hızır kadar olmasada onun kadar anlaşılmaz görünen tutum sergilemesinin hikmetlerni zahiri subjektif daraçılardan bakıldığında hoca efendiye atılan ftiralar harç bazen bende velayetinden emn olmama rağmen hukuk ve mazlum halklarım adına benzer yaklaşımlarla yaklaştığım az deyldir..sağduyusu solduyusu vcdan hukuk ve adaleti bozulmamış szler yinede zahiri ve yüzeysel sübjektif yaklaımlara devam edeblrsniz..ancak aşırıya kaçmayınz lütfen.. zra kendisi hakkında menfi ve ler derece bzaen ftiraya dah varan iy niyetszeleştrler yapanların azcık dikkatli olmalarında fayda var.. zira ölçüyü kaçıranların başına yani ALLAHIN gizl yada açık bir velisine karşı ölçüyü aşanları ne gibi sürprizler bekedğn bazen müşahede ettim..herkes her açıdan değerlendiremez ve herkes tefekkür ve düşünceye tahammül edemez..haa buyazıyı beğendim haklı yorumların birçoğunuda ..

  cevapla
 • avatar
  asimof

  arkadaşlar Efendimiz(ASM):"size bir haber geldiğinde doğruluğunu araştırmadan inanmayın" diyor.haberi mali brandın ağzından duyup yorum yapmayın.adam "milli görüşçülerle ipler iyice gerildi" diye haberi verdi.böyle bir kasdı vurgulamak bizleri birbirine düşürüp gıybet iftira hakaret patlaması yaşandı.bu fitneye alet olmayın derim.Gıybet ayetini hatırlatmak isterim:...ölü kardeşinizin etlerini yemiş gibi olursunuz diye bir tarif var gıybet ayetinde..sen robot suçlamasıyla tanımadığın onca mümin kardeşinin gıybetini yaparak ebedi hasılatını bitiriyorsun .Zira o konuda Efendimiz(ASM):"hakiki müflis o dur ki haklarını sevaplarıyla öder de yetmeyince karşı tarafı günahlarını yüklenen kişidir" der.şimdi düşün kardeş o kadar insanı karalayanlar bir de alimin gıybeti meselesi var ki oraya girmiyeceğim.bana gelince lütfen kızmayın ben sadece Asr süresinin lazımı manası hakkı tavsiye ediyorum.erken karar verme ye ilişkin güzel bir köylü ve onun atına talip olan kıral hikayesi var onu okuyun derim....internetten bulabilirsiniz.

  cevapla
 • avatar
  Ünsal

  Gülen Hoca, yanlış anlaşılmış da olabilir. Türkiye'de ve dünya da bu röportaj ekseninde yer yerinden oynarken, kimileri Hocaya ağzını açıp, gözlerini yumarken, Hoca Türkiyenin en çok satan gazetesi Zaman'a çok net bir röportaj verebilir. İncinmiş olan onlarca milyon Müslüman kalbi de sükut ve huzur bulur belki. Umarız öyle olur.

  cevapla
 • avatar
  faik

  ben sadece sunu soylemek isytiyorum siz hic dolu kufenizle yumurta tasidiniz mi.tek derdi musluman alemi olan boyle bir zata hele yillardir hic sasmadan bu kutsi hizmetleri yapan bir sahisi nasil oluyorda kendi dusuncelerinize mahkum ediyorsunuz.egerki varsa cesaretiniz cikin rahat yataklarinizdan ve mucadele edin .mucadeleyi kalem oynatarak,bol keseden ahkam keserek yapamazsiniz;ben kendim yurt disi hizmetlerinde bulunuyorum.ve burda cektigimiz sekintilari bir biz ,birde allah bilir evet ordan turkiyeden gazete koselerine yazi yazan kardesimiz bu sikintilari bilmez belkim kazimin nesli olmak su asirda atip tutmakla oluyor .eger kazimin nesli olmak istiyorsa ciksin kendini kanitlasin ki bizde hoca efendiyi elestirme hakkini ona verelim.turkiye yillardir maskeli munafiklarla mucadele etti din kisvesi altinda yaptiklari secaatlerin haddi hesabi oldu.onun icin biz biliyoruz ki kim samimi yada kim degil, o gemiyle gidenleri samimi buluyoruz ama bol laf ve cumle kuranlari samimi bulmuyoruz.bu hizmete gelen onca saldiri oldu hic birinizin sesi cikmadi turkiyeden.ama ne zaman bu hizmete yonelik bir iftira atildiysa bunun en buyuk savunuculari kendini musluman gorenler oldu.ben soruyorum hoca efendi gecmisioyle safini belli etti peki siz ne ile safinizi belli ediyorsunuz?

  cevapla
 • avatar
  afif sevgfi

  Hazreti Ömer şöyle dua ederdi Allahım beni azlardan eyle çünkü gerçek inananlar hep azlardandı onun için hocanın çok kabul görmesi rağbet görmesi onun doğru olduğunu göstermez

  cevapla
 • avatar
  MELİHA ASLAN

  sevgili arkadaşlar haber 7 nevzat tarhanin yazisini okuyun abd yaptiği rportaşi saptirdilar, hocayi iyi anlamak lazim, hoca efendi böyle demiş mi? acaba iyi analiz edelim hocanin hizmeti dünya duydu önünü kesmek isteyen gizli komiteler mutlaka olacaktir

  cevapla
 • avatar
  orhan

  "Ümmetimin ihtilafında rahmet vardır" fazla söze ve boş yoruma gerek yok

  cevapla
 • avatar
  Nezihe

  Mehmet Seyitoğlu kardeşime katılıyorum, hislerime tercüman olmuş. Fetullah Gülen manen olmasa bile sadece dilde Bediüzzaman hazretlerinin arkasına sığındığı için hala hürmet görüyor.Şu gün, eğer Fetullah Gülen yerine Said Nursi Hz'leri olsaydı eminim bir başka gemi yola çıkmıştı İsrail'in pervasızlığına inat. Fetullah beyde Musa (as)'ı yarı yolda bırakan, zoru görünce sönen Yahudilerin bir vasfını görüyor kalbim. Hep diyorum ki; "Rabbim eğer sevgili bir kulunsa bana da sevdir, değilse kalbimden uzak tut" ve sevemiyorum, duruşu da sevdirecek gibi değil.Allah herkese layığını versin!!!

  cevapla
 • avatar
  hakkı

  mazluma yardım götürmek için zalimden izin almak nerde görülmüştür.kalbi gavurdan yana olanın zikri de yeri de ecnebiyettir.

  cevapla
 • avatar
  yasar

  Furkan, musluman ve Allah a inanan bir insana (ERBAKAN HOCAYA) domuza benzettiginden dolayi seni kiniyorum. Fethullah Gulen hocayi tenkit edenlerde kendileri mukemmel ondaki kusurlari gormeleri normal..

  cevapla
 • avatar
  martı

  şehitler ve şehitlik üzerinden sömürü yapmayalım...güneş balçıkla sıvanmaz.gerçekleri görelim.don kişotluk zamanı değil...tüm şehitlerimize rahmet diliyorum

  cevapla
 • avatar
  özgürlük

  kamil rumuzlu kardeşim dünyanın fetullah güleni kbul etmesi kuşkumuzu daha da arttırmıyor mu? Müslümanları kabul etmeyen,müslümanlara her türlü işkenceyi,zulmü yapan dünya nasıl olurda fetullah güleni kabul eder hiç düşündün mü? Belli ki hiç okumamışsın, ya da sadece fetullah gülenin kitaplarını ve fetullah gülencilerin tahrif ettiği risalei nur külliyatlarını okumuşsun.

  cevapla
 • avatar
  Mehmet Seyitoğlu

  Hâlâ "hoca efendinin bir bildiği vardır" diyenlere...: Kardeşim herkes birinci derecede kendinden, kendi nefsinden sorumlu olduğu gibi, aklını başkasının cebine koymama mecburiyeti vardır. Kimse Hoca efendinin hizmet etmesine bir şey demiyor. Fakat herşeye maydanoz olmasına gerek yok. Zina yapan bir siyasiyi aracılar vasıtasıyla arayarak geçmiş olsun deme mecburiyeti mi vardı? 30 sene boyunca en yakınına kadar sokularak onunla hizmet eden münafıkları teşhis edememiş... bir çok meselede çuvallamış... Açıktan değilse de özel sohbetlerde pirim dediği Üstad'a layık bir talebe olmanın gerektirdiği vakar-cesaret-dik duruş vb. tavrı gösterememiştir. 28 şubatta apar topar ülkeyi terketmiş... gitmeden önce ve sonra 28 şubat generallerine değişik vesilelerle göz kırpmış... dsp yi desteklemiş... bir zamanlar sadece çarşaf demiş.. başörtüsünü dahi yetersiz gördüğü halde gün gelmiş ona da füruat demiş... Mekkede de olsam buraya gelmem lazımdı diyen Bediüzzaman'a bir kez daha muhalif hareket etmiş..vs.vs. bir insan boyundan büyük makamlara talip olursa olacağı budur kardeşim. O gemilerle gidemediğime cidden müteessirim. İsraile mavi boncuk dağıtanların kulağı çınlasın. ve herkes haddini bilsin, öyle herşeye maydanoz olmasın. vesselam.

  cevapla
 • avatar
  deniz çikoğlu

  Ahmet Özcan abimizin yazmış olduğu bu mektubuna yürekten katılıyorum çok doğru şeyler yazmış çok güzel tesbitler bunlar umarım karşı tarafta bu mektuba cevabını iletir insanları aydınlatır.

  cevapla
 • avatar
  ercişli mustafa

  erbakan hocayı öğür fetullah güleni yermek ne kadar gerice birşeydir bu ülkede milyonlarca öğrencinin okuması için burs isteyen fetullah gülen mi yoksa ülkede kriz olduğu dönem ekmek bulamayan insanlar varken oğluna dubaide düğün yaptıran erbakan mı ? güneşin doğup battığı her yere benim ismi götürün diyen efendimizin hayatını dünyanın tümüne yakın ülkesinde çoçöuklara öğreten kim. pislik içinde boğulan kötü ortamlardan gençlerin elinden tutan kim vatan millet aşkı allah rızasını aşılayan kim? yabancı ülkerde çoçuklara istiklal marşı okutulmasına vesile olan kim? hepsinin cevabı fetullah gülen artık at gözlüklerini çıkartıp gerçekleri görelim ya allah ondan binlerce kez razı olsun

  cevapla
 • avatar
  ckcym

  arkadaşlar ifadeleri tam olarak anlayıp ona göre yorum yapın. herkes kendi vicdanında bu durumun ne kadar acı bir olay olduğunu hissetmekte. kimseyi yanlış ithamlarla suçlamayalım. büyük insanların verdiği mesajlar yerine nokta atışıdır. anlaması gereken tam olarak anlar

  cevapla
 • avatar
  fikret

  Sayın Ahmet Özcan'a Atalarımız, "Her karşılaştığın kişiyi Hızır bil" demişler Kuran-ı Kerimde Hz. Hızır ile Hz. Musa'nın (as) arkadaşlığının anlatıldığı kıssayı tekrar okuyabilirseniz, Hocaefendiden istediğiniz cevabı belki alabilirsiniz diye düşünürüyorum. selamlar

  cevapla
 • avatar
  kamil

  o kadar basit yorumlar yazılmışki(bir kaç tanesini tenzih ederim)acaba bunları yazanlar hiç kitap okumadılar mı okusalardı herhalde ufukları biraz açalırdı bir abonelikle tehtit edecek kadar küçülmezlerdi...Hoca efendi yi dünya kabul etti her ne kadar hazmedemesenizde...

  cevapla
 • avatar
  furkan

  arkadaşlar coook düşündüm yorum yazsammı diye ama dayanamadım zir bazı cahil arkadaşlar bunlar ekseriyetle mgv ci yani erbakancılari yav fethullah hocanın dikili agacı yok sizin erbakan milyon dolarlar içinde yuzuyor. sanırım şimdide silah ihalesine girecek ki savaş cıkmalı dıyor.

  cevapla
 • avatar
  murat

  "dışarıda güçlü olmanın ilk şartı içeride güçlü olmaktır" der. m.kemal atatürk. içerde güçlü olmadığımızdan zalimlerin elinde inliyoruz. şimdei dell marka bilgisayarın başında, bosh marka buzdolabından çıkardığımız coca colayı içerken, bilmem ne markası olan yahudi patentli televizyonlardan haberleri seyrederek vatan kurtarmaya çalışam zavallı müslümanlarız. falanca hoca şunu demiş falanca siyasetçi bunu demiş. yazık bu ülkenin insanlarına. kimisi dağlarda can verir,kimisi gemilerde.şehadet şüphesiz ki her müslümanana nasip olmaz. ama eleştirirken insaflı olmamız lazım. bugünleri değil yıllar sonrasını görmek gerekir. zaman ayrılık değil birleşme zamanı.varsın kim ne söylerse söylesin. bizler gözyaşlarımızı dünya müslümanları için akıtmaya devam edelim.düşman kavi talih zebun,dostlar bi vefa...

  cevapla
 • avatar
  Zafer

  Burada yorum yazan arkadaşların çoğu o söyleşinin tamamını okumamıştır.. ben o söyleşiyi buldum internet üzerinden ve okudum.. buradaki arkadaşların çoğu büyük bir haksızlık yapıyor.. o kadar müslümanlıkdan dem vuranlar herhalde kul hakkından da haberdardır.. 1. hocaefendi hiçbir zaman yahudiliği savunmamıştır.. 2. hocaefendi imansız giden insanların arkasından ağlamıştır.. yahudi, hıristiyan, ateist .. olması farketmez.. 3. burada yorum yazan arkadaşların çoğu siyasi veya başka nedenlerden dolayı hocaefendiyi hep rakip görmüşlerdir, bulmuşlar kendilerince bir neden yüklen bakalım yüklen.. 4. diğer gazeteleri okuyuncada anlıyorum zaten, hocaefendiyi şimdiye kadar hiç hazetmemiş, köşelerinde yerden yere vuranlar şimdi atlıyorlar bunun üzerine, dikkat ediyorum eleştiriler hep aynı, daha önce filistini ağzına almayan kişiler hocaefendi konusuna gelince SADECE HOCAEFENDIYI eleştirmek için filistin diyor da başka bişey demiyor.. oysa biz biliyoruz o yazarların ne kökenli olduğu.. 4. şimdi herkesi insafa çağırıyorum.. hocaefendinin müslümanlığını bırakmayan, bizim şehitlere ağlamadı diyen, yahudiliğinden dem vuranlar, ... ayıptır, yazıktır, kul hakkıdır..

  cevapla
 • avatar
  engin

  le monde gazetesinin gazzeye yardım gemisinin hareketinden günler öncesi gündemine aldığı haber enteresan...israilin Türkiye aleyhine hareket kolladığı ve en ufak bir olayı aleyhte kullanmayı tasarladığı ortaya çıktı.devletimiz bunu bilmeden gemilere nasıl onay verdi(!)sanki arka plan masumlar üzerine...hayırlısı olur inş.biraz sabır...

  cevapla
 • avatar
  ilyas

  ''söz gümüşse sükut altındır.'' hoca efendi hiç konuşmasa daha iyiydi.konuştuğu ülke nedeniyle insanları bölüyor gibi geldi bana.

  cevapla
 • avatar
  demir

  bakın arkadaşlar geniş bir açıdan bakmak lazım olaya burda hedef türkiye nin istikrarı eldeki bulgurdan da olmayalım dikkatli düşünmek lazım

  cevapla
 • avatar
  Meftun

  Hizmette olduğum halde Hocaefendi ile ters düştüğüm 4-5 konu oldu. Hizmette olmam H.Efendi ile her konuda hem fikir olacağım diye bir şey yok diyordum. Ama gün geldi o ters düştüğüm konuların hepsinde H.efendinin haklı olduğunu gördüm. Kimi konular 3 yıl sonra kimi konular 5 yıl sonra H.efendinin haklı olduğu ortaya çıktı. Ve en son bir konu da geçen yıl yani hizmete girşimin 8. yılında hatalı olduğumu anladım. H.Efendi gerçekten basiretli firasetli bir insan. Söylediği şeyler er geç açıklığa kavuşacaktır. Peşin hükümlü olmamanız temennisiyle... Hocamın ellerinden öperim...

  cevapla
 • avatar
  ramazan

  harun orman hangi ormandan geldinse o ormana dönmeni tavsiya ediyorum müslamanlık tavsiyesi yapıyorum diye müslümanlara saldırmaktan vazgeç.

  cevapla
 • avatar
  cagatay

  arkadaşlar bu açıklama bir ay önce yapılan ve fotoğraf çekilmeye gelince sorulan ve sadece 3-4 cümlesi hocaefendiye ait olan bir açıklama. ayrıca hocaefendi söylemişse vardır bir hikmet ben buna inanıyorum.

  cevapla
 • avatar
  hüseyin

  Bu ülke, Fethullah GÜLEN'e kendi cemaatinden biri "yanlış yapıyorsun hoca" diyebildiği zaman felaha erecektir. Vardır bir bildiği tavrı hiç samimi gelmiyor bana. Bence Fethullah GÜLEN özür dilemeli ve İHH'dan ve Gazze gazilerinden ve şehitlerinden helallik istemelidir.

  cevapla
 • avatar
  kerem

  Hoca Efendi. Son din İslamdır. Son peygamberimiz S.A.V HZ. Muhammet'tit. Sen çıkıp din kardeşliğinden bahsedersen Allah' ortak koşmuş olursun. Dinde bile lanetlenen yahudilere sahip çıkmak sana mı düştü hoca efendi. Demekki dünyadaki ülkelere okul açmak insanın ufkunu açmıyor. Dünya da tek 1 din vardır. O da on din İSLAMİYET'DİR. Hoca efendi sen ister kabul et ister etme. Benim lügatımda din kardeşliği, ruhban okulu, yoktur. Herkesi hak dinine davet edeceğine yahudiden izin al diyen hoca mı olur.

  cevapla
 • avatar
  denizyılmaz

  yezitte müslümandı. ehlibeyte peygamber efendimizin güllerine kıymadımı. her sakallı müslümanım derse. onun yolundan gidin size akıl verilmemişmi. ülkemiz sahte müslümanların sahte milliyetçilerin sayesinde parça parça oluyor gözünüz aydın. senin olmayan tutsak yaşayacağın bir toprakta. Allaha nasıl vicdanınız rahat ibadet edeceksiniz.

  cevapla
 • avatar
  celal

  1- nur cemaatinden değilim ama çok severim ve yıllardan beri de zaman gazetesi aboneliğim var. bu laf söylenmemeli ve bugün asla söylenmemeli... 7 haziran itibariyle aboneliğimi askıya aldırdım. 2- gün birlik günü... saygılar fethullah hocam...

  cevapla
 • avatar
  HARUN

  İsrail'in yaptığı saldırı hepimizi derinden sarstı.İçimizde infial duyguları oluştu.Yıllarca Filistinlileri katleden israilliler gerçek yüzünü dünyaya bir kez daha gösterdi.Acımız büyük.Şimdi sağduyulu hareket etmek zorundayız.Hissiyat ile hareket ederek israil ve içimizdeki şer güçlerin kurduğu tuzağa düşmemeliyiz. Yıllarca İslam a ve ülkemize hizmet için gece gündüz çalışan,ızdırap çeken muhterem bir zat için seviyesi düşük yazılar yazmak ve yorumlar yapmak kimseye bir şey kazandırmaz.Üstad Ahmet selim Bey'in bir sözünü nakletmek istiyorum: "Kendilerini ispat etmiş büyüklere ait o anda düşünceme ters bir söz veya davranış okuduğum veya işittiğim zaman asla tenkide gitmem;onların bir bildiği,benim bilmediğim bir şey var der ve susarım" Yapılan açıklamayı bilmeden israil taraftarı medya tarafından servis edilen haberlere dayanarak yazı yazan ve yorum yapanları Allah'a havale ediyorum.Lütfen oyunlara gelmeyelim.Gücümüzü azaltmayalım.

  cevapla
 • avatar
  enis

  Bir sağduyu çağrısı mı? Bir fitne mi? Mazlum ortada, 1,5 milyon Filistin halkı. Silahsız 9 şehit, aileleri. Saldırıya uğramış bir gemi ve onun arkasında duran bir halk. İhh yı tanımıyor oluş, zalimi otorite kabul ediş bir sağduyu çağrısı olabilir mi? Ya da böyle bir durumda sağduyu, insanları sükünete davet nasıl olur? Böyle olmaz herhalde. Falancanın filancanın eleştirilmesi fitnedir diyenler acaba farkında olmadan fitneye alet oluyor olabilir mi? Zalmin karşısında olanı haksız çıkartarak susturmaya çalışmak, insanların akıllarını karıştırmak fitne midir, sukunete davet midir?

  cevapla
 • avatar
  ATILA YETIS

  Klasik bir F.Gülen hareketi: Tabii ki diyalog arkadaşlarını bırakıp da Müslümanları savunacak değil di ya...

  cevapla
 • avatar
  Muhammet

  S:a diyeyim ,zira selam Rahmettir duadır.İnancım odurki buraya yazan ve burdaki yazıları okuyan.davası olan edebi ahlaki kişilerdir.o fikirle bir kardeşimin ricası üzerine buraya baktım ve yazılan mektubu okudum.her kavme bir peygamber gönderilen dünyamızda.beş hatta altıya varacak peygamber gönderilen yahudi guruhu var karşımızda.ve İslama.Peygamberımıze.Şeytanın DÜşmanlıgı kadar Düşmanlar.onların duşmanlıgı benı üzmez.zira onlar.ilan etmışler düşmanlıklarını,Nevarki din kardeşim olarak görunen.ama Din kardeşine sövenler yokmu.Rabbim Onların şerrinden muhafaza eylesin.Mektup yazan Ahmet Özcan kardeşim.hissiyatını ve imani mulahazalalarını yansıtmış.Hoca efendıye kırgınlık beyan etmış.Bende bir abiniz olarak.dökup sayıp kırmak işinde olmadıgımdan .bildiklerimi beyan edecegim.Onsekiz Ülke gezip oralardaki insanlıgın refahı ve istiklal marşını söylemesı.GEce teheccüte kalkması adına yapılan .şerefli işleride döküp sayıp sizi rencide edici söz söylemıyecegim.ne varki.Birgün Zeki müren öldügünde hungür hungür aglıyan.ona Allah var.Peygamber var.İslam ın nuru bu denli şevkatli diye gidemedik.Şeytanın avaraneleri onu caldılar diye aglıyan,Hayatında Meleklerden haya edip utancından dolayı ic camaşırlarını cıkarıp banyo dahi yapmamış.Bir takım elbisesi varken ikinci takıma zekat dü şer mulahazası ile asla ikinci takım elbisesi olmamış.Üstünde tapulu bir mulkü olmıyan.ABD de ciftligi asla olmıyan.PEygamber efendımızın adı İsa efendimizin adının arkasında anılıyor diye aglayıp peygamberımızın adının anılması ve sevilmesi ugruna yaşıyan.Vatanı ve İslamıyet ugruna.Evlenmemış.DÜnyada magdurlar icin ne yapılması gerekiyor diye.hayatını bu konuya adamış.Allah dostunu anıyor.ve hahh tamam işte burda yanlış yaptı tamam pundunu bulduk. Şimdi vuralım abalıya.senmısın bunu diyen.hocam iyisın hoşsun ama diye başlıyan sözlerle.İslamın hadimlerini parcalamıya calışanlara sözum şudur.Hicbir şakirt izansız şuursuz.fikirsiz degildir.bu cemaat istişare cemaatidir.Rabbime Emanet olasınız

  cevapla
 • avatar
  bayram

  amerikadan bakınca öylemi gözüküyor hocam. burdan öyle gözükmüyür hocam.ah zalim amerika kimlere neyi nasıl gösteriyorsun-hocanın suçu ne tv ler öyle diyo dimi hocam. bi açıklama daha yapda şu bilmezleri bilgilendir,nede olsa sen eyi bilirsin derin hemde çok derin hocasın. değilmi ama aman hocam sen olmazsan bilmemki biz nasıl düşünürüz.sahi hocam sen ölürsen bize kim nasıl söyleyecek bizim nasıl düşüneceğimizi,kiraladımız aklımızıda alıp götürmedi belki lazım olur.hocam bize yanlış yapmıyon değilmi? içime bi kuşku düştü.ne olur bizi aydınlat hocam.biz karanlıktayız,biz bilmeyiz,biz cahiliz, sen ise her şeyin en iyisini bilirsin. bizi sensiz bırakma hocam.

  cevapla
 • avatar
  iydo

  Allah biz müslümanlara ihtiyacımız olan şeyleri versin bizleri parçalamasın. başka bir şey demiyeceğim..

  cevapla
 • avatar
  SAY

  Şu an çok karmaşık duygular içerisindeyim.Bir taraftan F.Hoca'ya karşı son iki-üç yılda oluşan sempatim bir tarafta hoca efendinin benim hissiyatımla tamamen zıt olan son sözleri. Hele hele ihh yı ilk defa duyduğunu söylemesi aklımda binbir türlü soru işareti bırakıyor. Acaba anladığımızdan başka bir şey mi demek istiyor? diye düşünüyorum. Yanlış düşünerek ona haksızlık etmiş olmaktan korkuyorum. Evet ben de merak ediyorum yahudi çocukları için ağlayan değerli hocam , bizim şehitlerimiz için neden bu kadar ağır takılıyor. Küfür tek millettir onlara yaranmak ise imkansızdan da imkansızdır. İnşallah H.efendi hocaefendidir ve inşallah soğrusunu yapmıştır....

  cevapla
 • avatar
  Zafer

  Hocaefendi "bu şehitler verilmeden diplomatik yolların sınırları zorlanabilirdi.. " demiş.. gayet mantıklı bir açıklama.. kimse yok mu derneği sürekli yardım ediyor ve bunu şova dönüştürmeden ve de tahrik etmeden yapıyor.. Amaç yadım edilecekse böyle olmalıydı ama amaç siyasi ise o zaman bunun sonucuna katlanır ve bu şehitlerin hesabının sorulması gerekir.. Ama bu hesap Hocaefendiden sorulamaz..

  cevapla
 • avatar
  smlkr

  bu sözün üzerine başka açıklama olmaz sanırsam elişne agzına diline sağlık.

  cevapla
 • avatar
  murat

  T.C. Devletinden izin almadan herhangi bir ülkede okul açmayan bir hareketin bu tavrını kavrayamanlar Hoca Efendinin son sözlerini yanlış yorumlayabilirler.Fevri ve duygusal hareket edenler her zaman kaybetmiş ama stratejik, planlı ve geleceğe dönük planları olanlar her zaman kazanmıştır.

  cevapla
 • avatar
  AHMET EMİN

  Kıymetli dostlar Hoca Efendi geçen ay duyulmuş tanınmış bir insan değil. 1970 lerden beri babalarımız dahil yetişen nesiller onun vaazları ile büyüdü, Allah'ını Peygamberini sevdi ve öğrendi. Hayat çizgisi ve sözleri darbelerde seçimlerde vb hiç değişmedi. Allah'ın inayeti ile vesile olduğu hizmetler kıtaları kuşattı.Böyle bir Allah adamına, bir din büyüğüne, bir alime (ülkemizin hızla gelişiminden rahatsız olan ve hızını kesmek için bu olayı savaş tamtamları ile karşılayanları, ağzından eracif akıtanları normal karşılarken)inanmış Allah'ı seven insanların ulu orta duygularının yönlendirmesi ile laf etmeleri gıybet ve iftiraya girmeleri ötede kendilerini mahçup eder. Şu da unutulmamalıdır ki müslümanlar teenni ile hareket etmeli, adımlarını bir sonraki basacağı yeri görmeden atmamalı. Hiç bir şeyi olmayanların kaybedeceği bir şey de yoktur.

  cevapla
 • avatar
  erdem

  yido isimli yorumcu çok önemli bir şey yazmış: F. Gülen'in üzüntüsü "Mavi Marmara" gemisinin tosladığı "dinlerarası diyalog" transatlantiği Akdeniz'in dibine boylamasındanmış. Inşaallah bir daha su yüzüne çıkmamak üzere çürüyüp gitsin o hurda "dinlerarası diyalog" söylemi. Kıyamete kadar da görülmesin ortalıkta. Teşekkürler IHH; düzenlediğin sefer "dinlerarası diyalog" ucubesini yerle bir ettiği için.

  cevapla
 • avatar
  ahmet

  birisi hocaya one minut demeli artık. iyice dağıttı.

  cevapla
 • avatar
  MAHO

  çiftliğinin CIA ve MOSSAD ajanları tarafından korunan kişinin samimiyetine nasıl inanabilirsiniz ?

  cevapla
 • avatar
  semih sancar

  madem şeker hastası diye ABD de, Türkiye'de bu hastalığın tedavisi yapılamıyor mu ? Fakir fukaraların gittiği SSK hastanelerinde tedavi olmayıp ABD de en modern hastanelerde tedaviye gitmenin neresi müslümanlığa sığar ?

  cevapla
 • avatar
  harun orman

  halen hoca efendiyi savunmaya kalkan ve savundukça komikleşen arkadaşlar Allah (c.c.) gerçeği görmek, dostu düşmanı tanımak müslüman gibidüşünüp hareket etmek nasibeylesin. (amin)

  cevapla
 • avatar
  eşref

  iydo kardeşim ağzına ve yüreğine sağlık.Başka söze ne gerek var.Teşekkürler sana.

  cevapla
 • avatar
  müslüm sülü

  sayın hocam bence siz yanlış düşünüyorsunuz!Önce israillilere pardon biz bir eylem düşünüyoruz koymuş olduğunuz ambargoyu delebilirmiyiz diye izin alacaktınız hem sonra o efendileri ! üzmemeliydiniz.Bak askerlerinin burnu kanamış hoca efendiyi ağlatacaksınız buna hakkınız varmı .bırak binlerce insan açlıktan ölsün yeterki efendilerimizin rahatı bozulmasın .israil zaten dünyaya adeleti dağıtıyor . sizde kalkıp çomak sokuyorsunuz

  cevapla
 • avatar
  Sezai Candemir

  Sayın İydo,kusura bakmayın ama,kimse durup dururken F.Gülen ile bir polemiğe girmedi,F.Gülen o açıklamayaı yapmasaydı,hiç böyle bir tatrışma zemini oluşmayacakdı.Gazze'ye yardımı gizli gizli yaptığını iddia ediyorsunuz,Allah kabul etsin,ancak bunu bizlerinde bilmesi ancak size dua etmemize elimizden geldiğince yardımcı olmamıza sebep olur,neden gizli gizli yardım yapıyorlar?

  cevapla
 • avatar
  alperr

  iydo ve onun gibiler avukatlık yapacaklarına o soruları kendilerine sormalılar. alemi islamın derdini düşünmek tasalanmak sadece hocanın değil her müslümanın gerekliliğidir..

  cevapla
 • avatar
  çukurova

  allah aşkına fethullah hoca şu sözlerini şehid olan ailelerin yüğzüne söyleyebilecekmi..ölen yahudiler için ağlayan gözler bizim şehidlerimiz için yaşarır mı..kimse yok mu derneği nerde? malum ihh yi tanimiyorlar miş..bari şehid ailelerine kendileri yardim etsin

  cevapla
 • avatar
  gonca

  Yazara çok teşekkür ediyorum üslubunda ki incelik ve eleştirilerindeki isabetli tespitlerden dolayı. Fethullah Hoca yazıyı, yorumları okuduğunda ne düşünüyor merak ediyorum. nasıl bir fesada yol açtıklarını insanları nasıl birbirine düşürdüklerini görüyor mu acaba? yoksa amaç zaten bumuydu!?

  cevapla
 • avatar
  özgürlük

  F. gülen i savunanlar o cemaatin aklıyla,beyniyle,duygularıyla konuşanlardır,kendileri değiller. Fetullah gülen her zaman hristiyan ve yahudileri dost edinmiş ve onlar için hiçbir övgüden geri kalmamıştır. Tarihe bir bakın da fetullah gülenin söylediklerini yorumlayın. Açıklamalarından birkaç tanesini: 1- Kuranın ayetleri çok serttir ve günümüz yahudilerini kastetmiyor,indiği dönemin yahudilerini kastediyor. 2- La ilahe illallah demek yeterli Muhammedun Resulullah olmazsa da olur. 3- türkçeyi iyi kullanmak vaciptir(yahudiler gibi ırkçılık söylemler). Daha sonra Mümtehine suresi 10. ayete muhalif olarak dinlerarası diyalog adına türkiye de müslüman bir kadınla hristiyan bir erkeği evlendirdi. Daha sonra ırkçılık politikası gereği Risalei Nur külliyatını tahrip edip değiştirdi. daha bir sürü şeyler var ama yazmak imkansız.Lütfen İslama kendi gözümüzle bakalım,kendi aklımızla tasavvur edip düşünelim. Sadece ama sadece Allah'a hesap vereceğiz.

  cevapla
 • avatar
  b.u..

  Bence Fettullah Gülenin Kimin maşası olduğu, kimin için çalıştığı belli olmuştur...

  cevapla
 • avatar
  eşref

  Demek ki bizler tam müslümanlığa erişmiş değiliz.Çünkü birbirimize çıkarlarımız gereği karalayabiliyoruz.Hocaefendi Yazdığı kitaplarının satışından gelen parasını Filistine gönderdiğini biliyorum.Ve nasıl olur da böyle bir insandan Şüphe duyarsınız anlamış değilim.Ömrünü islama ve insanlığa adamış ince ve hassas ruhlu bir insan.Müslüman kardeşlerim birbirimize öncelikle güvenmesini bilelim.Unutmayın bu gemide hepimiz varız.Zaman birlik olma zamanı.Zaman islama ve insanlığa hizmet etme zamanı.Kimsenin oyunlarına gelmeyelim.Allah yardımcımız olsun.Saygılarımla.

  cevapla
 • avatar
  mert

  Gülenin ne kadar haklı olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Son bir haftadır ülkemde uygulanmayan psikolojik harp tekniği kalmadı. Hükümet gaza gelip israilin istediği gibi hareket etseydi irandan beter olurduk. İsrailin siyonist politikalarına karşı dik durmak isteyen önce askeri anlaşmaları iptal etsin . Bile bile kendini vurdurmasın.

  cevapla
 • avatar
  abdullah-1

  Tahminimce bu gemi isini Fethullah hoca üstlenmesi lazimdi.Ama hocanin ABD'de yasamasi sorun teskil ediyordu.Hocanin o aciklamasi talihsizliktir yazik oldu.Bu da demek degilki hoca bu gemi isine yüzde yüz karsi.Sonuc itibariyla o da bi insan bir hata yapti.NOT: Dikkatinizi cekerim ben Nurcu cemaatina mensup degilim elestiren falan olur diye yazdim...

  cevapla
 • avatar
  ERKAM EZHERLİ

  hocaefendi bu güne kadar ne dediyse, söylendiğinde enyakınlarındaki dahi anlayamayıp itiraz etseler de tarih onu hep haklı çıkardı.o inandığı yolda yapılması gerekenleri hiç geri adım atmadan yapmaya devam etti ve her gün ileri daha ileri gitti.allah (cc) de yoluna su serpti.bunu yaparken o'nun için asıl olan yapılması gerekenin yapılmasıydı.kimin yaptığı çok önemli değildi.düşmanları tahrik etmemek de en dikkat ettiği konuydu.bu konuda da son günlerde medyaya da yansıdı ki, bu böykoyt süresince dahi "kimse yok mu"derneği gazze'ye doğrudan milyonlarca dolarlık yardım yapmış vesselam

  cevapla
 • avatar
  iydo

  buradan hocaya atıp tutanlara bir kaç sorum olacak: 1. sizin islam aleminin sorunları üzerine hiç kafa yormuşluğunuz var mı? 2. islam aleminin dertleri nedeniyle hiç uyuyamadığınız oldu mu yada kalbiniz çatlarcasına müslümanları aziz etmesi için Allaha dua ettniz mi? 3. imansız giden bir insan için yahudi olsun hristiyan olsun hiç bir miktar içiniz burkuldu mu yada üzüldünüz mü? 4. bu insanları kurtarmak için hizmet yolları araştırıp uygulamaya koydunuz küheylanlar gibi gece gündüz demeden Allahı anlatmak için koşturdunuz mu? 5. şu anda bu gergin ortam nedeniyle bunca hizmetin sekteye uğrayabileceğini hiç düşündünüz mü? 6. he nin öncülüğünü yaptığı hizmetin ve başka kuruluşların gazzeye gürltüsüz ve patırtısız yardım götürdüğünü biliyor musunuz? 7. gazzeye yardım götürmek adına bütün bir müslümanlık aleminin tehlikeye atıldığını ve gayrı müslimlerle diyalog zemininin bu inatlaşma yüzünden kaybolduğunun farkında mısınız? işte bu sorulara verilecek samimi cevapları olanlar konuşsun. Asıl fitne burada olur olmaz şekilde hocaefendiye saldırmaktır. Ama şunu görüyorum ki burada yazanların hiç birinin gerçek müslümanlıktan haberi yok. haberi olsaydı hocaefendiyi böyle acımasızca eleştirmezlerdi. müslüman dediğin biraz akıllı olur kardeşim..

  cevapla
 • avatar
  Mesut

  hoca efendinin dile getirdiği "müsbet hareket" tarzı söylemler üstad bediüzzamanın ortaya koymus oldugu "müsbet hareket" kavramı ile uzaktan yakından alakalı değildir. bunu belirtmek ve esas müsbet hareketin ne olduğunu kısaca tarif etmek isterim. müsbet hareket, kafirin, zalimin karşısında eli kolu bağlı otur demek değildir. müsbet hareketin amacı kurani bir düstur olan "bir zalimin kabahatiyle onu cezalandırmak için başka masumların hakkını görmezden gelemezsindir. bir gemide bulunan bir cani yüzünden o gemideki diğer dokuz masumu da cezalandıramazsın. o gemiyi batıramazsın. hakkın azı çoğu olmaz." mantığıdır. bu da ancak içeride, yani müslüman kafir karışık bir ortamda olur. dışarıda ise kafir ve zalim toplumlara karşı değildir. yani müslüman memleketimizin dışında ise kafir ve zalim ve hatta insafsız yahudilere karşı gemilerle yardım götürmekten daha müsbet bir hareket nasıl olabilir? yoksa sana merhamet etmeyecek birinden merhamet dilemek zilletin ve aşağılığın göstergesidir. bu da bir müslümana hiç yakışmaz. "tükürün o zalimlerin edepsiz yüzüne" sözleri buraya yakışır diye düşünüyorum. "tükürün o zalim yahudilerin edepsiz yüzüne". allah oraya giden, gidene yardım eden, selam veren vs. tüm kardeşlerimizden razı olsun. (devletimiz oraya gidenlere koruma sağlayamaz mıydı, masumlar ölmeden bu olayın önüne geçilemez miydi o da başka konu tabii.)

  cevapla
 • avatar
  h.h

  şu anda tam anlayanmasamda her defasında hocaefendi haklı çıktı gene haklı çıkacaktır.. ya ne olur her olayda her fırsatta niye alakası olsun olmasın herkes ellerini ovuşturup saldırıyor bu insana... her fırsatta filiztin için ağlayan elinden geleni esirgemediğini bildiğim bir insana bu hakaretler reva mı ben bu insanlar sayesinde sokakta serseri olmaktan kurtuldum alnım secdeye gitti bu sizleri rahatsızmı ediyor ve benim gibi çok kimde ile karşılaştım methaneden dem haneden tutup çıkarlan şöyle bir düşünün bu insanıpkk sevmiyor ben halen y.ova da görev yapıyorum ve bunu çok ii biliyorum bu insanı çydd sevmiyor add sevmiyor bir arkadaş söylemiş vakit safların belli olma zamanı diye evet vakit safalrın belli olma zamanı siz hangi saftasınız?!...

  cevapla
 • avatar
  selim

  İzin!ha.... kimden? Ne için?... Filistine yardım gidecek israilden izin... Yani beni sevenler evime gelecek ama şerli komşumdan izin almaları gerekiyor... Olmadı hocam olmadı.

  cevapla
 • avatar
  Sezai Candemir

  Fethullah Gülen'i çok sevenler hemen savunmaya geçmişler.Fethullah Gülen'in yaptıklarını görmezden gelemeyiz,Allah bütün güzel iş yapanların ecirlerini kat kat verecekdir,bundan zerre kadar şüphemiz yok,ancak bütün bunlar Fethullah Gülen'in de hiç bir zaman yanlış yapmayacağı ve eleştirilemeyeceği anlamına gelmez.Bunu ayıralım lütfen.

  cevapla
 • avatar
  Ahmet

  Biz mazlumlarla dayanışmayı, hangi milleten olursa olsun onlara yardım etmeyi prensip edinmiş asil bir milletin evlatlarıyız.pensilvanyalının efendileri ispanyada zulum gördüğünde onları istanbula getirip mazlum oldukları için sahip çıkan osmanlı torunuyuz.yine otoritelerine başkaldırmaktan ve başkaldırılmasından rahatsız olduğunuz lanetli kavmi hitler fırında yakarken onların sığınma talebini kabul eden onların bilimadamlarına üniversitelerde göev veren milletin evlatlarıyız .anlayacağınız biz Fatihlerin nesliyiz ! soruyorum ey otoriteye teslim olmuş zihniyet siz kimin neslisiniz ?

  cevapla
 • avatar
  ismail03

  siyasetçi her zaman her yerden çıkar ilim adamı düşünce adamı herzaman heryerden çıkmaz. HOCA efendi sorumlu bir düşünce insanıdır ve onun gerektiği gibi konuşmuştur ha bu arada Fethullahcıda değilim.ama 3-5 macera tutkunu içinde kendi çocuklarımı savaşa gönderemem meraklısı varsa buyursun

  cevapla
 • avatar
  hattab

  gün safların belli oldugu gündür.........ahmet özcan abimize muhabbet ve sevgi ile

  cevapla
 • avatar
  Mehmet

  otoriteye başkaldırmak yanlış ise; Hz. ibrahım ve Hz musa Otoriteye Başkaldırdılar haşa yanlışmı yaptılar.. İsraile siz otorite sahibisinzi biz ancak sizden izin alırız size başkaldırmayızmı diyelım.. birakın Allah aşkına ne zmana kadar tavuk gibi yaşamaya devam edeceğiz

  cevapla
 • avatar
  osman karataş

  slm dostlar hemen hemen aynı fikirdeyiz ama bakın kimse benim kadar hocaya kırılmadı sanırım benki öle bi insanım vatanım için ülkemin geleceyi için oy veren nadir insanlardan biriyim kimde ülke için ışık görsem ona veririm oyumu sağ mış sol muş anlamam solda tek azıcık rahmetli ecevitte azıcık ışık görmüştüm tabiki azıcık islami düşüncelere saygılı olsaydı oy verebilirdim ama saygısı yoktu sanırım şimdi allahla onun arasındaki dava oldu şimdi kardeşlerim bakın burda siyasi karamaları bırakın bu iyi bir hareket deyil zaman birlik dirlik zamanı kürt türklaz ben bilmem ayrımda yapan adi insanın taaa kendisidir bu insan babamda olsaşimdi fetullah hocaya gelince valla kızıyorum ama tabiki anlamış deyilim bakın parantes vardır belkiii bir sebebi diyelim şimdilik yani ilerde yanlış yaptımızı anlayıpta günahını almıyalım yani zamana bırakalım bir birde az önce dedim akp yi eleştirmek kimsenin haddi deyil olamazda bn 50 yaşındayım menderesi göremedim allah rahmet etsin hunharca şehit edilmiştir şimdi tayyibi bu millet kimseye yedirmez o eski saf türk milleti yok artık bunuda böle bilin ayrıca gelgelelim tepkimi hadi burda atıp tutanlara söylüyorumm niçin hiç benden başkaa kimse yazmıyor bu ikinci yorumum benim mecliste bu fakir fukaranın vercisiyle aylık alıpta pkk ya açık desdek verenlere bir satır kınama yazısı yazmıyor nerde o anayasa mahkemesi o parti kapatanlar allah desek parti kapatanlar türk askerini öldüren teröristlere açık desdek veren aynı zamanda dağda terörüstcen şimdi milletvekili olan kişiler mecliste ne işi var aynı zamanda sırı sakık baykala dikkat edin sayım baykal sen bize dağdan 11 adam getir millet vekili yapalım derken nerde tepkiler nerde anayasa mahkemesi nerde milliyetci mhp KİMSE BENİM KADAR MHP Lİ OLAMAZ AMA BU MHP BDP DEN farkıda olamaz çünkü davaları gayeleri aynı noktada birleşiyor çünkü oylamada o madde geçmedi diye beraber mutluluk gözyaşı döktüler şimdi soruyorum bülent arınç ı eleştiren kardeşim fitnelik

  cevapla
 • avatar
  Yahya

  Bazılarının nasıl mal bulmuşa döndüğünü şaşırarak izliyorum. 1-Fethullah Gülen'i eleştirenlerin kaç tanesi cebinden 5 kuruş çıkarıp Filistin'e yardım etmiştir.Ben Hocaefendinin yardım ettiğini yakinen biliyorum. 2-Fethullah Gülen'i eleştirenlerin kaç tanesi İsrail zulmüne karşı(3-5 gündür değil,yıllarca) kalbi duracak şekilde üzüntü duymuştur. 3-Fethullah Gülen'i eleştirenlerin kaç tanesi,geceleyin teheccüdü bırakın herhangi bir vakit namazından sonra Yüce Yaradan'a Filistinli kardeşlerimiz için ellerini açıp çatlarcasına dua etmiştir. 4-Fethullah Gülen'i eleştirenlerin kaç tanesi 3-4 yıl sonrasını düşünerek,hareket tarzı şekliyle konuşmakta ya da yazmaktadır...

  cevapla
 • avatar
  E.A

  Otoriteye başkaldırmak demek ne demek ?Burada otoritenin meşruluğu önemli değilse eğer , emperyalizm meşru hale getirilmez mi ? Mesela biz istiklal harbinde otoriteyi ele almış işgal devletlerine karşı savaşmayıp , otoriteyi kabullenmeli miydik ? Hayır deniyorsa , filistinlilerin bunu kabul etmesini nasıl bekleriz ? Yada bugün IRakta otoriteyi ele alan Amerika 'ya ıraklıların boyun eğmesi mi gerekiyor ? Otoriteye başkaldırı derken ne kastediliyor ? Ben inanın ki anlayamadım ? Anlayan bana anlatsın.

  cevapla
 • avatar
  mehmet

  Artık bir kaç şey Türkiyedee netleşiyor: Bir- Kim nereye hizmet ediyor, gizlemek artık mümkün değil... İki- Tarafsız olduğunu söylemek değil tarafsız olabilmek bir kıymet ifade ediyor. Zaman Gazetesi ve avanesinin aslında Hürriyet Gazetesinden bir farkının olmadığı ortaya çıkmış oldu. Üç- Bir insanın cemaate de mensup olsa aklını kimseye kiraya vermemesi gerekiyor. Fethullahçı arkadaşlar bu konuda bir karar vermek zorundalar. Mazlumun yanında mı olacaklar yoksa İsrailin ve onun zulüm düzenini savunanların mı?

  cevapla
 • avatar
  yeter

  artık herşey gün ışığına cıktı kimin ne amacla hizmet etiği ortada amerkancıların kim oldğu orta da bırakın artık bu hoca efendileri... bu ülkeye hizmet eden onun efendisidr der atatürk.... yoksa fetullah gibileri değil... israil uluslar arası sulaarda sadırıyor yardım yapılan yer gazze ama izin alacakmışız.... dünyanın tepkisine bakın ben müsülmanım diyenin tepkisine bakın tabi ya amerika onu kovsa ordan..

  cevapla
 • avatar
  turkmen

  aynı acıklamayı sayın bahceli ya da akp dısında bir parti yapsaydı şuan sayın güleni savunanlar coktaaan ayaklanmıştı,mhp ye olabildigince vicdansız yüklenmişlerdi.soruyorum şimdi tüm vicdan sahibi insanlara,siz tepkilerinizi açıklamaya göre mi yoksa söyleyene göre mi veriyorsunuz bir düşünün bakalım?akp 8 yıldır hükümet ve gülen hakkında hiçbir dava yok mahkemede yürütülen,neden bu tip açıklamaları bir amerikan gazetesine vermeyi tercih ediyor acaba kendileri?türkiyeye dönmemesi için hiçbir neden yokken neden hala orada?gün gelecek onların da gercek yüzü cıkacak elbet ortaya,bazı paşaların şimdi çıktı birgün onların da çıkacaktır elbet.. islamı yaşamam için gülene gerek yok,kuran-ı kerim bana yetiyor çok şükür!

  cevapla
 • avatar
  şükrü asfur

  arkadaş uhud savaşını örnek vermiş,benzer şekilde kerbalada Hz.Hüseyin zalim yezide biat etseydi o ve içlerinde 6 aylık bebek te dahil 75 kişi şehid edilmeyecekti.Ama bunu bildiği halde Hz.Hüseyin gitti ve şehit oldu.aslında gazzeye de kerbala gözüyle baktığımız da çağımızın kerbalası diyebiliriz.fetullah gülen ise söyledikleriyle o 75 kişiden değil,kufe halkından olmuştur.ama esas tartışılması gereken çoğunu takdir ettiğim cemaatinin üyeleri hocalarının bu yanlışını savunması.hoca yanlış yapmazmış.böyle bir şey yok. arkadaşlar kendinize gelin.

  cevapla
 • avatar
  mustafa kemal

  bakınız beyler bayanlar hoca dediğiniz zat türkiye cumhuriyetinin rejimini değiştirmek için örgütlenmiş kıyıda köşede evlerde bazı okullarda militan yetiştiren kişidir ve yakından bildiğim kadarıylada baya başarılı olmmuş oluyorda ama bilinizki ülkesine milletine vatanın bölünmez bütünlüğüne rejimine karşi yapilmiş eylemler vatana ihanettır ve bunun kuran i kerimde affıda yoktur. ama ALLAH ın izniyle bu zihniyetteki insanlar emellerine ulaşamadan hak ettıklerı cezaları alacaklar.

  cevapla
 • avatar
  anadolulu

  benim anlamadığım, sayın yazar F. Gülen'e takiyyeci diyor ama sanki bana kendisi de takiyye yapıyor gibi geliyor, Gülen e fena kızmış hatta köpürmüş ama belli etmemek için gölgelerin arkasına sığınmış gibi... birileri kızıyor diyor, gülene kendini seçilmiş zannetme, başkalarını aşağılama, yahudileşme demek istiyor ama sonra elini öpüyor, hürmet ediyor, anlaşılan yazarımızın biraz kafası karışık... hayrolur inşallah...

  cevapla
 • avatar
  mehmet

  haksıza hak idda etmeninde haksızlık olduğunu söyleyerek..aslına kendi doğrularınıza tabarcasına nasıl hareket ettiğnizi görmenizi tavsiye ederim.hoca efendiyiş eleştirenler hoca efendini kaç kitabını kaç kasedini dinlediklerini bunun yanında dünya görüşünün nasıl olduğunu anlamadan böle suçlamar talihsizlik..

  cevapla
 • avatar
  mehmet

  ben çoğu yorumları okuyunca aklıma hayallerindeki şeyi gerçekleştirememiş ama bunu gerçekleştirenleri yeren insanlar gördüm.akıl gözüyle bir olaya bakın 10 tane artının yanında 9 eksi yine 1 artı yaparken nasıl oluyorda insanlığa bukadar hizmetleri dokunan insanları sanki dinden çıkmış gibi yargılıyorsunuz.yanlış birşey denilmiş olabilir ama bu yanlış karşısındaki tavrımız bu mu olmalı.

  cevapla
 • avatar
  halit erzurum

  efendiler sakın hoca efendinin yanlış yaptığını düşünmeyin.o yanlış yapmaz çünkü. herkes yanlış yapar o asla yanlış yapamaz. onun vardır bi bildiği. o zamnla haklı çıkacak. bakmayın israilli gibi konuştuğuna hatta birçok gavurdan bile daha gavur gibi konuştuğuna.

  cevapla
 • avatar
  Hoca Nasrettin

  Uhut Savaşı samiyetin test edildiği bir savaştı. Bu savaşda olanları Ali İmran Suresi 221. ayetden itibaren okuduklarında bu günü daha rahat anlarlar. Uhut savaşı samimiyetin test edildiği, mümin ile münafığı gün yüzüne çıkıp aşikar edildiği savaştır. Lütfen o Ayetleri okuyun ve anlayın.

  cevapla
 • avatar
  kry

  ah hocam anlayan anlar..anlamayan anlamaz.....28 şubattada anlamamışlardı cücük gibi ezdiler. soradanda kaybolup gittiler. bu hizmet öle 1yıl 3 yıl 5yıllık değil...hükümet ömürleri kadar değil... anlamaları icin büyük düşünmeleri gerek.. gelinen noktada nerdeyiz.. en azından yardımlar ulaşmadı.diğer gelinen noktalarda ortada.. Acaba büyük medyadaki bu israil düşmanlığı ve IHH sevgisi aniden nerden cıktı. önce bunu düşünün...

  cevapla
 • avatar
  hasan kaya

  Benim anlayamadığım derin hocayı kimler nasıl anlarsa anlasın. Bende derinlik bulamayan, derinliği uzaklarda ararsa, aradığı derinliğe, konuşsun. 28 şubat surecinde yapılan hata aynen tekrarlanmıştır. Hükümete git, zalime gel anlayışı Anadolu inancında yoktur. Yeri geldiğinde gölgenizle duruşunuzu sergileyin anlayışı nerede? Hiç yakışmadı Fetullah Hocam. Çook üzgünüm. otorite ne demek? Şeytanında otoritesi var. Onuda mı kabulleneceğiz.

  cevapla
 • avatar
  ergin

  Herkes şaşkın. Biz kendimize yakın sandığımız insanların darbe planlayan, statükocu bir yönetim için kendilerine bile bomba atabileceğini öğrendik. Sizde hoca dediğiniz adamların CIA ajanı olabilme ihtimalini.

  cevapla
 • avatar
  mesut

  Bu gidişle Hocaefendiyi sadece elin gavuru anlayacak gibi gözüküyor hoşsohbet efendi...

  cevapla
 • avatar
  mahir

  E.A ismiyle yazan kardeşim, ben şakirt dediğin insanları çok iyi tanıyorum ve emin ol ki onlardan hiçbirisi horoz döğüşünden farkı olmayan bu bizim atışmalarımıza katılmıyorlar.bu sayfalarda onlara ait tek bir yorum yok.onlar sadece kendi işleri ile uğraşıyorlar.

  cevapla
 • avatar
  hossohbet

  Hoca efendiyi elin gavuru anladı...üniversitelerde adına kürsüler kuruluyor ...bizim kiler hala anlayamadı..Hocaefendiyi anlamak için insanın ufku olmalısı gerekir...biz hep geriden gelmeyen alışmışız...avrupalı anladıktan sonra jeton düşerse bizimkiler anlayacak...Türkçe olimpiyatlarının amacını ufku olan herkes anlar...

  cevapla
 • avatar
  mert

  madem bu kadar global bi gücün var hoca efendi.. böyle kıtalar arası çalışıosun.. sen varya bi el atsan doğu andoluyu bi çırpıdada kalkındırırsın.. ülkeye hizmet edeenn:D hadi beeee haccııı bi el at şu işe:D

  cevapla
 • avatar
  Ahmet Alperen

  Ali Osman Bey Mısır kaıları süresiz açmış hocana söyle de haberi olsun hani İHH dan haberi yok ya. Yoksa hocn izin istedi de mi açıldı kapı :))) Şimdi bu ihh nın bir başarısı değil mi? hadi ali osman hadi şimdi ne diceksin bakalım. Benim oğlum okur döner döner yine okur

  cevapla
 • avatar
  VELİ

  yorumları okuyunca aklıma şu atasözü geldi nedense. ben de paylaşmak istedim. it ürür kervan yürür...

  cevapla
 • avatar
  osmangül

  Yazar efendi 35 paragraf yazı yazmışsın ama ne istediğini anlatamamışsın. anca hikaye, anektod. hocaefendiye birileri bişey demiş, yazar hocaefendiyi savunmuş, kızmışlar yazara "ne biçim konuşuyon" diye, sonra kartallı kazım soyundanmış yazarımız, hocaefendi şakirtlerini aydınlatmalıymış, onlara bişeyler demeliymiş falan filan fişmekan. Allah aşkına sanki savaş çıktı da Hocaefendi "amanın sakın savaşmayın kaçın savaştan" demiş gibi konuşuluyor ya, ne yapmalı gülemli mi bunlara. Son olarak yazar efendiye diyorum ki "birilerinin sana kızmasına falan bakma kendi kalbin ve aklınla hareket et gerisine aldırma he mi!"

  cevapla
 • avatar
  Recep

  Hocaefendi'nin Gazze olayıyla ilgili yapmış olduğu beyanatı esefle karşıladım. En azından büyüklüğüne yakıştıramadım. Ancak bütün dünyada nice güzel hizmetlere imza atmış bir zatı eleştirirken geliştirdiğimiz üslubun da bizelre yakışıp yakışmadığını tahlil etmeliyiz. Demem odur ki; Hocaefendi'nin bu talihsiz açıklamaları yaptığı hizmetleri yok saymamıza neden olmasın.Neticede müminler birbirlerine karşı merhametli olmak zorundadırlar. Hocaefendi'ye gönül bağlayanlar da şunu unutmamalıdır ki Hocaefendi bir beşerdir. Her an yanlış yapmaya meyilli bir fıtrata sahiptir. Böyle düşünmediğimiz takdirde Hocaefendi'ye en büyük zulmü kendisine gönül bağlayanlar yapmış olacaktır.

  cevapla
 • avatar
  E.A

  Şakirtlerin yazılarını okuyunca , hiddetim galebe çalıyor.ama susuyorum. zira onlar hizmet aşkı ile ayıya dayı demeye devam ediyorlar. zira hizmet aşkı , bütün dünyadaki müslümanlar ölse bile kılını kıpırdatmamayı gerektirir.Ama şakirtlerimiz imanın en zayıf hali olan sadece buğzetme noktasındalar. Yani imani açıdan her an yok olam tehlikesi altındalar. zira haksızlığa karşı buğzetmek imanın en zayıf halidir. Allah gözlerimizi açmayı nasip eylesin.

  cevapla
 • avatar
  Abdullah OK

  Aşağıda bazı arkadaşlar Hocaefendinin ne kadar takva sahibi olduğundan dem vurmuşlar ve Hocaefendiye laf edilmesine bozulmuşlar..Bir kişinin takvasını Allah bilir, henüz termometre gibi bir takvametre icat edilmedi, en azından ben öyle biliyorum..Nasıl oluyor da bir kişinin takvasının derecesine karar verebiliyorsunuz ve bu insanı "dokunulmaz" kılıyorsunuz? İsrailli çocuklar için ağlarken Müslümanları eleştiren, cemaatini ABD'ye peşkeş çekip omurgasızlaştıran, her zoru gördüğünde kaçan, ABD ye gittikten sonra Türk Ordusuna nefret kusarken İsrail'e boyun eğilmesini tavsiye eden bir kişinin takvasından dem vurabiliyorsunuz...Hocaefendi her daim müslümanlardan utandı,utanmaya da devam ediyor, tıpkı palazlandığı zaman doğum büyüdüğü yerlerden, fakir ailesinden utanan, kendi kökünü reddeden kişiler gibi...Eline Türk Bayrağı alıp İsraili protesto eden haham kadar olamadı..O haham mı daha takvalı yoksa Hocaefendi mi, gerçeği Allah bilir...

  cevapla
 • avatar
  aliosman

  hocaefendi bizi rüyadan uyandırdı. israili yerle bir ettik,süpergüç olduk sandık.ama gerçek hiç te öyle değildi. gerçeklerle yüzleşmek bize ağır geldi. rüyalarla amel etmeye alışkınız ne de olsa.

  cevapla
 • avatar
  Mehmet Ali

  Gidici diye amerikaya gitti ama bir türlü gitticiği olmadı mübarekin. Gitticiği günü görsek te kardeşler arasına sokulan fitneden kurtulsak...

  cevapla
 • avatar
  mehmet

  Birisi fethullah Güleni tenkit edenler çok yakında onun doğru söylediğini göreceklerdir demiş te, maalesef saçmalamış. Bir insan cemaate mensup olabilir ama aklını kiraya satmaz. Zaten Fethullah Hocanın aklı başında bireyler yerine aklı elinde bireyler yetiştirmesi yanlıştır. yanlışlığı da ortadadır. belki Fethullah efendinin söylediklerinin doğru olduğu sonradan anlaşılabilir (anlaşılacak olan her neyse?) bu durum onun için güzel de olur fakat bize düşen şu an onun bulunduğu yerin yanlış olduğunu söylemektir. İsrail Gazze üzerinde ne zamandan beri kurulu düzenden izin alınacak bir güç olmuş ta? Fethullah Hoca çaktırmadan müslümanların kafasına bunu sokmaya çalışıyor? Nitekim Fethullah Hocanın 28 Şubat döneminde doğru tarafta yer almadığı ortaya çıktı. Ne olacak şimdi? fethullah Hocaya inanarak 28 Şubat zulmüne ortak olanların vebalini Fethullah Hoca ödeyecek mi?

  cevapla
 • avatar
  kasım

  allah aşkına!allah aşkına diyorum hoca efendinin açıklamasını baştan sona bir okumadan hüküm vermeyin. dikkatle okuyun! ön yargıyla değil.

  cevapla
 • avatar
  hasan

  gülen ve cemaati hiç bir zaman müslümanlarla birlikte hareket etmedi.dinle ticareti çok iyi biraraya getirdiler.onlara göre en iyi hizmet özel okul ve dershane açmaktır.en pahalı okul ve dershane onlarındır.fakir yoksul çocuklar orada okuyamaz.allah onları islah etsin

  cevapla
 • avatar
  kamil

  bu yorumları okuyan sannedecek ki; fethullah gülen; *israili savundu *ihh hakkında kötü bir laf etti *müslümanların aleyhine konuştu *hükümeti karaladı *türkiyenin menfaati alyhinde oldu ama hiç birisi yok ortda. el insaf el insaf darbecilere yakışıyor fethullah gülen düşmanlığı çünkü insanları kavgadan uzak tutarak darbe heveslerini kursağında bırakıyor. imanlı insanlara hiç yakışmıyor fethullah gülen düşmanlığı çünkü aslında konuştukları aynı.

  cevapla
 • avatar
  ALAETTİN

  Bülent Arınç ne diyor:''Hocaefendi ne diyorsa doğrudur,vardır bir bildiği.''Aklı selim olan,zerre kadar Hocaefendi hz.lerini tanıyan herkes aynısını söylemeli,şunu unutmayın ki belki asrımızda bu ümmet için,bu asırda en fazla göz yaşı döken kişi Hocaefendidir,zaman hep Onu haklı çıkarmıştır,Allah Ondan razı olsun,Onun bin tane hatası olsa bile gene de yaptığı hizmetler affettirir inşallah.Alimlere bir şey söylerken dikkat edin,zira alimlerin eti zehirlidir.

  cevapla
 • avatar
  ak

  diyelim ki hoca efendi yanlış. noolur allah için siz iyisini yapın yapamazsanız susun da insan sansınlar.ben şimdi öyle usturuplu yazı yazarımki ahmet özcan için. siz onu islam memleket düşmanı sanırsınız.mesele oturup yazı yazmak değil.icraat yapmaktır.beyler.sırtında yumurta küfesi olmayan ham sığ insanlar .bekara şey boşamak kolay.ahmet bey neden ölenlerin içinde yok.hikaye anlatmasın gitsin kahramanlık yapsın.gemiyi oraya maceraya sürükleyenler hangi müslümanlarla oturup istişare etmişler.filistinlilerin taş atması gibi bile bile yangına giden gemiciler neyin davasındalar.israilin ne olduğunu güya ispatlayacaklarmış.zaten onların ne olduğu peygamberlere yaptıklarıyla bilinmiyor mu.şimdi herkes ayaklansa israil yerden silinse müslümanlar teknolojide ilimde zenginlikte ayağa mı kalkacaklar .buna şimdi engel olan israil mi neden ilerliyemiyoruz.

  cevapla
 • avatar
  Ahmet Alperen

  Bu ne Perhiz ne lahana turşusu hem mücadele eden müslümanlar ıeleştirecek küffara ışık tutacaksınız sonra bir olalım diyeceksiniz. Hocaefendiyi biz yerden yere vuralım ondan sonra birlik olalım olmaz mı?

  cevapla
 • avatar
  gülsüm

  ne zaman bu ülke müslümanları ağır bir imtihan süreci verseler mutlaka fethullah hoca çıkıp müslümanları ağır yaralayacak insanları birbirine düşürecek fikirler beyan ederek bu ülke müslümanlarını birbirine düşürmüştür.bu nedenle eshefle kendisini kınıyorum.şunu hatırlatmak istiyorum.nasıl inanırsan öyle yaşarsın yada nasıl yaşarsan öyle inanmaya başlarsın. malumunuz cemaat gibi

  cevapla
 • avatar
  Kardeş

  Arkadaşlar bu konuda farklı bir sese neden tahammül edemiyor anlamakta zorlanıyorum. Teknolojiyle donanmış ordunun önüne çıkıp cihat yapmak ne kadar akıllıca bir yöntem. Bu yöntemle hep kaybedenler hep müslümanlar oluyor. Ülkemizde bu tip faaliyetler yanında bir tane silikon vadisi gibi teknoloji üssü kurmak için çaba sarfetsek daha kalıcı bir cihat etmiş olmaz mıyız. Sokağa çıkıp bağırmakla hiç bir mesafe alınmıyor. Bunu nezaman anlayacağız artık.

  cevapla
 • avatar
  taner

  Hocaefendi hakkında olumsuz görüş bildiren arkadaşları sert dille lütfen eleştirmeyelim arkadaşlar.Hocaefendi 80'li yıllarda hapishanede bulunurken bir koministle tartışırken kominist olan kişiyi sert bir dille eleştirerek ''senin lenin'in ve stalin'inde kim oluyormuş''diye sözünü bitirmiş.Bunun üzerine komünist olan birey hocaefendiye hitaben sözün bitti mi?diye sormuş.Daha sonra ben de şimdi başlayayım mı senin Allah'ından Peygamber'inden deyince Hocaefendi gözyaşları içinde,eyvah ben ne yaptım!Allah ve peygember benim yüzümden laf yiyecekler demiştir. Bizler de olumsuz görüş bildiren arkadaşlarımıza aynı şekilde karşılık vermeyelim.Allah hepimize hidayet versin,lütfen bizler doğru bildiğimiz istikamette emin ve dik yürümeye devam edelim ki hizmetimiz(e)söz gelmesin........

  cevapla
 • avatar
  alisirnevai

  Kalemine, gönlüne ve yüreğine sağlık Akmet Bey, Türk milletinin gerçek duygularını dile getirmişsiniz. "Son gülen iyi güler" diye bir söz vardır. Bu söz "son ağlayan iyi ağlayacak" şekline dönecek sanırım.

  cevapla
 • avatar
  ferit ince

  yorumlarınız da yazılan kadar maksatlı ve bilgiye dayanmayan ön yargılardan ibaret. önce metni kaynağından okuyun sonra yorum yapın.eleştirdiğiniz insan ckadar iş yapın sonra konuşun.

  cevapla
 • avatar
  atakan ataoğlu

  ''Münafıkla yatan münafıktır hadisini'' göz önüne aldığımızda bir de gavurun ekmeğini yiyen gavurun kılıcını sallar atasözünü düşündüğümüzde Fetoş'un ne olduğunu daha fazla izaha gerek yok zatı adileri Cumhuriyet devri Lavrencidir. Bu yorumda şakirt bozmalarına kapak olsun

  cevapla
 • avatar
  sorgucu

  "söz gümüşse sükut altındır." öyleyse ben niye konuşuyorum? belki safça olcak ama, bir uyarıda bulunmak istiyorum. o caniler, şu an halimize kıs kıs gülüyor, keyifle ellerini ovuşturuyor; "işte esas zafer anı" benzer bir başka yazı ve onun da yorumlarını üşenmeden, tamamiyle okudum. müslümanlar! bu ne kin ve hiddet, nasıl bir nefret, neyin hesabı? söz kılıçtan keskinmiş, bazı yorumlarda cümlelerden adeta kan damlıyordu (destekleyen - eleştiren). ya birileri duygularının etkisiyle kontrolü kaybetmiş, ya da provokatörlüğü meslek edinmiş olmalı. maalesef bu acının ardından, en azından susulması gerekirken talihsiz sözler söylenmiş; şer odaklarının dağ taş fırsat kolladığı bir dönemde, ağır manalara gelebilecek kelimeleri "esir" edebilme vukfu gösterilememiştir. ama ey insanlar,uygun olmayan bu davranıştan hareketle biribirimizi mi kıralım, düşman mı sevindirelim, onları bu sefil halimize güldürülelim mi? Allah (CC) rızası için kendinize geliniz. birlik ne zaman gereklidir, siz altını tercih etmez misiniz?

  cevapla
 • avatar
  nalan

  hoca efendi çook doğru söylüyor ortalığı karıştırmaya kimsenin hakkı yokisrail savaş halinde izin verirmi hiç müslüman müspet hareket etmek zorunda

  cevapla
 • avatar
  musa

  bu yazıyı ve yapılan yorumları okuyunca; -ne kadar kolay gaza gelen bir toplum olduğumuzu, -zaferlere açlığımızdan dolayı etraflı düşünmediğimizi, -ufkumuzun ne kadar kısa olduğunu, -rüzgar gülü gibi rüzgarlarla hareket ettiğimizi, -insanları değerlendirme yeteneğinden yoksun olduğumuzu, -kuru bir kin ile hareket ettiğmizi, -fanatikliğin ruhumuza işlediğini gördüm üzülerek. ama Türkiyede burdaki seviyesiz yorumları yazanların çok çok az bir topluluk olduğunu -hatta burda yorum yazanların tekrar tekrar benzer yorumlarla yer işgal ettiğni- Milletimin israil zulmünü yerle bir edeceği gibi ülkemin büyüklerine saldıranlara da gereken cevabı vereceğini biliyorum.

  cevapla
 • avatar
  SİBEL

  Ben de F.Hoca'dan şüpheleniyorum.Bakıyorum onu sevenler dini yaşantıda çok laubaliler.Maç ve magazin hastasıdırlar.Namazlarını ciddi kılmazlar.Başlarını dışarıda açarlar.

  cevapla
 • avatar
  eşref

  Önyargıyla bu ülkenin kaderi değişmez arkadaşlar.Topyekün hareket etmeliyiz müslümanlar olarak.Hocaefendi ülkesini seven ve uğruna yeri geldiğinde kendini feda edebilecek bir insandır.

  cevapla
 • avatar
  bir görüş

  "ali" adlı yorumcu dısında hiçkimsenin yorumu gecerli deildir biraz mantıklı yorumlar yazın herkes kinini kusmak için fırsat kollluyormus megerse,yazık hemde cok yazık

  cevapla
 • avatar
  selami

  yorumlarında fethullah gülen e demediğini bırakmayanların, onun ne dediğini bilmediğinden eminim. bu kadar düşmanlığın sebebi ne?

  cevapla
 • avatar
  mert

  fethullah güleni tenkit edenler çok yakın zamanda, doğru söylemiş diyecekler. nerden mi biliyorum? ben de bir zamanlar itidalli insanları eleştirirdim. hayat bana onların haklı olduğunu gösterdi.

  cevapla
 • avatar
  Sizdenbiri_58

  Ben imam hatip mezunuyup ve ihldeki hocalarımız bu adamı hiç sevmezlerdi ve o zamanlar bir türlü anlam veremezdim. Şimdi hocalarımı daha iyi anlıyorum. fethullah gülen abdnin isteği doğrultusunda ılımlı islamı dünyaya pompalayarak, islamdaki cihat fikrini ortadan kaldırmaya çalıştığına inanıyorum. amerika ve israilin islamla bir alıp veremediği yoktur, onların istediği ılımlı islam adı altında kafasına vur ekmeğini al türünden müslüman var etmektir. İranla başlıca sorunlarıda budur. İran onların istedigi gibi islam anlayışına sahip değildir. Allahın yanında kendilerine de secde edilmesini istiyorlar.İşte iran bunu yapmıyor, ben de hiçbir zaman ılımlı bir müslüman olmayacağım, müslüman dediğin yeri geldi mi Hz. Ömer gibi kılıcını çeker ve meydan okur. Kafirden icazet almaz,

  cevapla
 • avatar
  kamil

  incitmeden,kırmadan yazılılmış bir eleştiri yazısı.teşekkür ederim sayın yazar.hislere tercüman olmuşsunuz.eminim Hocaefendi-uzun zamandır ABD de ve Türkiyeyi eski okumalarla tanımlamaya devam ediyor diye düşünüyorum-bu sözlerin bizleri ne kadar sızlatacağını bilmiyordur.Biz Hocaefendiyi çok ama çok seviyoruz.Bu sözlerde de hata olduğunu söylemede bir mahsur görmüyoruz.

  cevapla
 • avatar
  Tekin ARIKAN

  Fetullah Giden Hoca ya gittiğin yerde sus! yada memlekete dön söyleyeceklerin varsa burada söyle. ayrıca röportaj verdiğin gazetenin sahibinin de Yahudi olduğu gözümüzden kaçmış değil. Türkiyede ergenokon olayında askere ve diğerlerine karşı sonuna kadar hükümete destek.Ama başbakan isarile kafa tutunca hükümete destek yok. Üsdatın ruhunu sızlattın.üstad otoriteden ne zaman izin almıştı. Allah Vekil Olarak Yeter. Tekin ARIKAN

  cevapla
 • avatar
  E.A

  Seaman , ölenlerden birisine cevdet kardeşmiz ihh çalışanı.. Yanılmıyorsam yine ihh çalışanlarından var.. aklıma ilk gelen cevdet kardeşmiz oldu. Allah sana akıl versin inşallah.

  cevapla
 • avatar
  bozoklu

  fetallüh hoca efendi demeye dilim varmıyor.çünkü hiç bir zaman mazlum olanın yanıdda değil.her zaman zalimin yanında yer aydı.fetoşa allah izan versin(yada canini alsinda ümmeti muhammed birlik beraberliğine kavuşsun)

  cevapla
 • avatar
  Mahmut ER

  Bir zamanlar Hocaefendi israilli çocuklar için göz yaşı dökelim dememişmiydi

  cevapla
 • avatar
  YAKUP ONAT

  Ben inanmıyorum arkadaş.Ben diyorum ki duyduklarına hiç inanma,gördüklerinin de biazına inan.Çıkıp da canlıyayında konuşmuş mu hocaefendi?Basını kullanan Yahudi VE Hristiyanların işi bu.Ne kadar birbirimize düşmee,açık aramaya,bölünmeye meyilli bir toplumuz baksanıza.

  cevapla
 • avatar
  fikret

  Bu yazıyı kaleme alan arkadaşa kendi adıma bir hatırlatmadır Yıllar önce adının başında prof olan bir cemaat lideri hakkında cemaat içinde bazı tartışmalar çıkmıştı. Bazıları aleyhte konuşurken, bazıları "dindar ,müslüman bir kişi hakkında nasıl böyle konuşuruz" diye diğerlerini tenkit ediyorlardı. Zaman gösterdiki o dindar prof. Erkenkondunun bir neferi

  cevapla
 • avatar
  yusuf kenan

  Ahmet Bey! Milyonların hislerine tercüman oldunuz.Söylenmek istenipte söylenemeyenleri söylediniz.Cesaretiniz için ayrıca tebrik ediyorum.Allah razı olsun.

  cevapla
 • avatar
  ali anadolu

  muslumanlık delikanlılıktır.saman altından su yürütme sızıntılar halinde zaman içinde yayılma çoğalma güçlenme ve guce boyun eğerek gavurları dost bilmek muslumanlığa yakışmaz. israil abd rus ve rum dostlarını incitmemek için mahsun islam aleminin şerefi ayaklar altına alınıyor. ayıptır fetullah bey çok ayıp.kınıyoruz.

  cevapla
 • avatar
  yusuf kenan

  "Gülen'i eleştirmek için ondan daha takva/ üstün olmak gerek" diyenler... 1.Siz Gülen'in üstüne daha alim daha takva birisini kabul ediyor musunuz ki.. 2.Bu açıklamanın altında zımnen aslında yapılan eleştirileri kabul etmek yok mu? 3.Sayın Gülen'in yardım için yapılan müracaatlara neredeyse 1 yıldır cevap verilmediğini biliyor mu? biliyorsa "madem izin vermiyorlar o halde Gazzeliler de kaderlerine razı olsunlar" mı diyor..

  cevapla
 • avatar
  SEAMAN

  kardeşim allah akil fikir vermiş adam gelme öldüreceğim diyor sende pisi pisine gidiyorsun, ondan sonrada hoca efendinin açiklamasini yediremiyorsun, arkanizda hükümet varmiş gibi gittiniz, sağolsun hükümetimizde o gemilere çikiş verip yangina körükle gitti, ölenlerden niçin bir ihh yetkilisi yok, asil oyun burada değil mi, israil niçin ihh başkanini öldürmüyor, sizce bir çelişki yok mu? şimdi şunu sormak istiyorum, ihh bu hükümete karşi niçin eylem yapip da israil'le olan anlaşmalari askiya almiyor, hepsi sorun yumaği, alalh akil fikir vermiş kullananlar için

  cevapla
 • avatar
  Eğitimci

  Arkadaşlar F.Gülen dün de aynı idi. Dün İsrail'li çocuklara ağlıyordu. Bugünde İsrail'e ağlıyor. Erbakan Hoca'nın yanında hiç olmadı. Müslümanların yoğunlukta olduğu hiçbir siyasi çizgide durmadı. Bugün Akpartiyi kullanıyor, yarın CHP'yi kullanır. Rüzgar nereden eserse o ve cemaati oraya yönelir. Köşe kapmak için hep eğildi, büküldü, eğdi, büktü. Kürsülerde salya sümük ağladı, peygamber makamında oturdu ama belamca oturdu. Kimsenin ama hiç kimsenin Nebevi yol dışında yollara ümmeti davet etme hakkı yoktur. Umarım ölmeden önce safını bu kez doğru seçer.

  cevapla
 • avatar
  VATANDAŞ

  önce allah aşkına diyorum 1. bazıları hükümete oy topluyor yorumlarda nekadar basit bişet 2 .bazıları tamrılaştırdığı liderlerini yüceltiyor ve günahsız görüyor bu dahada yanlış ve tehlikeli 3. bazıları bşrbirilerini suçluyor buda zaten müslümanların en önemli sorunu 4.birinci ırak svaşında telavive skut füzesi isabet ettiğinde ölen çocukların acılaını içerimde hissediyorum, papaya senin hizmetlerinin bir parçası olayım diyen mektup yazan, türk ordusuna ( peygamber ocağına )karşı sırtımızı amerikaya vermeliyiz diyen, gerçek ve tek otorite hakmler hakimi hay ve kayyum allah olmasına rağmen israili otorite gösteren ve ondan izin alınmalıydı diyen birisine bunlara rağmen körü körüne nedir sizi bağlayan elbektte büyük hocadır ama gitiiği yolu değiştirirse ne edelim baykala mesajı hemen yoluyorsunda neden burda böyle diyorsun zina yapmış adam tevbe ederse tamm da adam normal bişeymiş gibi devar edrde sen hala bunu masum gösaterirsen nice olur senin yolun -- kim olursaolsun ey millet siz birilerine sebep hatta israile sebep hiçmi hiç birbirinize düşmeyin yazıya tepki gösterenler siz enazında şehitlerin hatrı için susunuz ki şehitlere ayıp olmasın hoca efendi cevap verirse verir size ne bekleyin milletle savaşmayın -- allah kimin eğri kimin doğru olduğunu gösterecekti bazılarına illaki mühlet verir azabı şideetli olsun ayrıca müslümanlarda uyansın birlik ve beraberlik olsub diye sabrını görsün diye allaha emanet olunuz

  cevapla
 • avatar
  mert

  israil zulmüne karşı duran herkese selam olsun. fethullah gülen düşmanları bir koz ele geçirmiş olma havasıyla köpürüp duruyorlar. çoğu ne dediğini dahi okumamış. şehitler için yaptığı taziyeden habersiz. saldır ha saldır. farklı bir sese tahammülsüzlük niye? fethullah gülen kimseyi eleştirmeden, farklı bir yöntem söylüyor. israili temize çıkaran tek bir ifadesini duyan-okuyan var mı? 48 yıllık ömrümde dar çerçeveden olaylara bakanlar ile geiş bir bakış açısıyla bakanları tanıdım. hepsinin kendine göre haklılığı var. hiç birini tenkit etmiyorum.ama geniş ufuklu insanların kısa vadede hatalı gibi duran ifadelerinin aslında çok doğru olduğunu onlarca defa gördüm.bu tecrübeyle ben de diyorum ki "doğru söylüyor".

  cevapla
 • avatar
  isyankar

  Bir insan hakkında sallamadan önce o insanı bilmek gerekmezmi?Bildiğini zannetmek değil gerçekten bilmek.Yani işi gücü bu hocaefendiyi küçük düşürmek onun üzerinden dine saldırmak amacıyla yayın yapan derin şer güçlerin güdülemesiyle değil bizzat kaynağından onu bilmek gerekmezmi?Bu olayların perde arkası nedir bilmiyorum ama ben bu zamana kadar hocaefendinin bu ülkenin zararına bir harf kullandığını duymadım.40-50 yıllık hizmetleri cihanı sarmış bir insan için Allah aşkına nasıl bu kadar acımasızca gafilane yorumlar yapabiliyorsunuz.Herşeyini bu millete adamış bir insana çiftlik sahibi,ajan vb.demek nasıl bir duygu acaba.Hocaefendinin kaldığı binada bir odayı kullandığını ve gelen misafirleri salonda ağırladığı için odayla beraber salonun da kirasını verdiğini biliyormuydunuz...

  cevapla
 • avatar
  kamil g

  sizler beğenmediğiniz bir fikir söylendimi ret ediyorsunuz. söyleyene demediğinizi bırakmıyorsunuz. sizin ifade özgürlüğünden anladığınız sizin kulağınıza hoş gelecek sözler olmalı.

  cevapla
 • avatar
  E.A

  AKP içinde samiimyetine inandığım tek kişi avrdı. Sayın Bülent Arınç. Fakat bu olayda açıkçası hayal kırıklığına uğradım. Hükümet bizleri aylardır aldatmış. Bu hükümetin yaptığı hiçbir icraatı desteklemeyen birisi olarak , Gazze konusundaki , Filistin konusundaki çıkışlarına helal olsun diyorduk. İsrail ile ilişkilerimizin bundan dolayı kötü olduğunu düşünüyorduk. Ama öyle değilmiş..O lafla rrsözler sadece müslümanalrın tepkisini dindirmek için söylenilmiş içi boş lafu güzaflar imiş. Zira Saygıdeğer bülent Arınç beyfendi yaptığı açıklamada israil ile yapılacak olan askeri tatbikatların iptal edildiğini buyurdu. Yani demek ki bu olay olmasa , tatbikatlar yapılacakmış. E ne oldu sözler, o şahlanışlar, o davoslar .... Hem onları söyleeyceksin hemde perde arkasından her türlü işbirliğini devam ettireceksin. Bizim şer bildiklerimizde hayr olabilir düsturunu yine bize öğretti Yüce Rabbimiz. Ne diyor adı ve sanı duyulmayan Savunma bakanımız ; israil ile ikili anlaşmalarımızın sayısı çok fazla ... Rabbim samimiyetimizi muhafaza eylesin.

  cevapla
 • avatar
  zambak

  fethullah beyi açıklamasından dolayı kınıyorum.ahmet beyi yüreklerimize su serpen bu yazısndan dolayı tebrik ediyorum.ben bundan sonra zaman gazetesini almayacağım gibi abone olan diğer arkadaşlarında hem kendilerinin aboneliklerini iptal ettirmesini, hemde çevresinde abone olanların aboneliklerini iptal ettirmeleri için gerekli uyarılarda bulunmalarını tavsiye edeceğim.fethullah gülen artık türkiyede kontrolsüz bir güç olmaya başladı ve türkiyeli müslümanlara karşı her zman tavırlı oldu. 28 şubat sürecinde sadece kendi okullarına zarar gelmesin diye diğer müslüman cemaatlerin hepsinin yok edilmesine göz yumdu ve hatta belki de destek bile olmuştur.türkiyeli müslümanlar ise ergenekon konusunda fethullah gülen hareketine her şeyleriyle destek oldular. fakat şunu gördük ki kesinlikle fethullah gülen hareketine güven olmazmış.çünkü bu cemaat hiçbir zaman diğer müslümanlara dost olmadı ve bundan sonra da olacağına inanmıyorum.bizde müslümanlar olarak bundan sonra fethullah gülen hareketine karşı tavır alalım ve hiç bir zaman onun gazetelerini ve o cemaate mensup işadamlarının mallarını almayalım.ergenekonun islam düşmanı olduğunu biliyorsun ve ona göre mücadele edebiliyorsun. fakat buna ne diyeceğiz. namaz kılan müslüman düşmanı mı diyeceğiz? fethullah gülen hareketi ergenekonla olan mücadelesinden başarıyla çıkarsa bu sefer diğer cemaatleri bitirmeye çalışacak.inşaallah başbakan bunun farkındadır.ve ona göre tedbir alır.fethullah gülen müslümanları bırakıp gitsin deniz baykal gibi zina yapanların arkasında olduğunu onlara destek olduğunu söylesin. zaten her zaman bunu yapıyor.

  cevapla
 • avatar
  Al-i Osman

  zaman F.G hocaefendiyi yine haklı çıkaraktır.

  cevapla
 • avatar
  Ahmet Altay

  Duygularımızı çok güzel ifade etmişsin, tebrikler...

  cevapla
 • avatar
  Ahmet Alperen

  Fethullahçıara soruyorum, Hocşöyle hizmet ettimböyle hizmet ett daa çok hizmet edenelr eleştirsin siyosunuz, ehitlern anneleriyle bir konuşn bakalım. Şehitlrin mezarlarınagidip bir konuşn kenileriyle. Hocanı ne söylediğpini bir tekallah bir diyosunuz, amerikbiliyor ne söylediğini sizinalahın amerika olsa gerek.Koyun sürüsü olmayımı emmretti rabbiiz? Birlik olaım dysunuz, biz siizn okullarıza yapılan saldrıları estekleyelim sizde bizim şehitleirmizi ellştiri böyle birlik olalım olur mu? Siz şehitlermizie saygısızlık edinküffar ordsuna otrte deyin biz de aa birlk olalı diyeses etmeyelim öyle mi? neyin ortaklığ si ancak zalimlerle birlik olursuuz!!! insanlaa sömürlmeyi öğretirsiniz, zalime yaranmayı öğretirsiiz ne zmaan dik uracaksıız zalime karşı gün bugündür, bugün bir daa gelmeyecek, sanki kuran hocaefedi itediği oktaya gelincetekrardan inecekv vahiyler ozaanuyacaksnız Kura gelmedi mi? yokmu byl bi kitap? Kranı okumak için hocaefendiden emir mi bekliyosunuz?

  cevapla
 • avatar
  selahaddin

  son paragrafta çiftlikten bahsedilmiş yazıda.ahmet beyi insafa davet ediyorum.el insaf. allahın veli kulları hakkında bu şekilde konuşmak insafa sığmaz.imam gazaliyi açın okuyun büyük günahlardan saymış.çiftliği mifliği var falan

  cevapla
 • avatar
  çağrı610

  merek ettim fethullah gülen efendi zina yapan baykala geçmiş olsun derken, yardım şehitlerinin yakınlarına telefon açıp baş sağlığı diledi mi?cemaatten yada sözcüsünden ivedilikle cevap bekliyorum

  cevapla
 • avatar
  E.A

  Hatice kardeşimize bir konuda katılıyorum. Hayatımda kendime ilke edindiğim en büyük düsturlardan bir tanesidir , benden daha takvalı insanları eleştirmemek. Kendimi bütün müslümanlardan takva olarak daha aşağıda gördüğüm için "müslümanlardan" hiçkimseyi eleştirmiyorum en azından eleştirmemeye çalışıyorum. Sayın Fethullah Gülen ' i de aynı şekilde değerlendiriyorum. Ama şunu söylememe hiçkimse mani olamaz. Fethullah Gülen ve onun zihniyetinden beriyim. İsrail askerleri için gözyaşı dökerken ölen müslümanlar için aynı gözyaşıyı döküyorum diyemeyen herkesten ve her zihniyetten beriyim. Uzağım. İlk duyduğumda tüylerimin diken diken olduğu bir hadisi arzedeyim ; " İnsanlar helak oldu, alimler kurtuldu.Alimler helak oldu, amiller kurtuldu. Amiller helak oldu , muhlisler kurtuldu. İhsan sahipleride çok büyük bir tehlike ile karşı karşıyadırlar." Rabbim Teala bizi muhlislerden eylesin.Ayaklarımızı kaydırmasın. Sebatımızı artırsın.

  cevapla
 • avatar
  eysan

  ahmet bey e saygı duyarım.fakat kaleme aldıgı yazı duygusal,tesirli ama uslup yönünden cok da saglıklı degil.hocaefendiyi yıllardır takip eden bir insan olarak,bazılarının cok sonrada anlasa haklı cıktıgına şshit oldum.ali ünal bey in dedigi gibi allah kimseyi hocaefendi ile imtihan etmesin.

  cevapla
 • avatar
  Mert POLAT

  Halen daha uyanamadık mı? Kur'an-ı Kerim'de ne güzel buyuruyor Yüce Rabbimiz:"Onlar dini liderlerini Rab'ler edindiler" HAşa bizim efendi hiç yanlış yapmaz. Ne yapsa doğru yapar. Peygamber Efendimize (SAV) saldırıda bulunulsa kızmayan cemiyet kendi hocalarına dil uzattırmaz. Allah aşkına söyleyin Rasullah SAV ne zaman cihaddan uzak durdu, HAyberi fethederken kimden izin aldı, Mute harbini yaparken kime sordu? Ağlamak yahudilere yakışır gidip ağlama duvarında bolca ağlasınlar. Bize ağlamak yakışmaz. Bırakalım bunları. Bizde takiyye olmaz, Fikri neyse zikri odur hocanın. Allah insanları uyansınlar diye çeşitli imtihanlara tabi tutuyor, Ne mutlu Kur'an gerçeğine yapışıp, Cihad şuuruna ualaşanlara..

  cevapla
 • avatar
  Kazım Bayar

  Sayın "Ahmet Özcan" siz eskiden bu kadar duygusal değildiniz!Ne oldu birden savaş baltanızı gömülü yerinden çıkardın? Haber7'de Prf. Osman Özsoy'un bugünkü yazısını okumanızı öneririm...

  cevapla
 • avatar
  osman karataş

  selamun aleyküm tüm müslüman ve türk dünyasına selamlar sevgili kardeşlerim ve ablalarım abilerim bakın hükümetimize sahip çıkalım tayyibimiize sahip çıkalım verdiyimiz oyumuzun arkasında duralım ve döğrulara sahip çıkalımakıllı olup geçmişi iyi analiz edip düşünelim geçmişte ne olmuş ne zulümler görmüşüz ve başımıza bu kişilere oyversek ne oluruz bu dış politika öle bişeki koltuğa oturayımda gerisi ne olursa olsun diyenlere kanmıyalımeyer bu insanlarda ümit yoksa vermeyelim oyunuzu şimdi kılıçdar oğlu denen adamı analiz edeli ya adamın geçmişine bakın şu an konuşmalarına bakın - koca-- sıfır-ne yapabilir bakın şu hükümetten önce çok yakın geçmişe bakın allah aşkına depremde gelen yardımlarla memurun aylığını vermişler imefeye ödediyimiz faizlere bir bakın katrilyonlar bakın milliyetci bahçeliye terör başını asmıyor birde korumak için yasa çıkarıyor sonrada ipi sayın başbakanımıza atıyor kardeşim o ipi aponun kafasına geçiricektinn şaşırdınmı birde mecliste bazı insanlar var açıkca dağdan inmiş millet vekili olmuş ve de bizim vergilerimizle onlara aylık veriyoruzki askerlerimizi iyi vurun ellerinize sağlık dercesine pkk kim niçin kurulmuş söylüyeyim ve sizde bildiyiniz halde susmayın allah aşkına korkmayın korkunun ecele faydası yok yok israil amerika ve inciliz ermeni lerin türkiyemizi bölüp parçalamaktır burdan başbakanımıza sesleniyorum nolur yalvarıyorum idam idam idam çaresi idam kanununu bölücülük yapanları terörüstleri pkk lileri asmasan daha çokkkkkk askerimiz insanımız ölürrr şehit olur bakın mavi marmara gemisinin saldırıya uğradığı gün iskenderunda askerimize saldırıldı düşünün ya ne tesedufff çaresi idammm idamm İDAMMMMM hoca efendiye gelince bunamışmı desem korkmuşmu desem mossattanmı korkmuş desem hocam korkma haykır -TÜRKİYE CUMHURİYETİ DÜNYANIN EN BÜYÜK ORDUSUNA --SAHİP-ve dünyanın en cesur askeri ve insanına sahiptir kürt kardeşlerim canlarım benim öbür yarımsınız kanmayın satılmışlara biz

  cevapla
 • avatar
  coşkun alay

  teşekkürler.çok güzel bir yazı

  cevapla
 • avatar
  adalet2066

  sadece birilerini karalamak veya aklamak için yazı yazılmaz fettullah gülenin ne düşündüğünü sadece ALLAH bilir ama bize düşen bence hep iyi tarafından bakmak çünkü birlik ve beraberlik olmazsa güç olmaz

  cevapla
 • avatar
  OTORİTE

  yan tarafta yazarlar kısımından Ergun Babahan'ı okuyun herşeyi daha iyi anlarsınız...Saygılarımla.

  cevapla
 • avatar
  Tuncay

  Bir zamanlar rahmetli Mehmed Emin Er hocamıza birileri soru sorar;Hocam at yarışı helal midir? O da pek tabii ki helaldir,paygamberimiz bile at-deve yarışı yapmış ve yaptırmıştır diye cevap verir.Elbette ki rahmetli hocamız kumara sebep olan at yarışını kasdetmemiştir. Bizler de bu konuda hüsnü zan besleyerek aceleci hüküm vermeyelim ve konunun açıklığa kavuşması için sabır ile bekleyelim.Velev ki yanlış bir maslahat amacı ile yapılan bu yaklaşım nedeniyle büyük bir camianın nedamet duymasına ve kendilerini olumlu sorgulamalarına mani olmayalım.Gün birbirimizle uğraşma dönemi değildir!!!

  cevapla
 • avatar
  melih

  ve ayrıca kimse FG nden bir açıklama beklemiyordu. Mecburiyeti de yoktu maydanoz olmasına. Yaptığı açıklama ile milleti birbirine düşürdü vesselam sussa idi daha hayırlı olacaktı. Münafıklık bu olsa gerek.

  cevapla
 • avatar
  melih

  görüyorum ki tüm müslümanlar burada ikiye ayrılmış...bir sözüyle insanları ikiye bölen insana da münafık denir... Gelsin bu saatten sonra toparlasın da görelim.

  cevapla
 • avatar
  Baki

  Hislerimize tercüman oldunuz,Ahmet bey

  cevapla
 • avatar
  gökmene cevap

  gökmen kardeş elbette zaman Güleni haklı cıkaracaktır. cünkü zaman, Gülenin gazetesidir. ve sadece onu haklı görür gösterir:))

  cevapla
 • avatar
  fatih

  Sabır...... Evet, Ashab kırk kişi olana kadar beklemişti ve kırk kişi yeterli olduğu için kırkıncı kişide kabeye yürümüştü. Daha kırk kişi olmadık. Siz daha ne bekliyoruz diyenler. Bana, kendinize bakın. Biz iki bile olamadık bırakın kırkı. Kardeşinin söylediği bir lafı ona saldırmak için istediği tarafa çekenler nasıl olurda sayı olarak kırkı bulur. Daha çok vaaar, daha çok vaar. neyazık ya RAB daha çok var. Bu ihvanla çoook var.

  cevapla
 • avatar
  bülent_hizani

  kadir mısıroğlunun yorumunu izlediniz mi?diyor ki;evli bir kadın ile evli bir erkek zina yaptı.hemen telefon ettin üzüntülerini söyledin.o şehitlerin ailelerini niye aramadın.taziyelerin isöylemedin.

  cevapla
 • avatar
  katkimolsun

  bu olay sadece ihh ya eleştiri değildir yakında erdoğanı tıpkı baykala yaptıkları gibi indirme operasyonu başlayacaktır ve bu onun ilk işaretidir herkes bu tasarlanan yeni düzene göre konumunu alıyor. önder sav ın muadilleri yakında hükümet içindende çıkacaktır.

  cevapla
 • avatar
  gökmen

  Lider kimsenin görmediğini görebilen insandır.. Zaman yine Gülen'i haklı çıkaracaktır..

  cevapla
 • avatar
  selahaddin

  bülent hizani kardeş.gerçekten taşı gediğine koymuşsun tebrik ederim.çok önemli bi konuya parmak basmışsın

  cevapla
 • avatar
  SALAHADDİN-İ EYYUB-İ

  herşeyden sayın ahmet özcan hocam sizi en kalbi duygularımla selamlıyorum ağzınıza yüreğinize sağlık gerçekleri bu kadar güzel anlatmışsıznız sizi gerçekten yürekten tebrik ediyorum cesur ve gerçekçi müslüman bir kimlikle bir bakışla yazmışsınız fettulah gülen efendiye vermiş olduğunuz cevap belki kendine getirir tövbe eder şehidimize saygı duyar ve özür diler herkes tarafını belli etmesi için çok güzel bir yazı bu anlamda bence usluplu güzel ve önemsenecek bir yazı ayrıca mehmet seyitoğlu kardeşim nerden icap etti beddiüzamanın kürt olmadığı üstadın kürt olduğunu herkes biliyor sen neden kabullenemiyorsun ırkçı yaklaşımlar hiçte güzel değil çok çirkin ALLAH sizin gibileri ıslah etsinki ümmet içinde ırk kavgalarına giriyorsunuz. şimdi bunun zamanımı şimdi kürdü türkü lazı çerkezi arabı tüm müslümanların birlik berbaerlik günüdür. fitne fesatı sona erdirme günüdür. ALLAHA'a emanet olunuz.

  cevapla
 • avatar
  tarihçi oktay

  yazının derununda düşünsel ve eylemsel anlamda derin manalar olduğunu anlıyorum. bu cemaat yıllardır işine yarayanı yani maddi imkanı yetersiz gençleri özellikle de üniversite öğrencilerini kullanabildiği kadar kullanır aykırı fikir beyan eden olursa onları uygun bir adaletle gönderir. ne diğerlerini üzer ne de kırar. size olan hizmetlerim gözünüzüe dizinize dursun. dünya döndükçe hizmetinizde haksızlık yapanlar muvaffak olamasınlar. bir iftira atıldı, ne sorgulandı ne de araştırıldı. ne de olsa garibanız. zeki yiz ama ne faide zengin değiliz. zengin çocuğu olsaydık o meşhur ışık evlerinizin balkonundan kızlarla finkleşsek, işmar yapsak ya da öpücük atsak yine de sen biraz dinlen denilmezdik. haklarımız haram olsun, şehitlerimize selam olsun. özümüzü fark ettik.

  cevapla
 • avatar
  ismail

  Değerli Ahmet Özcan abimiz anlaşılıyor ki bu yazdığız yazı samimi bir kalple yazılmış ancak size şu tarihi gerçeği size ve okurlarınıza hatırlatmak isterim. Hz. Muhammed (SAV) efendimiz Hudeybiye anlaşmasını yaptığında bazı sahabiler dedilerki ya resulullah sen hak peygamber değilmisin davamız hak dava değilmi diye sormuşlardı çünkü anlaşma şartları neydi karşı taraftan müslüman olup bize sığınanları geri verecektik maddesi vardı...ama sonunda ne oldu akın akın müslümanlığa katılışlar oldu ve islamiyet çığ gibi büyümeye başladı... sizde efendimizin davranışı ile bugünkü hoca efendinin davranışı arasında bir benzerlik görmüyormusunuz... Muhterem hocaefendi boş bir insan değil her söylediği sözün mutlaka haklı bir gerekçesi vardır. 12 eylül döneminde sol guruplara karşı mücadele vermiyorlar pasif direniş yapıyorlar diyen bir (ülkücü)bizim dergah dergisi yazarı 30 yıl sonra yine aynı dergisinde şu cümleleri yazmıştı esas pasif direniş yapan bizmişiz aktif direniz yapan Fetullah hocaymış diyor Lütfen bir takım medyanın gazına gelip aramıza nifak tohumları serpilmesine izin vermeyelim...

  cevapla
 • avatar
  ahmet söğütcü

  böyle hocaefendiler oldukça sırtımıza binen çok olur. Allah bunun hesabını soracak ey hoca! Gazzeli çocuklar yakana yapışacak!

  cevapla
 • avatar
  MSY

  Helal olsun Ahmet Bey, hislerimize tercüman oldunuz.

  cevapla
 • avatar
  Ali Haydar

  Fethullah Hocanın sözleri çizgisini devam ettirdiği(!) Bediüzzamanın ekolüyle hiç bir alakası yok.

  cevapla
 • avatar
  ali

  Sizlerin bilmedği şeyler özellikle HOCAEFENDİYLE söyleşi yapıyorlar siyonist yazarlarniçin?Hocaefendi'yi tuzağa düşürmek için,eğer haklı deseydi gazzeye gidenler için o zaman bakın bunları;bunlar tezgahladılar diyecekti siyonistler.Oysa hocaefendi vede bediüzzaman asrın savaşlarla değil,ilimle fethedileceğini söylüyor ve o ilim bizde daha ileri değil.Pişmemiş yemek ne kadar tatsızsa,İsaraille savaş yapmak da o kadar tatsızdır.Hocaefendi sadece bu işin acele olduğunu söylemişdir.Yoksa ordaki şehitlerimize herkesden çok üzülür hocaefendi ayrıca iç dünyasındada bunu destekler ama herşey söylenmez.her doğru her yerde söylenmez atasözünü siz kardeşlerime hatırlatrım.Hocaefendinin söyleyecği bir söz savaş çıkartır,bir sözü de savaşı önler.Bugün hoca efendi bunu yapmıştır barış demiştir.Sizlerin söyleyeceği hiçbir sözün uluslarası alanda hiçbir değeri yoktur,ama büyüklerimiz devamlı temkinli konuşmak zorundalar,onları da siz anlayın kahve sohbeti yapamaz onlar.Herşeyin bir zamanı var.(saddama bakın haline bir milleti rezil etti dünyaya)Bzim büyüklerimiz böyle lafını bilmez siyaset bilmez insanlar değil.Hiç şüpheniz olmasın hocaefendi hepinizden çok bu olayı sahiplenir ama uluslarası bir konumda onun için böyle konuşmuştur.Onu btün dünya takip ediyor eğer oda buna hak verse bütün müslümanları TERÖRİST ilan edecekler siyonistler ve bunu önlemeye şuan gücümüz yoktur.Bugün müslümanlara değer veriliyorsa dünyada birisi türkiyenin biriside hocaefendinin çalışmalrıdır.Uyanık olun kerdeşlerim böyle bilir bilmez değerli büyüklerimizi kötülemeyin onlar ne ırkçıdır nede nefsine göre konuşur onlar bütün toplumun islamın yararına bügün ne konuşulacaksa onu konuşur.OLaylara bizler gibi günlük bakmazlar ileriyi düşünerek konuşurlar kusurum varsa affola müslüman kardeşlerim.

  cevapla
 • avatar
  öğretmen

  hoca efendiniz kendisinden bekleneni yaptı diye düşünüyorum. zaten kendisinin ve cemaatinin davasının islam davası değil saman gazetesinin abone sayısını arttırmak olduğunu sanıyorum.

  cevapla
 • avatar
  İbrahim Ulucan

  Gülen Hoca'yı bir türlü sevemedim. Hep sevmek istedikçe vicdanımda bir sey engel oldu buna. Niçin pensilvenya diye de hep sormuşumdur?

  cevapla
 • avatar
  FACE

  aynen katiliyorum. artik türkiye ye gelse de burdan yorum yapsa abd den deyil

  cevapla
 • avatar
  HAYDAR

  ellerine ve kalemine sağlik.doğrulari gördüğün için.slmlar

  cevapla
 • avatar
  Mert POLAT

  Kölelik iliklerine işlemiş. İslam dininin zirvesi olan Cihad'ı sözlüklerinden bile çıkarmışlar. Bugüne kadar gerek Gülen gerekse cemaati hakkında tek bir kötü söz söylememiş, hatta ahlaklı gençler yetiştirmeye vesile oluyorlar diye ılımlı yaklaşmış idim. Fakat gördüm ki olmuyor. Mavi Marmara sadece siyonizmin kanlı çarkına engel koymakla kalmadı aynı zamanda yahudi ve htistiyanlar da ehli necattır (Haşa) diyebilecek kadar zavallılaşan bu cemiyete de dur dedi. Yanılıyorsun dedi. Kurtuluş sadece İSLAM'dadır dedi. Tabi anlayana.. Allah, tembel tembel oturup ağlayanlarla birlikte değil, dini mübini islam için, İslam kardeşliği için cihad edenlerle birliktedir, beraberdir.

  cevapla
 • avatar
  ab. er.

  yazarken konuşurken çapraz düşünerek hareket edin yorumcu arkadaşlar.büyüttüğünüz laflar büyür.kötülük isnad etmeye bukadar hevesli olmayalım

  cevapla
 • avatar
  OSMANİYELİ

  güzel allahım. ne hallere düştük?en müslüman dediğimiz bile şer devlet israile destek çıkarsa yapacak ne kaldı geriye? fethullah hocanın bu sözleri söylediğine önce kesinlikle inanmadım.satılmış basınıın yalanı,müslümanları birbirine düşürmek için hocaefendiye iftira atmışlardır diye düşündüm.ama malesef gerçekmiş.hocaefendi sarfettiği hazeyanla israile en büyük desteği verdi.yazıklar olsun sana ey fethullah..sen eli kanlı israilden daha aşağılık davrandın.zalim avcinin köpeği ondan daha zalimdir.en kritik zamanda müslümanlara en büyük darbeyi vurdun sözde hocaefendi.orada şehit olan kardeşlerimiz senden hesap sorarlar vallahi.demek onlar senin gözünde pisi pisine gitti...demek israil kafirinden izin almalıydılar. yuh olsun sana ağzını açsan kıtmirim dersin. vallahi sen kıtmirden daha aşağılıkmışsın.yazıklar olsun sana duyduğumuz güvene.demekki sen gerçekten diyalog diye diye müslümanları efsunlamış ve uyutmuşsun. önce gözyaşı döküp sonra milleti kandırıp soymuşsun. bende 3 yıldır senin elemanlara burs veriyordum. gözüne dursun satılmış adam. artık ben de nurcuyum demeye başlamıştım. pişman ettin amerikan uşağı imişsin...sen zaten 1999 daki başörtüsü eylemine katilanlara da "münafik " demiştin. asıl münafık senmişsin. bizi kandırdın,iğfal ettin,gözyaşlarını paraya çevirdin.cemaat dünyayı sardı herkese ulaştı diye övünürdün. istersen feza-gezegenller-mars hepsi senin olsun.neye yarar ki cemaat artık islam cemaati olmaktan çıkmış abdye ve israile hizmet etmeye başlamış.

  cevapla
 • avatar
  semih

  tebrik ediyorum. yaziniz mükemmel. ancak hocanin size cevap vereceğine inanmiyorum. bana kalirsa size gizlice cevap verecek. sizden bu cevabi yayimlamamanizi rica edecek. ancak siz yine de onu yayinlayin olur mu....

  cevapla
 • avatar
  HAYDAR

  Adam Amerikada gününü gün ediyor Filistinli ölmüş,Türk ölmüş bu adamın umurunda değil,hemen şunu hatırlatayım bu adamlara asla yardım etmeyiniz topladıklarını Amerikada çiftliklerde mangal partileri ile yerler

  cevapla
 • avatar
  Mehmet BELEN

  Fetula ne zaman inanan müminlerden yana tavır koydu ki zaten. bırakın kendi yandaşlarını yüceltmeye devam etsin. Allah akıl fikir ve iman nasip etsin

  cevapla
 • avatar
  Milas58

  Bu olay bir milattır bir turnusol kağıdıdır.Bütün dünyanın ve türkiyeli müslümanların uyanışına vesile olmuştur.Hoca bu sözlerle ne kadar yanlış yaptığını ömrü vefa ederse görecektir inşallah.Hep kritik zamanlarda müslümanların aleyhine müdehakede bulunuyor sağolsun.Kartel medyası nasılda fetullahcı oldular bu bile olayı anlamamız adına yeterli

  cevapla
 • avatar
  Yücel B.

  Doğrusu şaşırdım!Meseleyi o kadar dallandırıp budaklandırmışlarki arkadaşlar! Herşey den önce Ahmet Özcan Beyin "Kürd Said" ifadesiyele neyi kasteddiğini anlayamadım!? Bediüzzama Hazretleri; yanlış anlaşılmasın diye, Kürd kelimesini kullanmaktan bile özenle kaçınmış. Onun eserlerini okuyanlar bu gerçeği bilirler.Fethullah Gülen konusu tam netlik kazanana kadar bir yorum yapmayacağım.Ancak, Türk-Kürd konusunda arkadaşlar yanlış yapıyorlar. Peygamber Efendimiz(s.a.v)Türk değil-Arab diye-Haşa Onu peygamber olarak kabul etmeyecek miyiz!!!Şu ırkçılk belasından Allah ü Teala bu İslam Milletini kurtarsın İnşaAllah. İslamın ırk-millet hakkındaki hükmünü kabul etmeyenler, kendilerine başka bir din ve Haşa- başka bir İlah ve başka bir peygambere arasınlar vesselam...

  cevapla
 • avatar
  hasan ali

  hocaefendinin(!)yüreği israil'li çocuklar için yanar ahmet bey, bugüne kadar hiç bir müslüman için böyle bi söz duymadık ağzından.ümmet her gün ölürken, direniş çilere terörist diye bangır bangır bağırdı ama israil'e medsyunu şükran. cevap bekleme bence yada daha kötü açıklamalara hazır ol

  cevapla
 • avatar
  mesut

  nasıl eğitim aldınız arkadaşlar yada almadınız mı bir insanın nedemek istediği ortada müspet hareket edeceksiniz bir kısım medya,bir kısım insanları hemen değiştiriyor

  cevapla
 • avatar
  hakkı

  Esaretin,acziyetin veya gizli ihanetin adına bakınız : aklıselim olmak. Birileri gerçekleri görmemek için kafasını kuma sokmuş debeleniyor.Ancak bütün zalimlere boyun eğip sonra da büyük zalimin evinde oturarak zalime karşı çıkılmaz elbette... MFG zaten Zalimin misafiri olurken Hz ömer olmayı, İmam-ı azam olmayı reddetmeişti..Siz görmeyin ve kafanız kumda debelenin.

  cevapla
 • avatar
  bir görüş

  burok adlı yorumcunun yazmıs oldugu yoruma cevaben ; 1) ben ne okudugumu gayet iyi biliyorum sen merak etme 2) ülkeyi israile kim satmıs eğer delil cıkaramazsan bunun vebalı seni atesle sarar,ülkeyi israile dik duran erdogan mı sattı yoksa israili kınayıp sonra da kınamasını geri alan ecevit ve zümerası mı satıyor 3) allaha şükür kimseye bişe dayatmıyoruz ama sizin gibi değiliz biz okuyoruz ve arastırıyoruz sizde dogan medyasının size pompaladıgı seyleri burada yazıyorsunuz 4) diyanet işleri dediğin kurum sence neyin nesi kurulma amacı nedir? bunları bilmediğin içn diyanet işlerini ülkede ki gecerli dini görüşleri sunan kurum sanıyorsun 5)deniz baykalın zinasına kim hosgörü göstermiş? zina haramdır ve bu kabul edilemez ama siz hem böyle söylersiniz hemde baykala oy verirsiniz işte siz bu sunuz 6) laik kesimin bize dayattıgı sekilde dini yasayan insan protifissiniz mealindeki cümlen için sana yuh olsun diyorum daha verilecek cevap coktur ama bunun için yer yoktur,olayları düz mantıkla yorumlayıp hemen hırlayan ama sadece kendi eksenin de hırlayıp reelde yine laikçilere selam veren sizin gibi 28 subatın pasa pasa imzacıları bu ülkede oldugu müddetce biz kafamızı kumdan tek santim dısarı cıkartamayız cok celallendiysen eline al silahı git gazze de müslüman kardeslerimizle savas söz fiiliyata gelince hepiniz evinizdeki gölgeli mekanları bırakmazsınız oturup tv basında vah filistin vah dersiniz hocaefendi ne güzel söylemiş; kral cıplak her yerimiz israilin kusatması altındayken ne diye artistlik yapıyorsun.. önce kendin düşün arkadasım sen hala evinde israil malı kullanıyor musun kullanmıyor musun? ve su an gazze için fiiliyatta ne yaptın son olarak ülkere yahudi markası diyen cahil insanlarda cıkıyor sen önce eti ürünlerini alma bu gercek yahudi malı sonra da koçun ürünlerini alma ama bakıyorum da boykot diyen kişilerin evinde arcelik beko hırla gidiyor yazık size dürüst olun

  cevapla
 • avatar
  bilal

  ahmet özcan gerceklerı söyledigin icin seni yürekten kutluyorum.. kıralın elbisesinin nekadar güzel oldugunu söyleyen korkaklar degil. kıral ın cıplak oldugunu söyleyebilenleri hatırlar tarih. digerlerini de hatırlar. ama bi başka.

  cevapla
 • avatar
  çeto

  hoca efendinin ne lehinde ne de aleyhinde konuşurum.ama şu kadarını iyi biliyorum ki kendisi ve cemaati(!) "dinler arası diyalog" safsatasının baş aktörleridirler.bu sebepten dolayı hiç ısınamadım.keşke bunun yerine "nizam-ı alem ve i'layı kelimetullah" için sadece ve sadece bizim dinimizden ve bizim bizim soyumuzdan olanlarla ilgilenseydi... şehitler ölmez vatan bölünmez.

  cevapla
 • avatar
  doctor

  Başta Sayın Ahmet Özcan Bey ve Hocaefendiyi hedef alan diğer yorumcu arkadaşlar,Sayın Fethullah Gülen Hocaefendiye saldırmak için ellerinde yeterli argümanınız yoksa,arama motoruna 'diyalog belgeseli' yazarsanız karşınıza çıkacak site sizlere faydalı olacaktır.Ayrıca sizler için tüm tv kanallarından istirhamım 'vurun kahpeye'filmini vizyona sokmalarıdır.Seyreder,gönlünüzü hoş eylersiniz.Ne hallere düştük Allahım,biz mazlum filistin halkının davasının yeryüzünde makes bulmasını beklerken,muhterem kardeşlerimiz hocaefendi için darağaçları hazırlıyorlar,hemde israil menşeili yağlı urganlarla. Halis muhlis kendi öz malımız olan Türk Malı dizisinde Erman Kuzu'nun sözüyle bitiriyorum;Yeter yaa

  cevapla
 • avatar
  Alptegin

  Sayın Mehmet Seyitoğlu! Bediüzzaman Bitlis'in Hizan ilçesindendir.Hem farketmez nereli olduğu . Bana değil eserlerimi dikkate alın diyor eserlerinde.Zaten kendisi de ırkçılığa karşı biridir. Arkadaşlar bırakın şimdi bu tartışmaları.Müslümanlara yardım nasip etmesi için Yüce Mevlaya yalvaralım , duamızı eksik etmeyelim.

  cevapla
 • avatar
  hüseyinkarakoc

  tek kelimeyle BRAVO....

  cevapla
 • avatar
  bülent_hizani

  doğuda panzer altında ezilen bir çocuğa da aynı tepki verebiliyorsanız gerçekten ümmet şuuru vardır türk kardeşlerimde.ama aynı tavrı gösteremiyorsunuz.yani miillyetçiliğe mahkum bir islam.

  cevapla
 • avatar
  aydınlı

  skorkmaz ölmek ve kalmak(yaşamak)da,herşeyde olduğu mavlamın rızasına bağlıdır.İman ediyorsak.Herşeyi (başörtüsünü,mezhepleri,müslümanların kardeşliğini vb.)sulandırdığınız gibi.İslamiyet Peygamberimizden (rehberimiz)beri hiç kimsenin burnu kanamadan,kuvvetlinin yanında olarak,inancından taviz vererek buralara gelmemiştir.Bizim dünya hayatımızdaki rehberimiz Hz.Muhammed olmadıktan sonra herşey boş.

  cevapla
 • avatar
  zafer aydemir

  siz,nazım hikmet ten yazmışsınız, aslnda necip fazıl böyle günler için yazmış şiirini.bıçak soksan gölgeme,sıcacık kanım damlar. gelde bir bak ülkeme, başsız başsız adamlar. ağlayın su yükselsin, belki kurtulur gemi.

  cevapla
 • avatar
  doctor

  Sayın Ahmet Özcan beyin mektubu ile ilgili yorumumu yazmıştım. Diğer yorumlarıda okudukça ne kadar birbirimize yakınmış gibi görünsek te o kadar çok uzak olduğumuzu,ne kadar birbirimizi seviyormuş gibi yapsakta o kadar çok birbrimizden nefret ettiğimizi gördüm .Ümmet olmaya,millet olmaya gelince mangalda kül bırakmayan bizler,iş kendimiz gibi düşünmeyene gelince, ne ikiyüzlülüğünü,ne ajanlığını,ne satılmışlığını,ne düzenbazlığını bırakıyoruz karşı tarafın.Sayın Ahmet Özcan Beye mektubundaki haksız ithamları nedeniyle kızmış ve eleştirmiştim.Artık kızmıyorum, hakkını helal etsin.Bizden bir halt olmayacağını gösterdi bizlere.Bugün birbirine demediğini bırakmayanlar,eline fırsat geçince birbirine yapmadığını bırakmayacaklardır.Amerikalıya,israilliye,yunana,sırba,ermeniye ne gerek var,biz bize yeteriz.Allah bizleri ıslah etsin,yar ve yardımcımız olsun.

  cevapla
 • avatar
  gevher

  ahmet özcan abi çok duygusal yazmış. çok dokundu taaa yüreğimin içine oturdu sözleri... hoca efendiye hayranım üstada da arada bi yanlış anlama ve anlaşma var diye düşünüyorum yoksa bu topraklara hasret bi insan hocamız bence yanlış anlaşıldı demek istediki israilin ne hain ne alçak olduğu belli zaten keşke o canım vatan evlatlarımızı bi dayanak olmaksızın öylece göndermeseydik yani her halde haklıyız ama analarımızın yüreğini yakacağımıza prosedürleri ihmal etmeseydik yoksa kim ister zaten hergün duyduğumuz şehit haberleri ciğerimizi yakarken neden bile bile yazık ettik zyavrularımıza demek istedi diye düşünüyorum... ahmet abi de yüreği yanmış ama hocamda her şeyi düşünüyo... ama biliyomusunuz sadece evladını kaybeden analarımızın ciğeri dağlanıyo bundan ötesi bundan gayrısı yok bence....

  cevapla
 • avatar
  hamit turgut

  aslında hocaefendiyi severim takdir ederim.kızım da hizmetin içindedir.yalnız bu meselede hocaefendi yanlış anlamalara neden olacak bir söz etmiştir.bu insanlar bir mücahitlik yapmıştır.evet şehidimiz vardır.ortada silahsız bir grup ve karşısında hain bir güruh vardır.ancak bu cengaverliği yapan insanların cesareti karşısında ancak şapka çıkarılır.bir de her konuda yorum yapmak zorundamıyız bunca fitne basının olduğu ülkede.....

  cevapla
 • avatar
  bülent _hizani?

  bediüzamanın kürt olması niye sizi rahatsız ediyor?bu kadar kürtlerden nefret edeiyorken kürtleri sizi nasıl sevsin?f.hoca bile üstad kürt olduğu ve onun hareketinden korktuğu için ve ozamanki otoriteded korktuğu için onun ayağına gelmeyi kendine yedirememiştir.lütfen yayınlayın.bu ikinci yorumum sayın editör.

  cevapla
 • avatar
  antiyehova

  semsay rumuzlu kardeşim,bizim hoşumuza gitmeyen harşey gerçekse domuz ve şeytan başta gelen gerçeklerdendir öyleyse.olimpiyatlarla türkçemiz ve ülkemiz ne kazanıyor bir açıklayıverirmisin canım.evime yahudi mallarını sokmuyorum demişsin hangisini açık yahudi mallarınımı yoksa gizli yahudi mallarını mı.gizli yahudi mallarında bir örnek ülker.sahibi sabri ülkerle frank danone amca çocukları bilmiyorsun sanırım eh ülkerde sizin en büyük destekcilerinizden ,yukarıdaki yazıyı bir okuyuverde yazarın dediği gibi bir kez olsun iradenle kişiliğinle konuş..yoksa zaten sivrisineğe davul çaldırıyoruzdur demekki...hoca efendiyi bilmiyoruz bi açıklayıverirmisin sen çok biliyorsan tabi bu gizlilik niye sen o pensilvanyadaki çiftlikte ne oluyor biliyormusunki bizleri suçluyorsun.hepiniz bozuk pilak gibi aynı şeyleri geveleyip duruyorsunuz.yok hizmetmiş yok oymuş yok buymuş vs vs.umumhanedeki kadında hizmet yapıyor nitekim.ha bide made in israil yazılı birkaç ürün varmıki yafa portakal hariç bize söylede bizde evimize sokmayalım...

  cevapla
 • avatar
  selçuk

  yazı tamamen gülen e baglı fakat son acıklamalardan rahatsız olan kesimin sesi olmus.bu yönüyle cok güzel tesekkürler...

  cevapla
 • avatar
  Vatandaş

  Reel politiğin kölesi olmayacağız...Kimse kimseyi kırmasın ama kimse de Türk Milletinden bir terörist devletin otoritesine boyun eğmesini beklemesin.

  cevapla
 • avatar
  m.aliusta

  Bay Fethullah Gülen ; 28 şubatta çuvallamıştınız. (zamanla ortaya çıktı.) Gene inciri berbat ettiniz. lütfen bu kadar vatan evladını yanıltmayınız. kanına girmeyiniz. Bırakınız bu işleri. Kapasitenizi aşıyorsunuz. bu işlerin vebali var. "Maliki yevmiddin." vesselam.

  cevapla
 • avatar
  beyazıt

  niye insanlar anlamaz ortada hocanın söylediği sözler imgeden, allegoriden ayrışmış bir şekilde duruyor ve hocanın bu ilk kez insanları ürküten açıklaması değil ki, .. hoca kendisinden beklenmez bi algının bizlerde olduğunu bildiği sürece, kimlerden korktuğunu,kime hizmet ettiğini

  cevapla
 • avatar
  kemal bilgehan

  bu yazıyı alkışlıyorum yorumunuza sağlık ..yanlız ben şunu anlayamadım neden bir adamın kürt olması birilerini gocunduruyor!!! alimler ümmetin malıdır hiç bir millet onu kendisine has kılamaz çünkü onlar peygamber varisleridirler onlar peygamberler tüm insanlığa gelmiştir bırakın şu kavmiyetçilik belasını türklük yada kürtlük yada birbaşka millette olmak bize birşey kazandırmaz bizi cenete götürecek ameller lazım yani salih amel kalın sağlıcakla hakkınızı helal edin bu yanlızca kardeşlik uyarısıydı

  cevapla
 • avatar
  ilyas

  ben bişey sormak istiyorum.hoca efendi neden amerikada yaşıyor? amacı islama hizmetse neden başka ülke değil?mesela çin değil.ve hocam türkiyeye sene de kaç defa gelir,kaç defa hakiki memleketim suyundan içer?

  cevapla
 • avatar
  Mehmet Seyitoğlu

  Bediüzzaman hazretlerinin kürt olup olmadığı tartışması ile vakit geçiren bir kısım arkadaşlar yüzünden asıl yazılması gerekenler bu mesaja kaldı. Hocaefendi ve cemaati sadece müslümanlardan değil hemen herkesten yardım dilenmekte, herkesin nabzına göre şerbet vermek suretiyle işi götürmektedir. Ülkücü ile ülkücü, türkücü ile türkücü, bir dönem sosyal demokrat... şimdi de herhalde ufukta bir chp-mhp iktidarı acaba olabilir mi diye türkiye içerisinde; dış dünyada da israil ve abd ajanlarına karşı kendi hizmet ve arkadaşlarını koruma iç güdüsüyle böyle talihsiz bir açıklamya kendini mecbur hissetmiştir. Aslında fazla bir gücü yok bu cemaatin. bakın gazete ve tvlerine çoluk-çocukla işi götürüyor fakat herkese mavi boncuk dağıtarak halkın önündeki bir kısım aydın ve yazarlardan istifade ediyorlar. Bir de yıllardır sivrilmesine vesile oldukları Süheyl batumlara, şu anda ingilterede kaçak gezen turhan çömezlere, doç emin gürses vb.lerine bakılkdığında meselenin daha iyi anlaşılacağını zannederim. gazelerinin tirajı şişirmedir. bu cemaatin gerçek sayısı tüm dünyada 40-50 bin bile değildir. Sade ve samimi müslümanların herbirisine değişik yol ve yöntemlerle yaklaşlarak bir kısmını da başka kaynaklarla besleyerek kendilerini acaip büyültüyorlar. Zina yapan evli barklı bir siyasiyi aracılar vasıtasıyla arayarak geçmiş olsun dileklerini ileten hoca efendi; bu olayda kahramanca bir tavır sergileyen İHH ve 9 şehidin ailesini arayarak ya da aratarak acaba duyduğu elem ve ıstırabı iletmiş midir? Hoca sadece kendi hizmetine çalışmakta, dünyadaki zulüm onu asla ilgilendirmemektedir. "Tükrüğünüz dahi bu hizmete" demek suretiyle ne kadar dar bir daireye hapsolduğunu göstermektedir. öyle odaya dünya haritası asmakla bu işler olmuyor. Alçak israile papalık makamına gösterdiğin ilgi alaka ve saygının yüzden birisini müslümanlardan esirgeyen birisine bütün bu sözler fuzuli bir uğraştır. Ey hoca! Senin ve senin gibi israil otoritesine boyun eğenlerin Üstad'la ne bağı olabilir!!!

  cevapla
 • avatar
  Mehmet Seyitoğlu

  B.Said NURSÎ Hazretleri evet o zaman "Kürdistan" tabir edilen coğrafyada doğmuştur. Fakat "Kürt" değildir. Merak edenler Emirdağ I deki ilgili mektuba bakarak bunu çok rahat görebilirler. Bediüzzamanın onayından geçerek RN Külliyatından bir parça olma liyakatini kazanan bu mektupka ona "kürdî" denilmesinin gerçekten kürt olduğuna delalet etmediği; tam tersine hakiki ve manevi hüviyetini ihfa ve setr için olduğu anlatılır. O'nu Üstad bilen her ehl-i vicdanın bu çerçevede düşünmek gibi bir mecburiyeti vardır. Hem seyyid hem şerif olduğu bilinen bir islam micahidinin kürt olduğunu iddia etmenin ileri sürmenin mantığını anlayabilmek mümkün değildir. Kendilerine halis-muhlis kürt önder arayanlar başka kapıya...

  cevapla
 • avatar
  skorkmaz

  Haberin çarpıtılarak servis edilmesi çok yanlış. Şu an her türk vatandaşı gibi bende bu olayın acısını içimda yaşıyorum. Ancak aklı selimi hiçbir zaman kaybetmemek gerek.Ama şu an yapılan sanki oraya gidin şehit olun deniliyor gibi. Bülent Arınç kimse bizden israile savaş açmamızı beklemesin derken de aynı vurguyu yapıyordu.Aklı selimi... Şu an dünyada ölmek kolay yaşamak zor.. Müslüman zor olanı seçmeli..

  cevapla
 • avatar
  İsmail

  Hocaefendi bu yorumu Türk milletinin tuzağa düşürülme tehlikesine binaen yaptığını düşünüyorum. Ayrıca hocaefendinin vatanseverliğinden ve imanından da şüphe etmek gözlere filitre çekmektir...

  cevapla
 • avatar
  semsay

  oturduğunuz yerden ona buna laf atmak kolay. türkçe olimpiyatları sizin olsun demişsiniz. peki sizler birini eleştirirken bu vatan için ne yaptınız. ülkemizin gelişmesi kalkınması için ne yaptınız. oturduğunuz yerden ahkam kesmek kolaydır. müslüman müslümanın din kardeşidir derler. hep cemaat bunu yaptı şunu yaptı demişsiniz. peki sizler ne yaptınız öğrenebilirmiyiz. acaba cemaatmı insanları dışladı siz mi. herkes yaşadıklarını anlatmış. peki benimyaşadıklarımı nasıl anlatacak karşı olanlar. neden ayrımcılık yapıyorsunuz. hocaefendi orada şehit olanlar için üzülmüş bu canlar gitmedende birşeyler yapılabilirdi demiş. bizler israilin zulümlerini biliyoruz. ben evime elimden geldiğince israil malı sokmamaya çalışıyorum. peki israile laf sayanların kaçta kaçı böyle bir boykota karıştı. şehitlerimiz için canımız yanıyor. lütfen onların üzerinden kimseye saldırmayın. israile karşı birlik olmak zamanında sizler hala hocaefendi ve cemaatine saldırıyorsunuz. insan bilmediğinin düşmanıdır. size tavsiyem önce tanımanız. sonra ister sevin ister sevmeyin zorla güzellik olmaz. ama dikkat edin gıybet yapıyorsunuz. hoşunuza gitmesede gerçek bu

  cevapla
 • avatar
  ahmet yasin

  anlamayanlara ters mantık!!! -kurtuluş savaşında kuvayi milliyeye yardım gönderen afgan ve hint müslümanların işgalci yunanlardan yada ingilizlerden izin mi almaları gerekiyordu??? -bizim rüşdünü isbat etmemiş ilkokul çocukları mesela kenyaca birkaç şarkı ezberletsek ve kenya dil olimpiyatlarına göndersek bunun anlamı çocuklarımızın asimile olup bir ömür kenya için çalışacağı sonucu MU çıkar??? -işgal altındaki dağlık karabağ bölgesine yardım göndersek hocamız bize ermenistandan izin almanız gerekli diyebilecek mi??? -afganistanı rusya işgal ettiğnde amerika dahil bütün ülkeler ve cemaatler rusyadan izin alarak mı yardım gönderdi??? bütün bu örnekleri çoğaltmak mümkün.kısaca demem o ki, hocanın tüm stratejisi küresel çapta abd ve israili mutlak güç kabul edip bu gücün içinde yardımcı unsur olarak var olmak... yani ebu cehil ve ebu süfyanı rahatsız etmeden islamı tebliğ etmek!!! mümkünse ve izin verirlerse tabii...

  cevapla
 • avatar
  semih sancar

  Geminin içine şöyle bir baktım... bir rahip...dua ediyor. kim için ? oradaki Filistinli Müslümanlar için ve dünyanın tüm dikkatini buraya çekmek için bu gemideyim diyor ve bu zulme karşı durmak için küçük bir katkım olacaksa ne mutlu diyor... Bunun yanında bizim muhterem ! büyük hocamız ise İsrail'e nefes aldıracak söz yetiştirme derdinde... Otoriteyi itaat etmek gerekirmiş. Otorite zulmediyorsa ne dinen ne insani olarak otoriteye itaat edilmez. (Hangi kitapta itaat edin diyor gösterin lütfen )Ne Firavuna karşı Hz.Musa, Ne Nemruda karşı Hz.İbrahim Ne de Kureyş'in ileri gelenlere karşı Peygamber efendimiz otorite deyip itaat etmemiştir Sayın Gülen Hoca... Bu iki yüzlü insanlara karşı ilk tepkim yıllarca okuyucusu olduğum Zaman gazetesi aboneliğimi iptal ettirmek olmuştur. Ayrıca aynı gün İskenderun'da şehit olan askerlerimiz için Gülen Hocadan bir taziye duymaz iken İsrail'i haklı çıkarma çabası nedeniyle kendisini buradan kınıyorum ve yazıklar olsun diyorum. Tevekkeli ABD önüne ot atmadığı eşeği boşuna okşamaz derlerdi de inanmaz kızardım... Saygılarımla...

  cevapla
 • avatar
  Raif Ayran

  Alın Türkçe olimpiyatlarınız , kolejleriniz de sizin olsun!!!

  cevapla
 • avatar
  Mert

  Duyan da sanır ki İsrail'in askeri gemisine yardım gönüllüleri saldırmış da 9 İsrail askerini öldürmüş. Yahu adamlar uluslararası sularda gemiye geliyorlar. Herhalde yardım etmeye değil. Üstelik IHH yardım taleplerini İsrail'e bildirdiklerini ama kabul edilmediğini söylüyor. Öyle veya böyle yardım götürenlere neden karışılır ki? Amerika özgürlük getireceğiz diye girdiği Irak'ta yüzbinlerce kişiyi öldürdü, öldürüyor. Buna da ses çıkarsanıza?

  cevapla
 • avatar
  ez_ene

  Saidi Nursinin Kürt olması kime batıyor..Siz ve sizin güruhunuzun ataları daha anasının karnında tepinirken O 5 talebesiyle bu memleket için savaşıp hepsini şehit verip kendiside esir düşmüştür.. Evet Kürttür ve Aslan gibi bi dava adamıdır... deccallara zalimlere nede otoritelere boyun eğmemiştir.. davası kitaplarında açıktırr tek davası ve Tek davamız İSLAM olmuştur.. o kürttür deyip basite alanlar hala hayvanlar gibi insanlarıda mı türlere ayırıyorsunuz.. yada hadisin diliyle hala insanlara ırkına göre mi kıymet biçiyorsunuz.. yada islamsız iman edenlerdenmisiniz... yada imanınız israil oğullarının imanından mı... yada hala islamda kusur bulup türklüğü vs yi islama yama yapma derdindemisiniz... siz korkunuzdan değil dilinizden içinizden bile iman getirmekten ürkerken... Kürt Said deiğiniz şahıs mecliste deccala decal demiştir siz hala paşam deyip putuna taparkennn bileeee.. hak sözü kafir zalimin yüzüne söylemiştir.(hadiste en büyük cihatt diye geçer bu söz) Kürt said bu ülkenin her karışında savaştı, kaçmadı 35 yıl sürdün ve hapis yemesine rağmen.. Efendiler siz bi karış sudan bile ürküp statükoya bel bağlarken O sizin bel bağladıklarınızın yüzüne tükürdü ve siz de o tükürüğü siliyosunuz utanmadan halaaaa.. Allah ın her sanatı muhteşemdir ve kürtlerle ve Said de bu sanatlardan biridir ve onlarda her sanat kadar muhşemdir.. herkes haddini bilsin her havlayana taş atmak adetim değil ama çok havlayana haddini bildirmek haktır.. herkes davam haktır diyebilir ama kimse sadece benim davam haktır diyemezz... bu arada Fettullah gülen de türk ve oda Saidi kürt diye ziyaret etmemişti..sizin zaliminizde Sözde aliminizde ırkçı sizin imamınız böyleyse cemaatinizi varın siz düşünün. imam bilmem ne ederse cemaat bilirsiniz ne eder.. VESSELAM...

  cevapla
 • avatar
  arda

  bıktım şu "hocayı israil-abd koruyor.." laflarından..kaç kez yanına gittiniz kaç kez israil-cia ajanlarını orada gördünüz..At gözlüklerinizi çıkarıp atın ve lütfen türkçe olimpiyatları hakkında da yorum yapın..Bu kadar büyük bir organizasyonun altyapısını hazırlayan Fethullah hocayı anlayamadığınız bir kaç cümleyle infaz etmeyin vesselam..

  cevapla
 • avatar
  serkan

  dini en ufak hassasiyeti olmayan arkadaşlarım İHH'nın gemisi gitmeden haftalarca önce İHH'ya desteğe başlamışlardı, o anda bir şeylerin ters gittiğini anlamıştım. şimdi ise çok net görüyorum. Gemiler aracılığıyla çok güzel bir tuzak kurulmuş.

  cevapla
 • avatar
  sevil

  O kadar güzel bir yere parmak basmışsınız ki inceden gülümseyerek okumaktan kendimi alamadım...Üniversitelerde kendilerinden olmayanları inanan saymayan, bize dokunmayan yılan bin yıl yaşasın zihniyetinde olan "inananlar " yüzünden çok sıkıntı çektim ve çekmeye devam ediyorum...Artık Fetullah Gülen kendini sevmeyen bir inanan topluluğu oluşturup inananları böldüğünü farketmeli...İnanan zulmü çekmek çok daha fazla koyuyor insana

  cevapla
 • avatar
  ayhan

  Harika bir yazı elinize daha doğrusu yüreyinize sağlık. saygısızlık şiarım değildir hele hele hoca efendi gibi bi şahsiyete asla.. bende hayal kırıklığı yaşıyorum. hoca ehfendi bizden uzakta olduğu için galiba gönüldende ırak olduk.bende ilahiyatcıyım olmaz hocam olmaz bu bir savaş halidir savaşta düşmanın işine yarıycak şeyler söylenmez olmaz hocam olamaz hocam olabilemez hocam yanlış yapıyorsun hocam bunu söylerken haddimi aşmıyorum ölçüyle konuşuyorum ölçüm kuran ve hadisi şerif hacam . söylediklerinizi akla vuruyorum almıyor hadisi şerife vuruyorum kabul etmiyıor kuran-ı kerime sunuyorum reddediyor hocam...............

  cevapla
 • avatar
  ahmet

  Çok güzel yazmışsınız.Teşşekkür ederim.

  cevapla
 • avatar
  ahet alperen

  onca insanı uıursuzca ölüme gdermek n demektir sayılmayın şef! şuursuzca siz amrikaya itaat edin hoca sdce izin alınmalı demiyki ih siyasallaşmıştr diyor. Ve israil ottoritedir diyor. İki kelam ile israili kınayamayan bir hoca klavuzunuz... ne kuran ne de sünnet ne de kıl... asıl siz akıl tutulması yaşıyorsunuz.

  cevapla
 • avatar
  k akkuş

  hoca efendiye son zamanlarda sempati duymaya başlamıştım. ancak son zamandaki tutumu bana israil desteğiyle sanki amarikada rahat oturuyor gibi geldi.eğer hoca efendi açıkça israili eleştirseydi sonu hüsran alacaktı diye düşünüyorum.artık zaman karılar gibi ağlama zamanı değil erkek gibi şehadete koşma zamanıdır.filistin aziz türk milletinin onurudur namusudur.başbakanımızın onurlu duruşunu son derece destekliyorum.israilin desteğiyle dünyada yaşamaktansa onurumuzla toprakta yaşamaya razı olalım.

  cevapla
 • avatar
  ender yazar

  nasıldı o söz it ürür gemiler yürür

  cevapla
 • avatar
  Adem KAPLAN

  Muhterem Hoca Efendinin sarfetmiş olduğu Yardım gemisini göndermeden önce son diplamatik girişimlerimizi yapmamız gerekirdi sözü temelde doğru bir söz. Ancak onlarca şehit verildikten sonra söylenecek söz değil. Bu Uyarıyı sayın Başbakana önce yapması gerekirdi.Burada şuda anlaşılıyor Biz izin almadık israillilerde bizi şehit ettiler. Biz bunu hakettik.Oh ettiler. Hani bir söz vardır. Hırsızın hiçmi suçu yok hocam. Malesef İsrail hakkında bir tek cümle söylemediniz. İşte bu üzücü. Barış barış diyede gerçekleri açıklamadan lütfen çekinmeyelim.

  cevapla
 • avatar
  Karahacılı

  Mektubunuza kismen katılıyorum ağabey... Gülen efendi Zalim-Mazlum sınavını bu duruşuyla malesef kaybetmiştir.Zalimleri haklı çıkaracak açıklamalar yapmıştır. İsrail kimi dinliyor Allah aşkına neyin iznini alacağız. Tabi abd den böyle görünüyor,,, Acaba kendisini hiç filistinli bir çocuğun yerine koydumu? Gemideki Furkan kardeşimizin yerine koydumu? Artık Gülen Cemaatinin istikamaeti malesef değişmiştir. Artık bu gerçekleri anlatmak görevi bizlere düşüyor....

  cevapla
 • avatar
  Şef

  Yazılan bu açık mektup, Müslümanların bir kısmının hatta çoğunluğunun zihin haritasını ortaya koymaktadır. Bu mektupla bir kez daha anlaşılıyor ki Müslümanlara ancak ağlamak, aşağılanmak,kendine bu dünyada ve öbür dünyada açındırmaktan başka yol kalmamıştır. Müslümanlar bu zihniyetle tamamen bu dünyadan kopmuşlar ve öbür dünya odaklı olmuşlardır. Müslüman dünyadaki bu hakim zihniyet kendi gibi düşünmeyen herkesi işbirlikçi,hain,satımış, ebleh ilan edebilmektedir. Esasında bunu yaparken aynaya bakıp konuştuğunun farkında değil. Kendi gibi düşünmeyen, amigoluk yapmayan, olayları akıl süzgecinden gecirerek "şöyle olsa daha iyi oldurdu" diyen, dini ve milli alanda kendini ispat etmiş bir büyüğüe ağlamaklı, kısmen tehditvari bir açık mektup yazabilmektedir. Küçüktüm 15,16 yaş lise yılları birgün İslamcıların bir toplantısına gittim. O zaman bunlara Erbakancı deniyordu. Birşeyler anlatıyorlardı ben de karınca kararınca şöyle de olabilir dedim. Bana dediler ki senin dediğini ancak bir yahudi söyleyebilir. Aman yarabi ben ufaçık bir şey söylemiştim adam bana yahudi diyor. Daha sonra tarikatlara takıldım aynı tavır orda da var. Düşünmeyeceğiz yorum yapmayacağız. Aman yarabi derhal oradan uzaklaştım. Bunlar kendi elleri ile şeytan yaratıyorlardı. Oysa şeytan kenidleri idi. O gün şu karar vardım Müslümanlar bu zihniyette oldukları sürecek Müslüman coğrafyada ağlamak, aşağlanmak, öldürülmek, insana kıymet vermemek temel veri olacak. Bunun karşılığında da müslümanlar kendilerine vadedilmiş bir cennete serabına kapılacaklar. Onca insanı şuursuzca ölüme göndererek bunun ayıbından kurtulmak için ağıtlar yakmak, hamaset nutukları atmak, kendi gibi düşünmeyip de foyalarını ortaya çıkarmaya çalışanları da israil yanlısı yahudi vs ialan etmek sizi kurtarmayacak. Gözlerinizi gerçeklere kapatmak sadece size karanlık yapacak. Sizin amigoluğunuza bir müslüman olarak evet demeyecceğim. YAnlışlarınıza dini kimlik ve nitelik takmanıza her zaman hayır diyeceğim.

  cevapla
 • avatar
  muzaffer

  Teşekkürler sayın Özcan. Kıymetli hocamız, 28 Şubatta otoriteye boyun eymeyi,övgüyle karşılamadı. sonuçlarının da ne olduğunu hep beraber gördük. Teröristin otoritesini kaabul etmekle eşkiyaya boyun eğmenin farkı varmı dır? ve böylesi eylem kime ne fayda sağlar? saygılarımla

  cevapla
 • avatar
  eşref

  yazdığım yorumu yayınlamadınız.Sebebi nedir acaba sayın yetkililer.

  cevapla
 • avatar
  Şinasi TUNA

  ahmet kardeş ironik bir uslup ile kılcal damarlarımıza dokunmuşsun..eline sağlık..mahallenin saf ve temiz insanlarının da ellerinden tutmamız lazım..ihanet üretmedikçe..şimdi ben, kendimi ne kadar tutayım..hafızamın derinlikleri yeniden neden kazınsın..bu reva mıdır allah aşkına.."psikolojik savaş" denen kavramdan haberi yok mu sayın hocamızın..ya da malik bin nebi' in "sömürülmeye müsait olma hali" deyişinden haberi yok mudur?okumamış mıdır?..sözün kısası, başörtüsü eylemlerinde(sultanahmet) direnen kızlara çarşafa bürünmüş komünistler dedidiğini..körfez savaşında israilli cocuklar için gözyaşı döktüğünü..kanal D' de, iran'ın önünü kesmek için türki cumhuriyetlerde olduğunu, başörtüsü direnişinde yine teferruattandır dediğini..mesut yılmaz'a mektup(28 şubat) yazıp erken seçime gidin dediğini..ecevit'in irtihalinde allah'a yürüdüğünü söylemesi..12 eylül öncesi devlete her türlü desteği vereceğini söylemiş olması...yani: zülmü, zalimi,kafiri hedef almadan...direnenleri hedef tahtasına koyması...reva mıdır..otorite de neyin nesi...nereden icap etti bu saatte..taziyeyi olaydan dört gün sonra yaparak zevahiri kurtamıştı bir nebze..nereden icap etti şimdi bu açıklama..esir diyosun..anlarım..ama baska esirler de oldu bu dünyada...sesleri gür çıktı..ürkek ve titrek değildiler..azim ve sabır türküleri söylediler..şehrin yaltak ilşkilerine kapılmadılar..zor be ahmet kardeş, bu saatten sonra teville işi sürdürmek..furkan olsun önümüzü aydınlatan..furkan olsun elimizden tutan...

  cevapla
 • avatar
  ahmet yasin

  fethullah hoca yurtdışında dokunulmadan yaşamanın ve okulları açmanın diyetini ödeyor...evet yıllardır israilin niye bu okullara destek olduğu ortaya çıkmıştır...radikaliyle ılımlısıyla kendine karşı yek vucut olmuş müslüman blokta gedik açmak...

  cevapla
 • avatar
  nurhak

  taraflı denen şahıs.said nursi köken olarak kürttür. çünkü kendiside risalede ben kürdüm ve kürdistanlıyım der. ben bizatihi okudum.ancak yeni risalelerde bunu göremiyoruz.ayrıca kürt olması niye seni rahatsız ediyor ki! ayrıca said nursi seyyid değildir. seyyid olsa bile güneydoğuda bir çok kürtleşmiş seyyit vardır. said nursi türtçe konuşmayı da istanbula geldikten sonra öğrendi.bırakın artık şu milliyetçi ağızları! vesselam

  cevapla
 • avatar
  yazar

  ``Allaha ve resulüne itaat edin sakın birbirinizle ihtilaf etmeyin;sonra korkuya kapilip za`fa duşersiniz,rüzgariniz (kuvvetiniz) gider.Bir de tam manasıyla sabredin.Çünkü Allah sabredenleri sever.`` ENFAL 46

  cevapla
 • avatar
  x-man

  Taraflı kardeş,said nursi kürttür,inkar etmenin anlamı yok.o seyyid vs gibi yakıştırmalara da gerek yok.

  cevapla
 • avatar
  Fikret WANÎ

  Ben,hiç şaşırmadım.Kendisine yakışanı yapmıştır.28 Şubat günlerinde Müslümanlar inim inim inlerken,şakirtler Çevik Paşa'nın yanına gidip:'Efendim dilerseniz okullarımızı size devredebiliriz' demişlerdi.Evet şaşırmadım,insanlar yaşadığı gibi inanmaya başlayınca sonuç böyle olur.Bazen,okullar,menfaatler insan onur ve haysiyetinden önce gelir.Şehitlerimizin bereketli kanını göremeyenler,elbette İsrail'den korkmaya haklıdırlar.Evet fareli köy kavalcısı çalıyor,şakirtler baş sallıyor.Akıllar başkalarının cebinde olunca sonuç bu.Hiç şaşırmadım.Yazarımızın bütün söylediklerine gönülden katılıyorum.Saygılarımla...

  cevapla
 • avatar
  yusuf

  demekki o gemideki müslümanların deniz baykal kadar değeri yokmuş

  cevapla
 • avatar
  EŞREF

  Hocaefendinin yorumu tam analiz edilmeden medyada çaptırılmasına çok üzüldüm.Tüm ömrünü Allah yoluna , vatanına ve milletine hizmet için adamış hassas ve ince ruhlu bir insandır.Allah onu başımızdan eksik etmesin.

  cevapla
 • avatar
  Taraflı

  Ahmet Bey, Mektubunuzun bir bölümğnde geçen" kürd Said" ifadesinden anladığım Said Nursi'yi kastediyorsunuz. Öncelikle yanlış düzeltmek de okurun görevidir bazen. Said-i Kürdi demekle kürd Said demek faklıdır... Said Nursi köken olarak kürt değildir...Tarihçe-i hayatında buna değinilir. "Kürdi" ifadesi o dönemin Güney Doğu'sunu ifade için kullanılan bir kavramdır..

  cevapla
 • avatar
  hasan

  Dün hocayı sürgün eden zihniyet bugün hocayı mavi gemideki İsrailliden bile kötü diye yorumlar yapıyor. Bu anlaşılır bir şey değil. Hoca gemide kan dökülmemesi için izin alınmasını önermiş bunun neresi kötü. Keşke uluslararası suda iken İsrailliler ateş açacaklarına uyarı anonsu yapsalardı da gemi uzlaşılarak uzaklaşsa veya Gazzeye gitseydi ve hiç can kaybı ve yaralanma olmasaydı.Hocanın bunu önermesi kötü mü? İnsanlar ölsün olaylar büyüsün, ülkemiz savaşa girsin temennimiz bu mu? Benim şahsen hocayla bir bağlantımda yok, ama onu dün asmaya kalkan zihniyetin bugün rol yapması da hoş değil. Açık olalım. Biz hocaya karşıyız onun her hareketini kötüleriz deyin de samimiyetinize herkes inansın. Önemli olan anneleri ağlatacak olayları önceden önlemektir. Ağlatacak duruma sokmak önemli değildir, belki de ağır bir ihmaldır.

  cevapla
 • avatar
  Süleyman Said

  aslında Fetullah hoca çok büyük bir ayıp daha etti. Önce çeçenistan meselesinde sonra azeri ve bosna meselesinde sonrada filistin meselesinde bu tür gavur yanlısı söylemleriyle çok ayıp ediyor. Artık halk kime inanaıp kime inanmaması gerektiğini gayet iyi görüyor.

  cevapla
 • avatar
  engin

  allah aşkına kardeşlerim...! tüm nefs ler ve onların işbirlikçisi olan insanlar bizim yıkılışımızı isterken biz bizde buna karşın kardeşliğimizi zedeliyoruz..hani müslümanlar kardeşti. allah tan korkalım.hoca nın bu açıklamasına ne gerek vardı...allah aşkına biz işimize bakalım.

  cevapla
 • avatar
  diclenin kuzusu

  herke kendi bakış açısından bakmış biri demiş bile bile ölüme gitmiş yazık o erlere bu denirmi kalanlar neden kaldı ölmedi asrısaadette onlarca kat güçlü ordulara saldırılmadımı bile bilemi öldü onca sahabe olayı hocaefendiyi kötüleme veya yapılanı yanlış bulmaya getirmeyin burdaki en büyük yanlış ümmeti bölmeye çalışmaktır bana sorarsanız mübarek bu açıklamayı yapmamalıydı gerkete yoktu taziye yayınlayıp geçmeliydi bazı şeylere aklen ve mantıken bakılmaz vicdanen bakılır kardeşlerimiz şehittir bunun aksini islam ümmetinden kimsenin sölememesi gerekir kardeşlerimiz siyonizm zulmünden inleyen kardeşlerimize yardım götürmekten başka birşey yapmamıştır sadece ümmett değil dünya insanlarıda bu işin içindedir

  cevapla
 • avatar
  Resul

  Laflarını sineye çekip oturmak lazım. Zaten öylede olacak. Hükümet milletin oyları ile değil hoca efendinin desteği ile ayakta duruyor. Rant olduğu sürece destek de sürecektir. Sayın Başbakan bile sözünden dışarı çıkamaz. Hükümette eksen kayması bile olabilir bu sözlerden sonra. Basın yayın organları döndü bile.

  cevapla
 • avatar
  sait arı

  bir görüş adlı çok bilmişe osman denen adam doğruları işaret ediyor sana sen ğörmek istemiyorsun islam alemine bak dünyaya bak öldürülen hep müslüman hiç yüreğin sızlamıyormu sizin müslüman şuurlu olur kurana ğöre olması lazım ölçüleri kendinze ğöre yorum yapmayın ğidn bir takmva ehline sorun sizin ğibilere Allah hidayet versin.

  cevapla
 • avatar
  şakird

  -“İki topluluğun karşılaştığı günde başınıza gelen musibet de Allah'ın izniyledir. Bu da müminleri belirlemesi ve hem de münafıklık yapanları ayırt etmesi içindir. Ve onlara: "Geliniz, Allah yolunda savaşınız veya (hiç olmazsa) savunmaya geçiniz." denilmişti. Onlar ise: "Biz savaşmasını bilseydik (savaşacak gücümüz olsaydı) arkanızdan gelirdik." demişlerdi. Onlar, o gün, imandan çok küfre yakındılar. kalblerinde olmayanı ağızlarıyla söylüyorlardı. Allah neyi gizlediklerini daha iyi bilendir.” (Ali İmran Suresi 166.-167.Ayet) -“Onlar (münafıklar), kendileri oturdukları (savaşa gitmedikleri) halde, savaşa katılan kardeşleri için: "Eğer bize itaat etselerdi, öldürülmezlerdi." dediler. (Onlara) de ki: "Eğer (sözünüzde) sâdık kimselerseniz, haydi ölümü kendinizden savın."(Ali İmran Suresi 168. Ayet) -"Münafıklar sizi yakından gözetleyip durmaktadırlar. Eğer size Allah tarafından bir fetih gelirse: "Biz de sizinle beraber değil miydik?" derler. Eğer savaşta kafirler üstün gelirse "Biz size üstünlük sağlayıp, sizi müminlerden korumadık mı?" derler." (Nisa, 141) -“Allah'ın izniyle nice az bir topluluk, daha çok topluluğa gâlip/üstün gelmiştir. Allah sabredenlerle beraberdir.”(2/Bakara, 249) -“Kalblerinde hastalık bulunanların :" Bize bir felaket gelmesinden korkuyoruz" diyerek, onların arasına koşuştuklarını görürsün. Umulur ki Allah, bir fetih ihsan eder veya katından bir emir (iş) getirir de içlerinde gizlediklerine pişman olurlar.” -“İman edenler: "Sizinle beraber olduklarına dair, Allah'a bütün güçleriyle yemin edenler bunlar mı?" derler. Onların bütün amelleri boşa gitmiştir ve kaybedenlerden olmuşlardır.”(Maide 52-53)

  cevapla
 • avatar
  ilyas

  Abdülhamit bilicinin 5 haziranda zaman gazetesinde yazmış olduğu köşeyazısını okumanızı isterim.güleni anlamak için güleni tanımanız gerekir.düz mantıkla baktığınız zaman zaten diğerleri gibi güleni herzaman suçlu bulursunuz bi tek bu konuda değil.onu anlamak için tanımak gerekir.

  cevapla
 • avatar
  sami topac

  arkadaşlar bu söylem sonuna kadar dogru. fetullah gülen dogru söylemiş. otoriteye kafa tutmak hele hele silahsız desteksiz gitmek. hiçbir ülke bu yardım gemilerinin arkasında değildi. egerki israil şehit çıkarmasaydı herkes israili alkışlayacaktı. bu meseleler diplomaisyle olur. ilkönce arap ülkelerine baskı yapacaksın diceksinki kardeşim ben bu cografyada en önemli türk islam ülkesiyim. herkes bana saygı gösterecek. öylede herkes türkiye mden medet bekliyor. kurtarıcı olarak bakıyor. israilede diceksinki ben geliyorum yardım için arasında askerimde var birşey yaparsan tepene binerim. al yanınada nato gücünden bir tabur. bak bakalım israil elini bile kaldıramayacak kendi elini ısırır ancak

  cevapla
 • avatar
  abdullah-1

  Gecen gün demistikki akla hayale gelmeyen seyler olacaktir-iddia edilecektir Türk halkinin uyanik olmasi lazim.Dikkat ederseniz Dogan gurubu Fethullah hocayi haberlerinde mevzu yapiyor son iki üc gündür.IHH baskanini dün Ahmet Hakan programina davet etti mesela.Bana cok garip geldi...

  cevapla
 • avatar
  hasan özdal

  değer mi hiç ,değer mi hiç,değer mi söyle,bir rüya ömür boyu sürermi sürermi böyle.saygılarımla...

  cevapla
 • avatar
  metin

  maşallah bakıyorumda hocaefendiyi yerden yere vurmak için fırsat kolluyorsuz... söylermisiniz davanız için bugüne kadar ne fedakarlıklar yaptınız... kaç bin insanın imanını kurtardınız.... siyonistlerin oyununa gelmemek için ne kadar zekanız var sayın köşe yazarı... hocaefendiyi eleştirmek için daha çook ekmek yemeniz lazım....

  cevapla
 • avatar
  ahmet

  değerli kardeşlerim neden hoca efendinin açıklamalarına şaşırıyorsunuz? daha önce 'telavive her bir füze tüştüğünde oradaki masum yavruların çığlıklarını duyar gibi oluyorum.' diyen kendisi değil midir? Peki ölen filistinlilerin hakkında kaç açıklaması vardır? Niye kendisi Türkiye2de değildir de abd keyfin e bakıyor. Türkiyede onu tedavi edecek doktor mu yok? Şüphesiz Allah onun ameline göre ona müamele edecektir. Allah bizi de onuda İslah etsin. Yanlız şunu söyliyeyim kiö kesinlikle samimi değildir. Tv'lerini seyredin bir israilin mallarından başka veya yarı çıplak kadınlardan başka reklam görecek misiniz?

  cevapla
 • avatar
  ahmet can

  bu yazıda geçen kürd saidin kuşçubaşı eşrefin adamı olduğu cemal kutayın üstada attığı bir iftiradır.fettullah hoca üstadın takipçisi değildir.sadece üstadtan nemalanan biridir.

  cevapla
 • avatar
  Zafer

  Eğer Türkiye-israil savaşı çıksaydı o zaman hoca efendinin ne demek istediğini anlardınız diyorum başka bir şey demiyorum.

  cevapla
 • avatar
  ata_öztürk

  fethullah güleni cıa koruyor.bu cemmaata gönül verenler hocanızı neden cıa koruyor hiç düşündünüz mü?israil taraftarı bir müslüman cemamat lideri ne kadar ilginç..

  cevapla
 • avatar
  celenrecep

  Ahh,ahhh!Sizi kula kulluk edenler!Hala anlayamadınız bu adamı,kimin kullandığını,kimlere hizmet ettiğini...Amerika'da yaşayacak,sonra ülkeme hizmet edecek öyle mi?İsrail!in karşısında olacak öyle mi?Yazık yazık,çok yazık...

  cevapla
 • avatar
  erdal

  destanda gecen ingiliz ajani, aslinda ingilizlerin tercumani mansur olacak ingiliz ajani yazinca sanki ingiliz gibi anlasilmis bence, belirteyim dedim... ahmet bey biraz agir yazmissiniz, ama haklisiniz bir aciklama yapilmali bence, ama zaman gazetesi ve orada yazan yazarlar tarafindan degil...

  cevapla
 • avatar
  fidancı

  Beyler,o beklediğiniz uygun rüzgar gelmeden ölen mazlumların hesabı ne olacak. Açlık, yoksulluk girdabındaki mazlumlar siz tuzu kuru cemaat üyelerinin ve biz tuzu kuru;yattığı yerden mazlumların acısını paylaşıyormuş gibi yapan müslümancıkların hakkında ne düşünüyordur acaba! Sahi biz onlarla kardeş miyiz? Aynı muamele bir cemaat üyesine yapılsa Hoca Efendi yine aynı şeyleri mi söyler sizce?Hocanın/hocaların/önderlerin peşinden gidenler lütfen yolculuk anında atılan yanlış adımların farkına varalım. Yoksa "Onlar hahamlarını, rahiplerini, din adamlarını ve Meryem Oğlu Mesih'i rabler edindiler" ayeti yahudiler için mi indi. Muhataplar arasında bi de var mıyız?

  cevapla
 • avatar
  Ali Doğrusöyler

  Hoca efendinin sözleri çarpıtılmaya çalışılıyor.Burada bile bile ölüme gitmek , şehit vermek gibi bir hata yaptı Türkiye.Yanlış yoldan gittiğimiz için uluslararası arenada prestijimiz de sarsıldı diyebiliriz.Gemiler Gazzeye değil direkt israile gitmeliydi,her türlü diplomatik girişim yapılmalı,gemiler kontrollerden geçirildikden sonra ,gazzeye geçilmeliydi,o zaman yapsın bakalım israil yapacağını,haklı durumdayken haksız duruma düştük , üstelik 6 şehit vererek.Kimse İsrailin politikalarını savunmuyor,onların ne kadar acımasız olduğunu tüm dünya artık biliyor.Hindistanlılar kobra yılanından korkmaz çünkü nasıl yakalayacaklarını bilirler.Yani İsrail konusunda nasıl davranacağımızı bilemedik.Bu işler ölü üstüne gider gibi olmaz.

  cevapla
 • avatar
  Kenan

  Bu ulusun kurtuluşu kendi koltuğunu statüsünü düşünen insanlarca değil ülke için hareket eden KARTALLI KAZIMLARCA olur:Kimi mısırda kimi PensilvanyaDakilerle değil.

  cevapla
 • avatar
  hasan

  feytullah hocaya hiç yakıştıramadım.güvendiğimiz dağlara kar yağdı.ya da karlıydı da ben mi göremedim.

  cevapla
 • avatar
  melahat

  ya gercekten boyle birsey dediniz mi Fethullah gulen hocam. Ne olur hocam yanlis anlama oldugunu soyleyin. Bu kadar inanc sahibi insani kahretmeyin.size olan guveni sevgiyi saygiyi kaybetmeyin hocam. Bu kadar ahı almayın hocam lutfen .zaten yuregımız yandı.Sız daha fazla yakmayın. Bizi ferahlatacak, yuregimize su serpecek haberinizi bekliyoruz.

  cevapla
 • avatar
  sedat korkmaz

  arkadaşlar bakın medyaya israili nasıl unutturdu hemen ve ardındanda hükümetle cemaatin arasını açmaya çalıştı.hocaefendinin yazısı çarpıtıldı lütfen dikkatli okuyun yazısını. hem o yazıda sadece ihh eleştirildi. ölenlere şehit ve israilin yaptıklarınada canilik dedi.

  cevapla
 • avatar
  moda oldu

  moda oldu:trajı düşen medya,ismi unutulan yazar mı oldun hoca efendi hakkında haber yap keyfin yerine gelsin...eğer ölümler zafer anlamına gelseydi bugün biz dünyada bir numara idik dünya üzerinde vatanı için bizim kadar kan akıtan ikinci bir millet varmı acaba? artık savaşlar kalemle,bilgiyle,eğitimle olmak zorunda.bu kadar bol keseden hizmeti kötüleyen bu insanlardan kaç tanesi yoldan geçen hiç tanımadığı birine bir ders anlattı?kaç kişinin başında gece o uyurken onun için dua etti?keşke bunları saymak mümkün olsaydı(gerçi kesin 1i 2 yi geçmezdi de neyse..) sanki yapılanlar yanlış diye bir söylemi var hoca efendinin..eminim ki hocaefendinin ne yazdığını okumadan yorumlardan yola çıkarak "dur iki küfürde ben edeyim şu hizmete" mantığından başka hiçbirşey değil bütün bunlar...

  cevapla
 • avatar
  akaltun23

  Arkadaşlar, şu sol taraftaki bu yazının, "aynısının tıpkısı" aha şu sağ tarafta yazarlar tarafında da var, ben solu geleneğimdendir deyu bazen çok sert eleştirdiğim için önce sağı soft eleştireyim diye işe başladım. Niçin oraya hiç bakmazsınız? Oradaki yorumlar birden kesilmiş. Yazdığımız yorum boşa gitmesin, dürüstçe yazın, yanlışımız varsa düzeltelim. Şaka bir yana, farkında olanlarımızın bildiği gibi hepimiz aynı özden geliyoruz, dil, din, millet, ırk vs tüm farklılıklarımız sadece illüzyon. Onun için bütün şairler, işin sırrına erenler, Aşık Veysel gibi: "Topraktandır cümle Adem/ Nefsini öldür, ölmeden." deyip asıl hedefi belirttikten sonra tüm düşmanlıklara inat "Aynı vardan varolmuşuz/ Sen altınsın ben tunç muyum?" demiyor mu? Çoğunuz Sn. Yazarın dediği gibi "yüreğinizin götürdüğü yere -sanki oralarda birşey bulacakmış gibi- gitmenin heyecanı içinde, daha işin başlangıcındasınız ama sakın gidenlerin pek çok yorgunluk sonrası vardığı yer başladıkları yer olmasın? Sn. Yazarın o kitabı okumadığı, okuduysa da farkındalığını artıramadığından çabucak unuttuğu anlaşılıyor. Ki kıstırılmışlık paranoyasından dolayı içe kapalı düşmanlık-nefret kültürleri ortamında bu, oldukça da doğal. Doğal olmayan bunu daha ne zamana kadar sürdüreceğimiz? Aynen Hamas'ın "çocukça hastalıklı" politikasının yardımıyla iktidara gelen İsrail şovenizminin en azgın kesiminin sergilediği; aynen TV'de elinde silahla amaçsızca sağa sola saldıran o garip komandoların sergilediği davranış gibi. Yani "kahramanlığımızı" yaratan aslında korkaklığımız, doğal olan da bu. Onun için "kahramanlığı" (yazar buna 'robot olmayan canlı tepkisi' diyor ama düpedüz korkaklığın dayanılmaz hafifliği-çekiciliği) bir tarafa bırakıp asıl meseleye eğildiğimizde sorun büyük oranda çözülmüş olacak. Farkındalığa ulaşan insanları farklı kılan da tam burası, çünkü belki senin varmak istediğin nokta onun çoktan ulaşıp epeyce aştığı bir nokta da olabilir. Onun için güncelin saman alevi onları çok da etkilemeyebilir.

  cevapla
 • avatar
  kuuzeeylii

  sultan ve onun gibilere bu mesajım sende bırak bu hizmet ayaklarını da bi kez olsun hocanızın da insan olduğunu ve hata yapabileceğini kabullenin.Zaten sizin gibi dostlar varken düşmana ne hacet

  cevapla
 • avatar
  atakan yıldız

  Gerçekten çok zor ve kafa karıştıran bir durum. O gemide şehit olanlar bir kere daha gösterdiki kimlerin sayesinde bu gün özgürüz ve kafamız dik geziyoruz. Ve bizim asıl caydırıcı gücümüzün kim olduğunuda ne olduğunuda bir kere daha gördük. Hala biz 8 saatmi çalışacağız. Ve Furkanın hesabını kimden nasıl soracağız.Bugün koltuklarda oturanlar tek tek Furkan için yanmamışsa, o koltuğa bir tekme atsın defolup gitsin er yada geç yüzüne tükürülecektir. Bu demek değildir hemen savaşalım, yok öyle bir şey güçlü olalım, caydırıcı olalım çalışkan olalım kapatalizme kanmayalım.

  cevapla
 • avatar
  ahmet kocaimamoğlu

  Hindistanda bir gülam ahmet varmış. Herkes bilirki o ingilizlere hizmet edermiş. Ve ingilizler orda müslümanların baş kaldırışından kurtulmuşlar. Acaba dememeyi çok istiyorum ama diyemiyorum. Saygılar sunarım.

  cevapla
 • avatar
  murat

  ya gerçekten anlayamıyorum bu milletimizin bu islam aleminin üzerine bir ölü toprağı serpilmiş.uyanın artık ya görün gerçekleri israilli ölen çocuklara göz yaşı akıtıyorsunda bu inalara neden akıtmıyorsun tamam çocuklar masumda o insaların iyilik yapmaktan başka ne günahları var. hükümetimiz o geminin yanına bir donanma veremezmiydi öldürsünler ondan sonra gerekenler yapılacak israil devleti ne diyemezmiydi bu yardım varacak ve kimsenin burnu kanamayacak aksi durumda yapılacaklara katlanırsınız diye ama ne yapıyor hükümetimiz insanlar öldükten sonra ölülerimizi dirilerimizi istiyorz yoksa olacakalrdan sorumlu siz siniz olacak olmuş zaten neyin davasını güdüyorsunuz nasrettin hocanın testi hikayesini bilmiyorlar herhalde önemli olan testi kırılmadan uyarmaktır. ya canım sıkılıyor vallahi yazıklar olsun uyanın artık uyanınnnnn

  cevapla
 • avatar
  Suat Yakın

  Hocaefendi sözlerine açıklık getirecektir muhakkak. Ama bunca eleştiriyi göze alıp bu şekilde konuşmasında bir hikmet vardır. Mesela Anayasa oylaması sürecinde memleketi karıştırmak isteyenler pkk'yı kullancaktır ve pkk'nın 1 numaralı sponsoru da israil'dir. Hamaset-yiğitlik iyi güzel ama hesapsız adımın da kimseye faydası yok. 9 insanımız şehit oldu, realite planında üstün olsak zaten bunu yapamazlardı. Yapan da cezasını alırdı. Hissiyat kadar mantık da çok önemlidir. Hocanın taziyesinde 9 kişiye şehit demesi bile tarafını belli etmeye yeter. Haksız suçlamalara prim vermeyelim.

  cevapla
 • avatar
  Caner

  Yazar sadece ve sadece güzel edebiyat yapmış.

  cevapla
 • avatar
  Tarık

  s.a. sayın ahmet hocam çok teşekkür ederim.benim ve benim gibi bir çok anadolu müslümanının kalplerine ve duygularına tercüman oldunuz.allah razı olsun.bu arada hoca efendinin cemaatına sevgim ve saygım sonsuzdur.asla yanlış anlaşılmasın ama hoca efendiden daha farklı açıklamalar beklerdim.ne mutlu imanla giden ve şahadet şerbetini hak yolda içen kardeşlerime.allah c.c dan onlara rahmet vede onların şefaatına bizleri ilhak eylemesini diliyorum.sevgiyle kalın...

  cevapla
 • avatar
  r.kaya

  fethüllah hocayı şimdiye kadar takdir ediyor ve her yerde öviyordum.bu son israille ilgili açıklamasını kendisine hiç yakıştırmadım.nedemek istediği hususunda sözlerine açıklk getirmesini bekliyoruz.acaba bazı yerlere yaranmak için mi bu açıklamaları yapıyor.filistinde 1500 kişiye yakın fosfor bombalarıyla ölürken nerdeydiz acaba?

  cevapla
 • avatar
  ahmet yasin

  arkadaşlar ey millet ey yazar!!! biz hem mazlum hem müslüman olan gazzeye yardım ederken hem zalim hem işgalci olan siyonist israili meşru otorite kabul edip ondan izin almamızı tavsiye eden biri eğer bilerek bunu söylüyorsa haindir...bu müslümanları arkadan vurmak, zalime karşı oluşmuş blokta delik açmaktır.israil öyle köşeye sıkışmış ki yurtdışında açtığı okullara yaptığı yardımların bedelini hocaefendi!! den istemek zorunda kalmıştır. bu sözler borçlunun alacaklıya borcunu ödeme şeklinden ibarettir!!! lütfen bu sözlerini metodla,kerametle yada ufukta bizim göremediğimiz şeyleri görüyor türü akıldışı saçmalıklarla kendinize makulleştirmeye çalışmayın...unutmayın o gemi bir furkandır...

  cevapla
 • avatar
  tsaglam41

  slm arkadaşlar fettullah hocanın hata yaptığını neden kabul etmiyorsunuz bu hocanın bir defa erkekçe tavrını gördünüzmü Allah aşkına

  cevapla
 • avatar
  mehmet mert

  sayın yazar gerçekten güzel bir uslüple hocam sen ne diyorsun allahın seversen böyle bir günde böyle bir söz kimin işine yarar demek istemiş...kimin işine yaradığı ortada... hasankale karekterli insan yetiştirmiştir suyunu içip ekmeğini yemek nasip oldu elhamdulillah...hocaefendide bu topraklardan çıkmış ve alvar imamından ders alma feyzine ulaşmış fakat alvar imamı efe hazretlerinin cihat ruhuna erişememiş demek ki... müslümanım diyen kimden niye korksunki ALLAH AVR GAM YOK... ben bunu hasankalede öğrendim ayrıca hasankalede vatan sevgisini bayrak sevgisini ezan aşkını kuran aşıklığını öğrendim...ama zalimden yana durmayı asla öğrenmedim... heyhat bir sukutu hayale erdirdin bizleri hocammmmmm

  cevapla
 • avatar
  Abdullah cemil oğlu

  hoca efendinin vermiş olduğu hizmetler takdire şayandır. ancak! beni gözlemlediği kadarı ile kendisine bağlı olmayan ve kendisinden faydalanmadığı hiç bir toplumu tanımadığını ve duymadığı anlaşılıyor. İsraili çocuklara çok ağlayan ancak gazze yardımına saldırarak gemiye el koyan ve yoluculardan 9' zunu şehit eden bir kısmını yaralayan israil vahşetini ise çirkin buldu ama öyle anlaşılıyorki sanki bu çirkinlik israilliler değilde İHH ' ya fatura ediliyor yazık çoooook yazık dünya efendilerinin yanında yer almaktan vaz geçin.allah ıslah etsin ....

  cevapla
 • avatar
  burok

  okudğunu anlamayan bir görüş adlı yazı yazan kişiye.sen önce okudğunu anla..siz ülkeyi israil adına, hükümeti açığa düşürerek sattınız.önce sözü anla sonra nerenden konuşursan konuş.bu ülkede müslümanlık sizlerin tekeline kalmadığı gibi sizin dayatmaya çalıştığınız din anlayışıda müslüman türkiyenin din anlayışı değildir. bu ülkenin diyanet işleri başkanlığı gibi din işlerinden sorumlu kurumu varken size ancak başka şey yapmak düşer. işi o kadar ileri götürmüşsünüz ki allaha ait olan cezalandırmada bulunmaya bile yeltenmişsiniz.deniz baykalın zinasına gösterdiğiniz hoşgörü ve üzüntünün milyonda birini müslümanın hakkı için gösteremediğiniz gibi islamın ahlak anlayışını sulandırarak derin ergenekon laikçilerinin yıllardır dayattığı, vicdanlara hapsedilerek sosyal hayattan müslümanlığın bütün renklerinin geri çekilerek oluşturulmak istenen sosyal yapının prototipisinizdir.israile ve diğer hristiyanlara olan merhametinizin milyonda birini türkiye cumhuriyeti üzerninde yaşayan diğer müslüman topluluklara gösteremediğiniz gibi dini argümanları kullanarak dini vicdanları suistimal etmekle allah yolunda hizmet ettiğinizi mi sanıyorsunuz. allahın rızası, kendi aralarında müslümanların birbirine merhametli olması allahın düşmanlarına karşı ise şedid olmalarıdır. bugün abd deki kişi ve onun takipçileri israile dostluğunu göstermiş, ayağa kalkmış türkiye insanına da tavır koymuştur. bunu bile anlayamayan akp hükümetiyle menfaat ortaktlığınız bitmiş gibi gözüküyor.yakında onlarıda terkedersiniz.28 şubatı organize etmek gibi bir olgunun tesadüf olmadığını bugünkü israil yanlısı tavırda ortaya koymuştur. bu ülkede ehli islamın allah yolunda mücadelesinde laikçi zulüm hiçbir müslümanı yıldırmadı ama sizin suistimalleriniz ve dayatmalarınız bütün ehli imanı bıktırdı usandırdı.allah ümmeti sizlerden korusun. amin.allahım sen ümmeti bunların iğvasından muhafaza eyle, amin..

  cevapla
 • avatar
  abdullah

  Hoca efendinin ABD'den vermiş olduğu demeç için şaşırmadı çünkü kendileri hep dünya efendilerin yanında yer almıştır. ölen veya şahit olan müslüman ve mazlüm insanlar için hiç ağladığını duymadım. Ama israili çocuklar için ağladığını duyduk.!... Peki dünya ya kafa tutan israil gazzeye yönelik tüm yardımları kabul etmiyorum dediği ve ilan ettiği halde bu yönetim anlayışı ile diyalog nasıl olacak. Olur yardımları götürür İsraile teslim edersiniz onlarda alır ve gazzeye verileceği söyler ve sizde inanır ve bu diyaloga başarı diyeceksğiz öylemi, Keşke hoca efedi İHH' yı yeni duyuyorum dememiş olsaydı . Yoksa israil ve ABD muhabeti vatanındaki yardım kuruluşlarını unutturdumu ne diyeyim Allah ıslah

  cevapla
 • avatar
  sultan

  olayların perde arkasını hiç okuyamamak sizin en büyük hasletinizdir ucuz mücahitler bağırarak çağırarak eylem yaparak bu işler olmaz gözyaşı dua uykusuz geceler var mı sizde yok ne koydunuz bugüne kadar ortaya ne yaptınız allah için bana bir fedakarlığınızı söyleyin bu din için o zaman susun rezil etmeyin kendinizi dinleyin hocaefendiyi

  cevapla
 • avatar
  Cihat Erdem

  Sayın Ahmet Hakan sizi tebrik ederim. Mükemmel bir yamışsınız. Doğrusu siden uzun zamandır böyle güel bir yaı okumamıştık. selamlar.

  cevapla
 • avatar
  can

  Uzun zamandan beri bu günü bekliyordum. Allah tan devamını beklerim. Bizler bu korku imparatorluğunda müslümaları kandıranları deşifre etmezsek Allahı adaleti yakındır. Hocayı burda savunanları (Şakirleri) okudukça Ahmet ÖZCAN ın yazısının sondan ikici parafgrafın tekrar okunması gerekliliği arz etmektedir..

  cevapla
 • avatar
  halil kalkan

  hocaefendi gemideki yiğitler için "otoriteye baş kaldırdılar" buyurmuş.eğer sizin bahsettiğiniz otorite amerika ve israil otoritesi ise bu bizim için şereftir.ama bu otoritenin dizi dibinde oturmak neyle tanımlanır o da sizin takdiriniz.

  cevapla
 • avatar
  bir görüş

  osman adlı yorumcuya cevabımdır 1) sayın gülen vatikanı ziyaret etmesinin tek amacı kendi cemaatinin itibarını dünya capına yaymaktır zira papalık islama göre küfür yeri olsada dünyada en saygın yerlerden biridir farklı dinlere saygı imandandır,islami bilgi olmadan o ziyareti dogru yorumlamak ne yazık ki mümkün deil arkadasım 2) 28 subatta erbakan hükümeti dik duramadı paşa paşa belgeye imza attı o erbakan efendinin şimdi aynı laikçiler gibi erdogana yüklendiğini ibretle izleyip üzülmekteyiz aslında bu ihanete daha agır laflar söylemek gerek,milli görüşçüler kime hizmet ettiğini iyice hesap etmeliler... eğer sayın gülen tekme atmıssa sonuc itibariyle iyi yapmıtır... 3) dindar bayanları üniversiteye bası acık gitmesine cevaz vermesi fıkhi bir konudur ve bu konuyu senin yorumlayamayacagını düşünüp ayrıntılı acıklama yapmayacagım,ama sadece sunu yazacagım hac ilk farz oldugu zaman peygambermiz bu farzı yerine "getirememiştir" cunku kabe nin oldugu yerde zulm vardı bu peygamberimize günah getirmemiştir 2003 yılından öncede müslümanların tabir yerindeyse anası aglıyordu bu da zulm dur zulmun oldugu yerde dini vecibelerin yerine getirilememesi müslümana zarar vermez 4) bütün insanların tek rabbi ALLAH tır hocaefendi bunu kastetmiştir ama cahil insanlar anlamamıstır 5) sen olsaydın israilin silahlarıyla israile savas mı acardın sen hükümet olsaydın ne yapabilirdin cok merak ediyorum....

  cevapla
 • avatar
  birtun taş

  fethullah gülen in israil yanlısı gibi açıklamaları bizleri şok etti.şu an amerikada olması onu böyle bir açıklamaya mı zorladı acaba..israilin büyük tehditleri olabilir mi?kanaat önderlerinin net açıklamaları olması gerekir.

  cevapla
 • avatar
  muhammed

  Sayın yazar, ne anlatmak istediğinizi bu kadar iyi ve doğru bir şekilde ifade ettiğiniz için sizi tebrik ediyorum.Her ne kadar bülent arınç zaman konusuna değinmiş olsa da, asıl zamansız olan onun bu yorumuydu.Gönüllülerimiz çoktan şehit olmuşlardır.Fetullah beye bu yorumu hiç yakıştıramadık.Onların bu tutumu Müslümanlığa, İslama ters düşmekte ve Müslüman halk bu tersliklerin artık ya durdurulup bu tavrın değiştirilmesi ya da bu grupların bitirilmesi kanaatindedir.Aksi takdirde gittikçe yalnızlaşan ve dışlanan bir grup halini alacaklar. Selam ve sevgi ile. Fetullah beye değil, Ahmet beye.

  cevapla
 • avatar
  mehmet

  Açıklamalarının siyonizmin emellerine ve politikalrına hizmet ettiiğini farkedemeyen Hocaefendinin ümmetten özür dilemesi gerektiğini düşünüyorum Hocaefendiye gönülden bağlanan arkadaşlarımızın da bu sözleri sorgulaması gerektiği ve gülen hareketinin akıbeti hakkında bir özeleştiri yapmaları gerektiğine inanıyorum.

  cevapla
 • avatar
  levent

  İsraillilerin ruh hali nasıldır? Bir elinde Tevrat diğer elindeki silahla bir bebeği öldürmek onun için şerefli bir olaydır. Bunu anlamadıkça,buna karşı gerçekten bir güç olmadıkça maalesef herşey beyhudedir.

  cevapla
 • avatar
  Taziye yer

  Bazı laflar vardır, söylersiniz direkt muhatabınız hangi maksatla söylediğinizi anlar. çünkü yanındasınızdır, hissedersiniz. ruhunuz bunu bilir. çünkü hepimiz Bir'den geldik.. Yahudisi de budisti de müslümanı da..Ama bazı laflar vardır, muhatabınızın incineceğini bildiğiniz halde, maksadınızı da kelimeye monte edip söylersiniz. "otorite" lafını sayın Fethullah orada sarfederken nereye çekileceğini bilemeyecek kadar belagat sanatından yoksunsa vay onu takip eden yüzbinlerin haline diyorum.. yukarıda yazdıklarımı anlayamayanlara yardımcı olması açısından mesela, sayın Fethullah lafımı ne olarak aldığınızı bu yorumu okuyan herkes kalbinin bir köşesinde hissetmiştir, dedim ya, ruh (ya da kalbiniz) size neyin ne olduğunu söyler..bu yorumuma karşıt yorum yazarken bana hakaret edecek olanların yanağından bi makas alır, hörmetler dilerim...(O Gemide yıllardır tanıdığım, sevip saydığım yüzünü gördüğümde bana huzur veren, beraber oturup çay içerken her defasında beni gülmekten kırdıran bir yakınım ŞEHİD oldu. Bizim kültürde en azından ölenlerin yakınları düşünülüp, laf kalabalığı ya da cambazlığı yapılmaz, taziyenin hürmetine susulur azıcık susulur!Ne kadar kitap okuyup, toplum içinde döktüğün gözyaşıyla değil DURDUĞUN YERLE değerlendirilirsin!

  cevapla
 • avatar
  selahattin eyyub

  ya bırakın tefrikayı arkadaş. Beklediğimiz gibi bir konuşma yapmamış. Ama hoca efendiyi sert konuşmadı diye harcarsak etrafımızda bir süre sonra hiç kimse kalmaz. Bizi parçalayan yanlışa hemen düşüyoruz arkadaşlar. Yanımızdakileri azcık farklı şeyler söyledi diye siler atarsak esaretimiz 1000 yıl daha sürer. Birlik, beraberlik en çok şimdi lazım. Bazı provokatörler kışkırtıcılar bizleri kışkırtmasın. Öfkelensekde biz öfkelenelim ve Allah için öfkemizi kendimiz yaşayalım. Kışkırtıcıların bizi götürmek istedikleri yere gitmeyelim. İçinde kin taşıyan bazılarıda bunu kusmak için kolladıkları fırsatı bulup yılların birikimini bir anda boşaltmaya çalışıyor. Lütfen ihlaslı olalım. Yani sırf allah için davranalım. Müslüman müslümanı bir sözlede silebilir. Fakat önemli olan bin sözde olsa onu allah için peygamber için sineye çekip affetmekdir. Yoksa ne farkımız kalır herhangi bir insandan. Ümmete himmet, fedakarlık davası sürmeyi iddia edip bir sözle binlerce hizmeti olan binlerce seveni olan bir insanı boğazlamaya çalışmak... ümmeti kurtarmaya çalışacak adamın işi değildir. Kol kırılabilir, ama yen içinde kalmalı.

  cevapla
 • avatar
  cengiz

  Azizim,herkes kaybedeceği sermayeyenin büyüklüğüne göre konuşur,pozisyon alır.Adamın büyüklüğü de derdinin büyüklüğüyle doğru orantılıdır.Bakış açısı oturulan makma göre değişir.İHH kendi makamında haklı Hocamız da kendi makamında haklıdır.Arınç'a göre de Hocaefendi her zamanki gibi doğru söylüyor.Bu da onun makamı...

  cevapla
 • avatar
  alperence

  Duygularımızla hareket edersek sayın yazara hak vermemek mümkün değil. Ancak şimdi akıl ve feraset zamanı, muhterem hoca efendiyi eleştirenler ona haksızlık ettiklerini anlayacaklardır birgün...

  cevapla
 • avatar
  Göktuğ

  Bence tüm dünyadaki okullarını korumak istiyor kıyamete kadar talebe okutacak, yahudilerde kıyamete kadar iktidar olacak düyayaya

  cevapla
 • avatar
  Ramazan Ceran

  Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendiye büyük saygı duyuyorum. Son İsrail olayı ile ilgili yapmış olduğu açıklama, şahsen beni tatmin etmedi ve bana muğlak geldi. Kendilerinden bu olayla ilgili daha açık ve bizleri tatmin edecek açıklamalar yapmasını istirham ediyorum. Saygı ve sevgilerimle...

  cevapla
 • avatar
  ahmetbeyzade

  Ahmet Bey aziz milletimizin hislerine bu kadar zarif ve veciz şekilde tercüman olduğunuz için teşekkür ederim. Keşke bazıları ön yargılardan uzak okuyup,düşünüp değerlendirebilseler.gerek 28 Şubat süreci gerekse günümüz hadiseleri insan şahsiyetine adeta turnusol kağıdı oldu.Kalbi,dili ile fiiliyatı her şart ve ortamda aynı olabilenlere ne mutlu.

  cevapla
 • avatar
  mesut

  fethullah Hoca bu tavrını 1. Körfez Savaşı sırasında da göstermişti. Hasta hasta ve kendisine vaaz vermek yasak olmasına rağmen apar topar Sultanahmet camisine vaaz vermeye çıkmış, İhsan Süreyya Sırma Hocanın tabiriyle, göz yaşı sümüğüne karışır bir şekilde, İsrailde ölen Yahudi çocuklar için kalbi kan ağladığını söylemişti. Aslında tam böyle bir atmosferde ben kendisinden böyle bir hamle bekliyordum. Muhterem Hocamız bizi fazla beklentide koymadı. Ne diyelim, büyüklerin yaptığından sual olunmaz...

  cevapla
 • avatar
  MEHMET güneş

  Kimse birşey söylemesin."VE HERKES GERÇEKTEN EFENDİ OLSUN"

  cevapla
 • avatar
  adapazarlı emrah

  fethullah beyin göz yaşları neden gemide şehit olan insanlar için akmadı. halbu ki islam tarihindeki şehitleri anlatırken sular seller gibi ağlıyor. yoksa gemide ölenleri şehit olarak görmeyip suçlu olarak mi görüyor.

  cevapla
 • avatar
  abdullah

  bir iki kelme hariç takkdirle karşıladım.onlardan birisi "eylem sahipleri hakkında istifham yaratıp.."diye giden cümle.epeydir olur olmaz ve en basit şeylerde dahi kullanılması moda haline gelmiş olan yaratmak kelimesi bir müslümana yakışmıyor.yaratmak bir şeyi vucuda getirmek demek ki ,elinde kesbden başka bulunmayan cüz'i iradeye sahip insan nerede kudret-i mutlakaya ait sıfatlardan olan icad,vucud vermek ve hallakıyete mahsus şe'inler nerede.onun dışında yazının muhteviyatı ve hoca hakkındaki düşüncelerine hak veriyorum ve hatta daha çok şeyler söylenebilir.ama şimdi makam kaldırmıyor..

  cevapla
 • avatar
  umut

  yapmayın kardeşim yav. hocaefendi ne demiş gayet açık. yaşanan olaylarla ilgili olarak ihh'yı yada türkiyeyi suçlamamış ki. sadece zamanlamanın kötü olduğundan bahsetmiş. kimsenin ihh'yı ve o gemide gidenleri suçladığı yok. tam aksine iftihar ediyoruz onlarla. onlar şehit oldular. Allah hepimize kısmet eder inşallah o kutlu yolu. hocaefendinin dedikleri bana ebu zer'i anımsattı. o kadar. ama şu andan itibaren yapılacak şey bellidir. hiç kimse kuruntuya kapılmasın. aramıza nifak tohumları ekmek isteyenleri sevindirmeyelim. hem yazıyı yazan kardeşimizde çok çoook müsterih olsun. hocaefendinin yaptıklarına, yapmak istediklerine bizim hayallerimiz bile yaklaşamaz. şu ana kadar bize hangi yanlış yolu gösterdi de şimdi gösterecek. söylediklerinin içinde tek bir yanlış yolu gösterir ne var? hendek savaşını hatırlayın. Allah yüzümüze baktı ve israil zelil oldu. tam tersi de olabilirdi. ALLAH daha da yerin dibine sokar onları inşallah.

  cevapla
 • avatar
  Metin

  Degerli yorumcular,begenelim yada begenmeyelim bır cok yorum yapılmıs vede yazılmıs.İsrail terör devleti ve onun hem babası hemde masası Amerıka cok guclu sılahlara sahipler diye onlardan serefsızce korkup,haysiyatsizce yasamayı secenler insanmıdır,O alemlere Rahmet olarak gönderilen peygamberin ümmetimidir.Bir MUTE destanı var iman gücü ile kazanılmıs,bir İSTANBULUN fethi var kahramanca savasılmıs.Bir KURTULUS savası var dünyadaki mucadelelere ornek teskıl eden.Bir CANAKKALE var ölümsüzlermiş gibi mermilerin üzerine kosan,asil ceddim.Ve sımdı sızler kalkıp dusman cok kuvvetli diye duvar dibine cekilip,köpekler gibi titreyerk güclenmeyimi beklemek istiyorsunuz?Bıde su var yok ucaklarımız ucmaz,yok telsımız calısmaz,yok gemiler gitmez v.s...yav bızım ordumuzu bu kadar kucuk gormek,bu kakadar tahammulsuzce hakaret niye?Siz hangi taraftasınız Allah(cc) askına?Gun birlik günudur sucu bucu olma gunu degıl.Tum cemaat liderlerine(sahiplerine),sesleniyorum buradan,madem her işinizi Allah(cc)için yaptıgınız soyluyorsunuz,bırakın tefrıkayıda B İ R L E Ş İ N ,allah için birleşin,peygamberin için birleşin,ümmet için birleşin....Ha maksat saltanat surup din budur demekse o baska,her takkeli hoca,her sakallı hacı degil arkadaslar aklımızı basımıza alalım.Son sözüm bir hadisi şerif'Müslüman aynı delikten iki defa sokulmaz!'

  cevapla
 • avatar
  likadir

  arkadaşlar ben hoca efendinin bir hatalı kelime bile kullanacağını sanmıyorum onun duygu noktasınada ulaşamayız takvası ona bişi anlatıyor eğer ondan daha uyanığınız varsa söylesin kaç hiristiyanı müslümün etti kaç yahudiyi onun için hocam sayesinde amerikada kiliseler bile camiye dönüyor yani kardeşler o sıradan bir insan değil ne diyorsa dinleyin büyük insanlar büyük düşünür büyük şeyler yaparlar o da büyük bir insan onun söyledikleri bence çok önemli ciddiye alınması gerekir yoksa düşüncesis dev bir sineğe mağlup olur.

  cevapla
 • avatar
  ehremen

  müslüman yüreği işte bu. öyle geniş...gâhi yiyecek bir simit bulamayanın gözyaşlarıyla kavrulur, gâhi her atışı bir yumruk gibi vurur zalimin duvar duvar örülmüş ablukasına. yetmez gider kanının sıcağıyla eritir mazlumun üzerine çevrilmiş topları namluları...vilların sarhoş edici çiçek kokuları içinde ağaçlardan gölgeler yudumlaya yudumlaya oturup dostlarıyla muhabbet etmek ise ancak cennet rüyasıdır onun.

  cevapla
 • avatar
  ayşe özer

  yazar ahmet özcan'a kesinlikle katılmıyorum.insanları rencide etmek yazarlarımıza ters olsa gerek.....bu millet hocaefendi gibi mümtaz şahsiyetlere sahip olduğu için şanslı diye düşünüyorum

  cevapla
 • avatar
  ayşe özer

  lütfen eleştirirken herkes kendi gözünden dökülen yaşların samimiyetini ölçsün.muhterem hocaefendinin savunması beni aşar; ama hocaefendinin şahsına insafsızca saldıranlar onun gözyaşı dökmediğini nereden görmüşler.büyük ihtimal o kapalı kapılar ardında rabb'ine ne içten dualarda bulunuyordur...bu eleştiriyi yapanlar;peki siz kaç damla gözyaşı döktünüz?

  cevapla
 • avatar
  abdullah özdemir

  hocaefendi öyle bir açıklama yaptıki türkiyede ve dünyada siyonistlerin yaptığı katliamı perdeleme görevi görmüş oldu.

  cevapla
 • avatar
  süleyman

  Yazar aklı sıra Hırsızın hiç mi suçu yok diyor ama bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan yorumculara bakıyorum da onlar zaten Hocaefendi'nin haberini bekliyormuş nefretlerini kusmak için. Konu başka da olsa yazacakları standarttır bu arkadaşların.....

  cevapla
 • avatar
  sözütok

  Akılcı davranmanın neresi yanlış ki, Hocaefendiye hakarete mariz cümleler sarfedersiniz. Savaş tamtamları ile iç piyasaya yapılan selamı hoş karşılamıyorum. Şimdi bu heyacanlı dakikalarda ne söylesem yanlış anlaşılacak, hele bir sular durulsun neler ortaya çıkacak. Mesela milletvekillerinin canı canda diğerlerininki patlıcan mı?

  cevapla
 • avatar
  DOCTOR

  Sayın Ahmet Özcan Bey,yazınız ne kadar kibar bir üslupla yazılmış olma izlenimi versede,muhatabına ders verme ve onu aşağılama duygularınızı ön planda tutmuşsunuz.Bu kendisinden farklı düşünene tahammülsüzlüğünüz,haklı davanız üzerine bir sis perdesi gibi çökmektedir.Size yakışan, duygularınızı net cümlelerle ifade etmenizdir .Kelime oyunlarının arkasına sığınıp,sağ gösterip sol vurmaları size olduğu gibi hiçbir hakkın kuluna yakıştıramıyorum doğrusu.Yazınızda belirttiniz hassaslığınız size bu şekilde muhatap aldığınız kişiyi ve onu sevenleri inciltici yazılar yazdırıyorsa Allah yar ve yardımcımız olsun. Selam ve dua ile..

  cevapla
 • avatar
  rabia sivas

  direnişi ilke edinmemiş bir islam anlayışı sistemin çarkını döndürmeden öteye geçmez biz başörtüsü mağdurları bütün imkanlardan mahrum kalırken bacılarımız aldıkları fetveile hizmet bahanesiyle emeklerinin karşılığını çatır çatır alıyorlar tabi inşallah bize ahiret nasibi kalıyor ama yalnız,öksüz,boynu bükük bırakılmışlığımızın hesabını nasıl verir bu hizmet ehli ve her direnişte aynı tavrı takınıp yan çiziyorlar güya itidalli davranıyorlar az sesleri çıksın bu ne uyum böyle Deniz Baykal için sarfettiği ohazin sözcüklerin bir tanesini dahi mi haketmedi şehitlerimiz el insaf....bir zinakarın suçuna buğzetme sahip çık.. Allah yolunda cihada burun kıvır... bu hareketi savunanlar... tuzunuz mu kuru... bacınız kızınız kapı dışarı edildiği gün mü aklınız başınıza gelecek... pardon...açar girerler dimi... makam,mevki,para....yine pardon... hizmet!!!bırakılmaz dimi....

  cevapla
 • avatar
  abdullah

  bir gönül bsğım vardı cemaaetle, çok severdim onları hizmetlerinden ötürü, yazık ettiler kendilerine,yazık ettiler bizlere.kimse kem küm etmesin.prensilvanyadan tekzip gelmediği takdirde benim için cemaat bitmiştir.yazık oldu cemaate ne çok severdim onları.

  cevapla
 • avatar
  Osman

  "Bir görüş" isimli yorumcuya; Fethullah GÜLEN, Vatikan'a gidip Papa'nın huzurunda; "Papalık misyonunun bir parçası olarak huzurunuzdayım." dedi mi demedi mi, 28 Şubat sürecinde ergenekoncular (ordu-yargı-basın) bir araya gelerek hükümete saldırınca bir tekme de o attı mı atmadı mı, inanan bacılarımız başörtüsünden dolayı üniversite kapılarında ağlaşırken o grup ne yaptı, başlarını açarak diyanetin fetvasına rağmen teferruat dedi mi demedi mi, hristiyan ve yahudilerle amentümüz bir dediler mi demediler mi... Bunları uzatmak mümkün. Hükümete gelince; Konuşmaya gelince mangalda kül bırakmayanlar... Futbol maçı iptali ile 2-3 tatbikat iptal etmekten başka somut ne adım attılar... Uyanın uyanın... Gerçekleri görün...

  cevapla
 • avatar
  emre

  sizze katıllıyoruz........... sonuna kadar..

  cevapla
 • avatar
  muhtar

  Hadise vuku bulduğunda ABD ye bürokratlarımız gönderip, İsraili şikayet etmek zorunda olduğumuz bir zamanda yaşıyoruz. Hocaefendinin söylediğinin neresi yanlış? Kısaca donkişotluk yapmayalım diyor. Hiç olmazsa uygun rüzgarı bekleyelim diyor. Niye başka yerlere çekip içinizdeki hazımsızlığı bu vesile ile dışa vuruyorsunuz sayın yazar ve aynı fikirde olan arkadaşlarım.

  cevapla
 • avatar
  hakan

  sayın yazara lafım yok ama yorumculara bakıyorumda hocaefendinin yazısını okumadan laf atıyorlar.zaten çoğu insan onu anlayamadığı için böyle yorumlarda bulunuyorlar.acaba diyorum okadar körmü bu insanlar da hocamızın yaptığı şeyleri görmüyorlar.

  cevapla
 • avatar
  Savaş mı Açmalı?

  Yapmayın Allah aşkına, önce Sayın Gülen kadar islama hizmet edin sonra konuşun.. Devletin içinde bulunduğu durumu çok iyi bilen Sn.Bülent Arınç konuyu güzel özetledi.. Gazze Yardımını hissiyatım destekliyor ama mantığım kabul etmiyor. Cenab-ı Hakka şükürler olsun ki İsrail dünya kamuoyu baskısından çekindiğinden geri adım attı.. Atmasaydı ne olurdu Ortadoğunun liderliği amaç edinilmişken rezil olacaktık tüm dünyaya. İsrail'e savaş açmamız mümkün mü? gerçekçi olalım, Savaş açsak uçağımızı kullanabilirmiyiz? ya gemilerimizi? ya füzelerimizi? telsizlerimizi bile kullanamayacağımızı dağlıca baskınında görmedik mi?

  cevapla
 • avatar
  ahmet

  Yorum yazanlar biraz daha insaflı olabilirler.Bakın yazar hoca efendiyi ve cemaatini itham edeyor mu? En büyük cemaat diye sıfatladığınız bu insanlara hakaret ederek nasıl bir birliği sağlamayı düşünüyorsunuz? Bunun yerine hoca efendinin metodunu deneseniz olmaz mı? Mesela Filistin konusunda sizin gibi düşünmüyoruz hocam diyebilirsiniz. Yada Başbakan gibi kendi işinize bakar faliyetinize devam edersiniz. Yoksa başkalarına hakaret etmek sizi rahatlatıyormu.

  cevapla
 • avatar
  bir görüş

  burok adlı yorumcuya yazdıgın yorumda o kadar büyük iftira bulutu var ki sadece bu bile seni atese sürüklemeye yeter türkiyede adam akıllı tek islami cemaat varken,gencleri tek dogru yola ileten bir cemaate bu tür iftirayı atmak ancak yahudilerin yada onlara uasklık edenlerin becerebileceği bir iştir bir kere ergenekonun tek düşmanı nur cemaatidir ve bu cemaati bitirmek için var güçleriye saldırmaktadırlar ak parti ve güleni bitirme planı bunun göstergesidir ama sen gittin yahudiyle nur cemaatini ortak catı altına soktun,sen gercekten cok tehlikeli yoldasın cemaatte binlerce insan var ve hepsine iftira attın,türkiyenin parasını calmıslarmıs türkiyenin parasını kim caldı biliyor musun uzanlar caldı dalanlar caldı doganlar calmaya devam ediyor bunlara gözün kör mü? bence senin kalbin kör,insana cehalet bulastımı kendi cehaletini gercekmiş gibi hisseder,fethullah gülen dünyaya türkçe öğretirken siz ne yaptınız? mal gibi oturup ülke elden gidiyor dediniz biriniz calısırken biriniz evinde oturmus bos bos düşünmekte,o türkçe öğrettiği cocuklar gün gelecek kendi ülkelerinde diplomat hakim savcı milletvekili basbakan cumhurbaskanı olacak ve o zaman bütün dünya türkiyeye hürmet gösterecek sizde oturup haset cekeceksiniz kara cahiller elinizden tek gelen haset etmek o yüzden 200 yıldır bu millet cekiyor allaha sükür sizi gibi dar görüşlü gericiler ülkeyi yöntmiyor sizinle kuru kafa laikçiler arasında hiçbir fark göremiyorum hükümet israile vatanı satmısmıs,puh yazıklar olsun senin diline,israile karsı tek dik duran hükümet ak parti hükümetidir var mı baska örneği göstere görelim!!!

  cevapla
 • avatar
  hilmi

  Abi ben de senin ellerinden öperim.Ben de bu vakit yoldan dönme yolu değil.Dönenleri savaştan kaçanlara edilecek muamele zamanı.Saygılarımla.

  cevapla
 • avatar
  burok

  sayın yazara acıyorum. dadaş yüreğiyle islama her hareketiyle balta vurmuş bir adama hoca diye hitap ediyor. hoca ama neyin hocası. nifakın, fitnenin,islamın izzetini yerle bir etmenin, siyaset yapmıyorum diyerek insanları depolitize etmenin,ülkenin zenginliklerini ülke dışına kaçırmanın,ergenekoncuların, ortamı germenin ve daha yüzlerce vasıf sayabilirim, onların hocası.bugün israile ağlayan insan sureti yıllar öncede camii kürsülerinden yine filistine kahrederek(fkö yü komünistlikle suçlayarak)israilli çocuklara(askerlere) ağlayarak destek olmuştu. kendi dışında çalışan bütün islami grup ve kuruluşlara ve tarikatlara en ağır eleştirileriyle saldırmayı hiçbir zaman ihmal etmeden sürdürmüş ve onların önde gelenlerini hukuk içinde kaldıkları için suçlamış ve hapishane çilesi çekmedikleri için suçlama yapmıştı. suçladığı bütün ehli islam 12 eylülden sonra 28 şubatdan sonra bir çok çile çekmesine rağmen bu person birilerinin himayesinde(12 eylül döneminde arama ilanlarında resmi olmasına rağmen) elini kolunu sallaya sallaya gezmiş, 28 şubat sürecinde bizzat müslümanların aleyhine ortam inşaa etmekten geri kalmamıştır. haddi ve hakkı olmayarak diyanet işleri başkanlığının açık görüşüne rağmen başörtüsüne teferruat deme suretiyle ehli islamı birlikten yoksun bırakmanın yanı sıra aralarına fitne sokarak din düşmanlarının müslümanca yaşamak isteyen dindarlara saldırılarına göz yummayı bilmişdir.ankara ilahiyatta başörtüsü yasağını protestoyu ilk onlar delmiş, ak parti hükümet olunca da derhal direniş gösteriyormuş münafıklığını masum gençler üzerinden yapmayı becermişlerdir. türk dünyasına gidiyoruz imajı ile türkiyenin parasını çalıp abd nin geleceği için yatırmayı başarı diye yutturmayı bile becermişlerdir. bugün türkçe olimpiyatı denen kumda oynama politikası olan eğlenceye katılan bülent arıncı ve hükümetin orada temsilini şiddetle kınıyor lanetliyorum.akp resmen açığa düşürülmüştür. ülke israil için satılmıştır.siz uyuyun hala.hükümeeet uyan koçum, resmen satıldın...

  cevapla
 • avatar
  yakup

  Ahmet Özcan kardeşime katılıyorum. beni düşmanın mermisi değil dostun kem sözü öldürür.

  cevapla
 • avatar
  yusuf kaysı

  Sayın Ahmet Özcan sadece benim değil, milyonların duyguları işte bu kadar güzel anlatılamazdı.Ağzına,ellerine sağlık.

  cevapla
 • avatar
  AHMET

  ÇOK GÜZEL BİR MEKTUP

  cevapla
 • avatar
  Mesut

  Dinlerarası diyalog fikrini savunulmasındaki amaç da odur. Hıristiyan, Yahudi ve Müslümanların güya aynı Allah'a inandığıdır. Bu fikri savunulmasına şaşırmayıp da gemilerle ilgili yoruma neden şaşırdınız? İkisi de aynı yere çıkıyor. Dine hizmet etmek isteyen islamı öğretir! Bu zât dini mi öğretiyor? Hayır!Malesef kardeşim, herkes gibi sen de yavaş yavaş tanıyacaksın ama Amerikanın elinde de büyük cemaat olmuş olacak.. İslamda hazreti Mehdinin alametleri belli iken başkalarına hazreti Mehdi diyen bir cemaat var. İmanı bozuk olmaz mı böyle inananların???

  cevapla
 • avatar
  Anne

  Bende ağlıyorum şu anda.

  cevapla