Bakanlık'tan 'şifalı bitki' aldatmacasına neşter

Bakanlık'tan 'şifalı bitki' aldatmacasına neşter
Sağlık Bakanlığı, tüketiciyi şifalı bitki ve bitkisel tedavi adı altında kandıran 5 televizyon kanalının kapatılmasını RTÜK'ten talep etti.

Sağlık Bakanlığı, gerek televizyon gerekse internet siteleri aracılığıyla tüketiciyi 'şifalı bitki' ve 'bitkisel tedavi' adı altında kandıran sağlık şarlatanlarına göz açtırmadı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, tüketiciyi aldatarak sağlığıyla oynayanların en çok internet siteleri ve uydu kanallarını kullandığını, sağlık şarlatanlarına 2016'da 8 milyon 700 bin lira idari para cezası kesildiğini, 138 suç duyurusunda bulunulduğunu bildirdi.

İNTERNET VE UYDU KULLANILIYOR

Ürünlerin en çok internet siteleri ve uydu kanalları aracılığıyla sunulduğunu ve halkın sağlığını tehdit eden ürünler pazarladığını ifade eden Bakan Akdağ, 2016 yılında 5 bin 56 internet sitesinin tamamen erişime engellenmesi talebiyle Erişim Sağlayıcıları Birliği'ne bildirimde bulunduklarını kaydetti.

4 BİN 590 SİTE ŞİKÂYET EDİLDİ

Konuyu yakından takip ettiklerini söyleyen Akdağ, ayrıca 4 bin 590 internet sitesinin de yaptıkları tanıtımın tüketiciyi yanıltıcı nitelikte olması nedeniyle Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na bildirildiğini ifade etti. Akdağ, bitkisel tedavi altında yayın yaparak tüketiciyi kandıranlara 8 milyon 700 bin lira idari para cezası verildiğini belirtti. 

115 PROGRAM İNCELENDİ, 5 TV KANALI KAPATILSIN TALEBİ

Recep Akdağ, RTÜK'e 5 televizyon kanalının kapatılması talebini ilettiklerini belirtirken bin 115 televizyon ve radyo programının da CD'lerinin incelendiğini ve bunlara idari para cezası uygulanmasını talep ettiklerini bildirdi.

Akdağ RTÜK ve Cumhuriyet başsavcılıklarının görevlerini hızlı bir şekilde yapması gerektiğini belirtti.

Evrin Güvendik/Sabah

YORUMLAR
avatar

Henüz hiç yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yazın!