'Ortadoğu Türkiye'siz düşünülemez'

'Ortadoğu Türkiye'siz düşünülemez'
Türkiye'nin Ortadoğu'da gittikçe artan rolü Mısır'ın başkenti Kahire'de masaya yatırıldı.
Son güncelleme: 02.06.2015 / 00:28:21
Ayn Şems Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları ve Gelecek Çalışmaları Merkezi ile Abant Platformu'nun ortaklaşa düzenlediği 'Mısır, Türkiye ve Ortadoğu'da istikrar' başlıklı konferansa Mısır'ın önde gelen akademisyen ve diplomatlarıyla öğrenciler katıldı.

Üniversite olarak uluslararası konferans serilerinin üçüncüsünü düzenlediklerini belirten Ayn Şems Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof Cemal Sami Ali, Türkiye'nin son yıllarda bölgeye yönelik gerçekleştirdiği açılımları çok yakından izlediklerini vurguladı. Prof Ali, Türkiye'nin bölgenin en güçlü ve önemli unsurlarından biri olduğunu belirterek, 'Ortadoğu'da Türkiye'siz bir istikrar düşünülemeyeceğini' belirtti.

Ortadoğu Araştırmaları ve Gelecek Çalışmaları Merkezi Başkanı Prof Cemal Şakra da bu tür bir konferansla Türkiye'nin Ortadoğu'ya yönelik açılımlarını ve Türkiye'deki siyasi gelişmeleri anlamak istediklerini anlattı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Ortadoğu'da çok yakından izlenen bir isim olduğuna da değinen Şakra, onu şov yapmayan, tam tersine bütüncül ve pragmatik bir dış politika izleyen çok önemli bir karakter olarak gördüklerini de vurguladı. Şakra, Türkiye'nin bölgeye tekrar dönüşünü de 'Bölgeye tekrar hoş geldin Türkiye' ifadeleriyle dile getirdi.

Dört oturum halinde yapılan konferansta Türk-Arap ilişkileri, Türkiye'nin İsrail politikası, Türkiye'deki demokratikleşme süreci ve Ergenekon, PKK sorunu, Türkiye'nin Ortadoğu açılımı, Türkiye'nin eğitim sistemi gibi konular tartışıldı.

Türkiye'den Ali Bulaç, Prof. Semir Salha, Prof. Mustafa Demir, Dr. Murat Çemrek, Prof. Ergun Yıldırım ve Prof. Yusuf Tekin gibi isimlerin yer aldığı konferansa Mısır'dan da Prof. İbrahim Bayyumi, Prof. Rafet Şeyh, Prof. Pakinam Şarkawy, Prof. Cemal Hagar, Prof. Naci Hudhud gibi Türkiye konusunda uzman akademisyenler katıldı.

Türkiye'nin hatasını anlayarak bölgeye geri döndüğünü anlatan Prof Cemal Hagar, Ankara'nın yıllardır Batı kampında yer almak için çaba gösterdiğini ancak Avrupa Birliği üyelik sürecinin Batı'nın Türkiye'ye bakışını ortaya koyduğunu vurguladı. Hagar, Türkiye'nin bölgedeki tüm ülkelerle diyalog halindeki tek devlet olmasının da altını çizdi.

Türkiye'nin Ortadoğu'ya yönelik çok riskli bir dış politika izlediğini söyleyen Zaman Gazetesi yazarı Ali Bulaç ise Türkiye'nin ne Osmanlıları ne de başka bir gücü örnek alarak bölgeye açılmaması gerektiğini, örnek alınacak iki güç bulunduğunu, bunların da Selçuklular ve Abbasiler olduğunu ifade etti.

Abbasilerin hiçbir medeniyete hayranlık duymadan Yunanlıların, Perslerin, Hintlilerin ve başka milletlerin ilmini aldığını söyleyen Bulaç, aynı yolu Büyük Selçuklu devletinin de izlediğinin altını çizdi. Bulaç bölgede Türkler, İranlılar ve Arapların ancak birlikte hareket ederek var olabileceklerini de vurguladı.

Bölgedeki tüm ülkelerle diyalog içinde olmasının Türkiye'ye büyük bir ayrıcalık kazandırdığını söyleyen Prof İbrahim Bayyumi de özellikle İran'ı yalnız bırakmayan ve sürekli Tahran'la diyalog arayışları içinde olan Türkiye'nin bu konuda Arap dünyasına önemli bir model oluşturduğunu anlattı. Bayyumi, Arap dünyasının Türkiye'yi Kıbrıs konusunda yalnız bırakmaması gerektiğini de hatırlattı.

Prof Ergün Yıldırım ise Ak Parti hükümeti döneminde gerçekleştirilen ikinci demokrasi hareketinin 28 Şubat süreciyle durdurulmaya çalışıldığının altını çizdi. Ancak sürecin tekrar devam ettiğini ifade eden Yıldırım, bu demokratikleşme hamlelerinde Kopenhag Kriterlerinin hayati bir rol oynadığını da vurguladı.

Cihan
Kaynak:
YORUMLAR
avatar
  • avatar
    vatandaş

    bütün islami konularda filiştin kıbrıs keşmir vb. konularda müslüman kardeşlerini yalnız bırakan hatta zalimin yanında gözükerek (başta mısır) bana değmeyen yılan bin yaşasın diyen arap alemi asla unutmamalı israil,abd ve avrupa birliği taktiğide birçok kimsenin bildiği şu kıssada kısa açıklıyor. kurdun biri 4 tane ineği yemek için gözüne kestirmiş ama isteğini tek başına 4 inekle birden uğraşarak başaramayacağını anlayıpta senin bu inekler değişik renk ve ırktan gelen inekler olduklarını kullanarak senin rengin onun renginden daha iyi sen ırkının en iyisisin diyerek her birini yalnız bıraktırarak tek tek avlaması ve sonuncu ineğe sıra gelince kurdun niyetini sonunda anlatyan inekte:"ırkının ve renginin en iyisi ben değilmiydim neden beni yemeğe kalkıyorsun deyincede" kurt"böyle yapmasaydım tek başıma 4 nüzle nasıl başederdim" demesiyle aynı politik oyunları yürütüyor.şu aki uyğulamalarının ismide açıkça böl ve yönet...

    cevapla