Anasayfam YapFavorilere EkleHaber Bandı EkleReklamİletişim

Kılıçdaroğlu'ndan Davutoğlu'na Bank Asya mektubu! Karaman'dan G.Saray'ı kızdıracak açıklama! 'Altından uzak durun!' Celal KazdağlıIŞİD, Ankara ile Kürtlerin arasını açabilir mi?
Merve Bildirici
Merve Bildirici
Öldüren Sevgi
Merve Bildirici
Yakın geçmişte; aşktan ölen değil, aşkını öldüren iki adamın, farklı coğrafyalardan yansıyan benzer duygularına, sergiledikleri benzer şiddete ve iki kadının benzer sonuna tanık olduk

sessizlik sessizlik ve yine sessizlik

senin düşlerinde yatan sevgili bu

aşktan bir beklentin bile yok

ölümü bekleyen güzelliğin mutlu

Kimi öldü aşktan, kimi öldürdü aşkından.

Yakın geçmişte; aşktan ölen değil, aşkını öldüren iki adamın, farklı coğrafyalardan yansıyan benzer duygularına, sergiledikleri benzer şiddete ve iki kadının benzer sonuna tanık olduk. Aşklarının içine serpiştirdikleri kıskançlık kaynaklı histeri tozlarını, toprak diye sevdikleri kadınların mezarlarına atan iki adamı izledik.

1960 yılında Mersin’de dünyaya gelen Belgin Sarılmışer, yani herkesin bildiği ismi ile “acıların kadını” Bergen’in hayatı, boşandığı eşi Halis Serbes’in tabancasından çıkan kurşunlarla son buldu. Bergen, kasıtlı olarak işlenen bir cinayete kurban gitti. Ölümünün eski eşinin elinden olacağını belki hissediyordu Bergen. Çünkü geçmişi, parmaklarından kan damlayan Halis Serbes’ten kaçmakla geçmişti. Parçalanmış bir ailenin çocuğuydu ve Ankara’da bir dönem konservatuarla kesişen yaşamı, maddi imkansızlıklar nedeniyle son buldu. Soluğu gazinolarda alan Bergen’in hayatına, şarkıcılıkla birlikte bir daha çıkmamak üzere Halis Serbes de girdi. Bergen ve eşinden boşanan Halis Serbes, 1982 yılında nikah masasına oturdu. Bergen’in sanat hayatı bundan sonra, eşinin şiddetle ördüğü duvarlara çarptı. Halis Serbes tarafından uygulanan şiddetin bin bir türü ve akıl almaz yöntemler, sanatçının hayatını yerle bir etti. Ve herkesin bildiği o korkunç olay gerçekleşti. İzmir Alsancak’ta, sahne aldığı bir gece kulübünde, izini kaybettirdiğini düşündüğü eşi tarafından tutulan şahsın attığı bir kova dolusu kezzapla günleri karardı. Yüzü ve vücudunun bir kısmı yanan, gözleri kör olan Bergen, aylarca hastanede yattı. Uzun süren tedavi sürecinde gözünün teki kurtarılan sanatçı, ne gariptir ki olayın müsebbibi Halis Serbes’i affederek boşanmadı ve kendisinden davacı olmadı. Ancak Serbes hüküm giyerek hapse girdi.

Bugün, günü kurtarmak adına her fotoğrafın altını yalan yanlış haberlerle dolduran paparazzi medyasının gücü, o yıllarda da etkisini gösteriyordu. Günümüzde eğlence aracı olsun diye yaptığı haberler ya da kadın programları ile sözde üzerine titrediği kadınların hayatlarını karartan medya, o gün de Bergen’i malzeme yapmayı ihmal etmedi. Kendisine milyonlar kazandıran albümüne, yaşamanı da özetleyen “acıların kadını” adını koyan Bergen; 1987 yılında çıkan “Avustralyalı bir organizatörle aşk yaşıyor” haberlerini pahalıya ödedi. Kocasının azmettirmesi sonucu gazinonun fotoğrafçısı tarafından bıçaklandı.

1989 yılı, Bergen’in eşinden boşandığı ve boşanması ile birlikte acı dolu gözlerini hayata kapadığı yıl oldu. Belki sonunu biliyordu, tetikteydi, tahminlerinin çıkacağı anı, ölümün nefesini üfleyeceği günü bekliyordu. Ve Bergen, Tarsus-Pozantı’da Serbes’in silahından çıkan 6 kurşunla yaşamını yitirdi. Eski eş Almanya’ya kaçtı. 1992 yılında Türkiye’ye getirilen ve 1 yıl 3 ay hapse mahkum olan Serbes, hafifletici sebeplerden dolayı 7 ay sonra serbest kaldı. Yeniden evlendi. Şimdi 4 çocuğu ile birlikte Adana’da ikamet ediyor. Halis Serbes, önceleri pişman olduğunu söylerken, sonradan fikrini değiştirdi ve pervasızca “Bergen’in tüm bu olanları hak ettiğini” öne sürüyor.

***

left align image

Halis Serbes’in aksine Noir Desir'in solisti Bertrand Cantat pişmandı.

Bugün 48 yaşında olan Cantat, 2003 yılında sevgilisi Fransız aktris Marie Trintignant’ı döverek öldürdü. Bergen cinayeti ve Trintignant’ın fiziksel şiddet sonucu aldığı darbelerle hayatını kaybetmesi olayının ortak noktası; çetrefilli ve karmaşık ilişkiler yumağının kıskançlıklarla örülmesi sonucu ortaya çıkmış olmasıydı.

Oysa Noir Desir için 2001 yılı dönüm noktası olmuştu. Grup, uzun ve Fransa içinde kalan müzik geçmişlerinden sonra, “Le vent nous portera” şarkısı ile patlama yapmış, ünleri tüm dünyaya yayılmıştı. Politik olaylar karşısındaki muhalif görüşleri ile tanınan grubun solisti Bertrand Cantat; küreselleşmeye, faşizme karşı mitinglerde ön saflarda yer alırken, en radikal çıkışını ABD’nin Irak’ı işgaline karşı aldığı tavırla yaptı. Cantat’ın yaşam çizgisi, aktris Marie Trintignant ile birlikte değişti. Trintignant’a aşık olan Cantat, o sırada hamile olan eşini terk etti ve Fransız oyuncu ile kavgaların hiç eksik olmayacağı bir ilişkiye doğru yelken açtı. 4 evliliğinden 4 çocuğu bulunan Marie Trintignant’ın, eski hayatlarına sırtını bir türlü dönememesi, ikilinin ilişkilerini kıskançlık ve şiddet sarmalına doğru itti.

2003 yazıydı. Marie Trintignant’ın film çekimlerinin devam ettiği Litvanya'nın başkenti Vilnius'a giden ünlü müzisyen, 27 Temmuz gecesi sevgilisi ile tutuştukları şiddetli kavgayı bir katil olarak noktaladı. Trintignant’ı feci şekilde döven Cantat, aldığı darbelerle ağır yaralanan sevgilisi için yardım yerine kardeşini çağırdı ve bir kadının verdiği hayatta kalma mücadelesinin başında kendisiyle tam 3 saat tartıştı. Yardım çok sonra geldi, ancak ünlü aktris için artık çok geçti. Komaya girdi ve beyin ölümü gerçekleşti. Olaydan 4 gün sonra da hayatını kaybetti.

Bertrand Cantat, dünya basının gözleri önünde mahkemeye çıkarıldı. Kendini savunurken, sevgilisini “O’nu sevdiğini söyleyerek” suçladı. Cam fanustan aşk, mahkeme salonunda, “Marie’ye kıskandığı için saldırdığını, kendisinin uyuşturucu bağımlısı olduğu” sözleri ile kırıldı. Cantat, hem Trintignant’ın ailesi hem de şaşırtıcı bir şekilde eski eşi tarafından suçlandı. Kendisini hamileyken terk eden Cantat’a karşı, döverek öldürülen kadın lehine tanıklık yaptı. İşin en ilginç yanı da, cinayet davası, iki sanatçının hayranları arasında ardı arkası kesilmeyen tartışmaları da beraberinde getirdi. Sinema ve müzik dünyası arenaya çıktı. Sinema dünyası için Bertrand “vahşet saçan biri”, müzik dünyası için ise Marie, “histerik bir şeytan”dı.

Dünyaya mal olmuş dava, tüm bu spekülasyonlar içinde sonuçlandı, ünlü müzisyen 8 yıl hapse mahkum oldu. “İyi halden dolayı” cezası indirildi ve 2007 yılında tahliye edildi. Tahliyeyi içine sindiremeyen Marie Trintignant’ın ailesi, sonucu, Devlet Başkanı Nicholas Sarkozy'e yazdıkları bir mektupla protesto etti.

Halis Serbes gibi yaşamına kolay kolay dönemedi Bertrand Cantat. Bir sene sürecek bir tedavi süreci için terapistin yolunu tuttu. Olayla ilgili basına tek bir açıklama yapmadı, o günden sonra tek bir satır şarkı sözü yazmadı.

İki kadının hayatına şekil veren ve yaşamlarına noktayı koyan iki adam, maalesef aşka değil kıskançlığa ve şiddete yenildi.

***

Geçenlerde gazetede bir haber okudum. “İngiltere’de 36 yaşındaki Clare Wood, 2009'da internetten tanıştığı eski erkek arkadaşı tarafından yakılarak öldürülmüştü. Babasının yürüttüğü kampanya sonucunda yasal düzenlemeye gidildi. Devlet, kadınların güvenliğini sağlamak için ‘Clare Yasası’nı çıkarmak için kolları sıvadı. İçişleri Bakanlığı tarafından seçilen 4 pilot bölgede kadınlar, artık müstakbel partnerleri hakkında bilgi sahibi olabilecekler.”

“Kadına yönelik şiddet ve cinayetlerde” başı çeken bir ülke olarak Türkiye’de, devletin geçmiş dönemde ortaya koyduğu çözümlere rağmen hiçbir gelişme sağlanamadı. Rakamlar korkunç ve her geçen gün artıyor. Devlet ve yasalar dayakçı kocalara karşı yeni çareler aramaya devam ediyor. İngiltere’de ise bu yasa ile bir ilerleme sağlanır mı bilmem. Ama, son olarak şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Bergen’in katili Halis Serbes, hiçbir sabıkası olmayan 3 çocuklu bir aile babasıydı; ünlü solist Bertrand Cantat ise yılların müzisyeni…

Bu makale 17,063 kez okundu.Çankaya Köşkü'nde güvenlik toplantısı yapılıyor
G.Saray'dan F.Bahçe'ye sert cevap!
"Demokrasi tarihinin acı günü"
130 madenci daha işten çıkarıldı
Balıkesir'in elektriği rüzgardan
Fındıklı: IŞİD‘in ardında İngiltere var!
Beşiktaş ve Trabzon'un maçları hangi kanalda?
Hollywood yıldızına burma bilezik taktı
Sigara yasağının tarihi belli oldu
Akşam'ın manşeti tam tersi çıktı
Mezar taşları araştırma konusu oldu
Fren yerine gaza basınca
En sık görülen ölüm sebebi
Okul çantaları nefesinizi kesmesin
Kılıçdaroğlu'ndan Davutoğlu'na Bank Asya mektubu!
Karaman'dan G.Saray'ı kızdıracak açıklama!
Bağımlılar satmak için ilaç yazdırıyor
Algı operasyonuna Today's Zaman da katıldı
Çocuğunuza evde kahvaltı yaptırın
Uykusunda 4 km yürüdü
ABD, Afrika'ya asker gönderiyor!
Vali Mutlu: İki rekat namazımızı kıldık
Trabzonspor, 10 yıl sonra Ukrayna'da
Bakanların adıyla dolandıran kadın pes dedirtti!
Halkın yüzde 57'si çözüm sürecini destekliyor
Cristiano Ronaldo Messi'yi solladı
Kurban çadırları kurulmaya başladı!
"Takım mutlu ama ben mutsuzum"
3. Sancaktepe Kitap Fuarı açılıyor
Kartal 169. kez Avrupa arenasında
Genç yönetmenden uzun metraj film
Bosna Hersek’li İmamlar Başakşehir’i ziyaret etti
'Altından uzak durun!'
Zabıtalardan U dönüşü nöbeti
Uygur akademisyen hakim karşısında
İBB önünde pembe metrobüs eylemi!
Sigara yasağının tarihi belli oldu
Parelelcilerden velilere NT baskısı
Esed'den ABD'ye: Birlikte savaşalım
Leonardo DiCaprio artık barış elçisi!
Dirk Nowitzki belgesel oldu!
Google'dan haber sitelerine ceza!
Davutoğlu'ndan din dersi açıklaması
Evin bahçesinde bomba buldu
Yargıdan haşhaşi ve örgüt kararı
Mustang'in 50. yılı kutlandı
MGK'yı 'Bakanlar Kurulu' gibi işletecek
Aşk-ı Nebi sergisi New York'ta açılıyor
Hasan Şaş'tan Selçuk İnan itirafı!
YDS sonuçları açıklandı
Yeni hükümetten yeni adımlar bekliyoruz!
İlk İhvan yöneticisi Türkiye'ye geldi
Dokunulmazlık dosyaları 989'a ulaştı
Selvi: Akreditasyondan ben de rahatsızım!
İskoçya'nın kaderi için gençler de oy kullanacak
Kurbanda 100'den fazla ülkenin yoksulu sevinecek
SETA'da görev değişimi
Milletvekilini çöpe attılar!
Türksat 4A uydusu nasıl ayarlanır?
Efkan Ala: Kürtçe okul bahanesiyle provokasyon yapılıyor!
"Manchester United'ın parası yetmez"
İHH 46 bin yetime "babalık" yapıyor
Erdoğan'dan o fotoğrafa sert tepki!
Gülenciler müftülük binasına 'çöktü'
Öğrencileri ‘okul polisleri’ koruyacak
Emekliliği hak eden de iş kaybı tazminatı alabilecek
Maden ocağında göçük! 16 ölü
Halkın yüzde 57'si çözüm sürecini destekliyor
52 militan öldürüldü
Melo'nun son vukuatı! Muslera'ya...
Dünya devinden inanılmaz zarar
Kanlı çatışma: 17 ölü
Niran Ünsal: Sürekli tehditler alıyorum
Faruk Çelik: Kazanın gerçek sorumlusu ortaya çıkacak
5 Filistinli gözaltına alındı
Avrupa'ya gitmek isteyen 61 kaçak yakalandı
Psikolojik hastalara da ötenazi izni
Özgür Çevik, Öykü Çelik’i istemedi
Ertuğrul Özkök'ün kasvetli 10 yılı
Devlet başkanı bakanlarla el sıkışmadı
Deniz tüneli bir milyon turist çekiyor
Bankalar "bayram kredisi" için yarışıyor
Düzce'de 4 ev yandı
Yusuf İslam 38 yıl sonra yeniden ABD’de
Zeybekci: Türkiye Rusya'yı destekleyecek!
Davutoğlu’nun teklifine küstah cevap!
Tayland'da timsah havuzunda intihar
İskoçya'da tarihi bağımsızlık referandumu yarın
DİSK'ten skandal bildiri!
Gülen ‘Allah taksiratlarını affetsin’ diye buyurmuş!
Sneijder ikinci kaptanlığı reddetmiş
Bayern’de Ribery şoku!
Melo Sabri'nin yerini aldı!
Sınıra 50 bin polis gönderiliyor!
25 Aralık'ın El Kadı tezgâhı yalan çıktı
iOS 8 bugün kullanıcılara sunuluyor
Dışişleri'nden "Kırım" açıklaması
O okul ikinci kez mühürlendi
'805 milyon insan aç'
Beşiktaş'a iki iyi, iki kötü haber!