Tarihi meydan araç trafiğine kapatıldı

Tarihi meydan araç trafiğine kapatıldı
İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararı ile Sultanahmet Meydanı ve çevresi yapılan düzenlemeler ile trafikten arındırılıyor.
Etap etap uygulanmakta olan proje ile yayalaştırılan Sultanahmet ve Beyazıt Meydanları dışında kalan diğer kısımlar da 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren yayalaştırılacak. Resmi araçların 24 saat giriş-çıkış yapabilmesine imkan tanınırken, yayalara bırakılmış alanlarda park yapılması ve seyyar satıcılar ise yasaklandı.

Eminönü bölgesinin yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun olarak kullanılan Ragıp Gümüşpala, Prof. Dr. Cemil Birsel, Nuruosmaniye veAnkaraCaddeleri arası (Sultanahmet ve Beyazıt Meydanları ile Sirkeci - Tahtakale arası) yayalaştırılmış olacak. Böylece dar sokaklara sahip çarşı alanlarında, yaya dolaşımı rahatlarken, trafik yükü de azalacak. Yayalarınalışveriş- gezi ihtiyaçları, taşıtların oluşturduğu gürültü ve hava kirliliğinden arındırılmış olarak sağlanacak.

Yaya bölgesinde bina ve iş yerlerinin yükleme, boşaltma ve diğer ihtiyaçları için akşam 20.00'den sabah 10.00'a kadar araç giriş-çıkışı serbest. Turist otobüslerinin güzergahındaki Yerebatan Caddesi de trafiğe kapatıldı. Bunun yerine Alemdar - Alay Köşkü Caddesi kullandırılarak, Yerebatan Sarayı'nın ağır taşıt trafiğinden etkilenmesi de önlenmiş oldu.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanan "Sultanahmet Meydanı Zemin Kaplaması ve Peyzaj Rehabilitasyon Projesi" kapsamında mevcut döşeme kaldırılarak, Bergama'daki ocaklardan çıkarılan ve bölgenin tarihi yapısına uygun şekilde işlenen "Tamburlanmış Osmanlı Graniti" kullanılacak. Bizans Devri'ne ait Örme Sütun'un restorasyonuna da ilgili Kurul'un onay ve gözetiminde başlandı.

Proje kapsamında yaklaşık 20 bin metrekare peyzaj alanının yanı sıra Meydandaki havuz da rehabilite edilecek. Sultanahmet Meydanı Zemin Kaplaması ve Peyzaj Rehabilitasyonu çalışmalarının Temmuz 2011'de bitirilmesi ön görülüyor.

Kaynak: haber10
YORUMLAR
avatar

Henüz hiç yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yazın!