Hollywood’un hakkından Bollywood gelir

Hollywood’un hakkından Bollywood gelir
Bollywood, dev sinema endüstrisiyle Hollywood’un büyük zarar verdiği “Müslüman” imajını düzeltme gücüne sahip.
Son güncelleme: 17.10.2015 / 00:31:43

Bollywood, dünyada Hollywood’a meydan okuyabilen tek film endüstrisi. Türkiye’de her geçen gün izleyici kitlesini arttıran Bollywood farklı tarzı ve konularıyla klişeleri alt üst ediyor.

Dünyada yıllık en çok film üretilen yer olan Hindistan’da senede ortalama çekilen film sayısı 1400’e ulaşmış durumda. Hollywood’da ise bu sayı yıllık ortalama 800 film.

Dünyanın en büyük ikinci sinema devi olan Hindistan’da filmlerin neredeyse dörtte biri Bollywood’da üretiliyor. Bollywood sadece Mumbai, Mahastra’daki film endüstrisine ait filmleri içine alıyor. Farklı etnik bölgelerden çıkan filmler Tamil, Telugu, Punjabi, Bengali sinemaları olarak adlandırılıyor. Telugu filmleri ‘Tollywood’,Tamil filmleri ise ‘Kollywood’ olarak biliniyor.

1940'lar ve 1960lı yılların arası Hint sinemasının altın yılları olarak anılıyor. 1990’lı yılların sonlarında Bollywood filmleri Hindistan dışında özellikle Batı’da büyük ilgi görmeye başlıyor. Subhash Ghai’in yönettiği ve 1998 Dünya güzeli Aishwarya Rai’nin başrolünü oynadığı Taal (1999), ABD’de film listelerinde ilk 20’ye giren ilk Hint filmi oluyor.

Dünyanın en büyük ikinci stüdyosuna sahip olan Bollywood, Hollywood’un neredeyse bütün imkânlarına sahip. Hint sineması deyince akla ilk gelen isimler ise Aamir Khan, Shah Rukh Khan ve Salman Khan. Khan ailesi Hindistan’daki Müslüman ailelerden biri. Üç Khan da kendi yapımcılık şirketlerine sahip olarak oyunculuklarının yanı sıra sinema endüstrisi içinde de yerlerini alıyorlar. Erkek oyuncuların yanı sıra Karishma Kapor, Kajol ve Karina Kapoor Bollywood sinemasının en gözde kadın oyuncuları arasında.

Mr. Perfectionist Aamir Khan, The King Shah Rukh Khan

Bollywood’un Müslüman sinemacılarından Shah Rukh Khan ve Aamir Khan’ın filmleri tüm dünyada izlenme rekorları kırıyor. Sinema severler tarafından her seferinde tam puan alan Aamir ve Shah Rukh Khan yeni projeler üretmeye devam ediyor. King Khan olarak anılan Shah Rukh’un ‘My name is Khan’ isimli filmi kült filmler arasında yerini almış durumda. Filmde Amerika Birleşik Devletleri başkanına karşı “ My name is Khan. I am not a terrorist.” Sözleri hafızalara kazınmış sahne ve repliklerden.

Yönetmen, oyuncu, yapımcı olan ve mükemmeliyetçi olarak adlandırılan Aamir Khan ise Bollywood’da en çok seyredilen filmlere imza atıyor. Ülkemizde de bu durumun değişmediğini söyleyebiliriz. Khan’ın ilk kez yönetmenliği üstelendiği filmi Taare Zameen Par (Yerdeki Yıldızlar) adlı filmi İmbd’den 8.4 puan alarak en iyi 250 film arasına girdi. Aamir Khan 2008 yılında çektiği Ghajini filmi ile gişe rekoru kırdı. 1973 yılında başladığı oyunculuk serüveni 2009 yılında çektiği 3 Idiots filmi ile yükselişe geçti ve 3 Idiots ile dünya pazarında en yüksek hasılata ulaştı. Gişe kralı bir yönetmen olarak adlandırılan Aamir Khan 25 Aralık 2013’de vizyona girecek olan Dhoom serisinin 3. filmi için hazırlık yapıyor. Her filminde farklı bir karakterle kamera karşısına geçen Aamir Khan, Dhoom 3’de “sporcu ve dövmeli kötü adam” rolü ile izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Bollywood’un farkı

Müzik ve dansın ön planda olduğu Bollywood filmlerinde, görkemli kostümler ve büyük mekanlarda çekilen sahneler karşımıza çıkıyor. Filmler genellikle iki yada üç saat sürüyor. Dans ve müziğin ön planda olduğu filmlere alışık olmayanlar için ilk başta ilginç gelse dahi bir süre sonra Bollywood sizi bu tarza alıştırıyor. Üç saat süren bu filmler izleyiciye ‘tamam şimdi bitecek’ dedirttiği anda senaryoyu bambaşka bir yere çekerek izleyicisine zamanı fark ettirmemeyi başarıyor.

Bollywood’da cinselliğe yer yok

Bollywood filmlerinin bir diğer özelliği ise cinsellik içeren sahnelere rastlamanızın neredeyse imkânsız olması. Aşk filmlerinin üstadı olan Bollywood sevgiyi cinsellikten uzak bir şekilde ustaca anlatabiliyor. Ülkemizdeki yönetmenlerin cinsellik içeren sahnelerde ‘o duyguyu vermek için burada bu sahneyi çekmemiz gerekiyordu.’ sözleri Bollywood için geçerli olmasa gerek.

Bollywood filmlerinin en belirgin özelliği ise filmlerinde sosyal mesaj vermeleri. Özellikle Aamir Khan filmlerinde bu durumu çok açık bir şekilde görebiliyoruz. Örneğin, Fanaa adlı filminde Hindistan ve Pakistan arasında kalan Keşmir bölgesindeki Müslüman bir mücahidi canlandırıyor. Shah Rukh Khan’ın ‘My name is Khan’ filmi de bunlar arasında. Hollywood ve Türk sinemasından farklı olarak sıkmadan, mesaj kaygısı gütmeden, fazla uzatmadan ve tarafsız bir şekilde seyirciye mesajlarını ulaştırıyorlar. Müslüman kimlikleriyle öne çıkan Khan ailesi verdikleri mesajlarla Hollywood’un Müslümanlar için yarattığı imajı yıkabilecek güce sahip diyebiliriz. Kültürlerini ve inançlarını tüm dünyaya duyurmaktan kaçınmayan Bollywood filmleriyle Hollywood’un karşısında tüm hızıyla durmaya devam ediyor. Darısı Türk sinemasının başına

Fatma Şişli/Dosdoğru Haber
Kaynak:
YORUMLAR
avatar
 • avatar
  Elif

  Bollywood her alanda cok iyi filmler yapan bir endisturi.Hollywoodun muslumanlari kotu gosteren cinsellikle izleyici ceken filmleri gibi filmleride yok.Bence Turkiye artik bollywood filmlerine yonelmeli. Bati ulkelerini taklit edeyim derken o ulkelerde hit olan bollywood filmlerini izlemiyoruz.

  cevapla
 • avatar
  Neslihan Kuş Göymene

  Bollywood filmlerini seyretmeye başladıktan sonra vazgeçemiyorsunuz, Aamir Khan'ın oyunculuğu, samimiyeti, duygusallığı ve müslüman kimliği ile cinsellikten uzak ailece seyredilebilecek aşk filmleri bağımlılık yapıyor. My Name is Khan filminin Türkiye'de de sinemalarda gösterilmesini çok isterdim, 11 Eylül'ün insanlara yaşattığı psikolojik yıkımın ve Müslümanlara yapılan aşağılık uygulamanın bu kadar güzel anlatıldığı bir filmi herkes izlemeli. Umarım Aamir Khan filmleri eşzamanlı Türkiye'de de vizyona girer.

  cevapla
 • avatar
  sevda

  haber10 ailesi haberiniz harika. Tüm dünya bu harika filmleri sinema salonlarından seyurediyor. Biz ise halen aynı tarz filmleri izliyoruz. tv kanalları hep aynı tarz filmleri hatta aynı filmi ardarda veriyor. Tek temennim my name is khan ve 3 idiots gibi küt filmleri kanallarimizda da bizrgün izliyebiliriz. bu filmlerin en önemli özelliği ise ailecek izlenebilir olması. haberiniz için teşekkürler...

  cevapla
 • avatar
  fatma

  böyle güzel haberler bir bollywood tutkunu olarak beni çok mutlu ediyor. sizin sayenizde bollywood Türkiye'de hakettiği değeri görecek diye umuyorum.

  cevapla
 • avatar
  Büşra

  sıkı bollywood'cuyum .Bu aralar da zaten çok şey yapıldı dergilerde aamir khan posterleri,haberler ve BARFİ! bu adamlar işlerini biliyor!! izlediğim en güzel filmler bollywood da .. neden başkalarıda öğrenmesin ki?? bu harikalıktan malum kalsınlar?? I love Bollywood :)

  cevapla
 • avatar
  zeynep

  bollywood bir tutkudur ona başlayan bir daha bırakamaz Aamir gibi Shahrukh gibi dev isimler barındırır bünyesinde. inşallah türkiyeninde bollywoodla tekrardan tanışması yakındır. Ranbir Kapoor un filmi "BARFİ" 5 Nisanda türkiyede gösterime giriyor hakettiği başarıyı yakalaması dileğimlee

  cevapla
 • avatar
  sena

  bu tarz haberlerin çoğalması beni ve binlerce bollywood hayranını çok mutlu ediyor. çünkü bollywood un türkiye de hakkettiği yeri bulamadığını düşünüyoruz. haberde isimleri geçen Aamir Khan, Shahrukh Khan gerçekten sinema dehası olan insanlar özellikle Aamir Khan ın rol aldığı filmler türkiye nin sevebileceği türden filmler abartıdan uzak aşkı sevgiyi yerinde işleyen toplumsal mesaj içerikli filmler. ülkemiz artık bu filmlere ve bu dev isimlere yabancı kalmasın istiyoruz.

  cevapla
 • avatar
  sena

  bu tarz haberlerin çoğalması beni ve binlerce bollywood hayranını çok mutlu ediyor. çünkü bollywood un türkiye de hakkettiği yeri bulamadığını düşünüyoruz. haberde isimleri geçen Aamir Khan, Shahrukh Khan gerçekten sinema dehası olan insanlar özellikle Aamir Khan ın rol aldığı filmler türkiye nin sevebileceği türden filmler abartıdan uzak aşkı sevgiyi yerinde işleyen toplumsal mesaj içerikli filmler. ülkemiz artık bu filmlere ve bu dev isimlere yabancı kalmasın istiyoruz.

  cevapla
 • avatar
  necibe

  ben bollywood hastasıyım... hollywood filmlerinide izliyorum tabi.. tabi ki de bollywood hollywooddan daha iyi.. bi kere hollywoodda korku filmi izliyorsunuz maşallah korku filmi degil başka film gibi tövbe estafurullah.. çünkü sahneleri hep cinsellik içeriyor. televizyonda farkına varsa bollywood filmlerinin daha iyi olduguuna. hiç televizyonda hint filmi görmüyoruz. lütfen buna bi el atın inanın internette çok hayranı var hint filmlerinin.. aylardır ugraşıyoruz tvde hint filmi oynasın diye.. lütfen sesimizi duyun artık..

  cevapla
 • avatar
  ayse

  çokk doğru bollywood sineması hollywood dan daha iyi inanmayan varsa 3 idiots u seyderek başlaya bilir devamı gelir zaten bir bolly filmi izleyen holly ye birdaha bakmaz hele AAMİR KHAN alışkanlık yapıyor..

  cevapla
 • avatar
  elif tuba

  Harika bir haber olmuş çok mutlu oldum gördüğümde .Hollywood filmlerine izleyemez oldum Bollywood'u tanıdığımdan beri.Herkesten de aynı şeyi duyuyorum.İzlediğim en iyi filmler hep Bollywood'dan .Hem daha duygusal daha etkileyici daha hayattan daha bizden... Bollywood iyi ki var

  cevapla