"Çin Küreselleşme Yolunda" Yarın Yayınları'ndan çıktı

Çin Uzmanı olan David Shambaugh, Yarın Yayınları’ndan çıkan “Çin Küreselleşme Yolunda” adlı kitabında Çin'i farklı açılardan değerlendiriyor.
Son güncelleme: 28.12.2016 / 10:33:47

Harvard Üniversitesinden, ünlü jeopolitik uzmanı Joseph Nye gücün tanımını yaparken sık sık alıntılanan şu tanımı yapar: Güç A’nın B’ye yapmak istemeyeceği bir şeyi yaptırabilme yeteneğidir.

Devletler, soğuk savaş boyunca savaşın hasımları olan ABD ve Rusya’nın yapmak istenmediği şeyleri yaptırmasına tanık oldu. Bu yetenek öylesine parlaktı öğretilmiş yenilgi ve pasifizm isteği aştı.

Soğuk savaşın arkasında bıraktı dünya ne istediğini bilmeyen bir dünyadır. ABD’nin hegemonyası karşısında dünyanın yedide birinden fazla nüfusu, nükleer silah teknolojisi ve devasa üretim ve Pazar kapasitesiyle Çin dünyanın saklanan gücü.

Soğuk savaşı ABD ile birlikte küreselleşme, demokrasi ve liberal ekonomi kazandı. Çin ve Rusya’nın periferisindeki Uzak Asya her geçen gün biraz daha yakınlaşıyor.

Çin’in Hindistan’la  ve Tayvan’la sınır anlaşmazlıkları giderek çözülüyor. Pakistan’da inşa ettiği liman, Cibuti’deki askeri üssü, NATO’daki daimi üyeliğinin yanı sıra Shangay ve ASEAN gibi topluluklardaki üyeliği Çin’i küresel siyasette daha çok yer almaya zorluyor. Şüphesiz bu zorlanma rakipleri Japonya, Avrupa ve ABD için de tehlike çanlarının çalmasına sebep oluyor.

PEKİ ÇİN KÜRESEL BİR GÜÇ OLMAYA HAZIR MI?

Çin Uzmanı olan David Shambaugh, Yarın Yayınları’ndan çıkan “Çin Küreselleşme Yolunda” adlı kitabında bu sorunun cevabını arıyor. Çin’in küreselleşme yolundaki ekonomik, diplomatik, kültür ve güvenlik alanlarındaki varlığını inceleyiyor.

YORUMLAR
avatar

Henüz hiç yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yazın!