"Asya Batı ve Tek Dünyacılık" Yarın Yayınlarından çıktı

Asya'yı en iyi tanıyan isimlerin başında gelen Kishore Mahbubani'nin kitabı "Büyük Yakınsama Asya Batı ve Tek Dünyacılık" Yarın Yayınları'ndan çıktı.
Son güncelleme: 02.01.2017 / 09:59:59

Dünyanın merkezi Batı’dan Asya’ya doğru kayıyor. Asya’nın yükselişi, önümüzdeki yıllarda ABD-Çin rekabetinin daha da artacağını göz önünde bulundurarak değerlendirdiğimizde değişen ekonomik dengeler Türkiye’yi olduğu gibi bütün ülkeleri etkileyecektir.

Asya’yı en iyi tanıyan isimlerin başında gelen ekonomist Kishore Mahbubani ise Yarın Yayınları’ndan çıkan Büyük Yakınsama Asya Batı ve Tek Dünyacılık isimli kitabıyla küresel dünya düzenini geliştirmek adına çözüm önerileri sunuyor.

Halen Singapur Ulusal Üniversitesi Lee Kuan Yew Kamu Politikaları Okulu’nda Kamu Politikaları Uygulamaları Profesörü olan Kishore Mahbubani, yapısal reform gerektiren yedi jeopolitik kusura vurgu yaptığı kitabında; dünyamızın yaşadığı pozitif değişimlere vurgular yapıyor.

Asya’nın yükselişinin ve Batı’nın tek dünyasının neden şimdi değiştiğine ilişkin Mahbubani: “Çünkü Batı’nın hikmetinin temelini oluşturan yedi sütunu Asyalılar şimdi anladı” diyor.

Yaptığı derin analizlerin sonrasında verdiği mesajlar genellikle iyimser Mahbubani'ye göre bugün elimizi kolumuzu bağlamaya çalışan modası geçmiş jeopolitik çevrelere, kurumlara ve düşüncelere rağmen dünyamız son üç yüz yıla oranla son otuz yılda daha pozitif değişimler yaşıyor.

Dünyanın en önemli 100 entelektüelinden biri olarak kabul edilen Kishore Mahbubani, tek taraflı bir dünya yönetiminin bundan böyle fazla mümkün olmadığını dile getirdiği eserinde “yaşadığımız bu dönemdeki eğilimler bu periyotta devam ederse muhtemelen insanlığın durumu insanlık tarihinden beri gördüğümüz en iyi hale gelecektir” diyor.

Mahbubani, Asya’nın Batı’dan alıp yeni uygulamaya başladığı ilkeleri; serbest piyasa ekonomisi, bilim ve teknoloji, pragmatizm, liyakat, kültürel barış ve eğitim olarak özetliyor. Ona göre Doğu’nun yükselişinin sırrı bu ilkelerde. Yazara göre bu yükseliş dünyanın daha iyiye doğru gitmesinin de temelini oluşturuyor.

Bugün yaşadığımız aslında bu yeni dünya düzeninin doğum sancıları. Eski nizamın kanla ve şiddetle direnişine devam etmesi sancıların sonuna geldiğimizi ve doğumun yakın olduğunun göstergeleri.

Yeni dünya düzeninin kurulması içinse gerekli olan tek zorunluluk insanlığın aynı gemide olduğunu hatırlamak ve kaptan ile mürettebatı doğru seçerek bu fırtınalı günleri geride bırakabilmek. İnsanlık bunu yapmaya hazır, peki devletler?

Sözü yeniden Mahbubani’ye bırakalım: “İnsanoğlu, yüzden fazla farklı geminin küçük bir filosu gibiydi. Dünyanın o zaman ihtiyacı olan şey, bu pek çok geminin çarpışmamasını güvence altına almaktı. Küresel koşullar bugün çarpıcı şekilde değişti. Yedi milyar insan artık yüzden fazla farklı gemide yaşamıyor. Bunun yerine hepsi aynı gemi içindeki yük doksan üç ayrı kabinde yaşıyor.

Ama bu geminin bir problemi var. Her biri bir kabinin sorumluluğunu isteyen yüz doksan üç kaptanı ve mürettebatı var. Ama bütün olarak gemiyle ilgilenecek bir kaptan ya da mürettebat yok. Bu toptan erimeyi engelleyecek şey ise ancak gemiyle bir bütün olarak ilgilenmek gerektiğidir.”

YORUMLAR
avatar

Henüz hiç yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yazın!