Yandex.Metrica
Anasayfam YapFavorilere EkleHaber Bandı EkleReklamİletişim

1 2 3 4
Can Dündar'a takipsizlik kararı ÖSYM YGS sınav giriş yerleri belli oldu! Müslüman kadın Albay'a büyük ödül Prof. Dr. Erol GökaŞimdi “Büyük Barış” zamanı
Seçmen kağıdı gelmeyenler dikkat!
Seçmen kağıdı gelmeyenler dikkat!
25 Haziran 2007 Pazartesi 12:51
Güncellenme Tarihi 5 Mart 2015 Perşembe 16:08
Seçmen bilgi kağıdı gelmeyen seçmenler oy kullanabilecek mi?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın, seçmen bilgi kağıdı gelmeyen veya Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını bilmeyen vatandaşların, kimlik belgeleriyle oy kullanabileceklerini, seçmen kütüğünde kaydı olmayan vatandaşların ise oy kullanamayacaklarını bildirdi.

Aydın, AA muhabirinin seçim sürecine ilişkin çeşitli sorularını yanıtladı.

Gümrük kapılarında yarın oy verme işleminin başlayacağını anımsatan Aydın, gümrük kapılarında kullanılacak oy pusulalarının basımının daha önceden tamamlandığını ve 14 gümrük kapısına gönderildiğini kaydetti.

Gümrük kapılarında, Türkiye’de seçmen kütüğüne kaydı olmayan, yurt dışında 6 aydan fazla ikamet eden, 18 yaşını doldurmuş, Türkiye Cumhuriyeti Pasaportunu ibraz eden Türk vatandaşların oy kullanabileceğini hatırlatan Aydın, bu vatandaşların oylarını ülkeye girişte veya çıkışta kullanabileceklerini bildirdi.

PASAPORTA "OY KULLANDI" DAMGASI

Bu şartları taşıyan vatandaşların, bilgisayarda kontrol edilerek, Türkiye’de seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadıklarına bakılacağını belirten Aydın, oy kullanan vatandaşların pasaportlarına "oy kullandı" damgası basılacağını kaydetti.

Gümrüklerde kurulan ilçe seçim kurullarında 24 saat oy kullanılabileceğini belirten Aydın, oy kullanma işleminin 22 Temmuzda sona ereceğini kaydetti. Bu süreçte gümrük kapılarında kullanılan oyların zarflar açılmadan saklanacağını söyleyen Aydın, bu oyların tasnif işleminin Türkiye’de sandıklar açıldığı anda başlayacağını belirtti.

Türkiye genelinde kullanılacak oy pusulalarının basımının sorunsuz devam ettiğini belirten Aydın, basımda kullanılan kağıdın daha önce tabaka halinde olduğunu, bu yıl bobin halinde kağıt ile basım yaptıklarını söyledi. Aydın, böylelikle yüzde 25 oranında kar elde edildiğini bildirdi.

SEÇMENE UYARILAR

Seçmen bilgi kağıtlarının dağıtımının büyük oranda tamamlandığını belirten Aydın, seçmen bilgi kağıdı gelmeyen vatandaşların da oy kullanabileceğini bildirdi.

Oy kullanma günü vatandaşların seçmen bilgi kağıdı ve nüfus cüzdanı ile oy kullanabileceklerini belirten Aydın, nüfus cüzdanı yerine, ehliyet, pasaport, evlilik cüzdanı, muhtarlık veya belediyeler hariç diğer kurumlardan verilmiş kimliklerle de oy kullanılabileceğini bildirdi.

Aydın, seçmen bilgi kağıdı eline ulaşmayan vatandaşların YSK’nın internet sitesine Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarını girerek, nerede, hangi sandıkta oy kullanacaklarını öğrenebileceklerini bildirdi.

Muammer Aydın, seçmen kütüğünde kaydı olmayan vatandaşların oy kullanamayacağını bildirdi.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunmayan vatandaşların oy veremeyeceği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtene Aydın, TC kimlik numarasını bilmeyen vatandaşların, kimlik belgeleriyle oylarını kullanabileceklerini söyledi.

Vatandaşların yine de Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarını öğrenmelerini öneren Aydın, seçmen kütüğünün bilgisayar ortamına geçtiğini, bundan sonraki süreçte Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan vatandaşların kütüğe kaydedilmeyeceğini ifade etti.

Muammer Aydın, oy verme günü vatandaşların kimlik numaralarını bir kağıda yazıp getirmeleri halinde, bu numaraların kütüğe işlenmesinin sağlanabileceğini kaydetti.

"HERKES SANDIK BAŞINA"

Oy vermenin bir hak olduğunu söyleyen Aydın, "Onun için seçmen kütüğüne kayıtlı tüm vatandaşlarımız sandık başına gitsinler. Hangi partiye, hangi bağımsıza oylarını vereceklerse oylarını kullansınlar. Hem haklarını kullanmış hem de görevlerini yerine getirmiş olsunlar" dedi.

Mevsim durumunu dikkate alarak 32 ilde oy verme işlemini 07.00-16.00 saatleri olarak değiştirdiklerini de anımsatan Aydın, diğer illerde oy verme işleminin 08.00-17.00 saatleri arasında yapılacağını bildirdi.

EĞİTİM-SEN’İN İDDİASI

Eğitim-Sen’in, "ilçe seçim kurullarına seçilen öğretmenlerin belli bir sendikanın mensupları arasından seçildiği" yönündeki iddiasını da değerlendiren Aydın, Eğitim-Sen’in bu yöndeki iddialarla kendilerine de başvurduğunu bildirdi.

Yasa gereği bunun mümkün olamayacağını belirten Aydın,ilçe seçim kurulu başkanı hakimin sandık kurulu için bir liste hazırlayacağını, ilçe seçim kurulunda görevli 4 siyasi parti üyesinin de ayrı ayrı listeler belirleyeceğini anlattı. Aydın, bu 5 listenin bir torbaya konulup kura çekileceğini ve her sandık için bu listelerden birer kişinin başkan olarak belirleneceğini ifade etti.

Bu kurada belli bir sendikayı bağlı bir kişinin isminin çıkmasının pek mümkün olamayacağını söyleyen Aydın, konuyla ilgili iddiaları, il milli eğitim müdürlüğü ve ilçe seçim kurulu başkanlığına ilettiklerini ve konunun araştırılmasını istediklerini bildirdi.

SEDAT BUCAK’IN DURUMU

Yargıtay 8. Ceza Dairesi’nin, hakkında verilen 1 yıl 15 günlük hapis ve erteleme kararını onadığı DP Şanlıurfa 1. sıra milletvekili adayı Sedat Edip Bucak’ın, seçilmesi halinde mazbatasını alıp alamayacağına ilişkin bir soru üzerine Aydın, konuyu basından öğrendiklerini belirtti.

Bucak’ın 1 yıl 15 gün hapis cezasının onandığının söylendiğini ifade eden Aydın, "Ceza ertelenmiş olabilir. Ama Anayasa’nın 76. maddesi ve Milletvekili Seçimi Kanunu’nun 11. maddesine göre, 1 yıl ve daha fazla hapis cezası alanlar milletvekili olamazlar" dedi.

Bu hükmün, kişi hakkındaki mahkumiyetin kesinleşmesi halinde geçerli olacağını ifade eden Aydın, Bucak’ın cezasının kesinleşmesi halinde seçilse bile milletvekili olamayacağını bildirdi.

Milletvekili aday listeleri kesinleştiği ve aday incelemeleri tamamlandığı için bu konuda işlem yapmadıklarını söyleyen Aydın, "Bu konuda bize başvuru oldu. Bunun, seçim sonunda değerlendirilmesine karar verdik. Eğer seçilirse, değerlendireceğiz. Şu anda bir karar yok" diye konuştu.

TV VE RADYODA PROGRAM YAPAN ADAYLAR

Genç Parti milletvekili adayı İbrahim Tatlıses gibi aday olduğu halde televizyon veya radyoda program yapan adayların durumuyla ilgili soruyu da yanıtlayan YSK Başkanı Aydın, bu konuda RTÜK’ten kendilerine bir yazı geldiğini bildirdi. RTÜK’ün yazısında isim belirtilmediğini, genel ifade kullanıldığını söyleyen Aydın, bu adayların programlarında siyasi propaganda yapmadıkları sürece program yapmaya devam edebilecekleri yönünde karar aldıklarını kaydetti.

Milliyet

Bu haber 22,283 kez okundu.

Cemil Bayık silah bırakma çağrısının ardından ilk kez konuştu05 Mart 2015 16:00
Cemil Bayık, Abdullah Öcalan'ın PKK'ya silah bırakma çağrısı yaptığı açıklanmasının ardından ilk kez konuştu.
Yıkım sırasında balkon çöktü: 1 ölü 5 yaralı05 Mart 2015 15:36
Didim'de, kaçak yapıldığı belirlenen balkonun yıkım sırasında çökmesi sonucu, belediye işçilerinden 1'i öldü, 5'i yaralandı
Eski çalıştığı iş yerine silahla ateş etti05 Mart 2015 15:27
Tokat'ın Niksar ilçesinde, eski çalıştığı işyerine pompalı tüfekle ateş açan kişi gözaltına alındı.
Yabancılar Şube'de hangi yasalar geçerli?05 Mart 2015 15:24
Emniyet Müdürlüğü'na bağlı Yabancılar Şube'de ülkelerindeki baskıdan kaçarak Türkiye'ye sığınan mültecilere yönelik hukuksuz uygulamalar devam ediyor.
IŞİD davasında avukatlar çekildi05 Mart 2015 15:20
Niğde'nin Ulukışla İlçesi’nde 1 polis memuru ile 1 astsubayı şehit edip, gasp ettikleri kamyon şoförünü öldüren IŞİD terör örgütü üyelerini savunmaları için baro tarafından atanan avukatlar sanıkları savunmak istemediklerini belirterek duruşma salonunu terk etti.
Bakan Yılmaz'dan kritik Barzani görüşmesi05 Mart 2015 15:18
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile bir araya geldi.
Bursa'da inşaattan düşen işçi öldü05 Mart 2015 15:14
Bursa'da, bir inşaatın çatısından düşen sıva ustası hayatını kaybetti.
Hurdacıdan aldığı motoru kullanıp "Tosmobil" yaptı05 Mart 2015 15:09
Kastamonu'nun Tosya ilçesinde yaşayan kaynak ustası Mustafa Marangoz (30), hurda malzemeleri kullanarak tek kişilik otomobil yaptı.
Açıköğretim kitabında skandal!05 Mart 2015 14:59
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nde okutulan “Türkiye Cumhuriyeti Siyasi Tarihi” adlı kitapta Erbakan'a, İmam hatiplere ve iftira atılırken, 28 Şubat ve Demirel aklandı.
"Ülkücülerin hissiyatına tercüman olduk"05 Mart 2015 14:56
MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman Avşar'ın kendisine yönelik sert ifadelerine yanıt verdi. Büyükataman "Polemiğe gerek yok, söylenmesi gerekeni söyledik. Etnik kimliğine ilişkin bir şey demedim, beyanlarını hatırlattım " dedi.
TBMM Genel Kurulu toplanamadı05 Mart 2015 14:50
Birleşimi açan TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Başkanlık Divanı oluşmadığı için çalışmalara geçilemeyeceğini açıkladı.
"Tahşiye" davasındaki uyuşmazlığı Yargıtay çözecek05 Mart 2015 14:45
Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi, dava dosyasını, İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi ile aralarındaki yetki uyuşmazlığının çözümü için Yargıtay'a gönderilmesine karar verdi.
Gurbetçi futbolcu açıkladı: F.Bahçe beni istiyor!
ABD’den mezhepçilik uyarısı
Olcan ve Umut'un F.Bahçe mesajı
Avrupa Merkez Bankası faizleri değiştirmedi
Can Dündar'a takipsizlik kararı
Cemil Bayık silah bırakma çağrısının ardından ilk kez konuştu
Akhisar'da Gekas sevinci
Podolski Türkiye'ye yakın
ÖSYM YGS sınav giriş yerleri belli oldu!
Mısır'da deprem! 7 Bakan gitti
Yıkım sırasında balkon çöktü: 1 ölü 5 yaralı
Kim Jong-İl ünlü yönetmeni neden kaçırdı?
Müslüman kadın Albay'a büyük ödül
Eski çalıştığı iş yerine silahla ateş etti
Burka giyip kadını şiddeti protesto ettiler
Yabancılar Şube'de hangi yasalar geçerli?
IŞİD davasında avukatlar çekildi
Demba Ba + Gökhan Töre: 40 milyon Euro
İsrail 3 Filistin polisini gözaltına aldı
Bakan Yılmaz'dan kritik Barzani görüşmesi
Ergün Poyraz'a mezarlık temizliği cezası!
Bursa'da inşaattan düşen işçi öldü
Hurdacıdan aldığı motoru kullanıp "Tosmobil" yaptı
Coca-Cola kutularını değiştiriyor
Açıköğretim kitabında skandal!
Wilma Elles: Osmanl'ıyı tanımak ayrıcalık
"Ülkücülerin hissiyatına tercüman olduk"
Osasuna'nın eski başkanı gözaltına alındı
Grip iki ayda 8500 can aldı!
Hazar beşe bölünüyor
Westbrook abarttı
TBMM Genel Kurulu toplanamadı
Tarım arazilerini baraj suyu bastı!
Şeyh Said'in torunları hangi partilerden siyasete giriyor?
"Tahşiye" davasındaki uyuşmazlığı Yargıtay çözecek
Liseli gençler bu merkezi sevdi
Wimbledon'da Türk hakem
Rusya'dan korktu askerliği zorunlu yaptı
Bahçeli'ye BBP ve Saadet ile ittifak olacak mı sorusu
Filistinli kadınlardan imar eylemi
Gripten iki ayda 8 bin 500 kişi öldü
Misao Okawa 117 yaşına girdi!
Kocası, hamile kadını balkon aşağı attı!
Kaybolan ineği için afiş bastırdı!
Burada kedilerin sayısı insanlardan 6 kat fazla
Yolcu minibüsü bariyere çarptı: 10 yaralı
Altının gramı 100 lirayı aştı
McDonald's'tan radikal karar
Kanseri yendi sahalara döndü
YGS giriş belgeleri erişime açıldı
25 öğretmenin katılımıyla anket yaptı
Kasıktan girip beyindeki tümorü aldılar
Merkez Bankası'na inceleme başlatıldı
Egzoz gazı zekayı vuruyor
Askeri uçakların düşüşünü gören tanık anlattı
Tanrıkulu: Özür dilemelidir
Nusret, 100 yıl önceki rotasına çıkıyor
Dev banka inşaat sektörüne giriyor
Halep kan gölüne döndü
Dolar'da son zirve! 1 Dolar, 2,60 TL oldu
Albert Riera eski takımına geri döndü!
Milyarlarca kişi bu tedaviyi yaptırmıyor
SOLOTÜRK gösterisi iptal edildi
Türkiye resmen ucuz petrole koştu!
Bakambu'dan kupa yorumu
Fenerbahçeli taraftarlar isyan etti!
Günlük 65 kilometre yürüyor
Bağdat'ta bombalı saldırı: 7 ölü
Kılıçdaroğlu'nun iddiasına net cevap
Türkiyeli Yeni Doblo Trekking'i dünya tanıyor
Dev derbinin hakemi belli oldu!
Demba Ba değil Tatlıcı Baba
Esed: Kürtlere askeri destek verdik
ÖSYM, soruların tamamını yayınlayacak
Sosa hesap verdi!
F-4'lerimizi ABD mi düşürüyor?
A2 Milli Takımı İtalya ile karşılaşacak
Borsada büyük kayıp!
Mahçupyan'dan çarpıcı AK Parti ve HDP analizi
Trabzonspor Başkanı'na yakalama kararı
Üniversite adayları, YGS öncesi bu önerilere kulak verin!
Peyzaj çalışmalarıyla Malatya örnekşehir oluyor
Yeni banka fetih gününde açılıyor!
Hasan Cemal: 7 Haziran'da oyum HDP'ye
Karadeniz usulü arı nakil aracı
İslam'ın hoşgörüsünü 16 dilde anlattılar
Clinton'un başı e-posta adresiyle dertte
ABD'den, Rusya ve Çin'i kızdıracak hamle
Cemil Çiçek: Parti kapatma dönemi geride kaldı
Biz bu yasayı çıkaracağız
Dört forvet bir Alex etmedi!
Ülker 2014 yılı karını açıkladı
CNR Kitap Fuarı yayınevlerini umutlandırdı
Selfie çubuk yasağı genişliyor
Ege Denizi'nde fırtına uyarısı
İsrail'den davayı sonlandırmak için yeni teklif
AK Parti'den istifa eden vekiller aday olacak mı?
Kanseri yendi sahalara döndü!
TOKİ'den 100 bin öğrencinin barınma sorununa çözüm
Zana ve Önder İmralı'ya gitti