Yandex.Metrica
Anasayfam YapFavorilere EkleHaber Bandı EkleReklamİletişim

1 2 3 4
Facebook herkesi izliyor! Teröristin cenazesine 10 kişi katıldı İdris Bal istifa eder etmez bunu yaptı Prof. Dr. Erol GökaFanon gibi hissetmek
Seçmen kağıdı gelmeyenler dikkat!
Seçmen kağıdı gelmeyenler dikkat!
25 Haziran 2007 Pazartesi 12:51
Güncellenme Tarihi 23 Mart 2015 Pazartesi 08:18
Seçmen bilgi kağıdı gelmeyen seçmenler oy kullanabilecek mi?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın, seçmen bilgi kağıdı gelmeyen veya Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını bilmeyen vatandaşların, kimlik belgeleriyle oy kullanabileceklerini, seçmen kütüğünde kaydı olmayan vatandaşların ise oy kullanamayacaklarını bildirdi.

Aydın, AA muhabirinin seçim sürecine ilişkin çeşitli sorularını yanıtladı.

Gümrük kapılarında yarın oy verme işleminin başlayacağını anımsatan Aydın, gümrük kapılarında kullanılacak oy pusulalarının basımının daha önceden tamamlandığını ve 14 gümrük kapısına gönderildiğini kaydetti.

Gümrük kapılarında, Türkiye’de seçmen kütüğüne kaydı olmayan, yurt dışında 6 aydan fazla ikamet eden, 18 yaşını doldurmuş, Türkiye Cumhuriyeti Pasaportunu ibraz eden Türk vatandaşların oy kullanabileceğini hatırlatan Aydın, bu vatandaşların oylarını ülkeye girişte veya çıkışta kullanabileceklerini bildirdi.

PASAPORTA "OY KULLANDI" DAMGASI

Bu şartları taşıyan vatandaşların, bilgisayarda kontrol edilerek, Türkiye’de seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadıklarına bakılacağını belirten Aydın, oy kullanan vatandaşların pasaportlarına "oy kullandı" damgası basılacağını kaydetti.

Gümrüklerde kurulan ilçe seçim kurullarında 24 saat oy kullanılabileceğini belirten Aydın, oy kullanma işleminin 22 Temmuzda sona ereceğini kaydetti. Bu süreçte gümrük kapılarında kullanılan oyların zarflar açılmadan saklanacağını söyleyen Aydın, bu oyların tasnif işleminin Türkiye’de sandıklar açıldığı anda başlayacağını belirtti.

Türkiye genelinde kullanılacak oy pusulalarının basımının sorunsuz devam ettiğini belirten Aydın, basımda kullanılan kağıdın daha önce tabaka halinde olduğunu, bu yıl bobin halinde kağıt ile basım yaptıklarını söyledi. Aydın, böylelikle yüzde 25 oranında kar elde edildiğini bildirdi.

SEÇMENE UYARILAR

Seçmen bilgi kağıtlarının dağıtımının büyük oranda tamamlandığını belirten Aydın, seçmen bilgi kağıdı gelmeyen vatandaşların da oy kullanabileceğini bildirdi.

Oy kullanma günü vatandaşların seçmen bilgi kağıdı ve nüfus cüzdanı ile oy kullanabileceklerini belirten Aydın, nüfus cüzdanı yerine, ehliyet, pasaport, evlilik cüzdanı, muhtarlık veya belediyeler hariç diğer kurumlardan verilmiş kimliklerle de oy kullanılabileceğini bildirdi.

Aydın, seçmen bilgi kağıdı eline ulaşmayan vatandaşların YSK’nın internet sitesine Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarını girerek, nerede, hangi sandıkta oy kullanacaklarını öğrenebileceklerini bildirdi.

Muammer Aydın, seçmen kütüğünde kaydı olmayan vatandaşların oy kullanamayacağını bildirdi.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunmayan vatandaşların oy veremeyeceği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtene Aydın, TC kimlik numarasını bilmeyen vatandaşların, kimlik belgeleriyle oylarını kullanabileceklerini söyledi.

Vatandaşların yine de Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarını öğrenmelerini öneren Aydın, seçmen kütüğünün bilgisayar ortamına geçtiğini, bundan sonraki süreçte Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan vatandaşların kütüğe kaydedilmeyeceğini ifade etti.

Muammer Aydın, oy verme günü vatandaşların kimlik numaralarını bir kağıda yazıp getirmeleri halinde, bu numaraların kütüğe işlenmesinin sağlanabileceğini kaydetti.

"HERKES SANDIK BAŞINA"

Oy vermenin bir hak olduğunu söyleyen Aydın, "Onun için seçmen kütüğüne kayıtlı tüm vatandaşlarımız sandık başına gitsinler. Hangi partiye, hangi bağımsıza oylarını vereceklerse oylarını kullansınlar. Hem haklarını kullanmış hem de görevlerini yerine getirmiş olsunlar" dedi.

Mevsim durumunu dikkate alarak 32 ilde oy verme işlemini 07.00-16.00 saatleri olarak değiştirdiklerini de anımsatan Aydın, diğer illerde oy verme işleminin 08.00-17.00 saatleri arasında yapılacağını bildirdi.

EĞİTİM-SEN’İN İDDİASI

Eğitim-Sen’in, "ilçe seçim kurullarına seçilen öğretmenlerin belli bir sendikanın mensupları arasından seçildiği" yönündeki iddiasını da değerlendiren Aydın, Eğitim-Sen’in bu yöndeki iddialarla kendilerine de başvurduğunu bildirdi.

Yasa gereği bunun mümkün olamayacağını belirten Aydın,ilçe seçim kurulu başkanı hakimin sandık kurulu için bir liste hazırlayacağını, ilçe seçim kurulunda görevli 4 siyasi parti üyesinin de ayrı ayrı listeler belirleyeceğini anlattı. Aydın, bu 5 listenin bir torbaya konulup kura çekileceğini ve her sandık için bu listelerden birer kişinin başkan olarak belirleneceğini ifade etti.

Bu kurada belli bir sendikayı bağlı bir kişinin isminin çıkmasının pek mümkün olamayacağını söyleyen Aydın, konuyla ilgili iddiaları, il milli eğitim müdürlüğü ve ilçe seçim kurulu başkanlığına ilettiklerini ve konunun araştırılmasını istediklerini bildirdi.

SEDAT BUCAK’IN DURUMU

Yargıtay 8. Ceza Dairesi’nin, hakkında verilen 1 yıl 15 günlük hapis ve erteleme kararını onadığı DP Şanlıurfa 1. sıra milletvekili adayı Sedat Edip Bucak’ın, seçilmesi halinde mazbatasını alıp alamayacağına ilişkin bir soru üzerine Aydın, konuyu basından öğrendiklerini belirtti.

Bucak’ın 1 yıl 15 gün hapis cezasının onandığının söylendiğini ifade eden Aydın, "Ceza ertelenmiş olabilir. Ama Anayasa’nın 76. maddesi ve Milletvekili Seçimi Kanunu’nun 11. maddesine göre, 1 yıl ve daha fazla hapis cezası alanlar milletvekili olamazlar" dedi.

Bu hükmün, kişi hakkındaki mahkumiyetin kesinleşmesi halinde geçerli olacağını ifade eden Aydın, Bucak’ın cezasının kesinleşmesi halinde seçilse bile milletvekili olamayacağını bildirdi.

Milletvekili aday listeleri kesinleştiği ve aday incelemeleri tamamlandığı için bu konuda işlem yapmadıklarını söyleyen Aydın, "Bu konuda bize başvuru oldu. Bunun, seçim sonunda değerlendirilmesine karar verdik. Eğer seçilirse, değerlendireceğiz. Şu anda bir karar yok" diye konuştu.

TV VE RADYODA PROGRAM YAPAN ADAYLAR

Genç Parti milletvekili adayı İbrahim Tatlıses gibi aday olduğu halde televizyon veya radyoda program yapan adayların durumuyla ilgili soruyu da yanıtlayan YSK Başkanı Aydın, bu konuda RTÜK’ten kendilerine bir yazı geldiğini bildirdi. RTÜK’ün yazısında isim belirtilmediğini, genel ifade kullanıldığını söyleyen Aydın, bu adayların programlarında siyasi propaganda yapmadıkları sürece program yapmaya devam edebilecekleri yönünde karar aldıklarını kaydetti.

Milliyet

Bu haber 22,294 kez okundu.

TOKİ vatandaşları ev sahibi yapmaya devam edecek02 Nisan 2015 12:37
TOKİ Başkanı Turan, Anadolu'da konut almakta zorlananların ve sosyal devlet anlayışının en önemli kurumu olduklarını belirterek, "İnşallah bunu güçlendirerek devam ettireceğiz" dedi
DAEŞ'e 25 bin yabancı savaşçı katıldı02 Nisan 2015 12:31
Birleşmiş Milletler raporu, terör örgütü DAEŞ'e katılmak için Suriye ve Irak'a giden yabancı savaşçı sayısının 25 bine yükseldiğini gösterdi.
İnternette utandıran ilan02 Nisan 2015 12:28
Bir ilan sitesinde yayımlanan kiralık ev ilanı, Suriyelilere reva görülen muameleyi gözler önüne serdi.
Bakan'dan elektrik kesintisiyle ilgili flaş açıklama02 Nisan 2015 12:24
Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'deki elektrik kesintisi hakkında konuştu.
Davutoğlu: Bu üç isim ekibin içinde olacak!02 Nisan 2015 12:03
Davutoğlu, üç dönem kuralına takılan Ali Babacan, Nurettin Canikli, Faruk Çelik'in seçim sonrası 'ekiplerinde yer alacağını' belirtti.
54 hırsızlık kaydı bulunan zanlı yakalandı02 Nisan 2015 11:59
4 ilde 54 evden hırsızlık yaptığı iddiasıyla aranan ve hakkında kesinleşmiş 2 yıl 6 ay hapis cezası bulunan zanlı gözaltına alındı.
5 milyon emeklinin yüzü gülecek!02 Nisan 2015 11:55
Hükümet tarafından, SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına yapılacağı açıklanan seyyanen zamdan 5 milyon civarında kişi faydalanacak.
Boşanmalar arttı! İşte boşanma oranları02 Nisan 2015 11:52
Evlenenlerin sayısı bir önceki yıla göre yüzde 0,1 azalırken, boşananların sayısı yüzde 4,5 arttı.
KPSS mağduru 7 kişiden müdahillik başvurusu02 Nisan 2015 11:48
Samsun'da, 2010 yılı Kamu Personel Seçme Sınavı'ndaki usulsüzlükler nedeniyle mağdur olduğunu belirten 7 kişi, soruşturmaya müdahil olmak için savcılığa dilekçeyle başvurdu.
Teröristin cenazesine 10 kişi katıldı02 Nisan 2015 11:47
Çağlayan Adliyesi'nde Savcı Kiraz'ın şehit edildiği terör saldırısında ölü ele geçirilen teröristin cenazesi toprağa verildi.
Romanlar mehter takımı için nota öğrenmeye başladı02 Nisan 2015 11:40
Edirne Valisi Şahin'in talimatıyla Romanlardan oluşturulan mehter takımı, solfej ve nota derslerine başladı.
Hapishane bastılar: 300 mahkum serbest02 Nisan 2015 11:37
El Kaide, Yemen'de bir hapishaneyi basarak 300 mahkumu serbest bıraktı.
TOKİ vatandaşları ev sahibi yapmaya devam edecek
Beşiktaş'ta Kerem Tunçeri şoku!
DAEŞ'e 25 bin yabancı savaşçı katıldı
İnternette utandıran ilan
Bakan'dan elektrik kesintisiyle ilgili flaş açıklama
Webo: Kalan 9 maç çok önemli
Gmail'den kullanıcılara müjde!
Facebook herkesi izliyor!
Sina'da saldırı: 15 asker, 2 sivil öldürüldü
Galatasaray'da büyük kriz!
Ronaldinho'da son söz Güneş'in
Davutoğlu: Bu üç isim ekibin içinde olacak!
Yol çöktü minibüs çukura düştü
54 hırsızlık kaydı bulunan zanlı yakalandı
Ermeni asker savaşa isyan etti!
5 milyon emeklinin yüzü gülecek!
Uzakdoğu'ya deri çıkarması
Detmann'ın hedefi büyük
Boşanmalar arttı! İşte boşanma oranları
Bakan Avcı: Hepsi temizlenmeli
Kum fırtınası okulları tatil etti, uçuşlar iptal
KPSS mağduru 7 kişiden müdahillik başvurusu
Suriye sınırında Rusya uyruklu 4 kişi yakalandı
Teröristin cenazesine 10 kişi katıldı
Demokratik Kongo'da saldırı: 5 ölü
Ukrayna Başbakanı Jazenyuk, Merkel'le görüştü
İşte Bruma'nın fiyatı!
Romanlar mehter takımı için nota öğrenmeye başladı
Gençlerbirliği'nin tankı El Kabir
Husiler Aden'den geri çekiliyor
Hapishane bastılar: 300 mahkum serbest
İdris Bal istifa eder etmez bunu yaptı
Bursaspor'a UEFA'dan müjdeli haber
S&P Türkiye’de İslami finansın geleceğinden umutlu
TFF'den dev adım!
Türkiye'de profesyonel hakemlik başladı
Müzik dahisi Tambi'den güzel haber
TV2'den Charlie Chaplin sürprizi!
Çağlayan Adliyesi karıştı!
Bu ilçe basketbol ve futbolda zirveye yürüyor
Kerem Bürsin: İzleyiciye üzülüyorum
Yemen'de Husiler, Salih ve Hadi yanlılarıyla çatıştı
ABD'de kuraklık alarmı
Adnan Polat Federasyon başkanı olacak!
Enes Kanter'den kariyer rekoru
Tarık Akan: Ben onlara terörist demem!
Çerkes-Fed Savcı’ya saldırıyı kınadı
Milli Takım Survivor'dan fark yedi
Katar'dan Türkiye'ye taziye mesajı
Gündelikçiye sigorta kolaylığı başladı
DNA testi Down Sendromu'nu belirlemede daha etkili
Karnavalda 10 bin kişiye "Kebap" dağıtılacak
Mart ayında en çok bunun fiyatı arttı
Anadolu Efes'in zorlu sınavı
Nisanda kar sürprizi!
İlhan Parlak'tan iyi haber!
Teröristlerle çatışma anının detaylarına ulaşıldı
Afganistan'da intihar saldırısı: 20 ölü
Ömer Aşık: Enes Kanter doğrusunu yaptı
Gökhan Töre'den evlilik çalımı!
Başbakan'dan dev müjde paketi!
3 ay daha Rus gazı almaya devam edecek
Poyraz Karayel reytingleri salladı
Cumhuriyet'i o da kurtaramadı!
Mısır'da kontrol noktasına saldırı: 20 ölü
Meteoroloji'den flaş uyarı!
Engin Baytar'ın sözleşmesi resmen feshedildi
Türkiye'de solun tartışılmaz lideri
Rusya 3 ay daha Ukrayna'ya gaz verecek
"İlk 6'da tamamlamak istiyoruz"
Şii komutan ABD’ye meydan okudu
Gülen'den, Erbakan’a ‘asılacaksın’
TSK'da flaş balyoz gelişmesi
Irak'ta 37 terörist öldürüldü!
Volkan Babacan en iyi 11'de!
Otomobil yarışı faciayla bitti
Bisikletle bir yılda 13 ülke geçip Van'a geldiler
Ürdün Suriye sınırını kapadı
Petrol platformunda patlama: 4 ölü 45 yaralı
Afrikalı göçmenler sınır dışı edilecek
Güvenlik güçlerine saldırı; 5 ölü
Bu hafta 6 film vizyona girecek
Katar'dan Türkiye'ye taziye
Peşmerge heyeti Paris’te
Aslan'a Melo müjdesi
9 İngiliz sınır dışı edilecek
Fethullah Gülen'in dosyası ayrıldı
AGÜ Spor'da ikincilik garanti
Banvit finale göz kırptı
Engin'in sözleşmesi feshedildi
Demba Ba'dan Beşiktaş'a UEFA kolaylığı
Mısır Yemen'deki vatandaşlarını tahliye ediyor
Hamzaoğlu için sürpriz karar!
Galatasaray maçı öncesi rehin kaldılar!
Sokak köpekleri yaşlı bir kadını öldürdü
Borsa güne yükselişle başladı
İsrail Filistinli milletvekilini gözaltına aldı
Lastik bottaki 33 kaçak kurtarıldı
Fenerbahçe bombayı patlattı! Resmen açıklandı
İç çatışmalar büyüyor