Yandex.Metrica
Anasayfam YapFavorilere EkleHaber Bandı EkleReklamİletişim

Erdoğan'a suikast davasında çarpıcı rapor Sedat Peker, Şefkat Çetin'i topa tuttu! Erdoğan, malum manşeti hatırlattı Celal KazdağlıUğur... Gaffar...
ve Ahmet Hoca
İşte en çok tercih edilen meslekler
İşte en çok tercih edilen meslekler
24 Ocak 2013 Perşembe 10:55
Güncellenme Tarihi 24 Ocak 2013 Perşembe 11:50
İş-Kur, Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı araştırmasını yaptı. Ortaya ilginç sonuçlar çıktı. Yapılan araştırmaya göre, Türkiye'nin tamamında 215 bin kişilik açık iş var. En çok ihtiyaç duyulan meslek gruplarından bazıları, tekniker, yardımcı personel, tesis-makine operatörleri.. Bu meslek gruplarına her zaman iş var. İşverenler kalifiye eleman bulmakta zorlanıyor.

İş-Kur, Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı araştırmasını yaptı. Ortaya ilginç sonuçlar çıktı. Yapılan araştırmaya göre, Türkiye'nin tamamında 215 bin kişilik açık iş var. En çok ihtiyaç duyulan meslek gruplarından bazıları, tekniker, yardımcı personel, tesis-makine operatörleri.. Bu meslek gruplarına her zaman iş var. İşverenler kalifiye eleman bulmakta zorlanıyor.

İşte ortaya çıkan sonuçlar:

- Türkiye'de tekniker, yardımcı personel, tesis-makine operatörlerine her zaman iş var...

- Tekstil ve mermer işçileri en az bulunan personeller arasında.

- Patronlar, meslek lisesi yerine düz lise mezununu tercih ediyor

Çalışma Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu'na (İş-Kur) önemli bir araştırma yaptırdı. Çalışma Bakanı Faruk Çelik dün yaptığı açıklamayla bu sonuçların önemli noktalarını kamuoyuyla paylaştı. Biz de bu araştırmanın tamamı üzerinden ilginç sonuçlar tespit ettik.

YAPILAN EN KAPSAMLI ARAŞTIRMA

Bu araştırma Bakanlığın, bugüne kadar yaptığı en kapsamlı araştırma. Araştırma kapsamında tüm Türkiye'de 81 ilde iş piyasası masaya yatırıldı. 127 bin işyeri mercek altına alındı. Bu işyerlerinden 65 bini araştırma için seçildi. 53 bin işyeri iş ve meslek danışmanları tarafından bizzat ziyaret edildi. Sonuçta bilimsel olarak 17 sektördeki 10'dan daha fazla işçi çalıştıran tüm Türkiye'deki özel sektörün istihdam fotoğrafı çekildi.

İŞSİZLİK GÖRÜNDÜĞÜ KADAR YÜKSEK DEĞİL

İŞ-Kur'a göre aslında Türkiye'de işsizlik göründüğü kadar yüksek değil. Çünkü bu araştırma, Türkiye'nin tamamında 215 bin kişilik açık işin olduğunu ortaya koyuyor. Bu sonuçlara göre, %3,3'lük açık iş oranı, Avrupa Birliği'nin 27 ülkesinin ortalaması olan %1,3'ün çok üstünde. Açık iş oranı açısından bakıldığında, en çok açık işlerin teknolojik işlerde olduğu görülüyor. En çok açık iş %36,2 ile imalat sektöründe iken, en az %0,3 ile su temini, atık yönetimi ve iyileştirme faaliyetleri sektöründe.

İŞVERENLER KALİFİYE ELEMAN BULMAKTA ZORLANIYOR

Meslek grupları açısından bakıldığında ise, teknikerler, yardımcı profesyonel meslek mensupları, tesis ve makine operatörleri ile montajcılarda açık iş oranı oldukça yüksek. Yani işverenler, bu mesleklerde çalışacak kalifiye eleman bulmakta zorlanıyor. Araştırmada patronların aradıkları eleman konusunda çok da bilinçli olmadıkları sonucuna da ulaşıldı. Nitekim işverenlerin aradıkları elemanın eğitim ihtiyacıyla ilgili olarak %36 oranında 'fark etmez' cevabı vermiş. Buna karşılık, beceri ihtiyacı konusunu işverenlerin %71'i 'mesleki bilgi arıyorum' şeklinde yanıtlamış.

MESLEK OKULLARI MEZUNLARI TERCİH EDİLMİYOR

İşverenler mesleki eğitimin kalitesine güvenmedikleri için meslek okulu mezunlarını tercih etmediklerini ifade etmişler. Nitekim genel lise mezunlarını tercih edenlerin oranı %10,7 iken, meslek lisesi mezunlarını tercih edenlerin oranı %9,5. Bütün bu sonuçlar çerçevesinde, rapora göre, ülkemizin tamamında, 270 bin kişilik 'temininde güçlük çekilen eleman' ihtiyacı var. Temininde güçlük çekilen mesleklerin sektörel dağılımına bakıldığında, %34 ile en yüksek 'imalat' sektöründe ve %0,5 ile en düşük su temini kanalizasyon atık yönetimi alanında olduğu görülüyor.

TEKSTİLCİ-MERMERCİ YOK

Raporda yer alan en son tespit ise bireylerin hangi yöntemleri kullanarak iş aradıklarına dair. Buna göre, iş arayanların %55'i halen akraba, eş -dost aracılığıyla iş ararken, internet siteleri ve gazeteler yoluyla iş arayanların oranı %31 seviyesinde. İş-Kur aracılığıyla iş arayanların sayısı ise oldukça düşük. İş-Kur tahminlerine göre, 30 Haziran 2013 itibarıyla net istihdam artış beklentisi 230 bin 36 kişi.

DÜNYADA 5.1 MİLYON KİŞİ İŞSİZ KALACAK

ILO her yıl bugünlerde açıklanan istihdam raporuyla yine gündeme oturdu. Dünya ülkeleri geneli için yazılan raporda çarpıcı tespitler yer alıyor. ILO'ya göre, küresel ekonomik krizin 5. yılında yeni bir dalgalanmanın ortaya çıktığı görülüyor. Dünya genelinde 2012 yılı itibariyle 197 milyon kişi işsiz. 2007 yılına oranla bütün dünyada 67 milyon iş kaybı var. Tüm bu gelişmelere ek olarak 2013 yılında 5,1 milyon kişinin daha işsizlere eklenmesi bekleniyor. Yapılan tahminlere göre, 2014 yılında, dünya genelinde 3 milyon kişi daha işini kaybedecek.

DÜNYADA 73.8 MİLYON GENÇ İŞSİZ

2012 yılında yaşanan 4 milyonluk istihdam artışının sadece bir çeyrekte gelişmiş ekonomilerde yaşandığı görülüyor. Buna karşılık 2012 yılının 3. çeyreğinde istihdam artışı daha çok Güney Asya, Doğu Asya ve Sahra Altı Afrika'da yaşandı. Rapora göre, genç işsizliğinde de kötüye gidiş söz konusu. 73,8 milyon genç işsizin durumu ne yazık ki 2012 yılında da değişmedi. Halen %12,6 olan genç işsizliği oranının 2017 yılında %12,9'a yükselmesi bekleniyor. En iyimser tahminlerde bile genç işsizliğine ilişkin bir düşüş beklenmiyor.

TÜRKİYE'DE GENÇ İŞSİZ ORANI YÜZDE 18.1

Türkiye'de de genç işsizlik oldukça önemli bir sorun. Geçen yılın aynı dönemine göre genç işsizlik oranında yaklaşık bir puanlık artış var. Halen ülkemizde gençler arasında işsizlik oranı %18,1. Oysaki Türkiye işsizlik ortalaması %9,1 düzeyinde. Bu demek oluyor ki genç işsizliği, ortalama işsizliğin iki katı durumunda. ILO raporunda, yatırımların artırılmasına yönelik teşviklerin uygulanması, küresel talebin canlı tutulmasına yönelik tedbirlerin geliştirilmesi, işgücü piyasalarındaki yapısal sorunların çözülmesi, gençlere yeni istihdam alanlarının yaratılması konularının altı çiziliyor.

Bu haber 1,168 kez okundu.

İSPARK'tan yeni hizmet!27 Ocak 2015 16:08
İSPARK, İstanbul'da havalimanlarında 8 liraya park hizmeti başlatıyor.
Canlı yayında üzerine dekor düştü27 Ocak 2015 15:49
Konya'da yerel yayın yapan bir kanalda, canlı yayın esnasında sunucunun üzerine dekor düştü
Ertuğrul Gazi yeniden gündeme geldi27 Ocak 2015 14:45
Tekden Film tarafından hazırlanan “Diriliş” dizisinin senaristi ve yapımcısı Mehmet Bozdağ ile dizinin proje danışmanı ve Tekden Film'in Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kemal Tekden diziye çok büyük ilgi olduğunu belirterek “bu vesileyle ecdadımız Ertuğrul Gazi’nin yeniden gündeme gelmesinden dolayı mutluyuz” dediler.
Hedefimiz Mesnevi'yi 50 dile çevirmek27 Ocak 2015 14:23
Mesnevi'nin bugüne kadar 23 dilde basımı yapıldığını belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek, "Hedefimiz, Mesnevi'yi 50 dile çevirmek." dedi.
Devlet sanatçısı evinde ölü bulundu27 Ocak 2015 13:56
Devlet sanatçısı 50 yaşındaki Muharrem Timur evinde ölü bulundu.
Devlet sanatçısı evinde ölü bulundu27 Ocak 2015 13:48
Kültür Bakanlığı Mersin Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Ses Sanatçısı Muharrem Timur (51), Mersin'de yalnız yaşadığı evinde ölü bulundu.
Ünlü sanatçı yoğun bakımda!27 Ocak 2015 11:28
Antalya'da yaşayan ünlü sanatçı Fikret Otyam yoğun bakıma alındı.
Bu kentte sıcaklık -62'ye düştü27 Ocak 2015 11:11
Nunavut bölgesinin başkenti İqualit'te hava sıcaklığı sıfırın altında 62 dereceye kadar düştü.
Facebook ve Instagram çöktü!27 Ocak 2015 08:39
İki sosyal medya platformu, Facebook ve Instagram bu sabah saatlerinde çöktü.
Google, Apple'ın açığını deşifre etti!27 Ocak 2015 07:50
Google, Microsof'tan sonra Apple'ın da açığını buldu.
11 yıl önce keşfedilmişti, teğet geçti!27 Ocak 2015 07:02
Yaklaşık yarım kilometre çapındaki bir göktaşı, dün Türkiye saatiyle 18.19'da dünyanın 1 milyon 250 bin kilometre yakınından geçti.
"Pat pat"lar ulaşımda can yakıyor26 Ocak 2015 17:14
Zonguldak'ta son 5 yılda "pat pat" tabir edilen tarım araçlarıyla yapılan trafik kazalarında 5 kişinin öldüğü, 501 kişinin yaralandığı bildirildi.
Çipras'ın Yunanistan'daki ilk icratı
3 bin çocuk asker serbest bırakılacak
Manisa'da kardeş payı!
İSPARK'tan yeni hizmet!
Orduspor'da sıkıntı büyük
Metrodaki kutup ayısı yolcuları şok etti
Zorla kaleye geçti 2 penaltı kurtardı
Sedat Peker, Şefkat Çetin'i topa tuttu!
Yakıtı biten uçak okyanusa böyle iniş yaptı
Beşiktaş ve Fenerbahçe'ye ceza!
Gauck: Auschwitz olmadan Alman kimliği yoktur
Canlı yayında üzerine dekor düştü
Şampiyonada kolu kırıldı
İngiltere'de seçim başa baş geçecek
Erdoğan, malum manşeti hatırlattı
İsrail 120 bin Yahudi göçmen getirmeyi planlıyor
Başakşehir diş geçiremedi!
Özge Borak 90'lara dönüyor
Kılıçdaroğlu'ndan yeni bir gaf
21 aylık çocuğa "biyonik kulak"
İstanbul Film Festivali'nde jüri başkanı Demirkubuz
Beş firmaya 5.25 milyon dolar ödül
Dört ay süren çatışmaların ardından Kobani
Vitor, sağlık kontrolünden geçti
Davutoğlu'ndan Erdoğan'a ziyaret
ABD Başkanı Obama Suudi Arabistan'a geldi
Fransa'nın vize politikasında değişiklik yok
ÖSYM'de flaş TUS açıklaması!
Bulgaristan'da kuş gribi vakası tespit edildi
İstanbul'a sürpriz jüri başkanı
Vatandaşlara ucuz altın fırsatı
NYT karikatüristi: İfade özgürlüğü dinden ayrı tutulmalı
Essien İstanbul'a geliyor!
Yeşil sahalara sembol yasağı!
Ertuğrul Gazi yeniden gündeme geldi
"Erkeğe kadına vurmak değil, vurulmak yakışır"
Papandreu'yu o fotoğrafı yaktı!
UNRWA Gazze'ye yardımı durdurdu
"Çoğu kulüp Avrupa'ya gidemez"
1 milyar 289 milyon kez aradık
Gezicilerin akıl dışı iddiasına sert yalanlama
Kafkas Karabükspor'da kaldı
Ümit Özat özür diledi
"Harp Mecmuası" Türkçe basılacak
KCK ana davasında flaş gelişme!
Suriye'den İsrail'e füze atıldığı öne sürüldü
Hedefimiz Mesnevi'yi 50 dile çevirmek
PSG'den Adnan Januzaj'a kanca
Hazal Kaya'ya indirim Aras Bulut'a zam!
İşçileri taşıyan midibüs devrildi: 20 yaralı
Samsunspor'da taraftara logolu kredi kartı
Ses sanatçısı evinde ölü bulundu
Moody’s'ten asi başbakana hatırlatma; Cebin delik!
41 bin paket kaçak sigara ele geçirildi
Taraftarlar uyuşturucu kıskacında!
Altınok'tan Özkök'e sert eleştiri!
İkinci Doktorlar dizisi geliyor
En yüksek maaşlı emekli!
Kılıçdaroğlu: Suudi kralı için...
Fındığın kilogramı 17 liraya çıktı
En Çılgın Otel
Kafkas istifasını geri çekti
Asya Kupası'nda ikinci finalist belli oldu
CIA ajanı bilgi sızdırmaktan suçlu bulundu
Devlet sanatçısı evinde ölü bulundu
Eczacıbaşı, Omichka'nın konuğu
Murray yarı finalde!
Kartal'ın rakibi Neptunas
Devlet sanatçısı evinde ölü bulundu
Simeone'nin oğlu gol krallığına koşuyor
Gülen'in iadesine ilişkin flaş açıklama
Servet Çetin'e şok suçlama!
Uçağa havada kurşun!
Oynadığı dizinin parasını 10 yıl sonra alıyor
BM Gazze'ye yardımı durdurdu
Yeni kreş açan 5 yıl vergi ödemeyecek
Galatasaray pazarlık masasında!
Avrupa'dan Rusya'ya yeni yaptırım tehdidi
Holokost için ilk resmi tören
Kupada eşleşmeler belli oldu
Erdoğan: Bu kirli oyunları bozacak olanlar sizlersiniz
Mehmet Şimşek, Başçı'nın açıklamalarını değerlendirdi
Trablus'ta otele DEAŞ baskını
YPG: Kobani'ye dönüş için henüz erken
Kanada'da katledilen 50.000 çocuk sanki hiç yaşamadı!
Gökhan Özoğuz'un eşiyle ilk pozu
Pelin Öztekin'in son hali şaşırttı
Gurbetçilerin ilk camisi kapatılıyor
Hatay’da 18 polis görevden uzaklaştırıldı
Peşmerge DEAŞ militanlarını havaya uçurdu!
Bakanlık'tan antibiyotik uyarısı
Obama'dan 30 kişiyle birlikte Riyad'a kritik ziyaret
Dolar baş döndürdü!
Diego Ribas'tan Emre Belözoğlu'na itiraf
Mustafa Yumlu: İnşallah Aslan olurum
İşçi ve işverenlere 'kıdem tazminatı' çağrısı
Somali'de Eş-Şebab militanları 42 kişiyi kaçırdı
Yunanistan İsrail'i endişelendirdi
Havalimanlarında 8 liraya park hizmeti
Gedikli'den Merkez Bankasına eleştiri