Anasayfam YapFavorilere EkleHaber Bandı EkleReklamİletişim

Altında kritik gelişme! Emniyet'te paralel operasyonu! Pilotların yerini 'pibot'lar mı alacak? Celal Kazdağlıİstanbul sermayesi yol ayrımında
Suriye'den son haber
Suriye'den son haber
3 Ağustos 2012 Cuma 07:56
Güncellenme Tarihi 3 Ağustos 2012 Cuma 07:58
Suriye'de yaşanan son gelişmeler dakika dakika haber10.com'da... İşte Suriye'de son yaşanalar..

RUSYA TASARIYA KARŞI ÇIKTI

Rusya, BM'de Suriye'ye yönelik karar tasarısına karşı çıkıyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Rusya'nın yarın BM Genel Kurulu'nda görüşülecek Suriye'ye yönelik karar tasarısına karşı olduğu açıklandı.

Açıklamada, ''Bu girişim Suriye'deki çatışmanın bitmesine katkı sağlamayacaktır. Rusya, bu nedenle karşı çıkmaktadır'' ifadeleri kullanıldı.

Rusya, tasarının ''tek taraflı'' olduğu iddiasında bulunuyor.

KOFİ ANNAN İSTİFA ETTİ

BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, görevinden istifa etti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, yaptığı açıklamada, Annan'ın görevinden istifa ettiğini, istifa mektubunu ''büyük üzüntüyle'' kabul ettiğini söyledi.

Annan'ın istifası, 31 Ağustos tarihinden itibaren geçerli olacak.

Kofi Annan, istifa kararını, öğleden sonra Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

BM Genel Sekreteri Ban, Arap Birliği ile ''Annan'ın halefi'' konusunu görüşüyor

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Arap Birliği ile istifasının ardından ''Kofi Annan'ın halefi'' konusunu görüştüğünü söyledi.

Ban, Cenevre'de basına yaptığı açıklamada, Annan'ın istifasının ardından BM ve Arap Birliği'nin Suriye özel temsilciliğine kimlerin atanabileceği konusunu Arap Birliği ile görüştüğünü bildirdi.

Kofi Annan, Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında istifa kararını açıklamış ve istifasının 31 Ağustos tarihinden itibaren geçerli olacağını söylemişti.

Ban da Annan'ın görevinden istifa ettiğini, istifa mektubunu ''büyük üzüntüyle'' kabul ettiğini ifade etmişti.

BM ve Arap Birliği'nin Suriye özel temsilciliğini yapan Kofi Annan, krizin çözümü için 6 maddelik bir barış planı yapmıştı. Planda yer alan ve Suriye'de nisan ayı ortasında geçerli olması gereken ateşkes hiç uygulanmadı.

ŞOK! ŞAM'DA KATLİAM: 50 ÖLÜ

Suriye ordusuna bağlı birliklerin, bu sabah Suriye'nin başkenti Şam'ın Cedide Artuz kırsalında 50 kişiyi öldürdüğü bildirildi.

Şam Haber Ağı (SNN), öldürülenler arasında Muaddamiye bölgesinden Cedide Artuz'a gelen Suriyelilerin bulunduğunu belirterek, muhaliflerin ellerinin arkalarından bağlanarak kurşuna dizildiğini kaydetti.

Suriyeliler, askerlerin olay yerini terk etmesinden sonra cenazelerini alabildi.

Olaydan sonra bölgedeki caddeleri doldurarak Beşşar Esed rejimi aleyhine sloganlar atan Suriyelilerin, cenazeleri defnetme hazırlığında olduğu belirtildi.

Şam ağır ateş altında

Şam'ın Tadamoon bölgesinde yoğun askeri operasyonlar devam ederken bölgeden patlama ve top sesleri yükseliyor.

Başkentin güney kısmında yer alan Tadamoon semtinde yönetim birliklerinin ağır silahlarla operasyon gerçekleştirmesi ve güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu ölü ve çok sayıda yaralının olduğu ifade ediliyor.

Tadamoon'lu Ala Hatim, Tadamoon'da şiddetli patlamaların meydana geldiğini ve halkın bölgeyi terk etmeye başladığını kaydederek, bölgede askerlerin ev ev baskınlar düzenlediğini ve semtin durumunun hiç iyi olmadığını söyledi.

Güvenlik güçlerinin Tadamoon'da hareket eden her şeye ateş açtığını anlatan Hatim, halkın, bölgede bir "katliam" gerçekleştirilmesinden endişe ettiğini bildirdi.

Hatim, operasyonlar nedeniyle halkın güvenli bölgelere kaçmaya çalıştığını belirterek, rejimin Yermük bölgesindeki yüksek binaların çatılarına keskin nişancılar yerleştirdiğini öne sürdü.

Bu arada, Şam'ın farklı bölgelerinde şiddetli patlama ve top sesleri yükselirken, şehrin üzerinde bir askeri helikopter ise keşif turu atıyor.

SUUDİ ARABİSTAN'DAN ÜRDÜN'E SIĞINAN SURİYELİLERE YARDIM

Suudi Arabistan Hükümeti, Ürdün'e sığınan Suriyeli sığınmacılara 108 milyon dolar para ile 40 araç gıda ve giysi yardımı yaptı.

Suudi Arabistan Krallığı'nın, ülkelerindeki olaylardan kaçarak Ürdün'e sığınan Suriyeli sığınmacılar için 108 milyon dolar para ve 40 araç dolusu gıda ve giysi yardımı gönderdiği kaydedildi.

Kral Abdullah'ın talimatı doğrultusunda gönderilen gıda ve giysi yüklü araçların, bir hafta içinde Ürdün'ün kuzeyindeki el-Mefrak mülteci kampına ulaşmasının öngörüldüğü açıklandı.

İçişleri Bakanı Prens Ahmed de şimdiye kadar Suriyeli sığınmacılara yardım amacıyla toplanan 108 milyon doların kısa zaman içinde sahiplerine ulaştırılacağını duyurdu.

Öte yandan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Yemen'de olaylardan etkilenenler için de yardım kampanyası başlattı.

FAO: 3 MİLYON SURİYELİ YARDIMA İHTİYAÇ DUYUYOR

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), 3 milyon Suriyelinin gıda, tarım ve hayvancılık alanında acil yardıma ihtiyaç duyduğunu bildirdi.

FAO, bu 3 milyon kişiden özellikle çatışmaların ve göçün olduğu bölgelerde 1,5 milyon kişinin gelecek 3 ila 6 ay içinde acil gıda yardımına ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

Yaklaşık 1 milyon kişi tarım, hayvan yemi, yakıt ve sulama pompalarının onarımına ihtiyaç duyuyor.

Örgüt, önümüzdeki 12 ay süresinde gıda ve geçim yardımının arttırılması gerektiği tahmininde bulunuyor.

Bu rakamların, FAO, Dünya Gıda Programı ve Suriye Tarım ve Toprak Reformu Bakanlığının Haziran ayında yaptığı gıda güvenliği alanındaki ihtiyaç değerlendirmesi çalışmasının sonucu olduğu belirtildi.

Suriye'deki kriz, ülkenin tarım sektöründe bu yıl toplam 1,8 milyar dolarlık zarara neden oldu.

90 SURİYELİ TÜRKİYE'YE GİRİŞ YAPTI

Ülkelerindeki olaylardan kaçan 90 Suriyeli Türkiye sığındı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu 90 Suriyeli, Yayladağı ilçesine bağlı Topraktutan köyü sınırına gelerek Türkiye'ye sığınma talebinde bulundu.

Suriye'nin İdlip ve Lazkiye kentlerine bağlı belde ve köylerden geldikleri belirlenen Suriyeliler, işlemlerin ardından otobüsle Şanlıurfa'daki kampa gönderildi.

OPERASYONLARDA 66 KİŞİ ÖLDÜ

Suriye'de yönetime bağlı birliklerin rejim karşıtlarının yoğun olduğu kentlere ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda ve çıkan çatışmalarda 66 kişinin öldüğü bildirildi.

Merkezi İngiltere'de olan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü (SHRW), ordunun Humus ve çevre ilçelerinde ağır silahlarla gerçekleştirdiği operasyonlarda 17 kişinin öldüğünü, Rastan ve Telbise ilçelerinin top ve havan mermilerinin yerleşim yerlerine isabet ettiğini kaydetti.

Örgüt, Şam'ın birçok banliyösünde düzenlenen operasyonlarda 15, Dera'da 16, Halep'te 7, Deyru'z Zor'da 4, İdlib'te 5 ve Hama kentinde iki olmak üzere ülke genelindeki operasyonlarda güvenlik güçlerince açılan ateşte 53 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

Bu arada, farklı bölgelerdeki yerel kaynaklar, güvenlik güçlerinin Şam'ın Zuhur ve Muhacirin semtlerine baskınlar düzenlediğini, düzenlenen baskınlarda çok sayıda kişinin tutuklandığını ve ordunun söz konusu bölgelere takviye birlikleri gönderdiğini ifade etti. Başkentin Tadamoon bölgesinde nizami ordu ile Özgür Suriye Ordusu arasında şiddetli sokak çatışmalarının yaşandığı, semtte şiddetli patlamaların da meydana geldiği, bölgedeki patlama ve ağır silah seslerinin kentin tüm kesimlerinde duyulduğu kaydedildi.

Tadamoon'a yakın olan ve Filistin kampında da hava destekli operasyonlar düzenlendiğini dile getiren kaynaklar, bölgede açılan tank ateşi, atılan roket ve havan mermilerinin yerleşim birimlerine isabet etmesinde birkaç evin yıkıldığını ve çok sayıda evde de hasar oluştuğuna değindi.

Ülkenin güneyinde yer alan Dera kentinde de iki ordu arasında sokak çatışmalarının yaşandığını belirten kaynaklar, kentte bir helikopterin yerleşim birimlerine ağır silahlarda sürekli ateş açtığına dikkati çekti.

Dera Beled'te açılan açılan ateşte ölü ve yaralıların olduğunu sözlerine ekleyen kaynaklar, Hama'nın Arbain bölgesinin güvenlik güçlerince kuşatıldığını, yoğun topa ateşinin yerleşim birimlerini hedef aldığını ve halkı bir korku sardığını belirterek, bölgede "iki ordu arasında çok şiddetli çarpışmaları yaşandı" dedi.

Halep'te ÖSO ile nizami ordu arasında çatışmaların yaşandığını ve ÖSO'nun kentte çok stratejik askeri yerlere saldırdığını anlatan kaynaklar, yönetim birliklerinin şehirde helikopter destekli operasyonlarına devam ettiğini ve halkın her gün kitleler halinde kenti terk etmeye başladığını anımsattı.

Deyru'z Zor kentinin hava istihbarat birim yarımcısı Nasır Mustafa'nın ülkedeki olaylarına tepki olarak görevinden ayrılarak muhaliflere katıldığını dile getirdi.

Öte yanda, Şam haber ağı, Suriye ordusuna bağlı birliklerin, Suriye'nin başkenti Şam'ın Cedide Artuz kırsalında gerçekleştirdiği operasyonlarda ölü sayısının 50'ye yükseldiğini duyurdu.

Dün gerçekleşen operasyonlarda, Artuz Cedide (Yelda beldesi) ölü sayısı 28 olarak verilmişti.

Yerel kaynaklar, Suriye'de operasyonların devam ettiği kentlerde insanların acil gıda malzemelerine, tıbbi ihtiyaca ve çocuk mamasına ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

TSK'DAN SINIRDA TATBİKAT

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Suriye’nin Kobani sınırına 150 metre mesafede bulunan Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde tank ve füze bataryaları tatbikatı gerçekleştirdi.

2. Hudut Tabur Komutanlığı’na bağlı Mürşitpınar Askeri Birliğindeki zırhlı araç, tank ve füze bataryaları bu sabahtan itibaren birlik içinde bulundukları mevziden çıkarılarak Suriye sınırının sıfır noktasında konuşlandırıldı. Sıfır noktasında konuşlandırılan tank ve füze bataryalarının namlusu PKK'nın Suriye uzantısı olduğu belirtilen PYD’nin devlet yönetimine el koyduğu Kobani ilçesine çevrildi.

MUHALİFLER MÜHİMMAT YARDIMI BEKLİYOR

İç karışıklığın sürdüğü Suriye'de son dönemlerde düzenli ordu birliklerine karşı önemli başarılar elde eden Özgür Suriye Ordusu, ülkenin en büyük kentlerinden Halep'in kontrolünü ele geçirmek için yoğun çaba sarf ediyor. Çatışmaların devam ettiği Halep kentinde Beşşar Esed'e bağlı birliklere önemli kayıplar verdiren Tevhid Sancağı Birliği, komuta merkezinin kapılarını AA ekibine açtı. Tamamı gönüllülerden oluşan ve hafif silahları bulunan birlik, 5 bin civarında savaşçısıyla Halep'in kontrolünü tamamen ele geçirmeye çalışıyor.

Tevhid Sancağı Birliği komutanlarından Ahmad Al Hatib, AA muhabirine yaptığı açıklamada ''Mühimmat yardımı alabilirsek, Halep'in kontrolünü birkaç günde ele alabiliriz'' dedi. Halep'te düzenli ordu birliklerine karşı başlattıkları mücadelenin eksikliklere rağmen devam ettiğini ifade eden Hatib, kentin bir bölümünde kontrolünü ele geçirdiklerini belirtti. Suriye'nin er geç özgürlüğüne kavuşacağına inandığını ifade eden Hatib, ''Uçaksavar, roketatar gibi silahlara ait mühimmatımız yok. Ayrıca hafif silahlar için de mermiye ihtiyacımız var. Başta Türkiye olmak üzere birçok ülkeden yardım talep ediyoruz. Mühimmat yardımı alabilirsek, Halep'in kontrolünü birkaç günde ele alabiliriz'' diye konuştu.

SURİYE'DEN LÜBNAN'A 7 HAVAN MERMİSİ DÜŞTÜ

Suriye ordusunun muhaliflere yönelik düzenlediği operasyonlar sırasında attığı 7 havan mermisinin, Lübnan'ın kuzeyindeki Akkar kenti yakınlarına düşmesi sonucu 3 Lübnanlı yaralandı. Ulusal Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, havan mermileri Suriye-Lübnan sınırından 6 kilometre içerideki el-Bireh ve Hirbet Davud köylerinin yakınlarına isabet etti. Havan topunun ilk kez bu kadar yakın bir bölgeye düşmesinin büyük endişe yarattığı belirtildi.

Havan mermilerinin düşmesi sonucu bir çok evin hasar gördüğü, olayda Meryem el-Zuhbi, Teysir Merheb ve Mahmud Abdulmacid isimli vatandaşların yaralandığı kaydedildi. Havan mermilerinin bölgede paniğe yol açtığı belirtilirken, köyü terk eden köylülerin çatışmalar sona erdikten sonra evlerine geri döndükleri bildirildi. Köy sakinlerinin olayın tekrarlanmaması için Lübnanlı yetkililerden tedbir alınmasını istedikleri ifade edildi.

SURİYE'DE KÜRT GRUPLAR ARASINDA ÇATLAK

Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi (SKUM) Dış İlişkiler Temsilcisi Abdülhekim Beşer, PKK'nın uzantısı durumundaki Demokratik Birlik Partisi (PYD) ile Erbil'de yaptıkları anlaşmaya değinerek, PYD'nin anlaşmayı çiğneyerek Suriye'nin kuzeyinde tek taraflı hareket ettiğini, kendilerinin bölgeye giremediğini ve Suriye yönemitinin Kürtlerin yaşadığı bölgede varlığını güçlü bibiçimde sürdürdüğünü anlattı.

Irak'ın Erbil vilayetinde yayın yapan Rudaw gazetesine bir röportaj veren Abdülhekim Beşer, Suriye'nin kuzeyinde kontrolün Kürt grupların eline geçmesiyle ilgili olarak, "Hiçbir Kürt kenti kurtarılmadı. Suriye güvenlik güçlerinin her Kürt kentinde varlığı bulunuyor" diye konuştu.

Çeşitli medya organlarında Suriye'nin kuzeyindeki Kobani, Afrin ve Derik gibi kentlerinin Kürt gruplar tarafından ele geçirildiği şeklinde haberler çıktığı hatırlatılan Beşer, "Kurtarmanın kendi sembolleri vardır. Kurtarmak demek Kürt kentlerini Suriye güçlerinden tamamen temizlemek ve bir daha gelmelerine izin vermemek demektir. Şu anda sözde kurtarıldığı söylenen kentler dahil Suriye'nin kuzeyindeki her yerde Suriye güçlerinin varlığı devam ediyor" diye konuştu.

"PKK bölgeye girdi"

Beşer, yaklaşık 2 bin PKK militanının Suriye'nin kuzeydoğusuna girdiği yolundaki haberlerin doğru olup olmadığı sorusuna ise, tam sayıyı bilmediği ancak PKK'lıların bölgeye girdiğinden emin olduğu, PKK'nın güçlerini Suriye-(Kuzey)Irak sınır bölgesinde topladığı yanıtını verdi.

PKK'nın militanlarını Suriye rejiminin PYD'ye devrettiği eski askeri üslerde topladığını öne süren Beşer, örgütün aynı zamanda Suriye'nin Irak sınırındaki köylerde devriye gezdiğini savundu.

Abdülhekim Beşer ayrıca, Suriye rejiminin Kürtlerle aynı bölgede yaşayan Araplara 3500 silah dağıttığını ve amacının Kürtler ile Araplar arasında çatışma çıkarmak olduğunu öne sürdü.

OBAMA'YLA İLGİLİ ÇARPICI İDDİA

ABD Başkanı Barack Obama'nın bu yılın başlarında Suriye'de Beşşar Esed rejimini devirmeye çalışan muhaliflere destek talimatı içeren gizli bir belge imzaladığı öne sürüldü.

CNN ve El Arabiya'nın konuya yakın Amerikalı kaynaklara dayanarak verdiği habere göre, Obama'nın onayladığı, "istihbarat kararı" olarak nitelendirilen talimatla, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) ve diğer Amerikan kurumlarına Suriye Devlet Başkanı Esed'in devrilmesi için muhaliflere destek sağlamasına izin veriliyor.

Obama'nın bu belgeyi tam olarak ne zaman imzaladığı ise bilinmiyor. Beyaz Saray sözcüsü Tommy Vietor, haberle ilgili yorum yapmaktan kaçındı. Obama'nın gizli talimat onayladığı haberlerinin ötesinde Washington yönetimi Esed karşıtlarına destek verdiğini açıkça ifade etmişti. Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı, Amerikan hükümetinin Suriye muhalefetine "ölümcül olmayan yardım" için 25 milyon dolar tahsis ettiğini açıkladı. Bir Amerikalı yetkili bu yardımların daha çok telsiz gibi iletişim araçlarını kapsadığını söyledi.

Bakanlık, ayrıca ABD'nin Suriye halkına insani yardım için 64 milyon dolar ayırdığını bildirdi. Bu miktarın Dünya Gıda Programı, Uluslararası Kızılhaç Teşkilatı ve diğer yardım kuruluşlarına yapılan katkıları da kapsadığı kaydedildi.

İKİ TÜRK GAZETECİ SERBEST BIRAKILDI

Şiddetli çatışmaların sürdüğü Suriye'nin Halep şehrinde, PYD tarafından alıkonulan iki Türk gazeteci serbest bırakıldı. Milli Gazete'den Cihat Arpacık ve Star Gazetesi'nden Kemal Gümüş, Suriye'deki olayları izlemek üzere gittikleri Halep'e bağlı Afrin kentinde, PYD üyesi oldukları kaydedilen bir grup tarafından dün sabah saatlerinde bindikleri aracın yolu kesilerek alıkonulmuştu. PYD üyesi grup tarafından Borçhayder köyüne götürülen iki gazeteci, akşam saatlerinde buradan bilinmeyen bir yere nakledilmişti.

Gün boyu alıkonulan iki gazeteci, Özgür Suriye Ordusu'nun girişimleri sonucu, sabaha karşı Halep'e yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki Adenen köyünde Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) mensup güçlere teslim edildi. İki gazeteci, ÖSO güçleri tarafından Hatay'daki sınır kapısına getirildi. Burada serbest bırakılan iki gazeteci, sabaha karşı Hatay'dan Türkiye'ye giriş yaptı.

Arpacık: ''Sağlık durumumuz iyi''

Milli Gazete Muhabiri Cihat Arpacık, sabaha karşı Türkiye sınırından geçiş yaptıklarını ve şu anda Hatay'da olduklarını belirterek, ''Sağlık durumumuz iyi. Şu anda herhangi bir sıkıntımız yok'' diye konuştu.

Arpacık, kendilerinin serbest bırakılmasında Özgür Suriye Ordusu'nun girişimlerinin etkili olduğunu ve herhangi bir kötü muameleyle karşılaşmadıklarını vurguladı.

JAPON GAZETECİ SURİYE'DE MÜSLÜMAN OLDU

Suriye'deki olayları yakından izlemek için bir süredir Lazkiye'nin Bayırbucak bölgesindeki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile hareket eden Japon gazeteci Mitzuyuşi Ivaş, Müslüman oldu. Mustafa adını alan Mitzuyuşi Ivaş, ÖSO'nun Türkmen taburundaki askerlerin sadakat ve sebatından etkilenerek kendi iradesiyle İslam dinini seçtiğini belirtti. Ivaş, ''Suriye geçmek için önce Türkiye'nin Yayladağı şehrine geldim. Türkmen gençlerle karşılaştığımda bana bir ihtiyacım olup olmadığını sordular. Suriye'ye gitmek istediğimi söyleyince beni Lazkiye'deki Türkmen taburuyla tanıştırdılar. Onların yaptıklarını taklit etmeye başladım. Abdest aldım, onlarla namaz kıldım. İçlerinden birisi eğer namaz kılmak istiyorsam Müslüman olmam gerektiğini söyledi. Onların telkinleriyle kelime-i şehadet getirdim. Daha önceden de İslam'a karşı Müslümanların iyi insanlar olması, inançlarına bağlı olmalarından dolayı ilgi duyuyordum'' diye konuştu.

SURİYE KARAR TASARISININ OYLAMASI ERTELENDİ

Arap ülkelerinin girişimiyle dün Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu üyelerine dağıtılan Suriye karar tasarısının bugün için öngörülen oylaması yarına ertelendi.

Tasarıda Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed istifaya çağrılıyor. İktidarın geçiş hükümetine devredilmesi talebini içeren tasarıda, Suriye ordusundan da hava saldırılarının durdurulması ve askerlerin kışlalarına dönmesi isteniyor.Suudi Arabistan tarafından hazırlanan karar tasarısında ayrıca BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye sorununda başarısız olması üzüntüyle karşılanıyor. 193 ülkenin yer aldığı BM Genel Kurulu'nda alınan kararların hukuki yaptırımı bulunmuyor, kararlar sembolik anlam taşıyor.

TÜRKİYE'YE SIĞINDILAR

Ülkelerindeki olaylardan kaçan, aralarında 1 albay ve 1 yarbay ile 27 yaralının bulunduğu 390 Suriyeli Türkiye'ye sığındı. Reyhanlı ilçesine bağlı Kuşaklı, Bükülmez ve Kavalcık köyleri sınırına gelen içerisinde kadın ve çocukların da bulunduğu 390 Suriyeli, Türkiye'ye sığınma talebinde bulundu. Güvenlik önlemleri altında sınırdan minibüslerle alınan Suriyeliler, Reyhanlı Hac Konaklama Tesisleri'ne getirildi.

SURİYE'DEKİ AMERİKAN VATANDAŞLARINA ÇEK BÜYÜKELÇİLİĞİ YARDIMI

ABD, Suriye'deki Amerikan vatandaşlarına Şam'daki Çek Büyükelçiliği aracılığıyla sınırlı hizmet verecek.

ABD Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarına Suriye'yle ilgili seyahat uyarısını yinelerken, Amerikalılara artık Çek Cumhuriyeti'nin Şam'daki Büyükelçiliği vasıtasıyla bazı hizmetleri vereceğini açıkladı. ABD, bu yıl içinde Suriye'deki Büyükelçiliği'ni kapatmasından sonra Polonya Büyükelçiliği vasıtasıyla hizmet veriyordu, ancak Polonya da Suriye'deki elçiliğini kapattı. Bakanlığın yeni seyahat uyarısında hala Suriye'de bulunan Amerikalıların ülkeden ayrılması çağrısı yinelendi.

ABD'DEN TÜRKİYE'YE DESTEK

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Patrick Ventrell, Türkiye'nin Suriye sınırındaki askeri hareketliliğine yönelik olarak, ''Türkiye'nin kendi ulusal güvenlik çıkarlarını anlıyoruz. Ama şu anda (durumu) daha fazla askerileştirmenin ilerlenecek yol olduğunu düşünmüyoruz'' dedi. Ventrell, günlük basın toplantısında, Türkiye'nin sınırdaki askeri hareketliliğine yönelik soruları da yanıtladı.

Suriye konusunda Türk müttefikleriyle düzenli olarak istişare halinde olduklarını belirten Ventrell, ''Durumu daha fazla askerileştirmeyi istememe yönünde düşünmeye devam ettiklerini'' kaydetti.

Ventrell, ''Türkiye'nin kendi ulusal güvenlik çıkarlarını da açıkça anlıyoruz. Ama şu anda, daha fazla askerileştirmenin ilerlenecek yol olduğunu düşünmüyoruz. Ama Türk meslektaşlarımızla tam ve canlı diyaloğa devam ediyoruz'' dedi.

''Türklerden askeri bir operasyon bekliyor musunuz?'' sorusu üzerine Ventrell, Suriyeli muhaliflerin şu anda mesafe katetmeye devam ettiğini ve daha geniş alanı elinde tutmaya başladığını ifade ederek, Suriye'ye acil dışarıdan bir askeri müdahaleye yönelik geniş çağrılar duymadıklarını söyledi.

Ventrell, bir soru üzerine, muhaliflere yardım etme ve organizasyon kapasiteleri ile diğer konularda onlara destek sağlama konusunda Türkiye ile ''aynı sayfada'' olduklarını vurguladı.

Başka bir soru üzerine, ''günlerdir ve haftalardır dile getirdikleri gibi Suriye'de her senaryoya hazırlık yaptıklarını ve bunun yanında, Esed sonrası döneme yönelik de dikkatli planlamalar yaptıklarını'' belirten Ventrell, ama şu anda bulundukları noktanın, mesafe alan muhalefeti destekleme yönünde olduğunu açıkladı.

7 TÜRK TIR'INDAN HALA HABER YOK

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yılmaz, Bab-al Hawa Sınır Kapısı'nın Muhalif Suriyelilerin kontrolüne geçtiği gün yaşanan çatışmada kaybolan ya da kaçırılan 7 TIR’ın henüz bulunamadığını söyledi.

Suriye’de iç karışıklığın başladığı tarihten itibaren 39 aracın çatışmalardan etkilendiğini ve kurşunlandığını söyleyen Yılmaz, 39 aracın 12'sinin Reyhanlı, 10'unun Antakya merkez, 4'ünün İskenderun, 3'ünün Altınözü, 2'sinin Samandağ, 1'inin Kırıkhan, diğerlerinin ise Isparta, Antalya, Yozgat, Uşak, Diyarbakır, Kocaeli ve Adana’da ikamet edenlere ait olduğu bilgisini verdi.

Suriye’de yaşanan gelişmelerin Hatay ihracatını ve taşımacılık sektörünü olumsuz etkilediğini kaydeden Yılmaz, hükümetin 2012 Nisan ayından itibaren araç başına 1000 USD teşvik vermesiyle beraber önce Mersin’den Mısır’a ve 6 Ağustos tarihi itibariyle de İskenderun - Mısır arası başlayacak olan RO-RO seferleri ile nispeten rahatlama sağlandığını dile getirdi.

19 Temmuz 2012 günü muhalif grupların Bab-al Hawa Sınır Kapısını kontrol altına alması sırasında Türk firmalara ait 9 TIR’ın yakıldığını anlatan Yılmaz, “Yaşanan olaylarda kapıda bulunan 34 aracımızı Hatay Valiliğinin girişimleri ile Türkiye’ye getirdik. Bunların bir kısmı hasarlı ve yükleri yağmalanmış durumdaydı. 4’ü TIR ve 1 tanesi taksi şoförü olmak üzere 5 Türk vatandaşı da hayatını kaybetti" diye konuştu.

SURİYE İLE ÜRDÜN BİRLİKLERİ SINIRDA ÇATIŞTI

Suriye'nin güneyindeki Ürdün ile sınır kent olan Dera'da, Suriye ile Ürdün birliklerinin sınırda yine çatıştığı bildirildi. Yerel Kaynaklar, Dera kentinin Tel Şehab beldesinden Ürdün'e kaçmaya çalışan ailelere Suriye birliklerinin Ürdün sınırında ateş açması sonucu iki ordu arasında yoğun çatışmaların yaşandığını belirtti.

Geçen hafta aynı bölgede Suriye'den Ürdün'e kaçmaya çalışan bir aileye Suriye birliklerinin ateş açmasıyla bir çocuk hayatını kaybetmiş, bir Ürdünlü asker de yaralanmıştı.

Anadolu AjansıAnadolu Ajansı

Bu haber 1,790 kez okundu.

İskoçya bağımsızlık referandumu sonuçları19 Eylül 2014 07:17
Şimdiye kadar referandum sonucunun açıklandığı 19 bölgeden "Bağımsızlığa Hayır", 4 bölgeden ise "Evet" kararı çıktı
Ahraruş Şam şehitleri defnedildi!10 Eylül 2014 11:23
Genel emir Hasan Abbud dahil 45 Ahrar yöneticisi ve komutanının katledildiği saldırı sonrasında şehitlerin defin işlemi geceleyin yapıldı.
İsrail ile Ürdün arasında 15 yıllık anlaşma!03 Eylül 2014 19:35
İsrail'in, Ürdün'le doğalgaz anlaşması imzalayacağı bildirildi.
Carla Bruni'den eşi Sarkozy'e veto02 Eylül 2014 09:41
Carla Bruni'nin, eşi eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin siyasete geri dönmesine karşı çıktığı öğrenildi.
Açık öğretim okullarına kayıtlar başladı01 Eylül 2014 12:58
Açık öğretim okullarının 2014-2015 eğitim öğretim yılı 1. dönem kayıtları alınmaya başladı.
IŞİD turşu ve kuruyemişi yasakladı24 Ağustos 2014 23:35
Musul'da 10 Haziran'dan bu yana işgalini sürdüren ve hilafet ilan eden IŞİD, "haram ve yasak" listesine yenilerini ekledi.
Papa Franciscus'dan IŞİD çağrısı08 Ağustos 2014 10:55
Papa Franciscus, IŞİD'in Irak'ın kuzeyindeki saldırılarına maruz kalan Hristiyanların korunması için dünyaya çağrı yaptı.
Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında çatışma01 Ağustos 2014 09:31
Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında çıkan çatışmada Azerbaycan ordusundan sekiz asker hayatını kaybetti.
Türkler Olimpiyat Stadı'nda oy kullanacak30 Temmuz 2014 20:31
Almanya'da yaşayan 1 milyon 385 bin 141 seçmenin Cumhurbaşkanı seçiminde oy kullanması için haızrlıklar devam ediyor.
Hamas, İsrail F16'sını vurdu!23 Temmuz 2014 01:46
Kassam Tugayları, Gazze -Deyr Al Balah semalarındaki İsrail'e ait F16 savaş uçağını vurduğunu açıkladı.
Helikopter caddenin ortasına çakıldı18 Temmuz 2014 14:03
Güney Kore'de bir süre önce meydana gelen feribot kazasında kaybolanları aramak için uçuş gerçekleştiren bir helikopter Gwangju kentindeki bir caddenin ortasına çakıldı. Alev topuna dönen helikopterdeki 5 kişi hayatını kaybetti.
Esed yine ölüm yağdırdı!14 Temmuz 2014 01:09
Suriye'de Esed'e bağlı ordu birliklerinin, muhaliflerin denetimindeki bölgelere düzenlediği saldırılarda 46 kişinin öldüğü bildirildi.
Altında kritik gelişme!
Emniyet'te paralel operasyonu!
Ünal Aysal yoksa Haluk Ulusoy var
Sığınmacılardan Mehmetçiğe teşekkür
Pilotların yerini 'pibot'lar mı alacak?
İHH'dan sınır ötesindeki öğrencilere okul çantası
Bıçak taşımanın cezası belli oldu!
Ankara'da kritik zirve
Kurtulmuş net sayıyı verdi!
Demir: 'Öz'ün taleplerini reddettim gözaltına alındım'
Galatasaray kendi ipini çekmiş! Sercan...
Sürpriz teklif! 4 milyon Euro verdiler
Van karantinaya alınabilir
Sığınmacılardan Mehmetçiğe teşekkür
Facebook'tan bir yenilik daha
Erdoğan’dan Ahilik Haftası mesajı
Mourinho'nun oyun şekline ağır eleştiri!
Maven Mars'a ulaştı
Emenike taraftardan özür dileyecek!
Dev lahmacunu 5 dakikada yedi
Dolar'daki yükseliş durdurulamıyor
Sualtı görüntülemede 3 şampiyonluk
Bakan Şimşek: ‘İnşaatta KDV indirimi yok’
F.Bahçe'den ayrılık için gün sayıyor!
'Hakem ile Gökhan çak yapsaydı bari!'
Her bel ağrısını bel fıtığı zannetmeyin
Vücudumuzda her gün oluşuyor!
'Ne olursa olsun kurtarıldılar'
Galatasaray'dan o iddialara yalanlama!
İşte orijinal Recep İvedik
BDDK Başkanı ameliyat olacak
İşte Selçuk İnan'ın yeni adresi!
Bakanlar Kurulu toplandı
Süleyman Şah yakınında hareketlilik
İzleyiciler dizileri önemsiyor ama...
ABD'de 3 Afgan askeri kayboldu
Sağlık Bakanlığı akademisyen yetiştirecek
İstanbul'da yine damper faciası
Şüpheli çantadan çıkanlar cephaneliği aratmadı
Okan Buruk: 'Çok ucuz bir penaltı ile...'
Hükümet harekete geçti! İşsizlik fonu esniyor
En zengin ile en yoksul arasındaki gelir farkı...
Boğaz ok yağmuruna tutuldu
Öcalan'ın avukatından İmralı'ya ziyaret
Fikret Orman'dan çok tartışılacak sözler
Feci kaza: 2 ölü, 2 yaralı
Türk doktordan tıp literatürüne geçen operasyon
Saraybosna'da Sırplar'dan provokasyon!
Askeri teçhizatının yüzde 65'ini tüketti
Radardan kaçmak için Facebook'ta grup kurdular
Memur alımı için düğmeye basıldı
Ukraynalı küçük kızın ibretlik fotoğrafı
Asya borsalarında sert düşüş!
Kalpte kişiye özel tedavi
Tekirdağ'da Deniz Seki baskını
Siemens'den milyar dolarlık satın alma!
Radara yakalanmamak için grup kurdular!
Koru: E.İhsanoğlu ve S.Demirtaş’ın sağduyusu rehineleri kurtardı!
Yeryüzü Doktorları bayramda Afrika'da
Rıdvan Dilmen'den penaltı yorumu
İngiliz rehinenin eşinden IŞİD’e çağrı
Laf atma kavgasında kan aktı
Kalpte kişiye özel tedavi
Yönetim ile Husiler anlaştı
17 Taliban öldürüldü
Seçimin galibi belli oldu
Transferinin üzerinden 24 saat geçmeden ayrılma kararı aldı
Google milyonlarca dolar dağıtacak
İlginç iddia: IŞİD'e atom bombası
500 maden işçisi Valiliğe yürüyor!
İşte güne zinde başlamanın sırrı
Denizde bayram: Doya doya yiyeceğiz!
Aziz Yıldırım'dan yalanlama: Kandırmayın!
Harcanan para dehşete düşürdü!
e-YDS sonuçları sınav akşamı açıklandı
Gekas tek başına Galatasaray'ı geçti!
3 PKK'lı daha teslim oldu
Döviz yeni haftaya nasıl başladı?
'Yok artık' dedirten hırsızlık girişimi!
Bilic'ten Fatih Terim'e veto
WhatsApp artık yasak!
Kuraklık vurdu, 5 su fabrikası kapandı!
CHP'de dayak skandalı!
Türkiye bayrağı yakıp F.Bahçe'ye küfrettiler!
IŞİD, Türkmenleri canlı kalkan yaptı
45 IŞİD militanı öldürüldü
Emmanuel Emenike çıldırdı
iOS 8 kullanıcılarını isyan ettiren olay!
ABD'linin kalbine 'Made in Turkey' imzalı stent
Martılar işbaşında!
Okullara kameralı koruma
Çevreyi kirleten araca yüksek vergi gelecek
IŞİD infazcısı için 10 milyon dolar ödül
Sınırda kırmızı alarm! Yüzbinlerce kişi...
Hamas: Asla kabul etmeyiz
Mursi'nin oğlundan saldırıya kınama
İstanbul'un en gözde ilçelerini kıskandıracak
Başarı böyle geldi
VIP dinlemede hesap zamanı
Yargıtay'da paralel oyun