Anasayfam YapFavorilere EkleHaber Bandı EkleReklamİletişim

Taşeron işçilere kadro müjdesi! İsrail: 'Kudüs için zor kullanırız' Davutoğlu: 'Demokrasinin mahiyeti değişti' Ömer AltaşDomino etkisi
ve dip dalga
'O şimdi hanımefendi' başlamadan bitti
'O şimdi hanımefendi' başlamadan bitti
5 Mayıs 2006 Cuma 06:37
Güncellenme Tarihi 20 Ekim 2014 Pazartesi 10:00
Amerikan güçleri, Suriye'nin kuzeyindeki Kobani'de IŞİD ile savaşan Kürt güçlere havadan silah ve tıbbi malzeme yardımında bulundu.

Flaş gelişmenin ardından ABD yeni bir açıklama yaptı. Uçakların toplam 27 konteyner yardım yaptığı, bunun küçük silahlar ve cephanelikler ile tıbbi yardım olduğu belirtildi. ABD'li yetkili Obama'nın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı bilgilendirdiğini söyledi. Yetkili, "Türkiye'nin Kürt gruplar da dahil bazı gruplara yönelik kaygılarını anladıklarını ama IŞİD'in de ABD ve Türkiye'nin ortak düşmanı olduğunu" kaydetti.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'ndan (CENTCOM) yapılan yazılı açıklamada, ABD askeri güçlerinin, sahada IŞİD'e karşı şehri koruyan Kürt güçlere takviye yapmak için Kobani bölgesine bugün havadan birçok yardım yaptığı bildirildi.

C-130'LAR ATTI

ABD Hava Kuvvetleri'nin C-130 tipi nakliye uçağının Irak'taki Kürt yetkililer tarafından sağlanan silah, cephane ve tıbbi malzeme yardımını, Kobani'nin kontrolünü ele geçirmeye çalışan IŞİD'e karşı direnişe devam edilmesi kapsamında gerçekleştirdiği kaydedildi. Açıklamada, yardımın ardından uçağın bölgeden güvenlik şekilde ayrıldığı ifade edildi.

Amerikan ordusunun Kobani'de IŞİD'e karşı bugüne kadar 135 hava saldırısı düzenlediği bilgisi paylaşılan açıklamada, saldırıların IŞİD'in ilerleyişini engellediği, yüzlerce savaşçısının öldürüldüğü, muharebe teçhizatlarının imha edildiği veya hasar verildiğine yönelik belirtilerin bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, "Ancak IŞİD, kente yönelik tehdidini sürdürüyor. Kürt güçlerinin direnişine devam ettiği Kobani'de güvenlik durumu kırılganlığını koruyor. CENTCOM komutanının da belirttiği gibi Kobani hala düşebilir" değerlendirmesinde bulunuldu. Açıklamada, saldırıların "Doğal Kararlılık" operasyonlarının bir parçası olarak gerçekleştirildiği belirtildi.

KÜRT GRUPLARA YARDIM

Amerikalı üst düzey yetkili, Amerikan güçlerinin Kobani'de IŞİD ile savaşan Kürt güçlere havadan silah ve insani malzeme yardımı yapmasıyla ilgili olarak, ABD Başkanı Barack Obama'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı bilgilendirdiğini kaydetti. Telekonferansla gazetecilere bilgi veren Amerikalı üst düzey yetkililer, Kobani'de IŞİD ile Kürt güçler arasında zorlu bir çatışmanın olduğunu, bu nedenle Obama'nın bu konuda harekete geçmek istediğini bildirdi.

Bu kapsamda, Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin sağladığı silah ve insani yardımların ABD askeri uçaklarıyla Kobani'ye havadan bırakıldığını belirten yetkililer, uçakların toplam 27 konteyner takviye yaptığını bildirdi. Yetkililer, bu takviyelerin küçük silahlar ve cephanelikler ile insani yardım bağlamında tıbbi malzemelerden oluştuğu bilgisini verdi.

SİLAH YARDIMI İLK KEZ Mİ YAPILDI?

Silah yardımının ilk kez mi yapıldığı ve neden doğrudan ABD tarafından sağlanmadığına yönelik soru üzerine Amerikalı üst düzey bir yetkili, ABD'nin bir süredir Suriyeli muhaliflere yardımları artırdığını ve askeri yardım yapma kararı aldığını hatırlattı.

Yetkili, ancak Kobani'deki durumun spesifik ve acil bir takviye gerektirdiğine işaret ederek, Irak'taki Kürt yönetiminin silah desteği sağlamak istediği ve bunun da Kobani'de sahada savaşanlara destek vermenin en hızlı yolu olduğunu dile getirdi. Yetkililer, ABD'nin de bu takviyenin yerine ulaşması için havadan eşsiz askeri kapasitesini kullandığını söyledi.

IŞİD ŞEHRİ ELE GEÇİRİRSE KATLİAM YAPAR

Kobani'de halkın çoğunluğunun şehri terk ettiği ve sayıları yüzlerle ifade edilen insanların kaldığı hatırlatılarak, neden şimdi buraya insani yardım yapılmaya başlandığına yönelik soru üzerine yetkililer, IŞİD'in ele geçirdiği şehirlerdeki kadın-çocuk herkesi katlettiğine dikkati çekti.

Yetkililer, son dönemde IŞİD'in Kobani'ye çok fazla kaynak aktardığını da hatırlatarak, bunun da kendilerine daha fazla IŞİD hedefini vurma fırsatı sağladığını söyledi. Bu takviyelerin Kobani'nin düşmesini engelleyip engellemeyeceği sorusuna karşın yetkililer, sahadaki durumun karmaşıklığı nedeniyle bunun bilinemediğini, yardımların sahadaki güçlerin acil ihtiyaçlarını karşılamaya dönük olduğunu dile getirdi.

OBAMA ERDOĞAN'A BİLGİ VERDİ

Yetkililer, bu takviye hakkında Türk yetkililerine bilgi verilip verilmediğine yönelik bir soru üzerine, Türk hükümetine bir süredir Kobani'deki güçlere takviye gönderilmesinin aciliyetini ifade ettiklerini ve Türk hükümetiyle birçok düzeyde görüşmeleri bulunduğunu söyledi.

ABD Başkanı Obama'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile dün telefon görüşmesi yaptığını anımsatan bir yetkili, Obama'nın Erdoğan'ı, Kobani'ye havadan destek verme yönündeki bu girişimleri ve önemi hakkında bilgilendirdiğini aktardı.

TÜRKİYE'NİN KAYGILARINI ANLIYORUZ AMA...'

Yetkili, "Türkiye'nin Kürt gruplar da dahil bazı gruplara yönelik kaygılarını anladıklarını ama IŞİD'in de ABD ve Türkiye'nin ortak düşmanı olduğunu" kaydetti.

Türkiye ile IŞİD'in gücünü azaltma ve yok etmede en iyi yollar konusunda görüşmeler devam etse de birçok düzeyde Türkiye ile işbirliğinin olduğuna işaret eden yetkili, bu tür konuların Ankara ile gelecek günlerdeki görüşme maddelerinden biri olmaya devam edeceğini bildirdi. Yetkililer, Türkiye'nin Kobani'den sığınmacıları kabul ettiğine dikkati çekti ve Suriyeli muhaliflere eğitim ve ekipman programına katılmasına yönelik memnuniyetlerini dile getirdi.

TÜRKİYE, EN YAKIN MÜTTEFİKLERİMİZDEN

Amerikalı üst düzey yetkili, Türkiye ile bu konudaki ortaklıklarına değer verdiklerini anlatarak, "Türkiye, bu konuda en yakın müttefiklerimizden biri olmaya devam ediyor" dedi.

Kobani'ye yeniden takviye yapmanın yollarına da baktıklarını dile getiren yetkililer, bunlardan birinin de karadan yardım olduğunu, bunun da Türkiye ile görüşülmesi gerektiğini kaydetti. Yetkililer, sahadaki güçlerin ihtiyaçlarını değerlendirmeyi sürdürdüklerini de bildirdi.

Başka bir üst düzey yetkili de "Türklerle Kobani'ye yönelik daha sürdürülebilir takviyelerin sağlanması noktasında görüşmeye devam edeceklerini" söyledi.

Anadolu AjansıAnadolu Ajansı

Bu haber 2,372 kez okundu.

Dünya'daki kadın mahkumların üçte biri ABD'de20 Ekim 2014 12:19
Dünya genelinde hapishanelerde bulunan kadın mahkumların üçte biri ABD'de bulunuyor.
Ukrayna borcunu Batı'ya yüklüyor20 Ekim 2014 12:17
Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, Rusya'ya olan milyarlarca Avro gaz borcunu batının ödemesini istedi.
Endonezya’ya yeni devlet başkanı20 Ekim 2014 12:11
Endonezya’da yeni devlet başkanı Joko Widodo yemin ederek görevine başladı.
'İsrail için itiraf zamanı geldi'20 Ekim 2014 11:48
İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin, “İsrail toplumunun hasta olduğunu ve bunu tedavi etmemiz gerektiğini itiraf etmenin zamanı geldi” dedi.
İnternette 'Trollük' yapan hapse atılacak!20 Ekim 2014 11:41
İngiliz hükümeti, internette 'trollük' yapmaya çalışan kişilere iki yıla kadar hapis cezası verilmesini öngören yasa tasarısı hazırladı.
İsrail: 'Kudüs için zor kullanırız'20 Ekim 2014 11:37
İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin: "İster Araplara ister Yahudilere karşı zor kullanmamız pahasına bile olsa, Kudüs'ün, şehri istedikleri gibi ateşe verenler tarafından yönetilmesine izin vermeyiz" dedi.
'Ezanlar Sussun' diye kampanya başlattılar!20 Ekim 2014 11:20
Sık sık İslâm düşmanı çevrelerin provokatif eylemleriyle gündeme gelen KKTC'de şimdi de bir grup "Ezanlar Sussun" kampanyası başlattı.
Moody's Mısır'ın kredi notunu değiştirdi20 Ekim 2014 11:19
Moody's, Mısır'ın not görünümünü "negatif"ten "durağana" çevirdi ve "Caa1" olan kredi notunu teyit etti.
Peçeli kadına Opera'da hakaret!20 Ekim 2014 11:09
Başörtülü Müslüman kadınların çeşitli hakaret ve dışlamalara maruz kaldığı Fransa'da bir şok daha yaşandı. Başkent Paris'teki Operada seyirciler arasındaki peçeli bir kadın, temsil esnasında salondan çıkarıldı.
Japonlar 50 yıllık hayali gerçekleştirdi20 Ekim 2014 10:38
Japonya'nın en büyük holdinglerinden Mitsubishi, Japonya'nın yerli yolcu uçağı hayalini 50 yıl sonra yeniden hayata geçirdi.
Nijerya`da okullarda başörtüsü yasaklandı!20 Ekim 2014 10:36
Nijerya`da Lagos Yüksek Mahkemesi, yerel yönetimin devlet okullarında başörtüsünün yasaklamasını onadı.
Kim'in karısı da ortaya çıktı20 Ekim 2014 10:36
Rahatsızlığı nedeniyle yaklaşık 40 gün gözlerden uzak kalan Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un, geçtiğimiz haftadan bu yana üçüncü kez basının karşısına çıktı.
Rekorun yeni sahibi Manning
Kaybolan çoban donmak üzereyken kurtarıldı
NATO Fransa'da tatbikat yaptı
Türkiye'den Peşmerge'ye geçiş izni!
Taşeron işçilere kadro müjdesi!
Yargıtay'da Başkanvekilliği seçimi sonuçlandı
Dünya'daki kadın mahkumların üçte biri ABD'de
Marmaris'teki orman yangını kontrol altına alındı
Ukrayna borcunu Batı'ya yüklüyor
Emniyete 6 bin 500 yeni personel alınacak
Partizan-Beşiktaş maçının hakemi belli oldu
Bonzai kabusu bitmiyor
Göztepe'de Suat Kaya dönemi sona erdi!
Orman yangını kontrol altına alındı
"EURO 2016 için dua ediyorum"
Endonezya’ya yeni devlet başkanı
TİKA'dan Senegal'e 3 milyon dolar yatırım
Otomobil devlerinin orta sınıf savaşı!
Bugün'ün maaş hesabı!
Melo'dan Fenerbahçe duyarlılığı!
Okulların pansiyon ücretlerine zam
SMS'lere sosyal medya darbesi
Ünlü profesör yoğun bakımda!
Tılsımlı eşyalar Roma'da sergileniyor
Yaşam tarzı hastalıkları belirliyor!
'İsrail için itiraf zamanı geldi'
Luis Enrique Messi'ye söz geçiremedi
İnternette 'Trollük' yapan hapse atılacak!
Türkiye'de ne kadar Suriyeli var?
İsrail: 'Kudüs için zor kullanırız'
Davutoğlu: 'Demokrasinin mahiyeti değişti'
Göztepe'de Suat Kaya dönemi bitti!
Hemşirelerin yüzde 96’sı tükenmişlik sendromu yaşıyor
Alzheimer'ın en önemli nedeni
Aile hekimliği uygulaması aşılama oranını artırdı
Az uyuyanlar dikkat!
Kurutmalık bamyanın fiyatı altınla yarışıyor!
Türkiye'nin Teksası'ndan kötü haber!
Elektriğe 42 milyon metrekare arazi!
'Ezanlar Sussun' diye kampanya başlattılar!
Moody's Mısır'ın kredi notunu değiştirdi
THY ve AA güçlerini birleştiriyor
Yavru filin adı "Deniz" oldu
Filede Süper Kupa'nın kura çekimi yarın
Ebola vakaları bir ayda iki katına çıktı
Bandırmaspor, gümbür gümbür!
Peçeli kadına Opera'da hakaret!
Ak Parti Milletvekili özel görevle Libya'ya gidiyor
Hasta çocukları okula göndermeyin
Öncelik kamu düzeni
Operatörler WhatsApp’ı ücretli yapabilir!
Aşermenin psikolojik olduğu kanıtlandı
Fenerbahçe'ye şok üstüne şok!
Bayern tam gaz, Dortmund düşüşte
Haydarpaşa Numune'de Ebola paniği
Devler Ligi'nde üçüncü hafta heyecanı
Niğde'de bir dağcı iniş sırasında kayboldu
Kadın sözüne 350 milyon lira kredi
Düğünde açılan ateş sonucu 2 kişi yaralandı
Halk otobüsünün çarptığı kadın hayatını kaybetti
MHP'li Türkeş'ten geç gelen cemaat itirafı!
Vandalizm bir can daha aldı!
Ücretsiz devlet dershaneleri bugün açılıyor
Japonlar 50 yıllık hayali gerçekleştirdi
Kim'in karısı da ortaya çıktı
Nijerya`da okullarda başörtüsü yasaklandı!
Filenin en büyüğü belli oluyor
Apple Watch’a yeni rakip
Piknik yapan vatandaşlar el bombası buldu
FIFA iki Türk hakemi liste dışı bıraktı
Hac dönüşü fenalaşan kadın hastaneye kaldırıldı
Batı Şeria'da 3 Filistinli gözaltına alındı
Osmanlı'nın kapıları Beşiktaş'a açık!
THY'de sistem arıza yaptı
Nüfusun yüzde 70'i maaşlı çalışıyor
Peçe takan seyirci salondan atıldı
Kritik uyarı! Dolandırıcıların yeni tuzağı
Meclis'te bu hafta
Arda: Simeone ile Terim arasındaki tek fark...
'İhbar maillerini polisler yazıyordu'
Galatasaray'da şok! Nolan Smith kadro dışı bırakıldı!
Sabiha Gökçen'i Malezyalılar alıyor
Kanguruların geçmişte bu özelliği yoktu!
Hamsi tava nasıl yapılır?
Ordu'da trafik kazası: 1 ölü 1 yaralı
En uzun şiir bulundu
Galatasaray'da kombinesi olan yandı!
Mustafa Sarıgül'ün esrarengiz buluşması
Süreç için Akillerden 10 talep
İzmir'in yeni filinin adı "Deniz" oldu
Anti-Balaka kaçırdığı askeri serbest bıraktı
ABD'den PYD'ye silah
Dikkat kar geliyor!
Aziz Yıldırım çok sinirlendi!
4 bin kişi evinden tahliye edildi!
Petrol hayalleri kuyuya düştü!
Diego'yu Bruno Alves yakmış!
Apple Watch’a yeni rakip
Eski başkan ve oğluna araçta infaz
Lüks otomobilden kokain çıktı