Yandex.Metrica
Anasayfam YapFavorilere EkleHaber Bandı EkleReklamİletişim

1 2 3 4
Dolar yeniden 2,52'yi aştı İç Güvenlik paketinde sıcak gelişme Seçim öncesi 3 bakan neden istifa eder? Ömer AltaşAK Parti’nin kendisiyle imtihanı
Üniversite mezunu işçiler kadro istiyor
Üniversite mezunu işçiler kadro istiyor
25 Mayıs 2012 Cuma 12:38
Güncellenme Tarihi 25 Mayıs 2012 Cuma 12:47
Belediyelerde ve belediyelere bağlı idarelerde çalışan üniversite mezunu işçiler kadro istiyor

Tüm Türkiye'deki belediyelerde çalışan üniversiteli işçi personeller, haklarını facebook üzerinden arıyor. Grup yöneticileri üniversiteli işçiler adına yaptıkları açıklamada yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Başta büyükşehirlerimiz olmak üzere tüm illerdeki belediyeler ve bağlı idarelerde 8000’in üzerinde (Bembirsen'in vermiş olduğu rakam) teknik personel işçi ve geçici işçi statüsünde(adı geçici ama 10 yıldır 12ay süre ile) görev yapmaktadır.

21.04.2007 tarih, 26500 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan, Kamuda Geçici İş Pozisyonlarında Çalışanların Sürekli İşçi Kadrolarına veya Sözleşmeli Personel Statüsüne Geçirilmeleri, Geçici İşçi Çalıştırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun başlıklı 5620 sayılı kanun kapsamında; aynı kurumda çalışan geçici işçi pozisyonunda çalışan teknik olmayan personeller kadro alırken üniversite mezunu teknik personeller geçici işçi olarak kalmıştır. yada 5620 sayılı yasanın yanlış yorumlanmasından dolayı daimi statüde değerlendirilmemize rağmen hepimizin kadrosu vasıfsız işçi olarak gözükmektedir. Sayın Başbakanımız 2007 yılında kurumlarda geçici işçi kalmayacak diye bizlere söz vermiş olduğu halde bu sözün üzerinden 5 yıl geçmiş olmasına rağmen biz işçi mimar mühendis ve teknikerler sadece teknik personel olmamızdan dolayı kadro alamamış yılda 6 ay çalışan lise ortaokul hatta ilkokul mezunu arkadaşlarımız kadrolu olmuşken, bizler 10 yıldır 12 ay çalışmamıza rağmen sadece teknik personel olmamız gerekçesiyle kapsam dışı bırakıldık. norm kadro fazlası olduğumuz veya belediyelerin maddi yetersizlikleri gerekçeleriyle, yada 5393 sayılı kanunun bizlere iyi açıklanmamış olması sebebiyle; 5620 sayılı yasanın bizlere 5393lü memur olma hakkı veriyor olmasına ragmen sözleşmeli memur olarakta değerlendirilmeyip vasıfsız işçi statüsüne mahkum bırakıldık..

işçi statüsünde çalışan teknik personellerin zaten Devlet Personel Dairesinin görüşüne dayalı İçişleri Bakanlığının vizesine onaylı zaten bir kadroları vardır. Yapılması gereken çalışma; işçi/geçici işçi statüsündeki bu personellerin daha verimli alanlarda kullanılabileceği statü değişikliğidir. işçi/Geçici işçi statüsünde çalışan teknik personellerin; Üniversite mezunu olmalarına rağmen Kurumlar arası geçiş şansı, tayin şansı(yuvalar yıkılmaktadır eşlerin ayrı yaşamak zorunda kalmalarından.), derece yükseltme şansı yoktur. Bu statüde çalışan teknik personellerin mağduriyetlerinin giderilmesinin tek yolu 657 ye tabi olmaktır. Daha önce sonuçlanan 399 sayılı Kanun hükmünde kararname kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen memurlar, işçiler, sözleşmeli personel ile diğer kamu görevlilerinin çalışmalarında etkinliği artırmak üzere, bunların atama, nakil, görevlendirme, seçilme, terfi, yükselme, görevden alınma ile emekliye sevk edilme usül ve esaslarına ilişkin konularda düzenleme yapılmıştır.

Teknik sınıf daimi/geçici işçilerin kurumlarında aynı işi yaptığı diğer memur personellerle aralarındaki farkın manen kapatılarak dengelenmesi iş verimliliğinin artması ve işyeri barışının sağlanması adına çok büyük önem arz etmektedir. Kamu kurumlarında avukat, mühendis, mimar, tekniker ve benzeri görevleri yürütmelerine rağmen geçici işçi statüsünde istihdam edilen üniversite mezunu personelin memur statüsüne geçirilmesi durumunda devlete hem kadro sayısı olarak hem de mali yük olarak ekstra bir yük getirmeyeceği gibi, devletin personel giderini oldukça aşağı çekecektir. Şöyle ki ; Bu şekilde kamuda işçi statüsünde çalışan mühendisin kamuya maliyeti 5 bin TL iken memuriyete geçmesi halinde kamuya maliyetin 4 bin 680 TL’ye düşeceği hesaplanmaktadır. Burada devletin kazancı kişi başı aylık 320.17 TL’yi bulacak. Yine kamuda işçi statüsünde çalışan avukatın devlete maliyeti 4 bin 533 TL iken memuriyete geçmesi halinde devlete maliyeti 3 bin 602 TL şeklinde gerçekleşecek. Geçici işçi statüsünde çalışan teknik personellerin sayısı göz önüne alındığı zaman, memuriyet hakkının bu personellere de verilmesinin ekstra bir mali yükü olmayacağı gibi aksine devletin yükü ciddi anlamda azaltacaktır.

Şu an gelinen durum itibari ile; kamuda daimi/geçici işçi statüsünde çalışan mimar-mühendis gibi teknik personel ile ilgili bir çalışma yapılmadığı, çalışmanın sadece işçi mühendislerle aynı görevi yürüten, sözleşmeli personelle ilgili olduğunu takip etmekteyiz. Aynı yerde çalışan ve hatta bahsettiğimiz işçi mühendislerce yetiştirilmiş, çok daha az mesleki tecrübeye sahip, sözleşmeli mühendis personeller memur kadrosuna atanırken, kurumların en eski, en köklü, kurumuna en çok emek vermiş, her biri en az 8-10 yıllık mesleki tecrübeye sahip, işçi statüsünde çalışan teknik personellerin yine işçi kadrosunda kalmaya devam edeceği sonucunu gözlemekteyiz, Bunun sonucunda da bu personellerin mağduriyetleri artarak devam edecektir. Yapılan bu uygulama sonucunda ise; kurumlarda personeller arası gerginlikler ortaya çıkacak hatta, işyerlerinde verim ve huzur son derece olumsuz yönde etkilenecektir.

işçi statüsünde çalışan teknik personellerin bu konudaki mağduriyetinin giderilmesi amacıyla; belediyelerde ve bağlı kurumlarda çalışan sözleşmeli personellere yönelik kadro düzenlemesine ilişkin çalışmaya dahil edilmeleri son derece önem arz etmektedir"

Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Faruk ÇELİK'in "Bir kişi bile mağdur varsa bunun üzerinde durmaya değer" Sayın Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'ın "kurumlarda geçici işçi kalmayacak" sözlerine istinaden bizlerinde mağduriyetimizin giderilmesi konusunda hassas davranarak çözüm üreteceği hususunda başta Sayın Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'a ve Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Faruk ÇELİK'e sonsuz inancımız ve hürmetimiz vardır...açıklamasını yapan grup yönetimi; memuriyet hakkının kendilerinede verilmesi gerektiğinin, bu hakkın yalnızca bir zümreye tanınmış olmasının Anayasamızın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu 5393lülerde aynı okullardan mezun olup aynı işyerinde yan masalarda aynı işi yaptıkları halde sadece işe giriş tarihleri itibariyle 5393lülerden 8-10 yıl daha kıdemli olmaktan kaynaklanan farklı istihtam biçiminin magduriyetini yaşıyor olmaktan büyük üzüntü duyduklarını ifade ettiler...

Haber 10Haber 10

Bu haber 3,381 kez okundu.

İlk mezunlarını bu sene verecek03 Mart 2015 13:05
Ege Üniversitesi Bayındır Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Küçükerbaş, 2013-2014 akademik yılından itibaren öğrenci alımına başlanan "Çim Alan Tesis ve Yönetimi" programının ilk mezunlarını bu sene vereceğini söyledi.
TRT'ye 19 aday başvurdu03 Mart 2015 13:04
Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna, TRT Yönetim Kurulu üyeliği için 19 aday başvurdu.
THY 55 liraya uçuracak03 Mart 2015 13:01
Türk Hava Yolları (THY), 8 Mart'a kadar internetten bilet alacak yolcularını, 1 Ekim-29 Aralık arasındaki yurt içi seferlerinde 55 liraya uçuracak.
Rızza Sarraf’ın açtığı dava reddedildi03 Mart 2015 13:00
Rıza Sarraf’ın CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu aleyhine açtığı 70 bin liralık tazminat davası reddedildi.
İstanbul’da narkotik operasyonu03 Mart 2015 12:37
Bağcılar’da düzenlenen narkotik operasyonunda 3 kilo 20 gram eroin ele geçirildi.
İç Güvenlik paketinde sıcak gelişme03 Mart 2015 12:31
İç Güvenlik paketine yapılan itirazlar TBMM Başkanlık Divanı tarafından reddedildi.
Ahmet Altan: Benimle konuşun, Balyoz darbe planı gerçekti!03 Mart 2015 11:50
Taraf gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan, Balyoz darbe planının gerçek olduğunu savunarak, "O planları bin defa önüme getirseler bin defa da basarım. Ne konuşacaksanız benimle konuşun"dedi.
Diriliş'in ne zaman ve nasıl biteceğini açıkladı03 Mart 2015 11:36
TRT’nin reyting rekortmeni yapımı Diriliş Ertuğrul'un baş rol oyuncusu Engin Altan Düzyatan, dizinin final bölümünün 2017'de ve sinema olarak yapılacağını açıkladı.
"Böcek" davasında üçüncü duruşma yarın03 Mart 2015 11:16
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde çalışma ofisine "böcek" tabir edilen dinleme cihazı konulmasıyla ilgili 13 kişinin yargılanmasına yarın devam edilecek.
Evde yalnız bırakılan bebek öldü03 Mart 2015 10:50
Mersin'de uzun süre evde yalnız bırakılan 4 aylık bebek ölü bulundu. Anne ve baba, iş aramak için dışarı çıktıklarını söylerken, bebeğin kendi kusmuğunda boğulduğu tahmin ediliyor.
CHP'li muhtarlar Ankara'ya gitti03 Mart 2015 10:48
Tokat’ta ön seçim yapılmasını isteyen muhtarlar üç otobüsle Ankara’ya gitti. Muhtarlar CHP Genel Merkezi'ne 350 imza ile taleplerini iletecekler.
Tarihi geçmiş 300 kilo sucuğa el konuldu03 Mart 2015 10:43
Muğla'da bakteri tespit edildiği için bir süre önce kapatılan bir çeşmede yüklü miktarda sucuk yıkayan üç kişiyi fark eden polis, son kullanma tarihi geçmiş 300 kilo sucuğa el koydu.
TRT'ye 19 aday başvurdu
THY 55 liraya uçuracak
Dolar yeniden 2,52'yi aştı
Rızza Sarraf’ın açtığı dava reddedildi
Soner Yalçın hakim karşısında!
Apple hakkında müthiş iddia
İstanbul’da narkotik operasyonu
Çalhanoğlu el yakıyor! Piyasa değeri uçtu
İsrail'den FKÖ mensuplarına engel
ANAR'ın son seçim anketinde partilerin oy oranları
İç Güvenlik paketinde sıcak gelişme
Cübbeli Ahmet o haberleri yalanladı!
Nihat Doğan, 650 kişiye dava açıyor
Kadınlarda ''demir eksikliği'' büyük sorun
Zarar eden tek banka Bank Asya
La Liga'da 20. haftanın görünümü
Muhalif lider firar etti
Melis Mey geri dönüyor!
"Nakkaşhane" CNR Kitap Fuarı'nda
Mavi'ye adanmış ömür...
Barça arayı kapatıyor!
Yüzde 0.17 oy alan Kırca, siyasilerden de soğumuş!
Çin'de 14 komutana soruşturma
Ahmet Altan: Benimle konuşun, Balyoz darbe planı gerçekti!
Yunanistan'ı kurtarmak için 3. paket isteniyor!
"Cumhurbaşkanı" 4'te 4 yaptı!
Öldüğü 5 yıl sonra anlaşıldı
Kadınların yüzde 65'inde var!
PEGİDA yanlıları sığınmacılara saldırdı
Bahçeli 10 maddeyi Sevr'e benzetti
Seçim öncesi 3 bakan neden istifa eder?
Maddi kriz G.Saray'ı vurdu!
Muhalif lider cezaevinden firar etti
Tünel geçişi 8 dakikaya inecek
İbrahim Tatlıses: 200 tane kurban keseceğim
Diriliş'in ne zaman ve nasıl biteceğini açıkladı
Şubatta zam şampiyonu mandalina
Karşıyaka çeyrek final için sahada
Nefes darlığı ve çarpıntıya kulak verin
Kurtlar Vadisi rekor üstüne rekor kırıyor
Koç ile Sabancı Holding'ten dev kâr!
Galatasaray PFDK'da!
ABD'de yine bir idam ertelendi
Beşiktaş kırmızı kart rekoruna koşuyor!
O ilimiz için 7 şiddetinde deprem uyarısı!
Chelsea'da kalmak için savaşıyor
Barcelona'da transfer hazırlığı
Barcelona onu gözden çıkardı
Finans devlerinden barış çağrısına tam not
Misimovic 32 yaşında futbolu bıraktı!
Deflasyon tehdidi azalıyor
CHP eski genel başkan yardımcısı AK Parti'den aday
Nets Warriors'a 12. yenilgisini tattırdı
Bundesliga'ya Robben ve Dost damgası!
"Böcek" davasında üçüncü duruşma yarın
Galatasaraylı oyunculardan Türk Böbrek Vakfı'na destek
Osmanlı kitabesi koruma altına alındı
İtalya'dan Kuzey Irak'a silah yardımı
İranlı komutan Suriye'de öldürüldü
Yılmaz Güney'in 'Baba' filmi dizi oluyor
F.Bahçe'de Alper'in tedavisi sürüyor!
Hido kazandı, Ömer ve Furkan kaybetti!
Yaşar Kemal, Said Nursi için bakın ne yazmış!
Jarrett Jack hançeri sapladı!
Çanakkale Zaferi'nin 100'üncü yılı için görkemli hazırlık
Afganistan'da 5 yardım kuruluşu çalışanı kaçırıldı
Kadir İnanır, Sırrı Süreyya Önder'le buluştu
Benzine 12 kuruş zam
İşte CHP'nin ilginç seçim vaadleri
ABD’de modifiye araç fuarı
Evde yalnız bırakılan bebek öldü
CHP'li muhtarlar Ankara'ya gitti
Kanada'da Rania’ya büyük destek
Koç Holding net karını artırdı
CHP 11 şehirde aday adayı bulamadı
Doğu Karadeniz'den ihracatta durağanlık
Tarihi geçmiş 300 kilo sucuğa el konuldu
THY, Abuja'ya sefer başlattı
Şubatta zam şampiyonu mandalina
Milli takımı bıraktı!
El Maktum'dan Türkiye'ye büyük yatırım
Halkbank kritik sınavda!
Şimdi de City'nin gündeminde!
Türk hakemleri için devrim gibi karar!
Ve izin çıktı! Yeni banka geliyor
Beşiktaş'tan stat müjdesi
İstanbul'da elektrik kesintisi
Diriliş Postası'ndan Aleksis Çipras’a mektup
Duygun Yarsuvat: Kadıköy vatan toprağı, neden gitmeyeyim
F.Bahçe Ülker liderliği sürdürüyor!
Beşiktaş, Deniz Kadah'ın peşinde!
"Djokovic büyük deneyimdi"
Virüs öldükten 7 gün sonra bile bulaşabiliyor
Next&Nextstar ve Digiturk işbirliğine gitti
Türkiye Kupası'nda çeyrek final heyecanı
Enflasyon rakamları açıklandı
Erdoğan, ABD'nin kirli oyununu bozdu
Eski milletvekilinin kardeşine silahlı saldırı
Kaos oyunları üniversiteye sızdı
Borsa, güne yükselişle başladı