Anasayfam YapFavorilere EkleHaber Bandı EkleReklamİletişim

PYD, 16 parti üyesini kaçırdı İzmir'de kaçak teknesi battı: 2 ölü 2 yaralı Çankaya Köşk'ünde bir ilk! Aslan DeğirmenciTarayıcılara bulaşan virüsleri temizleme vakti geldi
Üniversite mezunu işçiler kadro istiyor
Üniversite mezunu işçiler kadro istiyor
25 Mayıs 2012 Cuma 12:38
Güncellenme Tarihi 25 Mayıs 2012 Cuma 12:47
Belediyelerde ve belediyelere bağlı idarelerde çalışan üniversite mezunu işçiler kadro istiyor

Tüm Türkiye'deki belediyelerde çalışan üniversiteli işçi personeller, haklarını facebook üzerinden arıyor. Grup yöneticileri üniversiteli işçiler adına yaptıkları açıklamada yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Başta büyükşehirlerimiz olmak üzere tüm illerdeki belediyeler ve bağlı idarelerde 8000’in üzerinde (Bembirsen'in vermiş olduğu rakam) teknik personel işçi ve geçici işçi statüsünde(adı geçici ama 10 yıldır 12ay süre ile) görev yapmaktadır.

21.04.2007 tarih, 26500 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan, Kamuda Geçici İş Pozisyonlarında Çalışanların Sürekli İşçi Kadrolarına veya Sözleşmeli Personel Statüsüne Geçirilmeleri, Geçici İşçi Çalıştırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun başlıklı 5620 sayılı kanun kapsamında; aynı kurumda çalışan geçici işçi pozisyonunda çalışan teknik olmayan personeller kadro alırken üniversite mezunu teknik personeller geçici işçi olarak kalmıştır. yada 5620 sayılı yasanın yanlış yorumlanmasından dolayı daimi statüde değerlendirilmemize rağmen hepimizin kadrosu vasıfsız işçi olarak gözükmektedir. Sayın Başbakanımız 2007 yılında kurumlarda geçici işçi kalmayacak diye bizlere söz vermiş olduğu halde bu sözün üzerinden 5 yıl geçmiş olmasına rağmen biz işçi mimar mühendis ve teknikerler sadece teknik personel olmamızdan dolayı kadro alamamış yılda 6 ay çalışan lise ortaokul hatta ilkokul mezunu arkadaşlarımız kadrolu olmuşken, bizler 10 yıldır 12 ay çalışmamıza rağmen sadece teknik personel olmamız gerekçesiyle kapsam dışı bırakıldık. norm kadro fazlası olduğumuz veya belediyelerin maddi yetersizlikleri gerekçeleriyle, yada 5393 sayılı kanunun bizlere iyi açıklanmamış olması sebebiyle; 5620 sayılı yasanın bizlere 5393lü memur olma hakkı veriyor olmasına ragmen sözleşmeli memur olarakta değerlendirilmeyip vasıfsız işçi statüsüne mahkum bırakıldık..

işçi statüsünde çalışan teknik personellerin zaten Devlet Personel Dairesinin görüşüne dayalı İçişleri Bakanlığının vizesine onaylı zaten bir kadroları vardır. Yapılması gereken çalışma; işçi/geçici işçi statüsündeki bu personellerin daha verimli alanlarda kullanılabileceği statü değişikliğidir. işçi/Geçici işçi statüsünde çalışan teknik personellerin; Üniversite mezunu olmalarına rağmen Kurumlar arası geçiş şansı, tayin şansı(yuvalar yıkılmaktadır eşlerin ayrı yaşamak zorunda kalmalarından.), derece yükseltme şansı yoktur. Bu statüde çalışan teknik personellerin mağduriyetlerinin giderilmesinin tek yolu 657 ye tabi olmaktır. Daha önce sonuçlanan 399 sayılı Kanun hükmünde kararname kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen memurlar, işçiler, sözleşmeli personel ile diğer kamu görevlilerinin çalışmalarında etkinliği artırmak üzere, bunların atama, nakil, görevlendirme, seçilme, terfi, yükselme, görevden alınma ile emekliye sevk edilme usül ve esaslarına ilişkin konularda düzenleme yapılmıştır.

Teknik sınıf daimi/geçici işçilerin kurumlarında aynı işi yaptığı diğer memur personellerle aralarındaki farkın manen kapatılarak dengelenmesi iş verimliliğinin artması ve işyeri barışının sağlanması adına çok büyük önem arz etmektedir. Kamu kurumlarında avukat, mühendis, mimar, tekniker ve benzeri görevleri yürütmelerine rağmen geçici işçi statüsünde istihdam edilen üniversite mezunu personelin memur statüsüne geçirilmesi durumunda devlete hem kadro sayısı olarak hem de mali yük olarak ekstra bir yük getirmeyeceği gibi, devletin personel giderini oldukça aşağı çekecektir. Şöyle ki ; Bu şekilde kamuda işçi statüsünde çalışan mühendisin kamuya maliyeti 5 bin TL iken memuriyete geçmesi halinde kamuya maliyetin 4 bin 680 TL’ye düşeceği hesaplanmaktadır. Burada devletin kazancı kişi başı aylık 320.17 TL’yi bulacak. Yine kamuda işçi statüsünde çalışan avukatın devlete maliyeti 4 bin 533 TL iken memuriyete geçmesi halinde devlete maliyeti 3 bin 602 TL şeklinde gerçekleşecek. Geçici işçi statüsünde çalışan teknik personellerin sayısı göz önüne alındığı zaman, memuriyet hakkının bu personellere de verilmesinin ekstra bir mali yükü olmayacağı gibi aksine devletin yükü ciddi anlamda azaltacaktır.

Şu an gelinen durum itibari ile; kamuda daimi/geçici işçi statüsünde çalışan mimar-mühendis gibi teknik personel ile ilgili bir çalışma yapılmadığı, çalışmanın sadece işçi mühendislerle aynı görevi yürüten, sözleşmeli personelle ilgili olduğunu takip etmekteyiz. Aynı yerde çalışan ve hatta bahsettiğimiz işçi mühendislerce yetiştirilmiş, çok daha az mesleki tecrübeye sahip, sözleşmeli mühendis personeller memur kadrosuna atanırken, kurumların en eski, en köklü, kurumuna en çok emek vermiş, her biri en az 8-10 yıllık mesleki tecrübeye sahip, işçi statüsünde çalışan teknik personellerin yine işçi kadrosunda kalmaya devam edeceği sonucunu gözlemekteyiz, Bunun sonucunda da bu personellerin mağduriyetleri artarak devam edecektir. Yapılan bu uygulama sonucunda ise; kurumlarda personeller arası gerginlikler ortaya çıkacak hatta, işyerlerinde verim ve huzur son derece olumsuz yönde etkilenecektir.

işçi statüsünde çalışan teknik personellerin bu konudaki mağduriyetinin giderilmesi amacıyla; belediyelerde ve bağlı kurumlarda çalışan sözleşmeli personellere yönelik kadro düzenlemesine ilişkin çalışmaya dahil edilmeleri son derece önem arz etmektedir"

Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Faruk ÇELİK'in "Bir kişi bile mağdur varsa bunun üzerinde durmaya değer" Sayın Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'ın "kurumlarda geçici işçi kalmayacak" sözlerine istinaden bizlerinde mağduriyetimizin giderilmesi konusunda hassas davranarak çözüm üreteceği hususunda başta Sayın Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'a ve Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Faruk ÇELİK'e sonsuz inancımız ve hürmetimiz vardır...açıklamasını yapan grup yönetimi; memuriyet hakkının kendilerinede verilmesi gerektiğinin, bu hakkın yalnızca bir zümreye tanınmış olmasının Anayasamızın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu 5393lülerde aynı okullardan mezun olup aynı işyerinde yan masalarda aynı işi yaptıkları halde sadece işe giriş tarihleri itibariyle 5393lülerden 8-10 yıl daha kıdemli olmaktan kaynaklanan farklı istihtam biçiminin magduriyetini yaşıyor olmaktan büyük üzüntü duyduklarını ifade ettiler...

Haber 10Haber 10

Bu haber 3,288 kez okundu.

İzmir'de kaçak teknesi battı: 2 ölü 2 yaralı16 Nisan 2014 12:47
İzmir açıklarında batan kaçak teknesinde 2 kişi öldü, 2 kişi yaralandı.
Uydudan takip kaçakçıya göz açtırmadı16 Nisan 2014 12:34
Ankara Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, şüphe üzerine uydudan takip ettikleri araca düzenledikleri operasyonda 1 milyon 54 bin lira değerinde kaçak eşya ele geçirdi
Çankaya Köşk'ünde bir ilk!16 Nisan 2014 12:19
Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins Çankaya Köşkü'nde atlı birlikler tarafından karşılandı.
Yazıcıoğlu dosyasındaki gizlilik kararı kalktı16 Nisan 2014 12:00
BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun da aralarında olduğu 6 kişiye mezar olan helikopter kazasıyla ilgili davada dosya üzerindeki gizlilik kararı kaldırıldı.
Domates yüklü tır devrildi: 2 yaralı16 Nisan 2014 11:43
Kütahya'da, domates yüklü bir tırın devrilmesi sonucu 2 kişi yaralandı.
Türkler gerçek hikayeyi anlatmaya başladı16 Nisan 2014 11:36
Osmanlı, Balkanlar ve Ortadoğu uzmanı Prof. Dr. Carthy Ermenilerin soykırım iddialarıyla ilgili "Türkler bu iddiaya karşı daha çok çalışmalıydı ama artık Türkler gerçek hikayeyi anlatmaya başladı" dedi.
Mert'in katilinin babası felç geçirdi!16 Nisan 2014 11:30
Kars'ta 9 yaşındaki Mert Aydın'ı katili olduğu iddiasıyla tutuklanan Aykut B.'nin evini terk etmek zorunda kalan babası Mürsel B. felç geçirdiğini söyledi.
Seçim yasakları kanalları yaktı!16 Nisan 2014 11:21
Seçim yasaklarını ihlal eden kuruluşlara 36 uyarı ve 74 program durdurma cezası verdi.
CHP'yi şoke eden olay!16 Nisan 2014 11:13
Kılıçdaroğlu'na grup toplantısı öncesi yumruklu saldırı tartışmaları devam ederken CHP grubunda ilginç bir olay yaşandı. İl başkanları ile yapılan toplantıya il başkanı olmayan bir ismin katılması tartışmalara yol açtı.
Artık ayakta çalışacağız!16 Nisan 2014 11:08
Eskiden insanlar ayakta çalışıyordu. Peki ne oldu da hepimiz oturmaya başladık?
Esayan: Gül'ün kullandığı dil çok sorunlu!16 Nisan 2014 11:05
Markar Esayan bugünkü yazısında Köşk'le ilgili basında çıkan haberleri değerlendirdi. Eseyan Cumhurbaşkanı Gül'ün kullandığı dilin sorunlu olduğunu bunun da tabanda rahatsızlık yarattığını iddia etti.
Defineci 46 saat sonra dehlizden çıkartıldı16 Nisan 2014 11:02
Define aramak için girdiği iddia edilen mağarada kaybolan kişi, düştüğü 6 metrelik dehlizden çıkartıldı.
Mahçupyan'dan Çandar'a şok suçlama!Bir Koç iki manşet!Yazıcıoğlu dosyasındaki gizlilik kararı kalktıMahçupyan’dan Cemaatin organik aydınına ders!Emekliye ikramiye müjdesi!Google itiraf etti 'takip ediyoruz'CHP'yi şoke eden olay!Ukrayna ordusu Slavyansk'ı kuşattıEsayan: Gül'ün kullandığı dil çok sorunlu!14 milyar dolar cebimizde kalacak!Geçen yıl en çok erkek bebek doğduGelecek 10 yılın en parlak ülkesi!İşte TSK'nın yeni 'göz'desiKorkaklara paye verilmez!Fenerbahçe ceza alabilir!Zaman kaosa oynuyorMemurlara müjde! Başbakan onayladıTüm Manşetler
Mahçupyan'dan Çandar'a şok suçlama!
PYD, 16 parti üyesini kaçırdı
İzmir'de kaçak teknesi battı: 2 ölü 2 yaralı
Afganistan'da kadın milletvekiline saldırı
Norveç'te çığ :4 ölü
Genç babalarda depresyon riski fazla
Uydudan takip kaçakçıya göz açtırmadı
Erdoğan arayı girdi, bir araya geldiler
Trabzonspor'dan Caprice Gold açıklaması
Bir Koç iki manşet!
Android kullananlara kritik uyarı!
Çankaya Köşk'ünde bir ilk!
Fenerbahçe Mevlüt'le anlaştı iddiası!
Batan gemiden kötü haber!
Yazıcıoğlu dosyasındaki gizlilik kararı kalktı
İsrail'den 6 Filistinli'ye Mescid-i Aksa yasağı
Yeşilvadi Anteplilerin oldu!
LYS'ye girecek öğrenciler dikkat!
Gazze’de patlama!
Hanımlar dikkat! babette ki tehlike!
Mahçupyan’dan Cemaatin organik aydınına ders!
Domates yüklü tır devrildi: 2 yaralı
Otomobilde "şimdi al sonra öde" dönemi
Hızlı ve Öfkeli 7'de Walker'ı kim oynayacak?
Fener'in stoperleri forvetleri kıskandırıyor!
Beni Böyle Sev dizisi ödüle doymuyor!
Türkler gerçek hikayeyi anlatmaya başladı
Drogba'dan flaş karar!
Emekliye ikramiye müjdesi!
Mert'in katilinin babası felç geçirdi!
Mourinho'nun transfer çılgınlığı!
Seçim yasakları kanalları yaktı!
"Seçim sonuçlarının iki haftadaki faydası 52 milyar lira"
Google itiraf etti 'takip ediyoruz'
CHP'yi şoke eden olay!
Artık ayakta çalışacağız!
Ukrayna ordusu Slavyansk'ı kuşattı
Esayan: Gül'ün kullandığı dil çok sorunlu!
Defineci 46 saat sonra dehlizden çıkartıldı
14 milyar dolar cebimizde kalacak!
Geçen yıl en çok erkek bebek doğdu
Kritik test için dev hazırlık
Deniz Seki'den flaş başvuru!
Gelecek 10 yılın en parlak ülkesi!
Ukrayna ordusu operasyon başlattı
Japon devinden Türkiye açıklaması
İşte TSK'nın yeni 'göz'desi
Egemen Bağış'tan bir ay sonra ilk tweet
Atletico Madrid'den büyük adım!
BDP kapanıyor!
CHP'lileri şoke eden mesaj!
Fenerbahçe ceza alabilir!
Türk otobüs devi kepenk kapattı!
Zaman kaosa oynuyor
Erdoğan o kadınlarla görüştü
Memurlara müjde! Başbakan onayladı
TRT’ye paralel yapılanma soruşturması
Google'ın bombası dünyayı sallayacak!
Beşiktaş istedi Galatasaray alıyor
Çin'de büyüme beklentinin altında
Müslümanları izleyen birim lağvedildi
Mescid-i Aksa'da İsrail şiddeti!
Bugün bu yollara dikkat!
Anma töreninde şüpheli çanta paniği!
Gül bavul topluyor Köşk'e veda!
Esed havadan ve karadan vurdu: 72 ölü
Katliam gibi kaza : 47 ölü
Kenan Işık'tan haber var!
Burak Yılmaz´ın selfie´si olay oldu!
Araç yayaların arasına daldı :1 ölü 2 yaralı
Mısır'da patlama meydana geldi
Almeida giderse Eto'o gelecek!
Irak'ta korkutan deprem!
Barzani Türkiye'ye geliyor!
AK Parti vekillere 'Köşk'e kim çıksın' anketi!
Derdimiz paralel yapıyla!
Gülen grubundan Üniversitelilere tehdit!
470 yolculu gemide facia!
İlkay Gündoğan 2016'ya kadar uzattı
Yamyamlar suç üstü yakalandı!
AK Parti'nin yeni kamp adresi Abant!
O rektörün ve o grubun trajedisi!
Beyoğlu'nda Kutlu Doğum nostaljisi
Ahmet Keleş'ten çok konuşulacak açıklamalar!
4 bilgi işlem başkanı görevden alındı
CHP'nin avukatları: CHP cemaate biat etmez!
Dışişleri dinlemesini bakın kimler yapmış!
Galatasaray tarihi çağrıyı kabul etti!
Fenerbahçe'den İNANılmaz çalım!
Halk, Başbakan’a neden sahip çıktı?
Malezya uçağının enkazı bulundu iddiası!
Amerika Gülen grubunu kollar mı?
Sandıktan çıkan sonuç bakın kaç para getirdi!
Dişçiye gitti, 7 aydır yoğun bakımda!
Müşteriden bankaya icra!
Paralelciler temizlenmezse darbe yaparlar!
Drogba‘nın kaderi 19 Mayıs‘ta belli olacak!
Ünlü gazeteci hayatını kaybetti!
Fındığın kilogramı 10 liraya ulaştı
Whatsapp, dünya devinin başını yaktı