Anasayfam YapFavorilere EkleHaber Bandı EkleReklamİletişim

Bir bankamızın patronu diyor ki... / CANLI Kriz futbolu da vurdu: Maçlar süresiz ertelendi! Bin kişiye iş fırsatı! Ömer AltaşHürriyet, CNN Türk ve ‘tipik bir yeni Türkiyeli’
Üniversite mezunu işçiler kadro istiyor
Üniversite mezunu işçiler kadro istiyor
25 Mayıs 2012 Cuma 12:38
Güncellenme Tarihi 25 Mayıs 2012 Cuma 12:47
Belediyelerde ve belediyelere bağlı idarelerde çalışan üniversite mezunu işçiler kadro istiyor

Tüm Türkiye'deki belediyelerde çalışan üniversiteli işçi personeller, haklarını facebook üzerinden arıyor. Grup yöneticileri üniversiteli işçiler adına yaptıkları açıklamada yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Başta büyükşehirlerimiz olmak üzere tüm illerdeki belediyeler ve bağlı idarelerde 8000’in üzerinde (Bembirsen'in vermiş olduğu rakam) teknik personel işçi ve geçici işçi statüsünde(adı geçici ama 10 yıldır 12ay süre ile) görev yapmaktadır.

21.04.2007 tarih, 26500 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan, Kamuda Geçici İş Pozisyonlarında Çalışanların Sürekli İşçi Kadrolarına veya Sözleşmeli Personel Statüsüne Geçirilmeleri, Geçici İşçi Çalıştırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun başlıklı 5620 sayılı kanun kapsamında; aynı kurumda çalışan geçici işçi pozisyonunda çalışan teknik olmayan personeller kadro alırken üniversite mezunu teknik personeller geçici işçi olarak kalmıştır. yada 5620 sayılı yasanın yanlış yorumlanmasından dolayı daimi statüde değerlendirilmemize rağmen hepimizin kadrosu vasıfsız işçi olarak gözükmektedir. Sayın Başbakanımız 2007 yılında kurumlarda geçici işçi kalmayacak diye bizlere söz vermiş olduğu halde bu sözün üzerinden 5 yıl geçmiş olmasına rağmen biz işçi mimar mühendis ve teknikerler sadece teknik personel olmamızdan dolayı kadro alamamış yılda 6 ay çalışan lise ortaokul hatta ilkokul mezunu arkadaşlarımız kadrolu olmuşken, bizler 10 yıldır 12 ay çalışmamıza rağmen sadece teknik personel olmamız gerekçesiyle kapsam dışı bırakıldık. norm kadro fazlası olduğumuz veya belediyelerin maddi yetersizlikleri gerekçeleriyle, yada 5393 sayılı kanunun bizlere iyi açıklanmamış olması sebebiyle; 5620 sayılı yasanın bizlere 5393lü memur olma hakkı veriyor olmasına ragmen sözleşmeli memur olarakta değerlendirilmeyip vasıfsız işçi statüsüne mahkum bırakıldık..

işçi statüsünde çalışan teknik personellerin zaten Devlet Personel Dairesinin görüşüne dayalı İçişleri Bakanlığının vizesine onaylı zaten bir kadroları vardır. Yapılması gereken çalışma; işçi/geçici işçi statüsündeki bu personellerin daha verimli alanlarda kullanılabileceği statü değişikliğidir. işçi/Geçici işçi statüsünde çalışan teknik personellerin; Üniversite mezunu olmalarına rağmen Kurumlar arası geçiş şansı, tayin şansı(yuvalar yıkılmaktadır eşlerin ayrı yaşamak zorunda kalmalarından.), derece yükseltme şansı yoktur. Bu statüde çalışan teknik personellerin mağduriyetlerinin giderilmesinin tek yolu 657 ye tabi olmaktır. Daha önce sonuçlanan 399 sayılı Kanun hükmünde kararname kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen memurlar, işçiler, sözleşmeli personel ile diğer kamu görevlilerinin çalışmalarında etkinliği artırmak üzere, bunların atama, nakil, görevlendirme, seçilme, terfi, yükselme, görevden alınma ile emekliye sevk edilme usül ve esaslarına ilişkin konularda düzenleme yapılmıştır.

Teknik sınıf daimi/geçici işçilerin kurumlarında aynı işi yaptığı diğer memur personellerle aralarındaki farkın manen kapatılarak dengelenmesi iş verimliliğinin artması ve işyeri barışının sağlanması adına çok büyük önem arz etmektedir. Kamu kurumlarında avukat, mühendis, mimar, tekniker ve benzeri görevleri yürütmelerine rağmen geçici işçi statüsünde istihdam edilen üniversite mezunu personelin memur statüsüne geçirilmesi durumunda devlete hem kadro sayısı olarak hem de mali yük olarak ekstra bir yük getirmeyeceği gibi, devletin personel giderini oldukça aşağı çekecektir. Şöyle ki ; Bu şekilde kamuda işçi statüsünde çalışan mühendisin kamuya maliyeti 5 bin TL iken memuriyete geçmesi halinde kamuya maliyetin 4 bin 680 TL’ye düşeceği hesaplanmaktadır. Burada devletin kazancı kişi başı aylık 320.17 TL’yi bulacak. Yine kamuda işçi statüsünde çalışan avukatın devlete maliyeti 4 bin 533 TL iken memuriyete geçmesi halinde devlete maliyeti 3 bin 602 TL şeklinde gerçekleşecek. Geçici işçi statüsünde çalışan teknik personellerin sayısı göz önüne alındığı zaman, memuriyet hakkının bu personellere de verilmesinin ekstra bir mali yükü olmayacağı gibi aksine devletin yükü ciddi anlamda azaltacaktır.

Şu an gelinen durum itibari ile; kamuda daimi/geçici işçi statüsünde çalışan mimar-mühendis gibi teknik personel ile ilgili bir çalışma yapılmadığı, çalışmanın sadece işçi mühendislerle aynı görevi yürüten, sözleşmeli personelle ilgili olduğunu takip etmekteyiz. Aynı yerde çalışan ve hatta bahsettiğimiz işçi mühendislerce yetiştirilmiş, çok daha az mesleki tecrübeye sahip, sözleşmeli mühendis personeller memur kadrosuna atanırken, kurumların en eski, en köklü, kurumuna en çok emek vermiş, her biri en az 8-10 yıllık mesleki tecrübeye sahip, işçi statüsünde çalışan teknik personellerin yine işçi kadrosunda kalmaya devam edeceği sonucunu gözlemekteyiz, Bunun sonucunda da bu personellerin mağduriyetleri artarak devam edecektir. Yapılan bu uygulama sonucunda ise; kurumlarda personeller arası gerginlikler ortaya çıkacak hatta, işyerlerinde verim ve huzur son derece olumsuz yönde etkilenecektir.

işçi statüsünde çalışan teknik personellerin bu konudaki mağduriyetinin giderilmesi amacıyla; belediyelerde ve bağlı kurumlarda çalışan sözleşmeli personellere yönelik kadro düzenlemesine ilişkin çalışmaya dahil edilmeleri son derece önem arz etmektedir"

Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Faruk ÇELİK'in "Bir kişi bile mağdur varsa bunun üzerinde durmaya değer" Sayın Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'ın "kurumlarda geçici işçi kalmayacak" sözlerine istinaden bizlerinde mağduriyetimizin giderilmesi konusunda hassas davranarak çözüm üreteceği hususunda başta Sayın Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'a ve Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Faruk ÇELİK'e sonsuz inancımız ve hürmetimiz vardır...açıklamasını yapan grup yönetimi; memuriyet hakkının kendilerinede verilmesi gerektiğinin, bu hakkın yalnızca bir zümreye tanınmış olmasının Anayasamızın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu 5393lülerde aynı okullardan mezun olup aynı işyerinde yan masalarda aynı işi yaptıkları halde sadece işe giriş tarihleri itibariyle 5393lülerden 8-10 yıl daha kıdemli olmaktan kaynaklanan farklı istihtam biçiminin magduriyetini yaşıyor olmaktan büyük üzüntü duyduklarını ifade ettiler...

Haber 10Haber 10

Bu haber 3,326 kez okundu.

Kadınlar erkekleri geçti!18 Eylül 2014 12:28
Birleşik Krallık'ta yapılan yeni bir araştırma, video oyun oynayanların yüzde 52'sinin kadın olduğunu ortaya koydu.
Milletvekilleri soru rekoru kırdı18 Eylül 2014 12:22
Yasama yılını geride bırakan TBMM'de, yaklaşık 60 bin yazılı ve sözlü soru önergesi ile bir rekora imza atıldı.
Her aileden en az bir kişiye ilk yardım eğitimi18 Eylül 2014 12:13
Türk Kızılayı Genel Müdürü Mehmet Güllüoğlu, "Her aileden en az bir kişinin ilk yardım konusunda eğitim almasını hedefliyoruz" dedi.
Fethullah Gülen'den 5 gazeteye ilan!18 Eylül 2014 12:07
Fethullah Gülen, New York Times, Washington Post, Chicago Tribune, Wall Street Journal ve Los Angeles Times gazetelerine ilan verdi.
Apartman sakinlerinden üniversite öğrencilerine burs18 Eylül 2014 12:00
Pilot bölgelerde hayata geçirilen ve başarıya ulaşan projeyle 513 öğrenciye 300 lira burs verilmeye başlandı.
Bitkisel hayattaki hastayı uyandırdı18 Eylül 2014 11:47
İngiliz asıllı Amerikalı yönetmen Alfred Joseph Hitchcock'un filmini izleyen bitkisel hayattaki hasta bazı uyanıklık ve farkındalık belirtileri gösterdi.
"Çözüm süreci" okullarda konuşulacak18 Eylül 2014 11:37
TBMM Çözüm Süreci Değerlendirme Komisyonu Başkanvekili Abdülkerim Gök, "Çözüm süreci eğitim kurumları bünyesinde ele alınabilecek" dedi.
Pembe metrobüs talebi onları çıldırttı!18 Eylül 2014 11:36
Saadet Partisi kadın kollarının yaptığı eylemlerle gündeme gelen ‘pembe metrobüs’ talebine laisist çevrelerden tepki gecikmedi.
G-20’nin başındaki Türkiye artık küresel oyuncu18 Eylül 2014 11:36
Dünya Ekonomi Forumu Avrupa Direktörü Nicholas Davis, Türkiye'nin 2015'te G-20'nin Dönem Başkanlığı'nı devralacak olmasını, yaşanan büyük değişimin önemli bir işareti şeklinde değerlendirdi.
Gaziantepspor’u bombalayacağız!18 Eylül 2014 11:32
Fenerbahçe'nin vazgeçilmezleri arasındaki yerini alan Dirk Kuyt, çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Komşudaki kriz futbolu da vurdu18 Eylül 2014 11:31
Ekonomik darboğazda bulunan Yunanistan'da, İkinci Lig (Football League) futbol karşılaşmaları, ekonomik imkansızlıklar nedeniyle süresiz ertelendi.
Aile hekimlikleri de "acil" gibi olacak18 Eylül 2014 11:21
Acil hastalar artık sadece hastane acillerine değil aile sağlığı merkezlerine de gidebilecek, mesai saatleri dışında hasta bakacak aile hekimleri nöbet ücreti alacak.
Bir bankamızın patronu diyor ki... / CANLI
Kadınlar erkekleri geçti!
Kağıt kesiği neden çok acır
Milletvekilleri soru rekoru kırdı
İşte G.Saray'ın ilk başkan adayı
Kırım Tatar Milli Meclisi binası boşaltılıyor
IŞİD, Suriye'de 16 Kürt köyünü ele geçirdi
IŞİD Türk firmalarını fena vurdu
Her aileden en az bir kişiye ilk yardım eğitimi
Kurban eti hemen tüketilmeli mi?
Üniversitelere ek yerleştirme başvuruları başladı
Taraftar destek mi, köstek mi oluyor?
Fethullah Gülen'den 5 gazeteye ilan!
'Fenerbahçe forması o kadar ucuz değil'
Ses kısıklığı neyin habercisi?
Resmen imzaladı! İşte yeni adresi!
Mancini'ye ağır eleştiri!
Apartman sakinlerinden üniversite öğrencilerine burs
Trabzonsporlulara bilet 61 lira
Kriz futbolu da vurdu: Maçlar süresiz ertelendi!
Türkiye doğalgaz ithalatında 9. sırada
8 yaşında dünyayı ayağa kaldırdı!
Genç yıldız takım arıyor
Bin kişiye iş fırsatı!
Bitkisel hayattaki hastayı uyandırdı
3 bin doğumda bir görülen hastalık artık önlenebilecek
Gazze yanarken AA 'oradaydı'
"Çözüm süreci" okullarda konuşulacak
Trabzonspor'un reddettiği Galatasaraylı!
G-20’nin başındaki Türkiye artık küresel oyuncu
Pembe metrobüs talebi onları çıldırttı!
New York'ta IŞİD alarmı
Gaziantepspor’u bombalayacağız!
Komşudaki kriz futbolu da vurdu
Koç: 17 Aralık'a rağmen 2,1 büyüme önemli
Aile hekimlikleri de "acil" gibi olacak
Dev anlaşma yürürlüğe girdi
G.Saray'a cezalardan sonra bir şok daha!
Ulutaş: Bu açık bir operasyondur!
Uyuşturucuya özel yasa önerisi
Trafiğe kayıtlı araç sayısı 18,5 milyona yaklaştı
Akdoğan: Sürecin sabotajına göz yummayız!
Çeyrek altında sert düşüş
Davutoğlu: Rehineleri varken ABD sustu!
Web sitelerinin sayısı 1 milyarı aştı!
Bazı doktorların yumurtaya özür borcu var
395 kişi bir okulda mahsur kaldı
İran'dan flaş IŞİD kararı!
Üniversitelere ek yerleştirme başvuruları başladı
15 cami imamı gözaltında!
Lugano ve Yobo'ya Wenger kıskacı!
100 kurbanlık koyun telef oldu!
Savaş gemileri Boğaz’dan geçti
İstanbul Büyük Otogarı'nı su bastı
Yılın ilk karı o ile yağdı
Avrupa'nın 4 büyük ülkesinde büyük korku!
Arkadaşının oğlunu öldüren kadın idam edildi
Bu hafta 8 film vizyona girecek
Aysal'dan olağanüstü karar!
Ülkü Ocakları: Ev bizden okumak sizden
Dolar güne 2,2250 liradan başladı
Bolu'da korkutan deprem!
Kara Para Aşk'da şaşırtan ayrılık
Bir kent daha IŞİD'in kontrolüne geçti
İBB açıkladı en fazla yağmur Çatalca'ya düştü
Roma- Moskova maçında olay!
New York Times Erdoğan fotoğrafı için düzeltme yayımladı!
1750 polisle uyuşturucu operasyonu
ABD istedi Türkiye 'hayır' dedi
Kartal Olimpiyat'ta açılışı yapıyor
Fırtına Avrupa arenasında sahne alıyor
Bu ülkede üniversitelilerin yüzde 30'u yazamıyor
Meireles: Farkımızı sokakta da anlıyorum!
Bolu'da 3.4 büyüklüğünde deprem
Dördüncü kez evlat acısı yaşadı
TSE'nin 4 yeni laboratuvarı hizmete giriyor
Reza Zarrab'a saldırı! Olay karakolda bitti
Askeri uçak Filistinli yaralılar için havalandı
Flaş açıklama: Türkiye yok!
Galaxy Note 4'ün ön siparişleri başladı
Apple iOS 8.0'ı yayınladı
Yüksekova'da 2 okul yakıldı
Serbest piyasada açılış fiyatları
Türkiye'nin yüzde 57'si çözümü destekliyor
Apple Watch Edition'ın fiyatı 11,000 TL olacak
İskoçyalılar tarihi referandum için sandık başında
Emekli maaşı alanlar dikkat! Süre 1 yıla çıktı
Babasına siper olunca canından da oldu
Esed'in ordusu 20 kişinin kafasını kesti!
İstanbul'da yağış trafiği felç etti!
Erdoğan 'Adilik, alçaklık' dedi, yanıt geldi!
CHP'yi karıştıran yolsuzluk itirafı!
Malatya'da skandal! Kör oldular
Avcılar'da AVM'ye silahlı saldırı
‘İnsanlığın’ suya gömüldüğü an!
Bugün tüm dünyanın gözü orada olacak!
Avustralya polisinden IŞİD operasyonu
80 bin taşeron işçi kadroya kavuşuyor!
Avcılar‘da alışveriş merkezine silahlı saldırı
Paralel polisler hakimleri kandırmış!