Yandex.Metrica
Anasayfam YapFavorilere EkleHaber Bandı EkleReklamİletişim

1 2 3 4
Terim kararını verdi! Milli maçlar artık Olimpiyat'ta 'Bağdat ile petrol sorunu sürüyor' Yurt dışındaki okullara 'vakıf' modeli Ömer AltaşYeni Türkiye yolunda ikinci evre
Okullarda şiddet!
Okullarda şiddet!
17 Mayıs 2009 Pazar 11:11
Güncellenme Tarihi 29 Ocak 2015 Perşembe 17:31
Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan anket, okulların şiddet yuvası olduğunu ortaya çıkardı. Yapılan araştırmaya göre, öğrencilerin yüzde 74.9'u şiddet uygularken, öğretmenlerin yüzde 23'ü de öğrencilerinden şiddet görüyor.

Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonu'na bağlı Türk Eğitim-Sen, okullarda yaşanan şiddetin boyutunu tespit edebilmek amacıyla bir anket çalışması düzenledi. Anket öğretmenlerin gözüyle okullarda ve öğrenciler arasında yaşanan şiddeti yakın plana aldı. Türkiye genelinde 1010 öğretmen üzerinde uygulanan ankete katılan öğretmenlerin yüzde 15.4'ü kadın, yüzde 84.6'sı erkek. Ankete katılanların yüzde 60'ı ilköğretimde, yüzde 23'ü mesleki ve teknik ortaöğretimde, yüzde 16.9'u da genel ortaöğretim kurumlarında görev yapıyor.

Öğrencilerin yüzde 75'i şiddet uyguluyor

Araştırmaya göre, öğrencilerin yüzde 74.9'u okulda şiddet uyguluyor. Şiddet uygulamayan öğrenci sayısı ise sadece yüzde 25.2 oldu.

Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 23'ü ise öğrencisi tarafından şiddete maruz kaldığını belirtirken, yüzde 76.9'u öğrencisi tarafından şiddet görmüyor.

Öğrencisi tarafından şiddete maruz kaldığını ifade eden öğretmenlerin yüzde 65.1'i sözlü şiddete maruz kalırken, yüzde 16.9'u psikolojik şiddete, yüzde 14.4'ü ise fiziksel şiddete maruz kalıyor. Öğretmenlerin yüzde 3.6'sı ise öğrencileri tarafından cinsel şiddete uğradığını açıkladı.

Öğrenciler arasında en fazla fiziksel şiddet yaygın

Ankete katılan öğretmenler, öğrenciler arasında en fazla fiziksel şiddetin yaygın olduğunu belirtiyor. Ankete göre, öğrencilerin yüzde 47.8'i fiziksel şiddet, yüzde 44.1'i sözlü şiddet, yüzde 5.8'i psikolojik şiddet, yüzde 2.3'ü de cinsel şiddet uyguluyor.

Öğretmenlere göre öğrencileri şiddete iten en büyük etken ise, yüzde 33.6 ile öğrencinin ailesinden ya da çevresinden şiddet görmesi. Bunu yüzde 31.7 ile ebeveynlerin ilgisizliği, yüzde 16.8 ile mafya/aksiyon/korku filmleri ya da dizileri, yüzde 8.7 ile eşlerin ayrı olması, yüzde 4.9 ile bilgisayar oyunları, yüzde 3.7 ile yoksulluk takip ediyor.

Öğrenciler internet cafeden çıkmıyor

Araştırmaya göre, öğrencilerin yüzde 83.8'i atari salonlarına ya da internet kafelere gidiyor. Atari salonlarına ya da internet kafelere gitmeyen öğrencilerin oranı ise sadece yüzde 16.2'de kaldı.

Ankete katılanlara göre öğrencilerin yüzde 85'i fiziksel şiddeti yumruk atmak, kafa atmak gibi bireysel güç kullanarak gerçekleştiriyor. Öğrencilerin yüzde 12.9'u kesici aletlerle, yüzde 1.6'sı sopayla, yüzde 0.5'i de silahla şiddet uyguluyor.

Araştırmaya göre, öğrencilerin yüzde 43'ü okula geliş-gidişlerinde bıçak, kelebek, ustura, jilet gibi kesici alet taşıyor.

Okul çevresinde şiddet yaygın

Ankete katılan eğitimcilere göre; öğrencilerin yüzde 84'ü şiddeti arkadaşlarına, yüzde 13.6'sı herkese, yüzde 2.1'i öğretmenlerine uyguluyor. Eğitimcilere göre öğrenciler şiddeti en çok okul çevresinde uyguluyor. Ankete katılanların yüzde 47.5'i öğrencilerin şiddeti okul çevresinde, yüzde 23.4'ü okulda, yine yüzde 23.4'ü sokakta uyguladığını söylüyor. Bu soruya diğer yanıtını verenlerin oranı yüzde 5.7 oldu.

Eğitimcilerin yüzde 91.2'si madde bağımlılığının şiddeti tetikleyen etkenlerden birisi olduğunu düşünüyor. Ankete katılanların yüzde 77'si şiddet uygulayan öğrencinin okulda başarı düzeyini "başarısız" olarak tanımlarken, yüzde 22.3'ü vasat olarak tanımlıyor. Bu soruya başarılı yanıtını verenlerin oranı ise sadece yüzde 0.7'de kaldı.

Gelir düzeyi düştükçe şiddet artıyor

Şiddet uygulayan öğrencilerin yüzde 76.2'si ise alt gelir grubunda yer alıyor. şiddet uygulayan öğrencilerin yüzde 20'si orta gelir grubunda bulunurken, yüzde 3.8'i de yüksek gelir grubuna sahip.

Eğitimcilerin yüzde 75.3'ü şiddete yatkın öğrencinin kişilik yapısını saldırgan diye tanımlarken; yüzde 11.4'ü içe kapanık, yüzde 7.7'si soğukkanlı, yüzde 4.6'sı sosyal, yüzde 1'i de çekingen olarak tanımlıyor.

Öğrenciler arasında en çok ise "tehdit" sucu işleniyor. Öğrencilerin yüzde 70.3'ü tehdit, yüzde 9.7'si yaralama, yüzde 9.3'ü taciz, yüzde 5.4'ü hırsızlık, yüzde 2.8'i şantaj, yüzde 2'si gasp suçunu işliyor.

Öğretmenleri şiddetin nedenini "Yetersiz disiplin yönetmeliğine" bağlıyor

Öğretmenlerin yüzde 47.5'i disiplin yönetmeliklerinin yetersizliğinin öğrencileri şiddete teşvik ettiğini düşünürken; yüzde 33.5'i öğrencilerin sosyal ve sportif aktiviteler yapabileceği mekanların yetersizliğinden şiddetin ortaya çıktığına inanıyor. Öğretmenlerin yüzde 12.1'i ise rehberlik sistemindeki eksikliklerin, yüzde 4.4'ü okul yönetimine yeterli kaynak aktarılmaması, yüzde 2.4'ü de derslerin boş geçmesinin öğrenciyi şiddete teşvik ettiğini savunuyor.

Ankete katılan eğitimcilerin yüzde 45.2'si ise okulunda özel güvenlik ya da kamera sistemi olduğunu, yüzde 54.8'i okulunda özel güvenlik ya da kamera sistemi olmadığını açıkladı.

"Önlemler alınmazsa okullar çete yuvasına dönecek"

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, okullarda şiddetin Türkiye'nin bir gerçeği olduğunu söyleyerek, özellikle son yıllarda öğrencilerin birbirlerine, okul idarecilerine, öğretmenlerine ya da diğer insanlara karşı uyguladığı şiddet oranında büyük bir artış olduğunu söyledi. Anket çalışmasında eğitimcilerin gözüyle, okullarda öğrencilerin uyguladığı şiddetin mercek altına alındığını kaydeden Koncuk, şunları söyledi:

"Ortaya çıkan manzara okullarda şiddet konusunda alınan önlemlerin ne denli yetersiz olduğudur. Okullarda disiplin yönetmelikleri yetersizdir. Çoğu okulda güvenlik önlemi yoktur. Rehberlik hizmetleri ihtiyaca cevap verememektedir. Kalabalık sınıflar, boş geçen dersler şiddeti tetiklemektedir. Medyada yer alan şiddet içerikli görüntüler, haberler, dizi ve filmler öğrenci için olumsuz davranış oluşturmaktadır. Okullarda öğretmenin etkinliğinin son yıllarda azaltılması öğrencinin şiddeti rahatlıkla uygulamasına zemin hazırlamaktadır. Okul çevresinde sıkı gözetim yapılmamakta, okul önlerindeki, köşe başlarındaki seyyar satıcılar tam anlamıyla denetlenmemektedir. İşte tüm bunlar şiddetin uygulama alanı bulmasına yol açmaktadır. Önlemler hızla alınmazsa okullar çete yuvasına dönecek, eğitim kurumları eli silahlı, sopalı çocuklarla dolup, taşacaktır."

cumhuriyet

Bu haber 1,362 kez okundu.

TEOG'da büyük değişiklik29 Ocak 2015 17:19
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TEOG sınavına ilişkin, ''Tercih durumu geçen sene tek listeydi bunu ikiye çıkarıyoruz. 15 olan tercih hakkını da 25’e çıkarıyoruz.'' dedi.
Öğretmenlik başvuruları başladı29 Ocak 2015 07:58
Öğretmenliğe ilk girişte 40 yaş sınırının kaldırılmasıyla, gerekli koşulları sağlayan ancak yaş sebebiyle başvuru yapamayan öğretmen adaylarının da ilk kez bu atama döneminde başvuruları alınacak.
Hangi branştan kaç öğretmen alınacak?28 Ocak 2015 13:07
MEB, 15 bin öğretmen ataması ile ilgili puan ve kontenjanları açıkladı.
Evli öğretmenler orta illerde buluşacak28 Ocak 2015 10:16
MEB,evli öğretmenleri bir araya getirmek için "orta il" formülünü uygulayacak. MEB 3 yıl şartı da arayacak!
ÖSYM'de flaş TUS açıklaması!27 Ocak 2015 15:11
ÖSYM internet sitesinde, “2013-TUS Sonbahar Dönemi İdare Mahkemesi Kararıyla İptal Edilen 6 Soru Sonrası Yapılacak İşlemler Hakkında Açıklama” başlığıyla bir açıklama yayınladı.
Üniversite adaylarının sayısı belli oldu27 Ocak 2015 12:42
ÖSYS kapsamında Yükseköğretime Geçiş Sınavı ve sınavsız geçiş için 2 milyon 126 bin 681 aday başvurdu.
Paralelcilerin KPSS kopyası böyle ispatlanacak!26 Ocak 2015 08:41
2010’da yapılan KPSS’deki kopya ve soruların sızdırıldığı iddiaları test kitapçıkları imha edildiği için ispatlanamıyordu. Ancak savcılık 1262 kitapçığın imha edilmeyip depolarda saklandığını saptadı. Savcılık bu kitapçıklar üzerinden kopya soruşturmasını ilerletiyor.
1.6 milyon çocuk okula hasret25 Ocak 2015 10:44
Esad rejiminin okullarını yıktığı 1.6 milyon çocuk eğitimden mahrum kalırken, Türkiye'ye sığınan binlerce Suriyeli küçük ise en iyi şekilde eğitim görüyor
Öğretmenlerin atama tarihi belli oldu24 Ocak 2015 21:43
15 bin öğretmenin atanacağı tarih belli oldu.
MEB’den yurt dışı okul atağı24 Ocak 2015 08:53
Türkiye, yurt dışında yeni okullar açmak için harekete geçti. Milli Eğitim Bakanlığı, Kafkasya’dan Afrika’ya Balkanlar’dan Ortadoğu’ya onlarca ülkede okul açmak için planlama yaptı. Halen bakanlığa bağlı 16 ülkede 66 okul faaliyet gösteriyor
YÖK müjdeyi verdi: 40 bin ek kontenjan...23 Ocak 2015 23:59
YÖK Başkanı Saraç, 2014-2015 bahar döneminde başlatılacak pedagojik formasyon eğitimi programları için, gerekli şartları taşıyan üniversitelere toplam 40 bin dolayında ek kontenjan verildiğini bildirdi.
Avcı'dan Gülen grubu okullarıyla ilgili açıklama23 Ocak 2015 13:10
Milli Eğitim Bakanı Avcı, yurt dışındaki okulların kapatılmasıyla ilgili sürecin Bakanlar Kurulu'nda görüşüleceğini, çalışmalarla ilgili gelecek hafta açıklama yapılacağını söyledi.
Terim kararını verdi! Milli maçlar artık Olimpiyat'ta
'Bağdat ile petrol sorunu sürüyor'
TDV Afrika'da 2 okul daha açacak
Lens'ın lisansı iptal edildi
Orduspor'da sular durulmuyor
Günde en az 10 bardak su
Mahmud Efendi'nin kardeşi hakka yürüdü
Gine güldü Mali üzüldü!
Maliki'nin Şii milislere lider olacağı iddiası
"Hakan Şükür'le ahirette hesaplaşacağız!"
AB sosyal medyadan korkmaya başladı
Tekirdağ'da doktora saldırı
Avrupa'daki rakipler belli oldu
Metin Arolat Twitter hesabını kaptırdı
Çerez gibi toprak yiyorlar!
Şehit babasının feryadı yürek yaktı
Gorbaçov: Savaş başlayabilir, korkuyorum!
Kurayla boğa sahibi oldular
Kore gazisi Sönmez hayatını kaybetti
Erdoğan'dan 50 milyon liralık ek ödenek talimatı
Orduspor'da sular durulmuyor
DEAŞ'a Musul'da büyük darbe!
Facebook yıllık gelirlerini açıkladı
Suriye'ye geçmek isteyen 10 kişi yakalandı
Yurt dışındaki okullara 'vakıf' modeli
Tarkan köyüne döndü
Sarımsak tüketmek için 8 neden
Çanakkale'de feribot seferi iptalleri
Başçı konuştu dolar fırladı
İki otomobil çarpıştı: 6 yaralı
"Amaç sistemin yanlışlarını değiştirmek"
Edirne'de Fenerbahçe tepkisi
TEOG'da büyük değişiklik
DEAŞ'ın rehineler için verdiği süre doldu
Beşiktaş 4 futbolcuyla sözleşme yeniledi
"Kazan harika bir takım"
38 bin çocuk açlıkla pençeleşiyor
Zekeriya Öz'den karikatür gafı
Katar hentbolda tarih yazdı
Bebeğine ilk o dokundu
Benzine zam geldi
Shell'in karı yüzde 57 azaldı
Ünlü yönetmen yoğun bakımda
Beşiktaş'ta sürpriz ayrılık
DEAŞ Kobani'ye saldırıya geçti!
TBF Disiplin Kurulu ceza yağdırdı!
NBA takımından ilginç forma
Gençler turu garantiledi
Hayaline 20 yıl sonra kavuşacak
"Polis Akademisi Alaturka"nın vizyon tarihi ertelendi
Pazar yerine vakum bombalı saldırı: 20 ölü
TBMM Başkanlığı inceleme başlattı
İş ilanları led ekrandan duyurulacak
Hokey Federasyonu hedefini açıkladı!
Siyah otomobillere yasak
Zehir tacirleri polisten kaçamadı
Beşiktaş'tan Mert Günok açıklaması!
Mobil uygulama ile bilgiler 'cep'te
Her an çökebilir!
İzmir'de sağanak yağış yolları göle çevirdi
7 bin Suriyeli Kürt yeni kampa alındı
"Emenike 1.5 saat içerisinde..."
Japon gazeteci Akçakale'de öldü!
Okan Buruk iki transferi açıkladı
Avustralya Açık'ta Andy Murray finalde
Chelsea yeni yıldızına kavuşuyor!
Lisansları çıktı
İlk finalist Murray!
Kobe ameliyat oldu!
Teşkilat-ı Mahsusa'nın bilinmeyen tarihi
Azerbaycan Ermenistan İHA'sını düşürdü
Kartepe -Adapazarı karayolu trafiğe kapatılacak
M3 para arzı yükseldi
Öğretmen atamaları emlakçıların da yüzünü güldürdü
Bill Gates: 'Kendimi aptal gibi hissediyorum'
8 yaşındaki çocuğun sorgulanması tartışılıyor
Suriye'de savaştı
İzmir'de yakalandı
Denizlispor'dan takviye!
Yaşlı çifti “çay demle, elini öpeceğiz” diyerek dolandırdılar
"Gücümüzü biliyoruz"
İşte Fethullah Gülen'in yaşadığı yer
Bir dilim ekmek hediye etti, hayatı değişti
İkinci yarı dev maçla başlıyor!
Depresyonun nedeni virüs veya parazit olabilir!
2 milyon kişi başvurdu! 30 Nisan son tarih
Tuzlaspor rakip tanımıyor
Bayern Münih'e yıldız futbolcudan kötü haber
AB'den Suriyelilere 136 milyon avroluk yardım
Yabancı dil tazminatı artırılacak
Karabük'ten Sow'a ilginç ceza!
Mavi Marmara kararına itiraz edildi
Organ bağışı en büyük sadakadır
Mardin'de uyuşturucu operasyonu
Dolar tüm zamanların rekorunu kırdı
En eski yılan fosili bulundu
Can Dündar'a "duruşmaya zorla getirilme" kararı
Abiler köpük partisinde!
Bakan Kılıç'tan iddialara yanıt!
Gül, paralel kitabı yalanladı
Buz adam Ötzi'nin yeni dövmeleri bulundu