Yandex.Metrica
Anasayfam YapFavorilere EkleHaber Bandı EkleReklamİletişim

Güvenlik Reformu Paketi TBMM'de Kış kapıya dayandı! 3 güne dikkat! Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na telefon Hakan TunaÜçüncü göz!
Ovalıoğlu hala PKK'nın elinde
Ovalıoğlu hala PKK'nın elinde
29 Ekim 2008 Çarşamba 17:25
Güncellenme Tarihi 24 Kasım 2014 Pazartesi 08:25
18 yaşındaki ferdi Merdan Ovalıoğlu yaklaşık 18 gündür PKK’nın elinde tutsak. Ama bu Ovalıoğlu ailesinin ilk felaketi değil... Beşincisi olmak üzere...

Bu aileye beşinci defa felaket yaşatmayın

Ovalıoğlu ailesinin 18 yaşındaki ferdi Merdan Ovalıoğlu yaklaşık 18 gündür PKK’nın elinde tutsak. Biri sandık cinayetine giden, dedesi kahırdan vefat eden Merdan Ovalıoğlu’nun ailesinin yaşadıkları Türkiye’nin felaket tarihi gibi. İnsan Hakları Derneği ve Maden Mühendisleri PKK’ya seslenerek Merdan’ın derhal serbest bırakılmasını istiyor. Çağrı ortak: “Ailenin beşinci felaketi olmasın.”

Aile sandık cinayetiyle gündeme geldi

14 Haziran 1972 günü akşam saat 21.30'da bir sandıkla Paşabahçe'de sahilde bekleyen bir genç kız önce pek dikkati çekmiyor. Yolu kesen otomobilde bulunan iki polis kıza sandıkta ne olduğunu soruyor. O zaman 21 yaşında, Boğaziçi Üniversitesi Temel Bilimler Bölümü Kimya Şubesi üçüncü sınıf öğrencisi Banu Ergüder, “Kitaplarım var” cevabını veriyor ama polisler bu cevaba inanmıyor, genç kızın taşıdığı sandığını açınca donakalıyorlar. Sandıkta örgüt arkadaşları tarafından öldürülen ve cesedi parçalar halinde sandığa yerleştirilen Adil Ovalıoğlu bulunuyor. Sandık Paşabahçe’den denize atılmak üzereyken fark ediliyor. Ergüder polisteki sorgusunda, Ovalıoğlu'nun kendisine tecavüz etmek istediği için başına lobutla vurduğunu, yere düşen tabancasıyla üç el ateş ederek öldürdüğünü söylüyor ancak bu ifade Siyasi Şube polislerine inandırıcı gelmiyor. Daha sonra yapılan soruşturmada cinayeti örgütsel anlaşmazlık nedeniyle aynı üniversite öğrencilerinden Zeynel Altındağ'ın işlediği ortaya çıkıyor. Sıkıyönetimce aranan Adil Ovalıoğlu'nun öldürülmesine adı karışan Garbis Altunoğlu da daha sonra yakalanıyor. Bu cinayet nedeniyle Banu Ergüder, Garbis Altunoğlu, Zuhal Aksoy ve Mehmet Ümit Necef, İstanbul 2 Numaralı Sıkıyönetim Mahkemesi'nde yargılanıyor. Kimileri idam, kimileri ömür boyu hapis cezası alıyor. Bu Ovalıoğlu ailesinin ilk felaketi.

Dede kahrından vefat etti

Adil Ovalıoğlu’nun kardeşi Sami Ovalıoğlu’da 1976 yılında Ankara’da Yükseliş Koleji önünde öldürüldü. Sami Ovalıoğlu’nun Ankara'da Abdullah Çatlılar'ın kurduğu örgütün kurbanı olduğu söylendi. Bu ailenin ikinci feryadıydı. Sami'nin öldürülmesinden sonra Tokat'ta tüccarlığa soyunup, çocuklarını büyük şehirlerde okutmaya azmetmiş baba Aziz Ovalıoğlu ağıtlar yazdı, ağlayarak kapı kapı dolaştı. Birkaç ay sonra, iki yavrusunu yitirmenin acısına dayanamayarak o da vefat etti. En büyük abi, Rüştü Ovalıoğlu, yıllarca acı çektikten sonra bir yol kazasında can verdi... Bu ailenin dördüncü felaketiydi.

Anne Meliha Ovalıoğlu Kanlı 77 bir Mayıs'ına çocuklarının anısı için katıldı. Taksim meydanında ölümden kaçmak için değil, yanındaki insanlara cesaret vermek için süründü. Çocuklarının arkadaşlarına, Adili'nin, Sami’sinin anısına en lezzetli mantılarını, saç kavurmalarını yedirdi... Yaşadıklarından sonra, kulakları dünyanın sesine küstü, kendi halinde gökyüzüne uçtu gitti...Bu acıya kızı Dilber hiçbir şey diyemedi. Onun kocasının da gözü görmez oldu...

“Beşinci felaket olmasın”

Geçmişi felaketle dolu bu aile şimdi başka bir felaketle uğraşıyor. Bu ailenin fertlerinden Muhittin Ovalıoğlu’nun oğlu 18 yaşındaki oğlu Merdan Ovalıoğlu şimdi PKK’nın elinde tutsak. 12 Ekim 2008 tarihinde Tunceli'nin Pülümür ilçesine bağlı Kırklar köyü civarında bulunan krom maden ocağını işletmek isteyen Erkan Meriçli, yanına teknik analiz için daha önce bölgede çalışmış olan maden mühendisi Muhittin Ovalıoğlu, eşi Şengül Ovalıoğlu ve 18 yaşındaki oğlu Merdan Ovalıoğlu'yla beraber ocağa gitti. Maden ocağında yapılan incelemenin ardından Pülümür'e dönmek üzere yola çıkan Erkan Meriçli ile Ovalıoğlu ailesini yolda silahlı bir grup durdurdu. PKK'lı olduğunu söyleyen silahlı kişiler, Muhittin Ovalıoğlu'nun oğlu Merdan Ovalıoğlu'nu kaçırdı. Olay üzerinden 18 gün geçmesine rağmen Ovalıoğlu'ndan hiçbir haber alınamadı. Kaçırılan Merdan’ın babası Muhittin Ovalıoğlu ve annesi Şengül Ovalıoğlu, önceki gün Pülümür Cumhuriyet Savcılığı’na verdikleri ifade de çocuklarının maden ocağının eski işletmecilerine karşılık kaçırıldığını söyledi. Çocuklarından hiçbir haber alamadıklarını ve öldürülebileceğinden kaygılandıklarını belirten Ovalıoğlu ailesi, İHD Diyarbakır Şubesi'nden yardım istedi.

Telefonla ulaştığımız baba Ovalıoğlu, kaçırılma hikayesini anlatırken “PKK'lılar madenin eski sahiplerini tanıyorsunuz, o kişiler bulup getirene kadar oğlunuz elimizde kalacak” dediler. Ben de başına bir şey gelmesin diye Erkan Meriçli’nin madeni alan kişilerden olduğunu söylemedim. Çocuğumu alıp gittiler hiçbir şey yapamadık” dedi. Daha sonra Erkan Meriçli’nin PKK’lılarla görüşmesi için kendisini ikna ettiğini ve Meriçli’nin de PKK’nın elinde üç gün kaldıktan sonra serbest bırakıldığını anlatan baba Ovalıoğlu, oğlunun bırakılmadığını söyledi. Oğlunun bırakılması için eşiyle beraber PKK’nın komutanıyla dağa gidip konuştuklarını söyleyen Ovalıoğlu, “Eşime çocuğumu göstermedikleri gibi madenin eski sahibinin gelmesini istediler” dedi.

İHD: “Serbest Bırakılsın”

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Torun da olaya dikkati çekmek için basın toplantısı düzenledi. Torun, Tunceli'de 15 gün önce kaçırılan maden mühendisi bırakılırken, oğlunun hala bırakılmadığını belirterek, gencin derhal serbest bırakılmasını istedi. Daha önce de bazı meslektaşlarının benzer olaylarla karşılaştığını belirten Torun, maden mühendislerinin genellikle ülkenin en ücra köşelerinde, dağ başlarında görev yaptığına işaret etti. Maden mühendislerinin çok zor koşullarda görev yaparak yeraltı kaynaklarımızın değerlendirilmesi için mücadele verdiğini anlatan Torun, şöyle dedi: "Odamız; amacı ne olursa olsun, nereden gelirse gelsin masum insanlara yönelik saldırıları nefretle kınamış, barışın ve kardeşliğin egemen olduğu bir ülkede bir arada yaşamanın herkesin yararına olacağını sürekli olarak vurgulamıştır. Yaşam hakkının vazgeçilmez olduğunu, hangi amaçla alınmış olursa olsun, gencin serbest bırakılmasını ve sivil vatandaşlara yönelik bu tür saldırıların son bulmasını bekliyoruz” dedi. İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Muharrem Elbey’de, yaşam hakkının vazgeçilmez olduğunu belirterek, hangi amaçla alınmış olursa olsun, gencin serbest bırakılmasını istedi.

Nevzat Çiçek/Taraf

Bu haber 2,320 kez okundu.

Tüm zamanların en gelişmiş virüsü24 Kasım 2014 10:57
Bilgisayar güvenliği şirketi Symantec, tüm zamanların 'en gelişmiş bilgisayar virüsünü' tespit ettiklerini duyurdu.
Güvenlik Reformu Paketi TBMM'de24 Kasım 2014 10:52
İç Güvenlik Reformu Paketi TBMM'ye sunuldu.
Kış kapıya dayandı! 3 güne dikkat!24 Kasım 2014 10:35
Önümüzdeki 3 gün içerisinde İstanbul ve Karadeniz'in kıyılarında aralıklı olarak yağış ve soğuk hava bekleniyor...
Eskişehirspor 9 hafta sonra kazandı!24 Kasım 2014 10:34
Spor Toto Süper Lig takımlarından Eskişehirspor, 2014-2015 sezonunda 9 hafta sonra galibiyetle tanıştı. AA
Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na telefon24 Kasım 2014 10:26
Erdoğan'ın, Kılıçdaroğlu'na başsağlığında bulunduğu öğrenildi.
Bilgiyle dolu 1500 saat24 Kasım 2014 10:18
Balıkesir Karesi Belediyesi’nce düzenlenen Ahmet Şerif İzgören’in “Gazete Kağıdından Paraşüt Yapmak” konulu seminerinde adeta izdiham yaşandı.
Nissibi Köprüsü gün sayıyor24 Kasım 2014 10:14
Atatürk Baraj Gölü üzerinde 2 yıl önce temeli atılarak inşasına başlanan Türkiye’nin en uzun üçüncü köprüsü Nissibi Köprüsü’nde sona gelindi.
Eker: Çözüm sürecini zehirleme teşebbüsü24 Kasım 2014 10:14
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “6-7 Ekim olayları çözüm sürecini zehirleme teşebbüsüdür. Ortamı zehirlemek suretiyle, ortama gerçekte umutsuzluk ve karamsarlık aşılamak suretiyle o olayları yaptılar” dedi.
Diyarbakır Valiliği o iddiaları yalanladı!24 Kasım 2014 10:10
Diyarbakır Valiliği, izinsiz gösterilerde polisin sokaktan çekildiği iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirtti.
Google'dan Öğretmenler Günü'ne özel logo24 Kasım 2014 10:07
Google, 24 Kasım Öğretmenler Günü için özel logo hazırladı.
Somalili doktorlar iç hastalıklarında da uzmanlaşacak!24 Kasım 2014 10:04
Somali’de 2013 yılında başlatılan Tıpta Uzmanlık eğitimlerine Genel Cerrahiden sonra İç Hastalıkları Programı da eklendi.
Bedelli askerlik için kritik gün Perşembe!24 Kasım 2014 10:03
Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kış dönemi toplantısı 27 Kasım Perşembe gerçekleştirilecek.Perşembe günü toplanacak YAŞ'ta bedelli askerlik için Genelkurmay'ın görüşünü açıklaması bekleniyor...
Tüm zamanların en gelişmiş virüsü
Konut satışları arttı
Güvenlik Reformu Paketi TBMM'de
Bülent Ersoy: Bu suçun affı yok ama..
Barzani: Musul için canımızı vermeyiz
Kış kapıya dayandı! 3 güne dikkat!
Eskişehirspor 9 hafta sonra kazandı!
Artık resmi ideoloji yok
Dilmen: Şenol Güneş'e hayran kaldım
Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na telefon
ESP Türkiye'de zorunlu oldu
Bilgiyle dolu 1500 saat
Fikret Orman'dan Hakan Çalhanoğlu bombası!
Güvenliğiniz Uranium’dan sorulur
Ala’nın dikkati böceği yakalattı
Eker: Çözüm sürecini zehirleme teşebbüsü
Nissibi Köprüsü gün sayıyor
Grizzlies kazanmaya devam ediyor
Mancini puanla başladı
Twitter başınızı ağrıtabilir
Diyarbakır Valiliği o iddiaları yalanladı!
Google'dan Öğretmenler Günü'ne özel logo
Rus casus serbest kaldı!
Turgay Şeren'e anlamlı ziyaret
El-Berdevil: Mısır, ateşkesteki rolünden vazgeçti
Somalili doktorlar iç hastalıklarında da uzmanlaşacak!
Bedelli askerlik için kritik gün Perşembe!
Russell Crowe'dan Gelibolu itirafı
Dilmen: Şenol Güneş'e hayran kaldım
Doğu buz kesti!
Mancini Fenerbahçeli yıldızı istiyor!
Araştırmacı yazardan Erdoğan’a destek
Gazoz zannetti içti hastanelik oldu
Paralel yapının Afrika ağı STRATFOR'un raporunda
Yapay zekayı sınamak için yeni test
Mercedes'in Facebook zaferi
Amerikan Müzik Ödülleri sahiplerini buldu
Elektrikli araçlara destek
Yolcu otobüsü kamyona çarptı: 1 ölü
Milyonlarca kişiyi ilgilendiren düzenleme!
Mühendislerden büyük başarı
Öğretmenlerin yüzde 70'i bırakmayı düşünüyor
Euro kayıpları koruyor
İşte Beren Saat'in yeni filmi!
Yavuz Bingöl: Aleviyim ama...
İDO'dan sefer iptalleri
Çadır kafe 2 yıl daha orada!
Bank Asya'dan flaş hamle! 80 şubeden sonra...
İşte Prandelli'nin tazminat rakamı
7 müfettiş yardımcısı alınacak
Mahçupyan yazdı paralel kalemler çıldırdı!
İşte yılın en iyi 10 öğretmeni!
Tunus'ta seçimler ikinci tura kaldı
Kuvvetli yağış ve fırtına uyarısı
Cinayet zanlısı yakalandı
Dolar haftaya böyle başladı
Eş-Şebab örgütüne operasyon
Amerikan Müzik Ödülleri sahiplerini buldu
10. haftada 4. istifa!
Kazakistan'da dondurucu soğuk
Zeybek: Camiye tapmayın putçuluktur
İstanbul'un tarihine 'Bathonea' ışık tuttu
Cindirella rekor kırdı
Dev talimat! Tarihin en görkemlisi olacak
ABD'de polis oyuncak silahlı çocuğu vurdu
3. Boğaz Köprüsü projesinde dev adım
Obama'dan Afganistan için 'gizli emir'
8 yılda 16 ülke 387 anlaşma!
Burger King'de hijyen skandalı: Şubeler kapatılıyor
Kırmızı Kitap'ta 'cemaat' olmayacak
Altın alacaklar için çok kritik tarih
CHP'yi karıştıracak MİT mektubu
Ersoy çok sinirlendi: Arsız arsız geziyorlar
Havalar nasıl olacak?
2015'te 74 bin memur alınacak
'Kimse etrafımıza duvar öremez'
Filistinli ailenin evini işaretleyip yaktılar
İngilizler IŞİD'i karadan vuruyor
Göztepe Acil'de sahte doktor!
Melo ve Prandelli birbirine girdi
İlyas Salman kadın oldu!
27 yaşında bir efsane: Messi
'IŞİD'le mücadelede ABD ciddi değil'
Netanyahu'dan tepki çeken tasarıya onay
Fas sular altında: 17 ölü
Dönüşüm için özel tasarımlar geliyor
Borçlarınızı sıfırlayın
Gerginlik tırmanıyor! Galatasaray bayrağı yaktılar
Türkiye'den 'lavaş' atağı
Savaş pilotu!
Dumanında lösemi gizli
Kritik YAŞ perşembe toplanacak
Yasak sahaya indi
Yeni dizinin reyting kaygısıyla ana haber yayınlamadı
Twitter'da gizliniz saklınız kalmayacak
'Bu durum, ateşkes anlaşmasının tehlikeli bir ihlalidir'
'IŞİD'ın İslam dini ile uzaktan yakından ilgisi yok'
Kenya'da Eş-Şebab örgütüne operasyon
Cepte büyük artış! 6 kat birden arttı
Olcay Şahan iddialı konuştu!