Yandex.Metrica
Anasayfam YapFavorilere EkleHaber Bandı EkleReklamİletişim

İlk ağızdan açıklandı! Hükümet seçimlerden önce... 2008'de kaldırılan o vergi geri dönüyor! Gülen artık resmen örgüt yöneticisi Ömer AltaşO Amca!
Ovalıoğlu hala PKK'nın elinde
Ovalıoğlu hala PKK'nın elinde
29 Ekim 2008 Çarşamba 17:25
Güncellenme Tarihi 19 Aralık 2014 Cuma 08:43
18 yaşındaki ferdi Merdan Ovalıoğlu yaklaşık 18 gündür PKK’nın elinde tutsak. Ama bu Ovalıoğlu ailesinin ilk felaketi değil... Beşincisi olmak üzere...

Bu aileye beşinci defa felaket yaşatmayın

Ovalıoğlu ailesinin 18 yaşındaki ferdi Merdan Ovalıoğlu yaklaşık 18 gündür PKK’nın elinde tutsak. Biri sandık cinayetine giden, dedesi kahırdan vefat eden Merdan Ovalıoğlu’nun ailesinin yaşadıkları Türkiye’nin felaket tarihi gibi. İnsan Hakları Derneği ve Maden Mühendisleri PKK’ya seslenerek Merdan’ın derhal serbest bırakılmasını istiyor. Çağrı ortak: “Ailenin beşinci felaketi olmasın.”

Aile sandık cinayetiyle gündeme geldi

14 Haziran 1972 günü akşam saat 21.30'da bir sandıkla Paşabahçe'de sahilde bekleyen bir genç kız önce pek dikkati çekmiyor. Yolu kesen otomobilde bulunan iki polis kıza sandıkta ne olduğunu soruyor. O zaman 21 yaşında, Boğaziçi Üniversitesi Temel Bilimler Bölümü Kimya Şubesi üçüncü sınıf öğrencisi Banu Ergüder, “Kitaplarım var” cevabını veriyor ama polisler bu cevaba inanmıyor, genç kızın taşıdığı sandığını açınca donakalıyorlar. Sandıkta örgüt arkadaşları tarafından öldürülen ve cesedi parçalar halinde sandığa yerleştirilen Adil Ovalıoğlu bulunuyor. Sandık Paşabahçe’den denize atılmak üzereyken fark ediliyor. Ergüder polisteki sorgusunda, Ovalıoğlu'nun kendisine tecavüz etmek istediği için başına lobutla vurduğunu, yere düşen tabancasıyla üç el ateş ederek öldürdüğünü söylüyor ancak bu ifade Siyasi Şube polislerine inandırıcı gelmiyor. Daha sonra yapılan soruşturmada cinayeti örgütsel anlaşmazlık nedeniyle aynı üniversite öğrencilerinden Zeynel Altındağ'ın işlediği ortaya çıkıyor. Sıkıyönetimce aranan Adil Ovalıoğlu'nun öldürülmesine adı karışan Garbis Altunoğlu da daha sonra yakalanıyor. Bu cinayet nedeniyle Banu Ergüder, Garbis Altunoğlu, Zuhal Aksoy ve Mehmet Ümit Necef, İstanbul 2 Numaralı Sıkıyönetim Mahkemesi'nde yargılanıyor. Kimileri idam, kimileri ömür boyu hapis cezası alıyor. Bu Ovalıoğlu ailesinin ilk felaketi.

Dede kahrından vefat etti

Adil Ovalıoğlu’nun kardeşi Sami Ovalıoğlu’da 1976 yılında Ankara’da Yükseliş Koleji önünde öldürüldü. Sami Ovalıoğlu’nun Ankara'da Abdullah Çatlılar'ın kurduğu örgütün kurbanı olduğu söylendi. Bu ailenin ikinci feryadıydı. Sami'nin öldürülmesinden sonra Tokat'ta tüccarlığa soyunup, çocuklarını büyük şehirlerde okutmaya azmetmiş baba Aziz Ovalıoğlu ağıtlar yazdı, ağlayarak kapı kapı dolaştı. Birkaç ay sonra, iki yavrusunu yitirmenin acısına dayanamayarak o da vefat etti. En büyük abi, Rüştü Ovalıoğlu, yıllarca acı çektikten sonra bir yol kazasında can verdi... Bu ailenin dördüncü felaketiydi.

Anne Meliha Ovalıoğlu Kanlı 77 bir Mayıs'ına çocuklarının anısı için katıldı. Taksim meydanında ölümden kaçmak için değil, yanındaki insanlara cesaret vermek için süründü. Çocuklarının arkadaşlarına, Adili'nin, Sami’sinin anısına en lezzetli mantılarını, saç kavurmalarını yedirdi... Yaşadıklarından sonra, kulakları dünyanın sesine küstü, kendi halinde gökyüzüne uçtu gitti...Bu acıya kızı Dilber hiçbir şey diyemedi. Onun kocasının da gözü görmez oldu...

“Beşinci felaket olmasın”

Geçmişi felaketle dolu bu aile şimdi başka bir felaketle uğraşıyor. Bu ailenin fertlerinden Muhittin Ovalıoğlu’nun oğlu 18 yaşındaki oğlu Merdan Ovalıoğlu şimdi PKK’nın elinde tutsak. 12 Ekim 2008 tarihinde Tunceli'nin Pülümür ilçesine bağlı Kırklar köyü civarında bulunan krom maden ocağını işletmek isteyen Erkan Meriçli, yanına teknik analiz için daha önce bölgede çalışmış olan maden mühendisi Muhittin Ovalıoğlu, eşi Şengül Ovalıoğlu ve 18 yaşındaki oğlu Merdan Ovalıoğlu'yla beraber ocağa gitti. Maden ocağında yapılan incelemenin ardından Pülümür'e dönmek üzere yola çıkan Erkan Meriçli ile Ovalıoğlu ailesini yolda silahlı bir grup durdurdu. PKK'lı olduğunu söyleyen silahlı kişiler, Muhittin Ovalıoğlu'nun oğlu Merdan Ovalıoğlu'nu kaçırdı. Olay üzerinden 18 gün geçmesine rağmen Ovalıoğlu'ndan hiçbir haber alınamadı. Kaçırılan Merdan’ın babası Muhittin Ovalıoğlu ve annesi Şengül Ovalıoğlu, önceki gün Pülümür Cumhuriyet Savcılığı’na verdikleri ifade de çocuklarının maden ocağının eski işletmecilerine karşılık kaçırıldığını söyledi. Çocuklarından hiçbir haber alamadıklarını ve öldürülebileceğinden kaygılandıklarını belirten Ovalıoğlu ailesi, İHD Diyarbakır Şubesi'nden yardım istedi.

Telefonla ulaştığımız baba Ovalıoğlu, kaçırılma hikayesini anlatırken “PKK'lılar madenin eski sahiplerini tanıyorsunuz, o kişiler bulup getirene kadar oğlunuz elimizde kalacak” dediler. Ben de başına bir şey gelmesin diye Erkan Meriçli’nin madeni alan kişilerden olduğunu söylemedim. Çocuğumu alıp gittiler hiçbir şey yapamadık” dedi. Daha sonra Erkan Meriçli’nin PKK’lılarla görüşmesi için kendisini ikna ettiğini ve Meriçli’nin de PKK’nın elinde üç gün kaldıktan sonra serbest bırakıldığını anlatan baba Ovalıoğlu, oğlunun bırakılmadığını söyledi. Oğlunun bırakılması için eşiyle beraber PKK’nın komutanıyla dağa gidip konuştuklarını söyleyen Ovalıoğlu, “Eşime çocuğumu göstermedikleri gibi madenin eski sahibinin gelmesini istediler” dedi.

İHD: “Serbest Bırakılsın”

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Torun da olaya dikkati çekmek için basın toplantısı düzenledi. Torun, Tunceli'de 15 gün önce kaçırılan maden mühendisi bırakılırken, oğlunun hala bırakılmadığını belirterek, gencin derhal serbest bırakılmasını istedi. Daha önce de bazı meslektaşlarının benzer olaylarla karşılaştığını belirten Torun, maden mühendislerinin genellikle ülkenin en ücra köşelerinde, dağ başlarında görev yaptığına işaret etti. Maden mühendislerinin çok zor koşullarda görev yaparak yeraltı kaynaklarımızın değerlendirilmesi için mücadele verdiğini anlatan Torun, şöyle dedi: "Odamız; amacı ne olursa olsun, nereden gelirse gelsin masum insanlara yönelik saldırıları nefretle kınamış, barışın ve kardeşliğin egemen olduğu bir ülkede bir arada yaşamanın herkesin yararına olacağını sürekli olarak vurgulamıştır. Yaşam hakkının vazgeçilmez olduğunu, hangi amaçla alınmış olursa olsun, gencin serbest bırakılmasını ve sivil vatandaşlara yönelik bu tür saldırıların son bulmasını bekliyoruz” dedi. İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Muharrem Elbey’de, yaşam hakkının vazgeçilmez olduğunu belirterek, hangi amaçla alınmış olursa olsun, gencin serbest bırakılmasını istedi.

Nevzat Çiçek/Taraf

Bu haber 2,323 kez okundu.

Terim ve kızına, ‘küfür’ tazminatı19 Aralık 2014 09:55
10 bin lira manevi tazminat kazandılar
Maliye Bakanlığına 7 uzman yardımcısı alınacak19 Aralık 2014 09:45
Maliye Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığına 7 AB uzman yardımcısı alınacak.
Polis Doğubeyazıt'ı ablukaya aldı19 Aralık 2014 09:39
Ağrı’nın Doğubayazıt ilçe merkezini ablukaya alan polis ,bazı iş yerlerinde de sabah arama yapıyor. Duruma tepki gösteren esnafla polis arasında gerginlik çıktı. Polis taşlı saldırı yapanlara müdahale etti.
Yaşam süresi 76.8'e yükseldi19 Aralık 2014 09:30
Sağlık Bakanı önemli açıklamalarda bulundu
Ekim ayında 293 yatırım teşvik belgesi verildi19 Aralık 2014 09:22
Ekonomi Bakanlığınca, ekim ayında 293 yatırım teşvik belgesi verildi, 1.035 belge iptal edildi.
Davutoğlu İstanbul'a geldi19 Aralık 2014 09:20
Başbakan Ahmet Davutoğlu, özel uçak "ANA" ile saat 08.30'da İstanbul'a geldi.
Zekeriya Beyaz ifade verdi19 Aralık 2014 09:15
Prof. Dr. Zekeriya Beyaz, 3 misyonerin öldürüldüğü Zirve Yayınevi Davası kapsamında tanık sıfatıyla ifade verdi.
CHP binasına asılan pankart yine indirildi19 Aralık 2014 09:07
CHP İstanbul İl Başkanlığı binasına ikinci kez asılan '17-25 Aralık Haftası Yolsuzluk ve Rüşvetle Mücadele Haftası Olsun' yazılı pankart yeniden il binasından indirildi.
Köprü'de intihar girişimi trafiği kilitledi19 Aralık 2014 08:56
Boğaziçi Köprüsü'ndeki intihar girişimi trafiği felç etti.
Gülen artık resmen örgüt yöneticisi19 Aralık 2014 08:25
Tahşiyecilere yönelik kumpas operasyonunda, Fethullah Gülen ilk kez 'terör örgütü yöneticisi şüphelisi' olarak kayıtlara geçti.
Libya Büyükelçisi belli oldu!19 Aralık 2014 08:23
Resmi Gazete'de büyükelçilik atama kararları yayımlandı.
17 Aralık öncesi hesaplar Pensilvanya'ya gitti19 Aralık 2014 08:16
BDDK'daki paralel köstebekler, 17-25 Aralık darbe girişiminden önce, hedefteki tüm isimlerin banka hesaplarına girdi. Hesap bilgileri Pensilvanya'ya götürüldü.
İlk ağızdan açıklandı! Hükümet seçimlerden önce...
Ev alana, evlenene ve eğitime devlet desteği
Maliye Bakanlığına 7 uzman yardımcısı alınacak
ABD Filistin'in tasarısına soğuk bakıyor
Polis Doğubeyazıt'ı ablukaya aldı
2008'de kaldırılan o vergi geri dönüyor!
Çiller ifade veriyor
Pakistan Talibanı örgütüne operasyon: 32 ölü
O ülkede çifte vatandaşlık kanunu kabul edildi
Yaşam süresi 76.8'e yükseldi
Fenerbahçe'nin transferdeki asıl hedefi o!
Galatasaraylı futbolcular bedelli askerlik sırasında
3 Türk casusluk iddiasıyla gözaltına alındı
Ekim ayında 293 yatırım teşvik belgesi verildi
Dolar ne kadar?
Davutoğlu İstanbul'a geldi
Arda Turan çıldırdı
Zekeriya Beyaz ifade verdi
CHP binasına asılan pankart yine indirildi
Obama Sisi'ye "kaygılarını" bildirdi
Köprü'de intihar girişimi trafiği kilitledi
AB liderlerinden yatırım paketine onay
Kıskandırmaya 410 bin TL ceza!
Gülen artık resmen örgüt yöneticisi
Libya Büyükelçisi belli oldu!
Edirne'de 66,5 kiloluk dev lagos!
Birileri Mahmut Tanal'ı fena ti'ye almış
TRT Yönetim Kurulu Üyeliği'ne atama
IŞİD’in Sincar Dağı kuşatması kırıldı
17 Aralık öncesi hesaplar Pensilvanya'ya gitti
Köprü'de intihar girişimi trafiği kilitledi
Kim Jong-un'un son yaptığı 'yok artık' dedirtti
Yargıtay: Beddua için tazminat istenemez
Hidayet Karaca silahlı örgüt üyeliğini duyunca...
Ünlü iş adamı kızını eve kapattı
Avustralya bıçaklı saldırı: 8 çocuk öldü!
Haşim Kılıç'ın yerine kim geçecek?
TBF'den 2 kulübe transfer yasağı
Tekin, Gülencilere "karanlık örgüt" dedi
Abdullah Gül oraya da veda ediyor
Türkiye vatandaşı AB'ye girmek istemiyor!
Avşar’dan Kılıçdaroğlu'na zeytin dalı
Hükümet köylüye de kira yardımı yapacak
Sao Paulo’nun gözü Diego’da
İşe giren herkese BES
'Üç IŞİD komutanı öldürüldü'
Flamengo Telles'i istiyor
Meryem Uzerli'ye dizi şoku!
Dumanlı ve Karaca ile ilgili flaş gelişme
Bilic, TFF'ye ateş püskürdü!
Anadolu Efes Real'e direnemedi!
BM'den iki ülke için flaş karar!
ABD'den Rusya'ya yeni yaptırım
Rusya Merkez'den yeni tedbirler
AB değil biz istemiyoruz!
'Dumanlı'nın ifadesi inandırıcı değil'
Potada tarihi galibiyet
İç güvenlik paketi" aly komisyonda kabul edildi
IŞİD'le mücadele en az 3 yıl sürebilir
BM'den Kuzey Kore çağrısı
Basın hukuksuzluklarda rol oynamamalı
Balotelli'ye 1 maç ceza
Beşiktaş kupada mağlup
Şanlıurfa'da askeri araç devrildi: 6 yaralı
Fikri Işık: Abisinden talimat alanları attık
Boğazda can pazarı!
Diriliş Ertuğrul reytingleri alt üst etti!
Galatasaray Polonya'da kazandı..
HSYK 66 kişilik Yargıtay kararnamesi yayımladı
Karabükspor'a ceza yağdı
THY uçağında ebola paniği, geri döndü!
Başbakanların ikinci toplantısı Ankara'da
17 yaşında, 33 ev soydu
Yeni bir parti daha kuruldu!
Katar Emiri Al Sani Türkiye'ye geldi
Demirtaş'ın attığı tweet herkesi şaşırttı!
Asım Yıldırım hakkında suç duyurusu
Almanya'da 3 vatandaşımıza MİT gözaltısı
Türkiye'den Hamas açıklaması
CHP'li Nazlıaka'dan Gökçek için suç duyurusu
Napolitano görevinden ayrılacak
Arda Turan'dan F.Bahçe patlaması!
Mehmet Topuz'un menajerinden açıklama!
Peşmerge, IŞİD'e karşı saldırıya geçti
'Savcının yanında 10 milyon dolar istedi'
Türkiye Antarktika'da bilimsel istasyon kuracak
Size layık bir Genel Müdür olmaya çalışacağım
AK Parti MYK Toplantısı başladı
Geç gelen adalet adalet değildir!
Özal kararının gerekçesi açıklandı
Mevlana'nın mezar odasının inanılmaz sırrı!
Adliyeyi sirke çevirdiler!
10 terörist daha teslim oldu
Süleyman Demirel'in acı günü
Pazartesi günü oylama yapılacak
Çeyrek altın günü kaç lira ile kapattı?
Aziz Yıldırım tehlike altında!
Haliç, belgesele konu oldu
Erdoğan, Org. Özel'i kabul etti
Bu üniversite 9 ilçeye bedel!