Yandex.Metrica
Anasayfam YapFavorilere EkleHaber Bandı EkleReklamİletişim

1 2 3 4
Bakan Elvan açıkladı: Yeni operatör geliyor İç Güvenlik Paketi değişiyor Cumhuriyet, Ahmet Altan'a fena vurdu! Ömer AltaşAK Parti’nin
kendisiyle imtihanı
Mahmut Efendi'ye huzur yok
Mahmut Efendi'ye huzur yok
8 Mayıs 2008 Perşembe 08:25
Güncellenme Tarihi 10 Şubat 2015 Salı 11:01
Medya, 79 yaşındaki Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi ve sevenlerini tekrar gündemine aldı. Önce, Beykoz Çavuşbaşı'nda ikamet ettiği ev, "Hocaya trilyonluk ikiz villa" başlığıyla manşete taşındı.

Ardından, "Çarşamba'yı bırakıp Çavuşbaşı'na yerleşmeye başladılar" haberi geldi. Bölgeyi adeta çembere alan muhabirlerin bahçe duvarına tırmanıp fotoğraf çekmeye çalışması ise olayı karakola taşıdı. Tartışmanın sebebi bazı gazetecilerin ısrarcı tacizi. Trilyonluk villa olarak gösterilen yerler, dörder katlı iki apartman. Ustaosmanoğlu'nun oturduğu evin kapı numarasına kadar ayrıntılı şekilde haber yapılması da, sevenleri tarafından 'hedef gösterme' olarak nitelendiriliyor. Hayatını İsmailağa Camii'ne yakın mütevazı evinde sürdüren Mahmut Efendi'nin Çavuşbaşı'na yerleşmesi de yeni bir olay değil. Ustaosmanoğlu rahatsızlığı sebebiyle sürekli tedavi görüyor, birçok kez hastaneye kaldırıldı. Doktorların tavsiyesi üzerine geçtiğimiz yıl Çavuşbaşı'ndaki evde istirahate çekildi.

Mahmut Efendi'nin aylarca değişik hastanelerde yattığı zamanlar oldu. Her tedavi sonucunda doktorlar, "Hocayı stres ve gürültüden uzak bir ortamda dinlendirin." tavsiyesinde bulunmuş. Yakınları, doktorların bu uyarılarını dikkate alıyor. 2001'de hastaneden taburcu olduğunda, bir yakınının Üsküdar Çamlıca'daki evinde üç ay istirahat ediyor. 2005 yılında tekrar hastaneye kaldırılan Mahmut Efendi, bu defa bir dostunun Bursa Uludağ'daki evinde üç ay kalarak dinleniyor. 2007 yazında tekrar rahatsızlanan Mahmut Efendi, uzun süreli bir tedavi gördü. Taburcu olmasının ardından da Çavuşbaşı'ndaki eve götürülerek istirahate çekildi.

Mahmut Efendi'nin sevenleri, her yerde kendisini ziyaret etmek istiyor. Çavuşbaşı'nda olduğunun duyulması üzerine sevenleri onu görmek için buraya geliyor. Yakınlarının ziyaret istememesine rağmen değişik illerden gelen dostları, çevrenin de dikkatini çekiyor. Cemaatin önde gelenleri, medyada yer aldığı gibi İsmailağa cemaatinin Çarşamba'yı terk ederek Çavuşbaşı'na yerleşmek üzere olduğu haberlerinin gerçeği yansıtmadığını söylüyor. Mahmut Efendi'nin kaldığı evin kapı numarasına kadar ayrıntılı haber yapılması da 'hedef gösterme' olarak nitelendiriliyor.

Gazetecilerle yaşanan tartışmanın özetine gelince; Vatan Gazetesi muhabirleri, Mahmut Ustaosmanoğlu'nun Beykoz Çavuşbaşı'ndaki evine giderek görüşme talebinde bulunuyor. Ancak Mahmut Efendi'nin yakınlarınca talep kabul edilmiyor. Bunun üzerine muhabirler Mahmut Efendi'nin yaşadığı evi görüntüleme girişiminde bulunuyor. Komşulara göre gazetecilerin ziyareti ilk değil. Bir mahalle sakini, "Gazeteciler buralarda bir iki gün boyunca dolaştı." diyor. Başka bir kişi de kavganın yaşandığı gün gazetecilerin duvara tırmanarak fotoğraf çektiğini söylüyor. Olayın devamında, uyarılara aldırış etmeyen muhabirlerle Mahmut Efendi'nin yakınları arasında arbede yaşanıyor. Tartışmanın büyümesi üzerine gelen jandarma ekibi, aralarında muhabirlerin de bulunduğu 13 kişiyi ifadelerini almak üzere karakola götürüyor. Mahmut Efendi'nin sevenleri, haberin çıktığı gazetenin sahibi dahil olmak üzere kimsenin özel mülkünün, özel hayatının izinsiz istismar edilmesinin doğru olmadığını ifade ediyorlar.

Çıkmaz sokak, caddenin de ismi

Çavuşbaşı Belediyesi'nden yapılan açıklamada da haberlere tepki gösterilerek, belediyenin Cumhuriyet değerlerine bağlı olduğu vurgulandı. Gazete haberinde bir tabeladaki 'Cumhuriyet Çıkmazı' fotoğrafına 'manidar' denilmişti. Beldenin en büyük caddesinin Cumhuriyet isimli olduğu belirtilen açıklamada, buraya bağlı bir çıkmazda da aynı adın bulunduğu aktarıldı. Fatih Caddesi'ne de bağlı Fatih Çıkmazı'nın olduğu, ayrıca beldede Atatürk Bulvarı, Demokrasi Caddesi'nin bulunduğu kaydedildi.

Hukukçular: Özel hayatın gizliliği ihlal ediliyor

Hukukçular, Mahmut Efendi'nin evinin izin verilmemesine rağmen görüntülenmek istenmesinin bir suç olduğuna dikkat çekiyor. Hukukçular Derneği Başkanı Kamil Uğur Yaralı, "Tartışmaya girme yerine hukuki yollara başvurarak gazeteciler önlenmeliydi." diyerek yaşanılan tartışmanın yanlış olmasına vurgu yapıyor. Gazetecilerin huzur ve sükûneti bozma, özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi suçlarını işlediğine dikkat çeken Yaralı, özel hayatın gizliliğinin ihlâl edilmek istendiğini, bunun sonucunda da o kişilere altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası verilebileceğini belirtiyor. Yaralı, kanunda kişilerin özel hayatına ilişkin görüntünün basın ve yayın yoluyla işlenmesi hâlinde, cezanın yarı oranında artırılacağına vurgu yapıyor.

Hukukçular Derneği basın sözcüsü Av. Cüneyt Toraman da gazetecilerin yaptığının konut dokunulmazlığı ihlali olduğunu dile getiriyor. "Bu bir suçtur. Bir kimsenin evinin, işyerinin ve buna benzer özel mülkiyetine ait yerlerin fotoğraflanabilmesi için mutlaka sahibinden izin alınması gerekiyor." diyen Toraman, sözlerini şöyle tamamlıyor: "Sırf huzur ve sükûnunu bozmak maksadıyla bir kimseye ısrarla telefon edilmesi, gürültü yapılması ya da aynı maksatla hukuka aykırı başka bir davranışta bulunulması halinde, mağdurun şikâyeti üzerine faile üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir."

ZAMAN

Bu haber 3,785 kez okundu.

Gül seyyar satıcının davetini geri çevirmedi04 Mart 2015 14:37
Tarabya'da yürüyüşe çıkan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kendisine davette bulunan seyyar satıcıyı kırmadı.
MHP'li vekilden Hülya Avşar'a tehdit!04 Mart 2015 14:36
80 darbesinden sonra askeri yönetimin idam ettiği Mustafa Pehlivanoğlu'nun hayatını anlatan sinema filmi için rol alacağı belirtilmişti. Bunun üzerine açıklama yapan MHP'li Büyükataman, ünlü oyuncuyu ve yapım ekibini tehdit etti.
Hatay'da silah ve mühimmat ele geçirildi04 Mart 2015 14:35
Rutin kontrol sırasında iki araçta, kalaşnikof tüfek ve 30 mermi, 5 tabanca, 17 şarjör, silah üstü dürbün, kasatura, el feneri ve kamuflaj boyası bulundu, 2'si Suriyeli 5 kişi tutuklandı
Buldan: Tekrir-i Müzakere ile gündeme gelecek04 Mart 2015 14:20
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili ve Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, “Genel kurulda şimdiye kadar paketin içinde geçen maddelerin Tekrir-i Müzakere yöntemiyle tekrar gündeme gelecek, bizim karşı çıktığımız 1’nci bölümdeki 16 madde Tekrir-i Müzakere yöntemiyle değişecek” dedi.
Erdoğan ilk kez bir konuğu Savarona'da ağırlıyor04 Mart 2015 14:19
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk kez bir yabancı konuğunu Savarona Yatı’nda ağırlıyor.
Bakan Elvan açıkladı: Yeni operatör geliyor04 Mart 2015 14:10
Ulaştırma Bakanı Lütfü Elvan 4G sürecinin başlatılmasıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Elvan Burada dördüncü operatörün geleceğin belirtti.
Genetik araştırmada Ermenilerin yarısı Türk çıktı04 Mart 2015 13:49
Ermenistan’da yapılan genetik araştırmalarda, Ermenilerin yarısının Türk kökenli olduğu ortaya çıktı.
Diş implantı yerleştirmede yeni teknik04 Mart 2015 12:48
-Meffert İmplant Enstitüsü Başkanı Dr. Özzeybek, yeni teknoloji ürünü matkap ucuyla implant tedavisinde iyileşme süresinin kısaldığını belirtti.
Aman dikkat! Cepte büyük risk!04 Mart 2015 12:39
Cep telefonlarında kullanılan uygulamalarda, kişisel verilere başkalarının ulaşma riski bulunduğu bildirildi.
Türkiye Uzay Kurumu için ilk adım04 Mart 2015 12:24
Türkiye Uzay Kurumu (TUK) için düğmeye basıldı. Uzay ve havacılık alanındaki çalışmalar tek elden yürütülecek. Kurum için hem ABD'nin NASA'sı, hem de AB'nin ESA'sı incelendi.
Kaçakçıların yeni gözdesi: Kum midyesi04 Mart 2015 12:06
Türkiye'de çok rağbet görmese de Akdeniz mutfaklarında ilgi çekmesi nedeniyle Edirne'de kum midyesi kaçakçılığı arttı.
Erdoğan'ın o görüşmesi iptal oldu04 Mart 2015 12:06
Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov, annesinin rahatsızlığı nedeniyle Türkiye'deki programını yarıda keserek ülkesine döndü.
Rusya'daki kriz Orta Asya ülkelerini de vurdu
Gül seyyar satıcının davetini geri çevirmedi
BBVA'nın Garanti Bankası'nı satın almasına onay
MHP'li vekilden Hülya Avşar'a tehdit!
Hatay'da silah ve mühimmat ele geçirildi
Misimovic'in Galatasaray pişmanlığı
Giresunspor için her maç final
Snowden: ABD'ye dönebilirim
Avustralya'da hükümetin yeni düzenlemeleri protesto edildi
Diyarbakır'a dev spor yatırımı
Rusya ve Mısır askeri işbirliği protokolü imzaladı
Duygusal filmler şişmanlatıyor
Galatasaray'da derbi mesaisi 1 eksikle başladı
Erken kayıt 10 Mart'ta sona eriyor
'Dolar'daki dalgalanma geçici'
TFF'den Yarsuvat'a geçmiş olsun mesajı!
FIBA maç takvimini görüştü
Yarvusat'ın tedavisi sürüyor
O da Türk taraftarlara hayran!
Pelin Karahan setlere dönüyor
Buldan: Tekrir-i Müzakere ile gündeme gelecek
Erdoğan ilk kez bir konuğu Savarona'da ağırlıyor
Enbar'da IŞİD operasyonu
IŞİD Humus'ta gaz kuyusunu ele geçirdi
Türkmen: "Tekrar aday olmayacağım"
Bakan Elvan açıkladı: Yeni operatör geliyor
Netanyahu Amerika'yı ikiye böldü
İsrail askerleri psikolojik tedavi istiyor
Tekirdağ'da kırmızı alarm!
Erdoğan ilk kez bir konuğu Savarona'da ağırlıyor
Genetik araştırmada Ermenilerin yarısı Türk çıktı
Dev banka 14 bin çalışanını çıkartacak!
Tokat olayında sürpriz gelişme!
680 bin dolara satılık kasaba
AK Parti adaylarında eleme süreci başlıyor
Barcelona'dan Real Madrid'i çıldırtan talep
G.Saray'a şok! Alacakları için CAS'a başvurdu
Sahibinden satılık servet!
İç Güvenlik Paketi değişiyor
Lübnan'da tarih öncesine ait mabed bulundu
Bolu Dağı'nda ulaşıma kar engeli!
Dybala'dan Barcelona için çılgın açıklama!
Bulgaristan'da içişleri bakanı istifa etti
90+'ların efendisi Bursaspor!
PKK hazırlıklara başladı! İşte o tarih...
Rus ve İngiliz turist sayısı düştü
BDDK'dan flaş Bank Asya kararı
Adana derbisi öncesi kritik uyarı
Atalanta'da Colantuono dönemi sona erdi
Diş implantı yerleştirmede yeni teknik
Bahçeli: Haramı çok olanlarda korku çok olur
Sözleşmesi bitti! Dev teklife 'hayır' diyemedi
Aman dikkat! Cepte büyük risk!
Diş implantı yerleştirmede yeni teknik
Türkiye Uzay Kurumu için ilk adım
Cumhuriyet, Ahmet Altan'a fena vurdu!
Rusya'da rezerv ve ulasal refah fonları azaldı
Ertuğrul Sağlam bombası
Forma sevdası sonunu getirdi
Burak Yılmaz Avrupa'nın devlerini geride bıraktı
Akın akın Ayn El Arab'a dönüyorlar
Erdoğan'ın o görüşmesi iptal oldu
Kaçakçıların yeni gözdesi: Kum midyesi
Çayın imparatoru! Kilosu 4 Bin TL
Yer fıstığının bilinmeyen faydası
Avrupa piyasasını sarsacak 21 yaşındaki golcü
"Gökyüzünün Formula 1'i"nde tek Türk pilot
Erdoğan: Çamlıca Camii'nin altı müze olacak
Kocaeli'de Mers virüsü şüphesi
Araplar Ordu’dan 100 konut aldı
Gece görüşlü ambulans helikopterler uçuşa hazır
Kabataş kazasının detayları ortaya çıktı
İkinci el otomobilde erken "bahar havası"
Galaxy S6 ve S6 Edge'nin satış fiyatları belli oldu
Paraşütle atlarsa hapse girecekler
Milyonlarca kişi GSS mağduru oldu
Merkez Bankası'ndan enflasyon açıklaması
40 dolarlık akıllı telefon!
Araplar Ordu’dan 100 konut aldı
Ülkü Ocakları'ndan Avşar'a veto!
Bank Asya'ya kötü haber
Müziğin farklı tarzları İBB Cemal Reşit Rey’de
Bakan Yılmaz Iraklı mevkidaşı ile buluştu
Emekli maaşlarına zam geliyor!
Ersan'ın 21 sayısı yetmedi
Kuyt gün sayıyor!
Galatasaray'da derbi totemi!
Sokak kavgası yaşam kavgasına dönüştü
Başbakan Davutoğlu ABD'de
Ersan'ın 21 sayısı yetmedi
Minik Tuğsem tedavi için İstanbul’a gitti
Kimse beklemiyordu! Salih için sürpriz gelişme
YGS'ye girecekler dikkat!
Çin savunma bütçesini yüzde 10 artıracak
Oğur: Ahmet Altan belgeleri okumadı
Facebook Afrika'ya bedava internet götürecek
Ukrayna'da patlama! En az 32 kişi hayatını kaybetti
Kadın işverenlerin oranı arttı
Mourinho 43'lük Brad Friedel'i istiyor!
Dolardan yeni rekor!