Yıldırım: Türkiye projeleri birer birer gerçekleştirdi

Yıldırım: Türkiye projeleri birer birer gerçekleştirdi
Başbakan Binali Yıldırım, ''Küresel kriz dünyada devam ederken Türkiye projeleri birer birer gerçekleştirdi.'' dedi.
Son güncelleme: 18.02.2017 / 10:18:03

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye-Malta İş Forumu'nda konuştu. 

Yıldırım, ''Küresel kriz dünyada devam ederken Türkiye projeleri birer birer gerçekleştirdi. Dünyanın ortasından demiryolu geçen en geniş köprüsünü yaptık, geçtiğimiz ay da Avrasya Tüneli'ni hizmete aldık. Marmaray ikinci sıraya düştü, Avrasya birinciliği aldı. Denizin 156 metre altından geçen bir tünel. 

Malta ana adayla diğer adayı birleştirme niyeti var. Dolayısıyla bizim Avrasya Tüneli'ne benzeyen bir tünel yapabiliriz, hızımızı alamazsak Türkiye'ye kadar devam edebiliriz.'' dedi.

Yıldırım'ın konuşmasının satır başları:

İyi bir iş ortamı var. İklim her bakımdan müsait. Gerek Malta, gerek Türk işadamlarını karşılıklı iş yapma konusunda daha fazla gayret göstermelerini bekliyorum. Burada seçim bölgemden de, İzmir'den de işadamları var. İzmir-Malta ilişkilerinin geçmiş bir hikayesi de var.

Dolayısıyla Malta'dan İzmir'e geçmiş tarihlerde yerleşmiş ve orada hayatını sürdürmüş Maltalılar var. Bunlar bizim aramızdaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayan değerlerimiz.

KIBRIS'A BORUYLA SU GÖTÜRÜYORUZ

Kıbrıs'a boruyla su götürüyoruz. Akdeniz'in dibinden 135 kilometre mesafeye Antalya Manavgat'tan su taşıdık. Kısacası tabii ki ihtiyaçlar sınırsız, kaynaklar sınırlı. Bu sınırsız ihtiyaçları, sınırlı kaynaklarla görebilmek kolay değil. Genel bütçe imkanları her zaman yeterli olmuyor.

Bu yüzden geliştirdiğimiz yap işlet devret modeli sayesinde Türkiye'nin ertelemekte olduğu projeleri birer birer hayata geçirdik.

Bu tecrübelerin hepsini paylaşabiliriz. Birlikte iş yapabiliriz. Turizm alanında ilişkilerimizin hızlı gelişeceğine eminim. Zaman zaman ülkeler güvenlik ve terör sıralaması yaparak turizmin belirli yerlerden başka yerlere kaymasını sağlamaya çalışıyorlar.

Malta ne kadar güvenliyse İstanbul da o kadar güvenli. Dünyada terörden korunan hiçbir yer. Bunu yaşayarak gördük.

Dil öğrenimi anlamında çok büyük bir potansiyel var. 25 milyon öğrencimiz var ama merak etmeyin hepsini aynı anda gönderemeyiz. Biraz orada, biraz burada, biraz öğreticiler Türkiye'ye gelecek. Böylece Avrupa Birlği'ne girmeden önce bu lisan mevzusunu da halletmiş olacağız. Nasıl olsa daha çok vaktimiz var. Acelemiz yok.

 

YORUMLAR
avatar
  • avatar
    Tahir

    istanbul projeleri demek istedi herhalde haberin ilk paragrafına bakarmısınız Anadolu'ya ait bir şey varmı. cumhurbaşkanı istanbul ekibini kurdu varsa yoksa istanbul. Anadolu'ya olan bu nefretlerini anlayamadım doğrusu. Ankara'daki kurumlara birer ikişer götürdüler. Sn. Ahmet Davutoğlu'nun bu yüzden ayrıldığını düşünüyorum. Bunları not ediyoruz.

    cevapla