Savcılıktan Cübbeli Ahmet için flaş karar

Savcılıktan Cübbeli Ahmet için flaş karar
Kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak bilinen, Ahmet Mahmut Ünlü'nün satranç oyunuyla ilgili sözlerine takipsizlik kararı verildi.
Son güncelleme: 22.04.2017 / 07:32:32

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen, Ahmet Mahmut Ünlü'nün sosyal medyada yer alan bir videosunda, “Satranç tavladan da kumardan da beter, satranç oynamaktansa ateşi tutmak daha hayırlı… Oynayana bakan da domuz eti yiyen gibidir" sözlerine takipsizlik kararı verildi. 

Takipsizlik kararında Ünlü'nün sözlerinin ifade ve düşünce özgürlüğü kapsamında olduğu belirtildi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca verilen takipsizlik kararında, Mücahit Bayraktar'ın suç duyurusunda bulunduğu belirtildi. 

Söz konusu suç duyurusunda Ahmet Mahmut Ünlü'nün halkın dini inançlarını kullanarak sömürmek suretiyle halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği belirtilerek, “Şüpheli Ünlü'nün 1 Ocak 2017'de sosyal medyada yer alan bir videosunda yaptığı açıklamada, 'Satranç tavladan da kumardan da beter. Satranç oynamaktansa ateşi tutmak daha hayırlı. Satranç oynayan kişi insanların en yalancısı, oynayanlarda ölürken kelime-i şahadet nasip olmayabilir. Satranç oynayan lanetlenmiştir. Oynayana bakan da domuz eti yiyen gibidir" şeklinde söylemde bulunduğu belirtildi.

ÜNLÜ: İFADE ÖZGÜRLÜĞÜMÜ KULLANDIM

Suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma kapsamında ifadesi alınan Ahmet Mahmut Ünlü, “Tavla ve satrancın caiz olmadığını söylerken Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından İslam ve Toplum isimli ilmihalini dikkate aldım. 119-120-121 sayfalarında satrancın haram olduğuna dair görüşlere yer verilmiştir. Ben bu konuda düşünce ve ifade özgürlüğümü kullandım. Suç olduğunu düşünmüyorum" dedi.

SUÇ İŞLENMEDİĞİ BELİRTİLDİ

Takipsizlik kararında şikayete konu paylaşımda “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçunun işlenmediği, şüphelinin sosyal medyada yapmış olduğu paylaşımın ifade ve düşünce özgürlüğü kapsamında olduğu ifade edildi. 

Atılı suçtan Ahmet Mahmut Ünlü hakkında kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiği belirtildi.

YORUMLAR
avatar
 • avatar
  Yılmaz

  Hükümete en çok zarar veren grup bunlar. Akıl bilme kim karşıysa yok olup gider

  cevapla
  • avatar
   Murat

   bahsettiğin grubun hükümete ille de zarar veye fayda sağlayalım diye bir derdi yoktur, sadece İslam tam anlaşılsın ve yaşansın isterler. Unutma akıl ve bilimi de yaratan Allah'tır ve İslama kim karşıysa yok olup gider..

 • avatar
  MİÇO

  cahil cahil konuşmayın artık. islam halifesi yavuz sultan selim han usta bir santranç oyuncusuydu ,ondan daha mı ilim ve takva sahibi mi bu konuşanlar. ortada iddaa bahis varsa hepsi haram yazı tura atmakta haram olur, birde vakit kaybından dolayı sakıncalı olabilir .

  cevapla
  • avatar
   Murat

   Millete saldıracağına Fıkıh kitaplarına baksan devlet başkanlarının satranç oynamasına cevaz verildiğini görürsün..

 • avatar
  Ademogli

  Cübbeli ahmeti hiç sevmem ama maalesef öyle hocalar türediki cübbeli ahmete rahmet okutacak cinsten Metin Balkanlioglu diye birisi cikti herkesi kâfir ilan ediyor sanırsam bundan 1 ay evvel SP tisi referandumda HAYIR diyeceğiz aciklamasini yaptıktan sonra bu Metin Balkanoglu denen zat SP lieri kâfir ilan etti ve sizler bizlerin camiilerine gelmeyin dedi daha sonra bir açıklama yapti hayır diyenler kâfirdir dedi şimdi bu hocaya soruyorum sen hangi hakla senin gibi düşünmeyeni kâfir ilan ediyon sen bu hakki nerden aliyon sen ve senin gibi düşünen hocalara şu cevabi veriyorum Bir kiside zerre noktası kadar Iman varsa onu kimse kafir ilan edemez kâfir ilan eden kafir olma tehlikesi vardir ey hocayiz diye geçinenler biz sizi Ahirete göreceğiz bakalim hesabi nasıl vereceksiniz

  cevapla
 • avatar
  Osman Emral

  Böyle şarlatanlara her hangi bir şekilde prim verenler utasınlar. Bu diyanet ne iş yapar bilen varmı?

  cevapla
 • avatar
  ax111

  Çok konuşuyorsun hoca. Kendin yaşamadığın için de tesir etmiyor. Ya ne diye konuşursun? Konuşacaksan """Helal Lokma"""yı konuş. Gece gündüz helal lokmayı konuş da bak gör neler oluyor? Lokmalar düzeldi mi bak gör o zaman her şey kendiliğinden nasıl düzeliyor. Ama ne hikmetse işin laf tarafı hep galip geliyor. O zaman da karşı taraf galip geliyor. En iyisi lokmalar düzelecek, herkes helalleşecek. Haram lokma, feyzi keser, namaz kılsan bile tat alamazsın, ibadet zor gelir, vesvese çok olur, istikamet ehli olamazsın, iffet, ar, vefa duyguları zayıflar, bünye nasihat kabul etmez olur. Bünyeler değişmedikçe de Allah (cc) hakkımızdaki hükmünü değiştirmez. Namaz olmadan da sağlam bir manevi bünye oluşmaz. Velhasıl temel helal lokma ile başlar. İlle helal, ille helal. Ya hocam, işte böyle. Kalp mamur olmadan neyi imar edeceksin?

  cevapla
 • avatar
  Malcolm X

  REİS Recep Tayyip Erdoğan, HER MİTİNGİNDE millet SATRANÇ dağıtarak Cübbeli ve onun din anlayışına mensup olanlara cevabı veriyor. "Oynayana bakan da domuz eti yiyen gibidir" diyor din cahili cübbeli, o zaman Reis de satranç dağıttığı için domuz eti dağıtıyor gibi mi diyeceğiz? Bu sahtekarlıkları bu hurafeleri duymaktan bıktık artık yeter ya. Kurana, sahih hadislere ve Muhammed Aleyhisselam'ın sahih söz ve uygulamalarına aykırı pislikleri din diye anlatmasınlar. Diyanet uyumasın ve uyutmasın artık yeter...

  cevapla