Sarı hafriyat kamyonu terörüne operasyon

Sarı hafriyat kamyonu terörüne operasyon
İstanbul’da pek çok kazada ölüme neden olan "sarı hafriyat kamyonlarıyla" ilgili operasyon yapıldı. 10 polis ile 4 firma yetkilisi tutuklandı.
Son güncelleme: 20.06.2017 / 01:48:39

Trafik polislerinin, İstanbul Ayazağa, Maslak, Büyükdere ve Cendere bölgelerinde hafriyat taşıma işi yapan kamyonlardan rüşvet aldıkları ihbarları gelmesi üzerine, savcılığın talimatıyla Asayiş Şube Müdürlüğü harekete geçti.

6 ay önce başlatılan soruşturmayı Gasp Büro Amirliği ekipleri yaptı. İddialarla ilgili bazı firma sahiplerine yönelik teknik ve fiziki takip yapılmaya başlandı.

POLİSLER TEK TEK TESPİT EDİLDİ

Takiplerde hafriyat taşıyan kamyonların gelip gittiği istikametlerde görev yapan polis memurları tek tek tespit edildi.

Gazete Habertürk'ten Mustafa Şekeroğlu'nun haberine göre biri komiser yardımcısı olmak üzere 10 trafik polisinin, 8 hafriyat firması sahibiyle yüz yüze görüşmeler yaptıkları belirlendi. Trafik polisleri ile firma sahiplerinin yol istikametinde bir benzin istasyonunda yaptıkları görüşme fiziki takibe takıldı ve bu görüşme kamerayla kaydedildi.

İddialara göre, bu görüşmeler teknik takibe takılmamak için yüz yüze yapıldı ve firma yetkilileri polislere rüşvet erdi.

GÖRÜŞMELER DOSYADA

İddialara göre, trafik polisleri, bu görüşmelerden sonra 8 hafriyat firmasına ait kamyonların fazla yük taşımasına ve brandasız yola çıkmasına izin verdi. Bazı firma yetkililerin, fazla yük taşıyan hafriyat kamyonu şoförleriyle yaptıkları cep telefon görüşmeleri de dosyaya delil olarak konuldu.

"POLİSİ HALLETTİM, SEN GEÇERSİN"

Bazı görüşmelerde, firma yetkilisinin fazla yük taşıyan şoföre “Polisi hallettim, sen geçersin” şeklinde verdiği bilgi de dosyada yer alıyor. Şüpheli polislerin tonaj aşımı yapan hafriyat kamyonlarına rüşvet karşılığı göz yumduklarının görülmesi üzerine düğmeye basıldı.

Elde edilen delillerin ardından operasyon düzenlendi. Biri komiser yardımcısı 10 polis ile 4 hafriyat şirketi sahibi gözaltına alındı. Asayiş Şube Müdürlüğü’ne götürülen şüpheliler, suçlamaları kabul etmedi. Hafriyat şirketi sahiplerine yapılan telefon ve yüz yüze görüşmeleri soruldu.

Rüşvet verdikleri iddiasıyla gözaltına alınan 4 patron, görüşmeleri hatırlamadıklarını iddia etti.

10'U POLİS 14 KİŞİ TUTUKLANDI

Soruşturmanın ardından 10’u polis 14 kişi adliyeye gönderildi.

Rüşvet ilişkileri tespit edilen 10 polis ile rüşvet veren 4 patron, kaçma ve delil karartma ihtimalleri de göz önünde bulundurularak tutuklandı.

Olayla ilgili 4 hafriyat şirketi sahibi daha aranıyor.

YORUMLAR
avatar
 • avatar
  Hüseyin Yalçınkaya

  Tabi ki gelen şikayetlere göre hareket edilecek ama görünen bir şey var buna tüm sürücüler dahil hız ihlali şerit ihlali hat safhada hiç bir kimsenin saygısı ve tahammulü yok trafik kuralı diye bir şey zaten yok yeni sürücü belgesi alıp trafiğe çıkan kişinin öğrendiğini tamamen unutması trafiğin kuralsızlığın sistemine uyması gerekiyor yoksa kaza yapması kaçınılmaz. Bu konu çok önemli ama kesinlikle iligilenilmiyor yiyecek paketçi kuryeci motorlar her an her yerde yanınızda bitebiliyor yayaların geçitlerini kaldırımlarını kullanıyor önlem yok trafik polisleri rutin kontrolleri dışında park cezaları ile ilgileniyor. Diğer kontroller yapulmıyor Eğitici hiç bir adım yok maalesef durum bu

  cevapla
 • avatar
  mehmet ali sürücü

  merhaba herzaman geçmiş bulunduğum habipler mahmutbey ve habibler edirne kapı arasındaki kamyonlar için max. hız sınırı 70 olan fakat kamyoncuların 90 ile gittiği bölgeye dikkat çekelim... daha geçenlerde bir kızımız ne yazıkki vefat etti... hız limitlerine uymuyorlar ilgililere duyrulur...

  cevapla