Şanlıurfa'da bombalı saldırı

Şanlıurfa'da bombalı saldırı
Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde Savcılar Sitesine bombalı araçla saldırı düzenlendi. Olayda biri çocuk 2 kişi hayatını kaybetti.
Son güncelleme: 18.02.2017 / 08:58:49

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde Savcılar Sitesine bomba yüklü araçla terör saldırısı düzenlendi. 

Olayda biri çocuk 2 kişinin hayatını kaybettiği, 17 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Yenişehir Mahallesi'ndeki Savcılar Sitesi'nde saat 20.40 sularında meydana gelen terör saldırısının ardından bölgeyi güvenlik çemberine alan polis ekipleri, olay yerinde inceleme başlattı. İki savcı da patlama bölgesine geldi.

Terör saldırısının ardından Şanlıurfa ve çevre ilçelerden sevk edilen takviye polis ve sağlık ekibi de Viranşehir'e ulaştı.

Şiddetli patlama sırasında mahallede bulunan çok sayıda ev ile park halindeki araçlarda hasar oluştu. Evleri hasar gören vatandaşlar yakınlarının yanına yerleşmek zorunda kaldı.

Bu arada, patlamayı haber alıp yaralıların bir kısmının tedavi gördüğü Viranşehir Devlet Hastanesine giden çok sayıda vatandaş da kan bağışında bulunmak istedi.

ŞANLIURFA VALİSİ'NDEN AÇIKLAMA

Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Viranşehir ilçesindeki patlamanın bombalı araçla gerçekleştirildiğini, olayda 3 yaşında bir çocuğun yaşamını yitirdiğini, 15 kişinin de yaralandığını söyledi.

Tuna, aldıkları ilk bilgilere göre akşam saatlerinde 18-20 yaşlarında bir kişinin Yenişehir Mahallesi'ndeki Savcılar Sitesine bomba yüklü bir aracı park ettiğini belirtti.

(Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, terör saldırısında yaralananları tedavi gördükleri hastanede ziyaret etti.)

''UZAKTAN KUMANDA İLE PATLATILDI''

Tuna, "Patlayıcı yüklü bir araç daha sonra uzaktan kumandayla patlatılarak lojmanlara yönelik bir terör saldırısı gerçekleştirilmiştir. Lojmanlar büyük ölçüde hasar görmüştür." dedi.

ERDOĞAN BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa Viranşehir'deki terör saldırısıyla ilgili Vali Güngör Azim Tuna'dan bilgi alarak, saldırıda hayatını kaybeden 3 yaşındaki erkek çocuğa Allah'tan rahmet, 15 yaralıya acil şifa dileğinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Erdoğan, Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde hakim ve savcı lojmanlarının yakınında meydana gelen patlamayla ilgili  Vali Tuna'yı telefonla arayarak olay hakkında bilgi aldı.

Erdoğan'ın bombalı araçla gerçekleştirilen saldırıda hayatını kaybeden 3 yaşındaki erkek çocuğa Allah'tan rahmet, 15 yaralıya da acil şifa dileğinde bulunduğu belirtildi.

BAŞBAKAN'DAN AÇIKLAMA

Başbakan Binali Yıldırım da yayımladığı taziye mesajında, "Şanlıurfa'da masum bir evladımızın hunharca ölümüne ve 15 vatandaşımızın yaralanmasına yol açan katil terör örgütünü lanetliyorum. Çocuk masumiyetini katleden ve hayata kasteden terör örgütleri bütün unsurlarıyla birlikte helak olacaklardır." dedi.

HÜKÜMETTEN İLK AÇIKLAMA

Bozdağ yaptığı açıklamada; "Şanlıurfa Viranşehir'de hakim,savcı ve zabıt katiplerine dönük terör saldırısını,bu saldırıyı yapanları/yaptıranları şiddetle lanetliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Yargı camiamıza büyük geçmiş olsun.

''TERÖRE VE DESTEKÇİLERİNE LANET OLSUN''

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Verdiğimiz şehitlerimizin üzüntüsü tazeyken, Urfa'da 3 yaşında evladımızı teröre kurban verdik. Teröre ve terör destekçilerine lanet olsun!" ifadelerini kullandı.

SALDIRI MİLLETİMİZE, DEVLETİMİZE VE BİRLİĞİMİZE YAPILDI

Bu terör saldırısı, sadece yargı görevi yapanlara değil aynı zamanda hukuka, adalete, milletimize, devletimize ve birliğimize yapılmıştır. Hiçbir terör örgütü/terör saldırısı, Türkiye'nin terörle mücadelesini zaafa uğratamayacaktır.

Terörle,kararlı/etkin mücadelemiz sürecektir. Hakim ve savcılar ile onlara yardımcı adli görevliler, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da adaleti ayakta tutmaya devam edecektir." ifadelerini kullandı.

''KAHRMAN GÜÇLERİMİZ GEREKEN CEVABI VERDİ''

İçişleri Bakanı Soylu, ''Bir üzücü haber vereceğim, biraz önce Şanlıurfa'da çok uzun zamandır memlekette patlama, çatlama olmuyor, derslerini veriyoruz. Viranşehir'de adliye konutları önünde patlama oldu. 15 civarında hafif yaralı olduğunu arkadaşlarımız iletti.

6 yaşındaki bir çocuğumuz şehit oldu. Allah rahmet eylesin. 

PKK'NIN ADINI BU ÜLKEDEN VE TOPRAKLARDAN SİLECEĞİZ

Hiç merak etmeyin. Aziz milletimize sözümüzdür. Hiçbir şeyden çekinmeden bu aziz milletimizin ve kıymetli Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu iradenin savunucularız. PKK'nın adını bu ülkeden ve topraklardan sileceğiz.

(Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde bir patlama meydana geldi. Olayın ardından hastanalere gelen Şanlıurfalılar, kan bağışında bulundu.)

Kaynak: Anadolu Ajansı
YORUMLAR
avatar
 • avatar
  yavuz

  ckp (kemal) sen nasıl bi şizofrensin ya . kendi desteklediğin terörü, Terörü destekleyenlere lanet olsun diyerek yine kendini lanetliyorsun..evet bende seni lanetliyorum lanet olsun chp ye birgün helak olacaksın inşallah...

  cevapla
 • avatar
  bekir ziya

  Amerikalılar geldi, yine bombalar patlamaya başladı. Sokmayın bu itleri kapıdan içeri. Terörist şerefsizlerin de Amerikan iti oldukları tescilleniyor bu eylemlerle.

  cevapla