S-400 füze savunma sistemi nedir?

S-400 füze savunma sistemi nedir?
Türkiye ve Rusya S-400 füzeleri konusunda anlaştı, ABD çılgına döndü. Peki S-400 füzesinin özellikleri nedir? İşte cevapları...
Son güncelleme: 14.09.2017 / 19:35:45

Türkiye ve Rusya S-400 füze savunma sisteminin satışı konusunda anlaştı.

Anlaşmayı ilk olarak, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in askeri-teknik iş birliğinden sorumlu danışmanı Vladimir Kojin duyurmuştu.

Anlaşmanın ardından ABD çılgına dönerken, vatandaşlar da S-400'ün özelliklerini araştırmaya başladı.

S-400 NEDİR?

Yaklaşık 400 kilometrelik menzile sahip olan S-400 füze savunma sistemi, karadan havaya ateşlenebiliyor ve uçakların vurularak düşürülmesini sağlıyor.

S-400'ün kullandığı füzeler kısa, orta ve uzun menzillerde aynı anda kullanılabiliyor.

S-400 sistemlerini benzerlerinden ayıran en önemli özelliği, uzun menzili. S-400 HSS'nin 9IN6E radar menzili 600 km, 40N6 füze azami menzil 400 km irtifa 30 km'dir.

S-400 füze sisteminde komuta merkezi aynı anda 6 bataryaya komut verebiliyor ve her batarya 12 fırlatma aracına komuta eden bir 96L6 radara sahip. Bu radarlar hayalet uçak olarak tabir edilen hedefleri izleme ve bu hedeflere kilitlenme özelliğine de sahip.

ERDOĞAN: ÇILGINA DÖNDÜLER

ATO Congresium'da Belediye Başkanları Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da ABD'ye seslenerek, "Bir S-400 anlaşması yaptık diye çılgına döndüler ya. Ne olacaktı, sizi mi bekleyeceğiz? Biz de bütün güvenlik noktasında tedbirlerimizi alıyoruz ve alacağız" dedi.

ABD'DEN S-400 YORUMU: KAYGI VERİCİ

S-400 anlaşmasıyla ilgili konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, "NATO üyesi ülkelerin NATO sistemleriyle uyumlu askeri malzeme kullanmaları önemli. Rusya sistemi, eğer Türkiye bahsedildiği gibi S-400'leri alırsa bu standartlara uymaz ve bu bizim için kaygı verici bir durum" dedi.

 

60 Saniyede 10 Gündem

YORUMLAR
avatar
 • avatar
  Hasan

  Bizde kaygı duymanızı istiyoruz zaten

  cevapla
  • avatar
   evett

   aynen biz de bunlar bibilerinin kaygılı ve panik ve her an ölücek korkusuyla yaşamalarını istiyoruz pkk lı itler gibi ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++