Raşid Gannuşi: İslamcılık Geleneğinde Bir Demokrat

Raşid Gannuşi: İslamcılık Geleneğinde Bir Demokrat
Filistin asıllı akademisyen Azzam Tamimi'nin Hece Yayınları'ndan çıkan "Raşid Gannuşi: İslamcılık Geleneğinde Bir Demokrat" kitabı raflardaki yerini aldı.
Son güncelleme: 27.12.2016 / 16:40:49

Azzam Tamimi, emperyalizmin yetmiş yıldır açık bir hapishaneye çevirdiği; kadın, yaşlı ve çocuk demeden kan döktüğü bir coğrafyada Filistin’de doğdu. Siyonizmin Ortadoğu’daki planlarının düğüm noktasından Ortadoğu’ya bakıyor. Akademik çalışmalarında Ortadoğu siyasal kültürünü araştırdı.

2016 Şubat ayında Haber10’a verdiği röportajda, “Şayet "Arap Baharı" başarıya ulaşsaydı iki sonuç doğuracaktı:

Birincisi; bu bölgede demokratik, siyasi yönetimler oluşacaktı. İkincisi ise; bölgede bulunan ülkeler ve dolayısıyla halklar arasındaki suni sınırlar kalkacaktı. Bu durum Siyonist projeye büyük bir tehlike oluşturacaktı. 

Bu yüzden İsrail, Sisi’yi tarihlerinin en büyük siyasi ve stratejik ortağı olarak görüyor. Çünkü Sisi, Arap Baharı’nı arkadan vuranların başında geliyor.” demişti.

Tamimi’nin Tunuslu aktivist ve düşünür Raşid Gannuşi’yi anlattığı kitap, Ayşe Yönkul’un çevirisiyle Hece Yayınları’ndan çıktı. Okuyucuyla henüz buluşan kitapta Gannuşi’nin fikir ve siyaset yaşamı ve İslamcılığın demokrasi serüveni anlatılıyor.

Fordham Üniversitesi'nden Siyaset Bilimi Profesörü John Entelis kitabı "şiddete karşı duran İslami demokrasi uzun zamandır Tunuslu siyaset düşünürü ve aktivist Raşid Gannuşi ile özdeşleştiriliyordu. Fakat Azzam Tamimi’nin bu eserine kadar, Avrupa dünyası Gannuşi’nin düşünce dünyasının derinliği (demokrasinin siyasi varsayımları ile İslam’ın ahlaki otoritesinin birleşiminden oluşan zenginlik) ile muhatap olamamıştı.

Birincil ve ikincil kaynakları özenle harmanlayan Tamimi, Müslüman dünyasının en verimli aynı zamanda en çok tartışılan siyasi aktivistlerinden birini okuyucuların fikir dünyasına tanıtmış oldu." diyerek tanımlıyor.

Dartmouth College'den Dirk Vandewalle ise eserin analiz yönüne dikkat çekiyor. Vandewalle; "çağdaş İslam düşünürlerinden Gannuşi, hem en önemli hem de en tartışma götüren kişilerdendir. Tunus’taki kısa siyasi kariyeri boyunca, çağdaş şehirlerde Müslüman politikaların yarattığı imkanları ve direnci vurgulamıştır.

Batı’da bilinmeyen birçok konuya bilgelikle değinen, edindiği dokümanlara ve son yıllarda Kuzey Afrika’daki karmaşık atmosferde varlığını sürdüren İslamcı Gannuşi’ye hassasiyetle yaklaşan Tamimi, Gannuşi’nin karşılaştığı ikilemlerle (gelenekselciler ile radikal İslamcılar, Batılı ile yerli) yoğurduğu fikirlerinin analizini dikkatle inşa etmiştir.

Bu biyografi ve siyaset teorisi eseri, diğer çağdaş İslamcı aktivistler hakkında yazılmış benzer eserler arasından sıyrılarak öne çıkmaktadır." diyor.

YORUMLAR
avatar

Henüz hiç yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yazın!