OHAL tezkeresi Meclis'te kabul edildi

OHAL tezkeresi Meclis'te kabul edildi
TBMM Genel Kurulunda görüşülen OHAL'in 3 ay daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi kabul edildi.
Son güncelleme: 17.07.2017 / 19:38:41

Olağanüstü halin (OHAL), 19 Temmuz 2017 Çarşamba gününden geçerli olmak üzere 3 ay süreyle uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

''BÖYLE BİR ORTAMDA ZORUNLU''

AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, tezkereyle ilgili şahsı adına yaptığı konuşmada, 15 Temmuz darbe girişimine ve ülkenin terör örgütlerine karşı verdiği mücadeleye işaret ederek OHAL uygulamasının böyle bir ortamda zorunluluk olduğunu belirtti.

Hakkari Yüksekova'da terör örgütü PKK'nın hain saldırısı sonucu 4'ü ağır 17 askerin yaralandığı haberini aldıklarını söyleyen Türkoğlu, yaralı askerlere Allah'tan acil şifa dileklerinde bulundu.

CHP Tunceli İl Başkanı Ali Rıza Güder'in, terör örgütü PKK tarafından şehit edilen öğretmenle ilgili sözlerinin salondakileri gözyaşlarına boğduğunu ifade eden Türkoğlu, "Bu başkanımızın davranışının hepimize, CHP'ye, HDP'ye ve tüm insanlık alemine örnek olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

Türkoğlu, darbe girişiminin yaşandığı gece TBMM'nin de bombalandığını, saat 02.30 sıralarında kendisi ve ailesinin de atılan bu bombalar sırasında yara aldığını dile getirdi.

"Gazi Meclisin gazi milletvekili ve gazi ailesi olma şerefine nail olduk." diyen Türkoğlu, şunları kaydetti:

15 Temmuz'da aziz milletimiz eşsiz bir destan yazmıştır. Milletimizin amansız mücadelesiyle üzerimize çullanan bu FETÖ sürüsü tarih sahnesinden bir daha kalkmamak üzere yerle bir edilmiştir. Bugün o hainler adalet önünde hesap vermektedirler.

Yaşanılan süreç olağan bir süreç değildir. Dünyada eşine rastlanılmayan bu hain ve alçak darbe girişiminin müsebbibi FETÖ ile mücadelede de olağanüstü tedbirler almak zaruri bir gerekliliktir. Bu tedbirlerin de en ehemmiyetlisi şüphesiz olağanüstü haldir. OHAL sıkıyönetim değildir.

OHAL, demokrasinin daha iyi işleyebilmesi için devleti etkin kılma adına başvurulan bir yöntemdir. Devletin ayakta kalması için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Terörle mücadelede yürütülen etkin mücadele ile aydınlık yarınlara kararlı şekilde yürünecektir.

Konuşmaların ardından, OHAL'in 19 Temmuz 2017 Çarşamba günü saat 01.00'den geçerli olmak üzere 3 ay süreyle uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi, yapılan oylamada kabul edildi.

YORUMLAR
avatar
  • avatar
    Abdülkadir

    Ben bu zamana kadar ohali hiç hissetmedi.Zira ohal o darbecilerin yaptığı ohalden farklı bir ohal.Burada halkı baskı altına almak yok.Böyle bir ohali her zaman olmasını isteriz.Zira o zaman ülkemiz daha güvenlikli olur.Bir kere bu ohal Türkiyeden fetö,dhkpc,pkk bitene kadar devam etmelidir.Bu örgütlerin sonu getirilmeden ohal kaldırılırsa yine başlangıca dönme ihtimalimiz vardır.Yani terörün sürekli arttığı döneme döneriz.İşte terör örgütlerinin sonunu etirmedikçe bu ohali kaldırmayın.Ne zaman ki bu ülkede terör örgütleri sıfırlanır o zaman artık huzur ve güven ortamı sağlanmış olur.Ohalden önce terör her gün masum canları alıyordu bu ülkede şimdi Allaha çok şükür oldukça azaldı.İşte güvenlik güçlerimizden bazen azda olsa şehit veriyoruz.Ama bundan 1-2 yıl önce öylemiydi..Her gün onlarca insanımız güvenlik güçlerimiz şehit oluyordu.Gönül isterdiki bu ohalde artık canlarımız yanmasın güvenlik güçlerimizden sıfır şehit olsun.Ama su uyuyor düşman uyumuyor.Bunuda unutmamak gerekiyor.Eskiye oranla çok çok az insanımız terörden dolayı hayatını kaybediyor.İnşallah Devletimiz yurdumuzun her yerinde hakimiyeti eline aldı.Hamdolsun.Selam ve dua ile

    cevapla