İsviçre'den Mehmet Çek'e hapis, HABER10'a iftira

İsviçre'den Mehmet Çek'e hapis, HABER10'a iftira
Gündemlerini bir süredir Türkiye üzerinden belirleyen İsviçre medyası HABER10 ve yazarımız Mehmet Çek'i hedef tahtasına oturttu.
Son güncelleme: 21.03.2017 / 06:15:07

İsviçre’nin önde gelen gazetelerinden “Tages Anzeiger” tam sayfa verdiği haberinde HABER10’a yönelik asılsız iftiralarda bulundu. Terör örgütü FETÖ’ya ilişkin asılsız ve yalan haberler yapıldığının iddia edildiği metinde yazarımız Mehmet Çek, “İsviçre’de Erdoğan’ın en ateşli savunucusu” olarak lanse edilerek hedef gösterildi.

PENSİLVANYA’DAKİ GELSE HABER10’A DİŞ GEÇİREMEZ

HABER10 yazarı Mehmet Çek ise haberi yapan gazeteci Thomas Knellwolf’a hitaben bir mektup yazarak durumun vahametini anlattı.

Gazeteci Knellwolf’a Çek, röportaj esnasında söylenenlerden çok, farklı mecralardan servis edilen yalanları yazdığı için yaptığı hatayı gösterdi. Yazarımız Çek, “bize röportaj için geldiğinizde, kendisine servis edilenleri yayınlamak yerine İsviçre’de araştırıp sorgulayan bir gazeteciyi gördük diye sevinmiştik ancak yine hayal kırıklığı yaşıyoruz. Görünen o ki bizi dinlemiş ancak yine FETÖ’nün sözcülerinin size servis ettiklerini yazmışsınız.” dedi.

Çek mektubuna şöyle devam etti.

“Ne demek 'Türkiye’de yapılacak referandumda Erdoğan için 'EVET' diyecekler İsviçre’yi terk etsin?' Nerede sizin şu meşhur fikir özgürlüğünüz, demokrasiniz?

Bir çift sözde dostum, arkadaşım Fuat Uğur için söylemeliyim. Bir terör şebekesinin direktifiyle Türkiye`nin en tanınmış, en cesur gazetecilerinden birine çamur atıyorsunuz. Size Fuat Uğur’un İstanbul davetini ilettim, keşke uzaktan yalan ve iftira etmek yerine gidip kendisiyle bire bir konuşmayı deneseydiniz...

Belli ki FETÖ’cü akıl hocalarınız size seçmece bir liste vermiş ve siz beni, Fuat Uğur'u, ATV ve Sabah ile HABER10’u sıraya koymuşsunuz.."

Yazarımız Çek ayrıca, yasal olan hakları, yasal bir ülkeyi ve onun yasal haklarını savunduğu için suçlu konumuna itilmesine anlam veremediğini belirtirken, "FETÖ’cülerin direktifiyle beni, bir meslektaşınızı hedefe koymanıza da ayrıca üzüldüm. “İsviçre'de Erdoğan’ın en ateşli savunucusu" diyerek güya hedefe oturtmuşsunuz.

Bizde bir laf var, "Allah var, gam yok" derler, yeter ki sizin dünyanızın kurulu düzenine çomak sokmuş, bütün ağabalarınıza rest çekmiş o adamın -sizin deyiminizle- savunuculuğunu hakkıyla yapabilelim." dedi.

TERÖRİSTLER EVİNE SALDIRMIŞTI TERÖRİSTLERE DEĞİL MEHMET ÇEK'E HAPİS CEZASI VERİLDİ

Yazarımız Mehmet Çek’in evine 2016 Aralık ayında teröristlerce saldırılmış ve sonrasında Çek, sürekli hakaret ve tehdit içerikli telefonlar ve mesajlar almıştı.

Yazarımız Çek, İsviçre Mahkemeleri tarafından gelen telefon ve mesajları izinsiz(!) olarak kaydettiği gerekçesiyle 30 gün hapis ve 860 İsviçre Frangı para cezasına çarptırıldı.

YORUMLAR
avatar
  • avatar
    servet kocaağa

    Bunda şaşacak ne var ki? Ben 15 temmuzu 16 temmuza bağlayan geceyi külliyenin kapısında geçirmeme ve bunu ispat edecek durumda olmama rağmen geçmişteki 7 aydan daha kısa süreli bir sendika üyeliğinden dolayı hainlik yaftası yedirilmiş olarak 8 aydır kendimi ihraç edilmeye hazırlıyorum. Haber sitenizde bir gün olsun inanarak bir mağduru manşete taşımadınız, ancak bu benim Mehmet ÇEK beye geçmiş olsun dememe engel değil. Gelelim İsviçreli dostların! durumuna. Aslında medeni hukukta örnek aldığımız bu zevat-ı muhteremleri biz o kadar gözümüzde büyüttük ki, şimdiki kızgınlığımızın sebebi Arapların cahiliye devrinde helvadan put yapıp sonradan acıkınca yemelerine veya bir yolculukta kendisini koruması için yanına küçük bir taş vs. bir şey alıp yolculuk bitince o kutsallık yüklediği nesneyi kaldırıp atması benzeri bir olaya benziyor. Batı medeniyeti için doğru-yanlış değil, faydalı-faydasız kavramları mevcut olup tanrıları Makyavel'in buyurduğu üzere amaca ulaşan her yol meşrudur. Yerine göre meyve bıçağını suç sayarken, hatırlarsanız Fehriye'nin tabancasını terör aracı olarak tanımlamamıştılar. Yıllardır çocuklarımıza batı tipi insanı ve yaşamını empoze eden bizler ne batının kötü bir taklitçisi olabildik, ne de doğuya tepeden bakmaktan vazgeçebildik. Hemde bu çelişkiyi her alanda bunu yaşıyoruz. Yerli düşünceler aşırı uç gibi görünmeye başladı, iki medeniyetin diyaloğuna çalışır gibi görünüp, aslında bizi batıya uşak etmek isteyenlerin değirmenlerine su taşımışız vesselam. Mehmet bey'e verilen cezaya sevinenler İsviçre yasalarına methiyeler dizmeye başlamış olmalılar.

    cevapla