Fehmi Koru: ABD Gülen'i verecektir

Fehmi Koru: ABD Gülen'i verecektir
ABD Başkan yardımcısı Joe Biden'ın Ankara ziyaretinin ardından yazar Fehmi Koru, "ABD Gülen’i verecektir" diye yazdı.
Son güncelleme: 26.08.2016 / 17:58:33

15 temmuz darbe girişimi sonrası ABD Gülen'i verecek/vermeyecek papatya falı açıladursun Fehmi Koru, "Uygun bir formulü biz bulamasak bile kendisi bulur ve fazla uzak olmayan bir gelecekte Gülen’in kendi topraklarında bulunma süresini kısaltır." öngörüsünde bulundu. 

Koru, "Mesaj vermeye gelen Biden mesaj aldı, ama yurtdışına asker göndermekle mızrak da çuvaldan çıktı" başlıklı yazısında özetle şunları dile getirdi:

Ülkemizi ziyaret eden ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in görüştüğü Başbakan Binali Yıldırım’a, bir ara, “Keşke Gülen diye biri Amerika’da yaşıyor olmasaydı” dediğini duyunca güldüm.

Tipik Amerikan tavrı.

Amerikalılar basit insanlardır, sıradan Amerikalılar da öyledir onları yönetenler de; karmaşık işlerden hoşlanmazlar. Yaklaşık 225 yıl önce ‘kurucu babalar’ tarafından birey-devlet ilişkilerini düzenlemek üzere kaleme alınan metin, anayasa, onlar için hâlâ geçerli olan temel kuralları içerir.
 
Biden, Ankara’da her gittiği yerde, her konuştuğu kişiye, önlerine çıktığında basın mensuplarına, “Bizde kurallar var; onları Başkan Obama bile çiğneyemez” derken bunu anlatmaya çalışıyordu işte.

“Keşke” ile başlayan cümlesini de samimi bir iç geçirme sayabilirsiniz.

Ülkesinin topraklarında yaşayan birinin Türkiye’ye iadesini sağlamakla sonuçlanacak bir müzakere için karşısına oturanlar, istenilen sonucu alabilmek için, “Amerikalılar basitlikten hoşlanır, karmaşıklığı sevmezler” gerçeğinden hareketle bir veya birden fazla formül geliştirselerdi iyi olurdu.

“Gülen’i bize verin” veya “Suçluların iadesi anlaşmasına göre bizim ‘suçlu’ saydığımız o kişiyi hemen gözaltına alıp tutuklayın” demek istenen sonucu getirmeyebilir çünkü.

Nitekim ilk elde getirmedi gibi…

Gülen’in Türkiye’ye iadesi yolunun çetin ve biraz uzun bir yol olduğunu söyleyip durdu Biden…

ABD Gülen’i verecektir

Uzun-ince bir yol bile olsa, sonuçta, ABD Türkiye gibi önemli bir müttefikini kırmaz; uygun bir formulü biz bulamasak bile kendisi bulur ve fazla uzak olmayan bir gelecekte Gülen’in kendi topraklarında bulunma süresini kısaltır.

Amerika’da özel mülke kamu görevlilerinin müdahalesi anayasaya aykırıdır. Anayasa ikinci ek maddesiyle her Amerikalı’nın silâh/lar/a sahip olabilme hakkını da garantiye almıştır.

Bu iki anayasal unsur, bazı ahvalde, elleri silâhlı tipleri, kendilerine ait bir çiftlikte ABD’yi egemen güç olarak tanımayan bir eyleme kalkışma hevesine sürükleyebilmiştir.

Yerel güvenlik güçleri, o tür eylemlere silâhla müdahale etmek yerine başka sonuç alıcı yollara başvurmayı yeğlemişlerdir.

Mekânın suyunu ve elektriğini kesmek, beslenecekleri yeni yiyeceklerin ellerine ulaşmasını engellemek gibi…

Aç ve susuz direnme olamıyor…

İsterse, ABD, Saylorsburg’ta oturan Fethullah Gülen için de anayasal sınırlar içerisinde formüller bulur.

Daha önce de yazmıştım: Şahsen ben Gülen’in Türkiye’ye dönmesi yollarının açılacağı kanaatindeyim.

Joe Biden’in “Keşke bizde yaşıyor olmasaydı” noktasına gelmesi de beklentimi doğruluyor.

BEN BÖYLE GÖRDÜM

17/25 Aralık darbe girişimi sonrası Pensilvanya'dan mektup getiren ve şimdilerde Habertürk Gazetesi'nde yazan Fehmi Koru'nun, kısa bir süre önce kendi ifadesiyle cemaati, cemaat içerisindeki ilişkisini ve Gülen'i anlattığı "Ben Böyle Gördüm" adlı kitabı yayınlanmıştı. 

Kaynak: Haber10
YORUMLAR
avatar
 • avatar
  ax111

  Şunu herkes bir kenarına yazsın. ABD, işi, hiç vermemişle eşdeğer hale getirmeden vermez. Ondan sonra verir. Siz de onu verdi, teslim etti olarak algılarsınız. Başkomutanımıza, Başbakanımıza ilgili bütün birimlerimize tavsiyem, ABD'ye takvim şartı koşun ve "şu tarihe kadar vereceksen ver vermeyeceksen istemiyoruz" deyin. Ha, bunu ama açıktan ama gizli olarak muhakkak yapın. Sağlıcakla kalın. Fiemanillah.

  cevapla
 • avatar
  Sertif PARLAK

  Ertuğrul ÖZKÖK,zaten kirli bir geçmişin,insani değerleri, yudumladığı badeye kurban eden bir dünya görüşünün temsilcisi.Genel yayın yönetmenliği yaptığı ceride,iftira ve İslam düşmanlığından başka bir şey yapmıyor.

  cevapla