Zekai Aksakallı'nın atama kararı nasıl alındı?

Zekai Aksakallı'nın atama kararı nasıl alındı?
Hürriyet gazetesinden Deniz Zeyrek, Zekai Aksakallı'nın atama kararının nasıl alındığını köşesine taşıdı.
Son güncelleme: 22.08.2017 / 21:07:53

15 Temmuz darbe girişiminin sonrasında en çok Zekai Aksakallı'nın ismi gündemde yer aldı. Aksakallı, geçtiğimiz günlerde Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndan Çanakkale'deki 2. Kolordu Komutanlığı görevine getirildi.

Hürriyet gazetesinden Deniz Zeyrek, bugünkü "Aksakallı kararı nasıl alındı?" başlıklı yazısında atamayla ilgili perde arkası bilgileri paylaştı.

Geçmişte Özel Kuvvetler Komutanlığı görevini yerine getiren askerlerin sonraki atama ve görevlerini paylaşan Zeyrek, Zekai Aksakallı'nın atama sürecini anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ürdün seyahati öncesinde Aksakallı ile ilgili soruya verdiği cevapta, "YAŞ toplantılarında da değerlendirmeler neticesinde 2. Kolordu’ya atanması ile alakalı ilgili birimler teklifi getirmiş vaziyetteler." demişti.

Deniz Zeyrek yazısında cevapla birlikte iki detay paylaştı:

İlki 2017 başında bir kuvvet komutanı ile yaptığım görüşmeydi. O sabah gazetelerde Aksakallı’nın bir fotoğrafı vardı. Dürbünle El Bab’a bakıyordu...

“Komutan bu fotoğrafa tepkili” dedi görüştüğüm komutan (Ağustos 2016’da Cerablus’ta çektirdiği, sosyal medyada yayılan fotoğrafları da karargahta eleştirilmiş). Sonra da Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Aksakallı’ya bakışı ile kamuoyunda oluşan Aksakallı algısının farklı olduğunu söyledi.

İkinci detay ise, Başbakan Binali Yıldırım’ın Ağustos başında yapılan YAŞ’a çok titiz bir şekilde hazırlandığı günlerden. Yıldırım’ın her komutanla ilgili tek tek dosya çalıştığını duymuştum.

Yaşar Güler’in Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na, Orgeneral Arif Çetin’in de Jandarma Genel Komutanlığı’na getirilmesinde, Oramiral Veysel Kösele’nin Deniz Kuvvetleri Komutanı yapılmamasında Yıldırım’ın kararlı tavrı etkili olmuştu.

Ayrıca kaynaklarından edindiği bilgileri paylaşan Zeyrek, YAŞ öncesi Aksakallı ile ilgili bazı olumsuz değerlendirmelerin Başbakan Yıldırım'a geldiğini ve atama kararında bu değerlendirmelerin etkili olduğunu yazdı.

"Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “ilgili birimler” dediği, aşağıdan yukarıya hiyerarşik sıraya göre Genelkurmay Başkanı, Savunma Bakanı ve Başbakan." diyen Zeyrek, " Öyle anlaşılıyor ki, üç isim de bu atama kararı konusunda hemfikirmiş ve Cumhurbaşkanı da bu atamaları onaylamış." dedi.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

 

60 SANİYEDE 10 GÜNDEM

YORUMLAR
avatar

Henüz hiç yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yazın!