Verda Özer: Trump’ın sonu görünüyor

Verda Özer: Trump’ın sonu görünüyor
Hürriyet gazetesi yazarı Verda Özer “Trump’ın sonu görünüyor” başlıklı yazısında ABD’de yaklaşan ara seçim öncesi Trump’ın istifa edebileceğini yazdı.
Son güncelleme: 13.09.2017 / 16:17:31

ABD başkanı Trump’ın, koltuğu Obama’dan devraldığından beri FBI’yla başı dertte. FBI, Trup’ın Rusya’yla ilişkilerini araştırmak üzere tahkikat heyeti topladı. Dosyaya bakan Özel Yetkili Savcı görevden alınsa bile davanın devam etmesi bekleniyor.

Hürriyet gazetesi yazarı Verda Özer “Trump’ın sonu görünüyor” başlıklı yazısında ABD’de yaklaşan ara seçim öncesi Trump’ın istifa edebileceğini yazdı.

ARA SEÇİM YAKLAŞIYOR

ABD’de ara seçimler yaklaşırken Trump’a kamuoyu desteğinin azaldığı beliten Özer, “ABD’de ara seçimleri genellikle muhalefet partisi kazanır. Yani Kongre’de üye sayısını artırır. Trump’ın düşen popülaritesini de göz önüne alınca, 2018 seçiminde Kongre’de çoğunluğun Demokratlara geçeceği neredeyse kesin. Bu da azil kararı alınmasının kolaylaşması demek” diye yazdı.

OLASI SENARYOLAR

Ara seçimlerde Demokratların senato çoğunluğunu ele geçirmesi halinde Trump’ın azlini isteyebilir. Geçtiğimiz ay Trump, ABD anayasasındaki başkanın af etme yetkisinin kendisini de kapsayıp kapsamadığını araştırmıştı.

Verda Özer, Washington’da Trump’ın olası bir azil durumunda erken davranıp istifa edebileceğinin konuşulduğunu aktardı.

Özer yazısında, “herkes Trump’ın azil kokusu aldığında istifa etmesini bekliyor. Peki, o zaman ne mi olur? Dümeni bir sonraki seçime kadar yardımcısı Mike Pence devralır. Ve sahip olduğu “Başkan’ı affetme yetkisi”ni kullanarak Trump’a hem haysiyetini ve şerefini, hem de özgürlüğünü bahşeder! Bu hikâye de burada biter” ifadelerini kullandı.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

60 Saniyede 10 Gündem

YORUMLAR
avatar
  • avatar
    Erdo Baba

    amerikan derin devleti iş başında, yesin şerefsizler birbirini...

    cevapla