Ulutaş: Suriye krizinin merkezi güneydoğuya kayıyor

Ulutaş: Suriye krizinin merkezi güneydoğuya kayıyor
Akşam gazetesinden Ufuk Ulutaş, Suriye krizinin merkezinin Güneydoğu’ya kaydığını yazdı.
Son güncelleme: 19.06.2017 / 12:13:07

Akşam gazetesi yazarı Ufuk Ulutaş, bugünkü “Suriye krizinin sıklet merkezi güneydoğuya kayıyor” başlıklı yazısında Suriye krizini ele aldı.

Ulutaş, Amerika’da Suriye konusunda yaşanan ikiliği ve kararsızlığı anlattığı yazısında, ABD’nin askeri operasyonu genişletip genişlememeye henüz karar vermediğini bu durumunda İran destekli rejim unsurlarına yaradığını anlattı.

PENTAGON'DA İKİ FARKLI GÖRÜŞ HAKİM

Ulutaş, atılacak adımları ve sonuçlarını irdelediği yazısında, “Beyaz Saray’da Ezra Cohen-Watnick ve Derek Harvey gibi Milli Güvenlik Konseyi’nde görevli isimler bu bölgeyi İran’ın yayılmacılığının önünü kesmek için bir fırsat olarak görüyor.” diyor ve ekliyor; “Daha fazla askeri angajmanla bu bölge ele geçirilirse İran’ın Suriye-Irak arasındaki kara bağlantısı kapanmış olacak.”

Pentagon’da ikinci bir görüşün de hakim olduğunu ifade eden Ulutaş, “Savunma Bakanı James Mattis’in, Genelkurmay Başkanı Dunford’un ve Brett McGurk’ün başını çektiği bir ekip ise askeri angajmanın genişletilmesine karşı çıkıyor.” diyor.

Ulutaş, karşı çıkışın nedenini, İran’la çatışmak istenmemesi olarak yorumluyor. “İran’la Suriye’de muhtemel bir çatışmanın riskli olacağını ve Irak’taki ABD askerlerini de riske atacağını düşünüyorlar.” diyen Ulutaş, “DEAŞ’la mücadelenin öncelenmesi gerektiğini düşünen bu ekip, ufak tefek müdahalelerle İran’ın caydırılabileceğini düşünüyorlar.” dedi.

İkinci yaklaşım için “Obama döneminin Suriye felaketini andırıyor” diyen Ulutaş, İran’ın Irak-Suriye geçişkenliğine zemin olarak hazırlandığını iddia etti.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR
avatar

Henüz hiç yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yazın!