Ahmet Ünlü: Devlet Memurları Kanunu...

Ahmet Ünlü: Devlet Memurları Kanunu...
Yeni Şafak gazetesi yazarı Ahmet Ünlü, bugünkü yazısında Türkiye'nin en büyük sorunlarından biri olarak 'Devlet Memurları Kanunu'nu gösterdi.
Son güncelleme: 24.07.2017 / 11:47:55

Yeni Şafak gazetesi yazarı Ahmet Ünlü, bugünkü " Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri de Devlet Memurları Kanunu'dur!" başlıklı yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ankara Ticaret Odası’nda düzenlenen 15 Temmuz ve İnsan Hakları Paneli'nde Devlet Memurları Kanunu ile ilgili sözlerine yer verdi.

Erdoğan'ın, “Devlet besledi, devlete ihanet ettiler bunlar. Zaten Türkiye’nin en önemli sorunlarından bir tanesi de 657’dir (Devlet Memurları Kanunu). Bu 657’nin de eğer bir mutabakat sağlanabilse aynen Batı'da olduğu gibi, 657’nin memur-işçi ayrımı değil, tamamıyla çalışanlar olarak değiştirilmesi lazım.” dediği Kanun'la ilgili Ahmet Ünlü konuyu detaylarıyla açıkladı.

657’NİN MEMUR-İŞÇİ AYRIMI YERİNE “ÇALIŞAN” KAVRAMI SORUNU ÇÖZER Mİ?

İşçi-memur ayrımı yerine çalışan kavramının kullanılmasının tek başına sorunu çözemeyeceğini ifade eden Ünlü, "Elbette bunun için de Anayasa değişikliği yapılması gerekeceği açıktır. Böyle bir değişikliğin ise ciddi tartışmaları beraberinde getireceği kuşkusuzdur.

Yapılacak her yeni düzenlemede günü kurtarmaktan ziyade uzun vadeli düşünmek esas olmalıdır. Aksi takdirde memurlar, amirlerin iki dudağı arasında perişan edilir." dedi.

Esas sorunun Kanundaki işçi-memur ayrımından çok memurların aşırı güvencesi olduğunu ifade eden Ünlü, memurların görevlerinin sona erdirilmesinin oldukça zor olduğunu, memurların konu idari yargıya taşıdıklarında ise yargının verdiği karara göre işlem yapıldığını hatırlattı.

"Her statü değişikliği güvenceyi sona erdirmez." diyen Ünlü, "Memurların sözleşmeli olması tek başına iş güvencesini ortadan kaldırmaz ve kaldırmamıştır da. Özellikle de göreve alma ve göreve son vermenin şartları açıkça belirlendikten sonra iş güvencesi açısından sorun oluşmaz.

Kaldı ki idari yargının yerleşik içtihatları, statüye bakmadan iş güvencesini koruma yönündedir ve bu durumun değişeceğini de düşünmüyoruz." dedi.

İŞ GÜVENCESİNİN KAYNAĞI ANAYASA MI YOKSA 657 SAYILI KANUN MUDUR?

"İş güvencesinin kaynağı ne memur statüsü ne de anayasal güvencedir. İş güvencesi kanunla sağlanır." diyen Ünlü, "Nitekim memurların iş güvencesinin kaynağı 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan katı kuralları ile idari yargının tutumudur.

Şayet yukarıda belirtmiş olduğumuz 4857 sayılı Kanun’un 21’inci maddesinde yer alan hüküm olmasaydı, işe iade davasını kazanan işçilerin göreve başlatılması gerekirdi.

Ancak, göreve başlatılmama halinde yaptırım açıkça belirtildiği için bu yaptırımı göze alan işverenler işe iade kararını uygulamama seçeneğini kullanabilmektedirler." dedi.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

YORUMLAR
avatar
 • avatar
  huseyın_05@hotmail.com

  657 saylı kanunda hiç birın yok ama AKPnin bütün milleti haklarını elinden alması ve kapı önüne koymaya ister etmesi bu yaptıgı haksızlık protesto ediyor ve bi dahaki secimde var çünkü halk seçimiyle gelmiş Akp başa ve akp bunu bilmiyor olabilir ama bizler bi daki secimi iple çekiyor ve dört gözle bekliyor olacağız

  cevapla
 • avatar
  Basri

  Devlet memuru besleme değil okuyarak,beyni, zekası, yaratıcılığı ile vatanına hizmet veren fedakar insanlara hakarat vari sözler sarf edilmesi siyasilerin aşağılanması emeğe saygısızlıktır

  cevapla
 • avatar
  Merda

  memurluk kaldırsın helal olsun akp ve sayın reise kaldırın memur saltanatlıgını yapın memuruda taseron hem hizmet hem kalite gelir ülkeye.... memur hem yatıyor hem bi dünya maaş alıyor hemde hiç hizmet yok... koltuk çokk...

  cevapla
  • avatar
   Ali

   Neden memurluk kaldırılıp memur teşerom olsun ki hem senin bu lafını melda seni büyük şiddetle kınıyorum bu bir bencilliktir zaten akp sürekli durmayacak bi daki secimde bavulunu alıp gitcek akpnin resmen bize zarar veriyor bu kadar diyeceğim.

 • avatar
  mehmet

  657 de ne varki iki maaşlı da olsa bir maaşlı olsa anca karnını doyuruyor, ömür boyu bi ev bi araba alma stresi ile ömrünü tamamlar. siz esas MİLLETVEKİLLERİNİN ÖZLÜK HAKLARI NA Bİ EL ATIVERİN HAMUDUYLA GÖTÜREN Bİ ELİ YAĞDA Bİ ELİ BALDA OLAN VE MİLLET İN BELİNİNİN KAMBURU OLAN O DUUUUR.

  cevapla
 • avatar
  Tarık

  Memur olmak için üniversite okuyup dirsek curuttuk.yetmezmis gibi 10 yılda KPSS sınavına girdik.yuksek puanda çok çektim ama mülakatlı sınavlar yüzünden hep kaybettim.en sonunda 2013 te 86puanla atanabildim.basta 657yi değiştireceğini her memur alımını direk her kurum KPSS sıralaması ile mülakatolmadan aldınmı işte o zaman herkes hakkıyla atansin.mulakat haksizliktir.bunun acısını tam 8 yıl ben çektim.fabrikalarda orda burda hamallık yaparak yıllarca mülakat yüzünden hem 4tane bel fıtığıoldum hemde kot zımpara da işsizlikten mecbur kalıp çalışarak alerjik astım oldum,akcigerimde 4 nodül var.en sonunda ÖSYM atamasıyla hakkımla atandim çok şükür.ama sağlığımı mulakatlarla kaybettiğim geç atandigim millet adamını bulup mulakatlarda asıl hakkımı yiyerek kaybettim.simdide 657yi değiştirip ekmegimizden etmeyin.zaten hakkimi bunca zamandır yiyenlere haram etmişim.memur suç işlerse cezasını alıp işten atılıyor,zaten fetonun adamıdır yok şunun bunun adamıdır derken 8 yıl kaybettik.bari çocuklarımıza şimdi helaliyle bir ekmek göturuyoruz.onuda almayın,kanunda yeri var kim vatan hainiyse yada hüküm giydiyse işten atılıyor.daha nedir bu memurun iş garantisini kafaya takmişsiniz anlayamadım.fetocudur pkkdir vs derken arada bizede vatanına sadık olanada yazık etmektesiniz.buhayatın ahiretide var.

  cevapla
 • avatar
  Abdulvahit Ersert

  kanunun adı 2017 hükümet merurları kanunu olsun...

  cevapla
 • avatar
  aziz

  Asıl amaç "MAAŞ AYARLAMASI" olmasın! 657 sayılı kanun suç işleyen hiçbir memura sahip çıkmıyor.Bu kadar propaganda niye? 657'ye tabi personel "zorunlu hizmet" için kimsenin gitmediği yerlere gönderiliyor. Sınıf Öğretmenleri (hileli evlilik yapmadıysa veya dayısı yoksa) en az 10 sene "doğu hizmeti/zorunlu bölge hizmeti" yapımıştır; haberiniz var mı? 657 ile oynanmasa iyi olur.İlle de maaş "AYARLAMASI" yapacaksanız yapın ama memurun "İŞ GÜVENCESİ" ile oynanırsa olan gariban memurlara olur. Dayısı olan zaten köprüyü geçiyor!

  cevapla
 • avatar
  yp50

  değiştirin 15 yılda ne yapılmazdıki

  cevapla
 • avatar
  merda

  MEMURDA TASERON GİBİ ŞİRKETLİ OLSUNNNNN ,, O ZAMAN DAHA ÇOK HİZMET AZ MAAŞ OLUR DEVLET KAZANIR...

  cevapla
  • avatar
   mehmet

   Aynen herkes siyasilere her zaman gebe olsun. Yalama lık yapsın. Yalamalıktan esas işini yapmasın. Memur işini yapmıyorsa kamera teknoloji var, sivil denetleme var, şikayet müessesesi var. Ama maksat verimli çalışma değil siyaseti kral yapmak.

 • avatar
  Tunç

  Memurun iş güvencesi bu kadar abartıldığı gibi mi? Bir düşünün. Kaldı ki sektör ayrımı yapmadan herkes en azından bi dereceye kadar iş güvencesi talep ederken memurun mevcut iş güvencesi neden eleştiriliyor? Vatandaş bütün memurlar siyasilerin güdümüne girince daha adil hizmet alacağını mı sanıyor?

  cevapla